כבר לא יושבים עליהם שבעה 3846
החברה החרדית מקבלת כיום יותר את בניה שיצאו בשאלה
בכתבה ב"הארץ", סוקר אהרן רבינוביץ מגמה חדשה בחברה החרדית: קבלה והשלמה עם יציאה בשאלה של חבריה.

בעוד שפעם, חרדי היוצא בשאלה היה לרוב מנודה ממשפחתו ומוגדר כ"בושה", הרי בשנים האחרונות פחות משפחות חרדיות מתנכרות לבניהן שפנו לדרך זו. כך למשל יעקב, המתואר בכתבה כ"בן למשפחה מהזרם הליטאי שהתחנך במוסדות הנכונים ולמד בכמה ישיבות נחשבות", מתאר כיצד סיפר להוריו על החלטתו: "כשהודעתי להם, לא היו איומים או ויכוחים. במשך שנים רבות עוד המשכתי להתגורר בבית. מובן שההורים ביקשו שאכבד אותם ולכן אני לא מחלל שבת כשאני אצלם. האחיות הקטנות התחתנו עם בני משפחות חרדיות רגילות וטובות. זה לא פגע בהן".

השינוי ניכר גם במנהיגות החרדית. הרב גרשון אדלשטיין, מנהיג הציבור הליטאי לאחר מותו של הרב אהרן שטיינמן, התבטא בזכות הקבלה של ילד שהפסיק לשמור מצוות: "צריך לנהוג בילד שירד מהדרך בכבוד ובידידות גם אם הוא מחלל שבת בבית. צריך להסביר להורים שקשה להם לקבל את הילד שזו הדרך היחידה".

לפי הכתבה, מגמת היציאה בשאלה בחברה החרדית מתחזקת, והדבר קשור לתמורות חברתיות נוספות העוברות עליה, כגון גיוס לצבא והשכלת נשים. מספר הפונים לעמותת "הלל", העוסקת בתמיכה ביוצאים בשאלה, עלה מ-‏113 בשנת 2010 ל-‏304 בשנת 2017.
קישורים
בלי נידוי ובלי לשבת שבעה: בחברה החרדית כבר לא מתנכרים ליוצאים בשאלה - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תחכמוני vs בית חינוך 699076
ב"סיפור על אהבה וחושך" של עמוס עוז, הוא מספר על הלבטים שהיו להוריו בנוגע לאיזה בית ספר לשלוח אותו לכיתה א'. על הפרק היו "תחכמוני" הדתי, ו"בית חינוך" הסוציאליסטי. וכך הוא כותב:

"לאחר חיבוטים לא קלים נטתה דעתו של אבא ... לשלוח אותי לתחכמוני: סבור היה שאין מה לחשוש פן יהפכוני שם לילד דתי מפני שבין כך ובין כך סופה של הדת קרוב, הקדמה הולכת ודוחקת אותה במהירות, ואם אף נניח שהם יצליחו שם לעשות ממני קלריקל קטן... הלוא שמירת המצוות ודאי תעבור לי בלי להותיר בי סימן, כדרך שיעברו מן העולם בתוך שנים מעטות גם הדתיים וגם בתי הכנסת שלהם, ובקרוב לא ייוותר מהם אלא זיכרון פולקלורי עמום. ואילו בבית החינוך היתה מקופלת, על פי דעתו של אבי, סכנה רוחנית איומה: הלוא הגל האדום הולך וגואה בארצנו, הולך ושוטף עכשיו את כל העולם, והאינדוקטרינציה הסוציאליסטית היא תהום אשר כל באיה לא ישובון. אם נשלח אליהם את הילד הרי הם בן רגע ישטפו את מוחו ויטעינו שם את ראשו בכל מיני קש וגבבה של מארקס וחיש קל יהפכו אותו לבולשוויק, לחייל קטן של סטלין."
699085
יש בהקשר הזה תרשים זרימה יפה מאוד מבלוג "נתונים" על מגמות של "התחזקות" (לשני הכוונים) בחברה הישראלים, מוזמנים לעיין:
באופן ככלי - גם הבלוג עצמו מעניין.
בהקשר של החרדים והריבוי הטבעי + חזרה בתשובה: אפשר ללחוץ על תג "חרדים" ולראות שהמגמות הדמוגרפיות אינן לטובת הציבור החילוני.
699087
מה שאני למדתי מהגרף זה שחוץ מבזרם החרדי, שאר הזרמים מתחלנים יותר מאשר מתחזקים.
ואצל החרדים, זה בגלל העיוות הכלכלי סוציולוגי חוקתי שדוחק בהם ללמוד ולא לעבוד בחסות תורתם אומנותם השתמטותם.
יש תקווה שכשהעיוות הזה יקטן והם ישתלבו בכח העבודה (ואולי גם בכח השירות הצבאי), המגמות האלה יתיישרו על פי שאר הזרמים, ובא לציון גואל.
699088
אני מקווה גם, אבל השאלה המרכזית היא האם החרדים ינצלו את כוחם כקבוצה על מנת להחמיר את הכפיה הדתית במרחב הציבורי כפי שקורה כעת או שסט האמונות שלהם יתגמש.
699089
כל כוחם של החרדים נובע מהכניעה והרפיסות של המפלגות האחרות, בעבור נזיד עדשים פוליטי. לראייה, בפחות משנתיים של ממשלה ללא חרדים עם אג'נדה של לימודי ליבה, אחוזי ההשתתפות שלהם בשוק העבודה קבעו שיאים חדשים, עם או בלי סט אמונות.
בכל פעם שהם נתקלים בהתנגדות אמיתית, הם מתקפלים יפה יפה, כמו ב''משברי'' השבת האחרונים של ליצמן.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים