ראש לשכת עורכי הדין חשוד כי סייע למקורבת שלו להיכנס לישראל שלא כחוק 3885
אפי נווה, ראש לשכת עורכי הדין, נחקר בשבוע שעבר בחשד כי סייע לבת זוגו להיכנס לישראל בנתב"ג מבלי להירשם בביקורת הגבולות. הוא הודה בחקירתו במיוחס לו. לפי תמליל החקירה, הוא הצהיר כי הסיבה היא שבהליך הגירושים שלו שהוא בעיצומו, פרסום העובדה כי היה בחופשה בחו"ל עם בת הזוג יזיק לו.

דבר החקירה לא פורסם בתחילה. מתוקף תפקידו חבר נווה בועדה למינוי שופטים. הוא נחשב מקורב לשרת המשפטים איילת שקד. שקד הצהירה כי לא תדרוש את פרישתו מהועדה, ואמרה כי נעשה לו ציד מכשפות, כמו לכל דמות ציבורית הנחקרת במשטרה. לאחר מכן נמסר מלשכתה שעם תום החקירה המשרד ישקול את עמדתו.

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט פסל עצמו מלדון בעניינו של נווה. ההחלטה אם להעמידו לדין נתונה בידי פרקליט המדינה שי ניצן.

כתבה ב-TheMarker סוקרת את ה"חורים" בנוהל מעבר הגבול בנתב"ג. הכניסה והיציאה היא דרך שער אלקטרוני עם סורק, שבו מציגים פתק שמקבלים בעמדת ביקורת הגבולות. על הפתק יש תמונה, אך היא מטושטשת ולרוב אינה נבדקת. עיקר הבעיה היא שאין מסלול מסודר בין עמדות הביקורת לבין השער, וזהו שטח שבו אנשים מתגודדים באי־סדר.

בכתבה מתוארת שיטה שבה יכול אדם אחד שעובר בנוהל החוקי לסייע לאדם אחר להיכנס ללא ביקורת, אמנם עם סיכון לא מבוטל להיתפס. החוקי עובר בעמדת הביקורת ומקבל את הפתק. בחסות אי־הסדר ששורר סביב עמדות ביקורת הגבולות, הוא מעביר את הפתק ללא־חוקי, וזה נכנס בעזרתו. החוקי מצהיר אז שאיבד את הפתק, ולרוב מוכנס באופן ידני ללא בעיות. הסיכון נובע מכך שהאזור מצולם במצלמות אבטחה, שעשויות להבחין בהעברת הפתק.

ברוב נמלי התעופה בעולם מעבר הגבול הוא במסלולים מוגדרים ומגודרים, שהמעבר בעמדת הביקורת הוא חלק מהם, כך שאין בהם פרצה כזו.
קישורים
TheMarker
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

על הטפשות האנושית 702070
איך אנשים חכמים מצליחים לפעמים לפעול בטפשות מוחלטת? דוגמאות לא חסר - מאלון מאסק הטוויטר והצוללת המאולתרת, דרך הנשיא קלינטון ועלילותיו בחדר הסגלגל, דרך מרקוס ליקיניוס קראסוס שניסה להנהיג בלי שום נסיון צבאי את הלגיון הרומי מול האמפריה הפרתית, וכנראה אחורה עד לשחר ההסטוריה. אנשים מוכשרים ומצליחים בכל קנה מידה שמבצעים פתאום מעשה אידיוטי מאין כמוהו עם תוצאות הרסניות למדי. אבל מה גורם לזה?

האם אשלית "מגע הזהב" שאנשים מצליחים מסגלים לעצמם‏1 מספיקה כדי להסביר את זה?
או שאולי אותה אישיות נרקיסיסטית-מגלומנית שהובילה להצלחה גם מובילה להחלטות פזיזות המבוססות על ביטחון עצמי חסר בסיס?

__
1. AKA השתן עלה לראש.
על הטפשות האנושית 702148
מי אמר שנווה מוכשר או מוצלח במיוחד? זו בדרך כלל לא דרישת סף בהתקדמות כלפי מעלה בפוליטיקה של גילדה.
על הטפשות האנושית 702167
נראה לי שגם לשחיה בפוליטיקה של גילדה, ובמיוחד לגילדה של עורכי דין, צריך כישרון.
על הטפשות האנושית 702180
כן, כישרון פוליטי להתקדמות והישרדות אישית, לא ''מוכשרים ומצליחים בכל קנה מידה'' במובן של תרומה לחברה או לידע האנושי.
על הטפשות האנושית 702191
היבריס.

לדעתי הכשל נעוץ בשני גורמים: האחד הוא הערכת יתר של אדם כלפי עצמו (כידוע כולנו בחציון העליון של כישורי הנהיגה למשל), הערכה שמתחזקת אהדדי עם הנטייה האנושית לייחס פחות מדי משקל למזל הטוב במחשבה על הצלחות, ושמה משקל יתר על המזל רע בכשלונות. כשאדם בטוח שהוא ואיינשטיין נבדלים רק בתחומי העניין שלהם, הוא מרגיש בלתי פגיע.

השני הוא שבדרך למעלה אנשים עוברים הרבה עברות קטנות בלי לשלם עליהן מחיר - לא פעם זה מסייע להם לטפס בסולם, וכך הביטחון העצמי שלהם הולך וגדל ועימו חומרת העברות שהם מוכנים לחטוא בהן. לדוגמא, אני בטוח שלפני שדנקנר הריץ מניות הוא עשה הרבה דברים אסורים, אבל פחות חמורים, אחרים.
על הטפשות האנושית 702194
על העברות הקטנות של נוחי דנקנר בתחילת דרכו:
מור אלטשולר כותבת על נוחי (אז: נחי) דנקנר שפתח מסעדה תוך צפצוף על חוקי הצבא ותקנות העיריה ושכבר אז הוא לא עצר באדום.
על הטפשות האנושית 702538
לקראסוס היה ניסיון צבאי. ראה וויקיפדיה הערך קראסוס.
על הטפשות האנושית 702553
לא ידעתי על המלחמות המוקדמות שלו לצד פומפיוס. תודה על ההערה!
ומה עוד חדש? 702208
בעל עמדה חשובה פועל בניגוד לחוק וכל המערכת המשפטית מתגייסת להגן עליו בטענה שזו לא עבירה אלא רק טעות. גם שרת המשפטים, במקום להזדעק כנגד המעשה ולדרוש את השעייתו מתפקידו ומהוועדה שהוא חבר בה עד לתום התהליכים, יוצאת להגנתו שהרי הוא המנוי שלה ושותפה לבחירת שופטים מטרפדי זכויות אדם ומפקירי החלשים להתעמרות שלטונית. האם זה מפתיע מישהו? בוודאי לא את צדקני האייל שכתבו תגובות נזעמות על עיסקה שנועדה להציל את המדינה מהבוץ שהיא שוקעת בו זה יותר מ50 שנה אבל העניין הזה אפילו לא מדגדג אותם.
ומה עוד חדש? 702241
אני לא יודע אם אני נמנה עם צדקני האייל, אבל אותי העניין הזה הרבה יותר ממדגדג.
ומה עוד חדש? 702246
אין לי משהו מעניין להגיד על זה. ברור שזה מפריע, אבל זה משהו שנעשה על ידי כל מיני רשעים מסיפור אחר. כמו ההם מהרשות שאין טעם לבקר אותם כי הביקורת שלנו לא אפקטיבית.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים