נציב קבילות החיילים מתריע כי צה''ל לא ערוך למלחמה 3879
האלוף במילואים יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, מתריע מאז חודש יוני כי המוכנות של צה''ל למלחמה לקויה ביותר. זאת בעקבות שיחות עם חיילים בעיקר בזרוע היבשה. בדו''ח שלו הוא טוען בין השאר כי איכות כוח האדם בזרוע היבשה בירידה, בין השאר בגלל קיצוצים בתקנים מבלי שהמשימות קטנות, וכן בגלל פרישה מוקדמת יותר של אנשי קבע. הוא מצטט קצינים הטוענים כי אין אוזן קשבת בקצונה הבכירה לטענות שהם מעלים.

מנגד הצהיר הרמטכ''ל אייזנקוט בפני הכנסת כי צה''ל מוכן היטב לכל תרחיש סביר. קצינים במטכ''ל מתחו ביקורת על בריק וטענו כי המחקר שלו לא שיטתי ולכן מגיע למסקנות שגויות. בתגובה קורא כעת בריק למנות ועדת בדיקה חיצונית, כיוון שהוא אינו סומך על יכולתו של הצבא לבדוק את עצמו.
קישורים
הארץ
מאקו
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מלחמה מול מי? 701603
זי ג'רמנס?
זה במנדט שלו? 701604
זה במנדט שלו? 701608
גם אני שאלתי את עצמי את השאלה הזו. בעמוד "חזון ויעדים" באתר הנקח"ל מוגדר ייעוד הנציבות כך: "מוסד נציב קבילות החיילים הינו גוף סטטוטורי, בלתי תלוי, אשר מהווה כתובת ישירה לחייל ולמלש"ב החש עצמו נפגע, למשפחתו ולפונה מטעמו. הנציבות מופקדת על בירור הטענות, מתן מענה ענייני לפונים, איתור ליקויים והצבעה על דרך תיקונם - זאת, למען שמירה על זכויות הפרט בצה"ל וקידומן."

את "איתור ליקויים והצבעה על דרך תיקונם" אפשר היה אולי בדוחק לפרש כמתאים להתרעות הנקח"ל על חוסר המוכנות של צה"ל למלחמה, אבל אני לא רואה כאן את הקשר לסיפא "למען שמירה על זכויות הפרט בצה"ל וקידומן".
זה במנדט שלו? 701611
אולי: זכות הפרט להישאר בחיים.
זה במנדט שלו? 701612
ראיתי אתמול בערוץ 1 כמדומני תוכנית בשם "שבורים", שבה חיילים ממלחמת יום הכיפורים נזכרים בחוויותיהם מהמלחמה.
די מדכא ומצמרר כצפוי, כשהתחושה העיקרית המשותפת לכל המרואיינים היא אדישות מוחלטת כמעט (טוב, לפעמים עקב נתק טוטאלי בין שדרות הפיקוד לשטח) של מקבלי ההחלטות לגורלם של הלוחמים בשטח.
זה במנדט שלו? 701669
גם אני תהיתי. הנחתי שלא. אבל למה בעצם זה מעניין אם זה במנדט שלו? אני מניח שהוא רואה את העניין כך: יש לו זווית ראייה שמצד אחד אינה שלמה ומצד שני היא ייחודית - שיחות עם חיילים ממגוון דרגים, בעיקר נמוכים, שיחות שעוקפות את הדרגים הגבוהים. לכן הוא יכול לראות בעיות שהדרגים הגבוהים מסתירים, בכוונה או מחוסר מודעות או מתמריצים מערכתיים שגויים. ואם הבעיות שהוא רואה מצטברות אצלו לתמונה של בעייה מערכתית, וכזו שעלולה להביא לטרגדיה, חובתו לצעוק ולא להרפות - לא חובה מקצועית אלא חובה אנושית או אזרחית.

כמובן, אפשר להבין גם כמה זה מתסכל את אייזנקוט ושות', אם מבחינתם הוא באמת מגזים לחלוטין וטועה לחלוטין, בגלל שזווית הראייה שלו לא שלמה. מערכתית הם כנראה יכולים להתגבר עליו, בפרט אם הם צודקים אובייקטיבית; אז הוא רק סוג של מטרד בלו"ז. אבל אם תהיה בשנים הקרובות מערכה יבשתית משמעותית, ואפילו עם זרוע היבשה תתפקד היטב בסך הכל, כל פשלה שתהייה, ואין ספק שתהיינה פשלות, מייד תעורר ציבורית את שד בריק; בריק יצא גיבור ואייזנקוט יצא זחוח. ואפילו אם זרוע היבשה תתפקד מושלם, ואייזנקוט יצא מלך ישראל, לא יבואו חשבון משמעותי עם בריק.

אז למרות שיהיה מי שיגיד שבריק לקח על עצמו כאן תפקיד כפוי טובה, נדמה לי שבעידן התקשורתי היום, וכשיום כיפור הוא עדיין טראומה, התפקיד שבריק לקח על עצמו הוא נוח למשפט ההיסטוריה‏1 התקשורתית-ציבורית, והתפקיד שאיינזקוט נקלע אליו הוא כפוי טובה.

1השמט ו"ו לפי הטעם.
זה במנדט שלו? 701684
ראה הערת רגל ב- תגובה 699715 .

בהחלט סביר בעיני שבריק יודע יותר על מה שקורה בדרגים הנמוכים מאשר הרמטכ"ל.
זה במנדט שלו? 701683
איזה מנדט צריכים כדי לצעוק "זאב"?

אולי אייזקוט צודק שהצבא שהוא מנהיג עשה הרבה כדי להשתפר, אבל אם בריק חושב שהמצב הקיים לא טוב, חובה עליו להתריע. בשביל להראות איזה פלצן אני יודע להיות: הנגזרת אמנם חשובה אבל ערך הפונקציה הוא שיקבע את התוצאה של המלחמה הבאה. מה שאני לא מבין הוא למה בריק תובע ועדת חקירה ולא בדיקה.
זה במנדט שלו? 701761
ועדת הבדיקה שהוחלט להקים כולה פנים צה''לית כאילו אף אחד לא מבין שמתוך המערכת אי אפשר לבדוק אותה באמת. אני חושש שאייזקוט יודע שיש לו מה להסתיר.
זה במנדט שלו? 701775
זה בסדר. מה שאייזקוט יודע שיש לו להסתיר יתגלה כבר ביום הראשון של המלחמה הבאה עלינו לטובה
זה במנדט שלו? 701776
תגובה 701603
המגש והכסף 701606
במקרה כזה שווה כנראה להקשיב לעופר שלח (וכנראה גם לעומר בר לב) – שניהם אופוזיציונרים ושניהם מהתחום. שניהם ראשי ועדות משנה של ועדת החוץ והבטחון. שלח די פעיל בתחום לא מעט זמן.

הקשבתי לראיון איתו ברדיו. הוא טוען שבאופן כללי הרמטכ״ל צודק: היו פערים רציניים אבל דווקא אייזנקוט השקיע בכיוונים נכונים, ובפרט השקעה ביחידות השדה הרגילות (תלונה שהביע שלח בעבר).

(יש לו תלונות אחרות: הדרג המדיני – הקבינט או כל גוף אחר – לא מתווה לצה״ל מטרות אסטרטגיות)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים