''לכיתה'', אתר מימון המונים ליוזמות של מורים, סוגר שנה 3854
בתחילת שנת הלימודים הנוכחית החל לפעול "לכיתה" – אתר אינטרנט ללא מטרות רווח המאפשר לציבור הרחב ולגופים עסקיים לממן יוזמות לימודיות של מורים בבתי ספר. בכתבה ב"הארץ" סוקרת ירדן צור את דרך הפעולה של האתר, אך גם מעלה תהיות בנוגע לנחיצותו ולהשלכותיו.

מורים המעוניינים להשיג מימון לפרויקט צריכים ראשית להציג אישור ממנהל בית הספר, ואז הם מגבשים את פרטי הפרויקט יחד עם צוות "לכיתה". לאחר שהפרויקט מתפרסם באתר, תורמים פרטיים יכולים להתחיל לתרום עבורו, והאתר משדך לכל פרויקט גוף עסקי המכפיל את התרומות הפרטיות. האתר דורש מכל תורם להצהיר כי הוא אינו הורה לתלמיד המעורב בפרויקט.

כיום פועל "לכיתה" במספר מצומצם של בתי ספר, אך תוך פחות משנה מומנו באמצעותו עשרות פרויקטים, ביניהם קניית ריהוט כיתתי, הקמת גינת ירק ורכישת טבלטים. לדברי יונתן בנדהיים, ממייסדי האתר, 70%-65% מהמיזמים שהתפרסמו השיגו את המימון המבוקש.

שני פרידמן, מורה לתלמידים בעלי הפרעות קשב ולקויות למידה בבית הספר "הגומא" בכפר בלום, רצתה להנגיש את כיתתה לצרכים הייחודיים של תלמידיה, ולרהט אותה בפופים, כדורים מתנפחים לישיבה ושולחנות מותאמים ללמידה בעמידה. לדבריה, "מרגע שהעליתי את הפרויקט לאתר לקח לנו רק שבועיים וחצי לאסוף את הכסף. זה היה מדהים. אחרי חודש, התחלנו לקבל את הציוד ובסוף פברואר עברה הכיתה מהפך. כל תלמיד מצא את המקום שהכי נוח לו, ופתאום שמנו לב שאנחנו לא צריכות להעיר להם יותר".

בתהליך המימון לא מעורב משרד החינוך. בתשובה לשאלת "הארץ", האם אין מדובר בהפרטה של תהליך האמור להיות באחריות המשרד, ענה יואב סיני, מנכ"ל "לכיתה": "המלה 'הפרטה' גדולה מדי על הפרויקט הזה. מה גם שאנחנו תמיד משלבים את הרשות המקומית או הרשת החינוכית. יש פה גם כסף ציבורי". חלק מהמורים שהשתמשו בשירותי האתר העידו כי עשו זאת רק לאחר שניסו ללא הצלחה לקבל תמיכה כספית ממשרד החינוך. צור תוהה בכתבה האם תרומות חיצוניות במערכת החינוך עלולות להעמיק את הפערים במערכת החינוך, ולנקודה זו מתייחס בנדהיים: "'לכיתה' יכול לשמש את כולם, אבל הוא לא יועד למקומות כמו כפר שמריהו. המטרה שלנו היתה להגיע לגורמים החלשים ביותר בחברה, והיה לנו ברור שבמערכת החינוך הממלכתית זה הכי נחוץ".

בארצות־הברית פועל משנת 2000 מיזם דומה בשם DonorsChoose, אשר גייס עד היום קרוב ל-‏700 מיליון דולר עבור יותר ממיליון פרויקטים בבתי ספר. 78% מבתי הספר הציבוריים באמריקה העלו ל-DonorsChoose לפחות פרויקט חינוכי אחד.
קישורים
מימון המונים למערכת החינוך: מורים פונים לתרומות - ומשרד החינוך נשאר בחוץ - הארץ
"לכיתה" - האתר
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חינוך והשכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הערה 699727
כשקראתי את תשובתו של בנדהיים על ה''שאלה של צור'', לא הבנתי איך היא עונה עליה. הסתקרנתי וקראתי את המאמר. לדעתי מדובר בטעות. דברי בנדהיים מתיחסים בכלל לעניין אחר. התשובה לשאלה של צור (הפרטה במסווה - האם הפערים בין בתי ספר שונים לא יועמקו), מופיעה בהמשך המאמר, שם צויין ש''אסור'' להורים לתרום לפרוייקט בו משתתפים ילדיהם (צריך לחתום על הצהרה כזאת). כמוכן, גובה התרומה מוגבל.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים