התפרצות החצבת בארץ נמשכת 3886
מחלת החצבת, אשר התפרצה בארץ במרץ השנה, ממשיכה להתפשט. עד כה נדבקו השנה במחלה 623 חולים, בהשוואה ל-‏34 בכל שנת 2017, ו-‏9 בכל שנת 2016.

חצבת היא מחלה נגיפית מדבקת, אשר הסיבוכים שלה עלולים לסכן חיים. למחלה טרם נמצאה תרופה, אך קיים לה חיסון המעניק הגנה מלאה לכ-‏97% מהמתחסנים. כפי הנראה, אחת הסיבות להתפרצות הנוכחית היא שיעור גבוה יחסית של הורים המסרבים לחסן את ילדיהם. מוקדם יותר השנה נמסר כי משרד הבריאות שוקל להטיל סנקציות פליליות – קנסות כספיים ומאסר – על הורים סרבני חיסונים.
קישורים
התפשטות חסרת תקדים של מחלת החצבת – מי צריך להתחסן שוב? - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

702053
סנקציות פליליות כגון מאסר נראות לי מוגזמות, אבל אפשר פשוט לבטל את ביטוח הבריאות ולנדות מהמערכת הרפואית. הילד לא מחוסן? לא הוא ולא הוריו (שמנעו ממנו את החיסון) רשאים להכנס למרפאה של קופ"ח; יפנו נא לרופאים פרטיים בלבד. רופאים פרטיים, מצדם, ישלמו מס כבד על טיפול במנודים אלה (משום שהם מסכנים את שאר באי המרפאה), מס שיוכלו כמובן להשית על המטופלים כחלק מעלות הטיפול (ואולי הם גם יחוייבו לתלות שלטים בסגנון: "אזהרה: במרפאה זו מטופלים מי שאינם מחוסנים, ומהווים סכנה לבריאות הציבור. משרד הבריאות ממליץ להעדיף מרפאות המרחיקות את הבלתי-מחוסנים"). באופן דומה, גם על חברות הביטוח הפרטיות יוטל מס כבד על ביטוח בריאות וביטוח חיים של אלה, מס שאותו תוכלנה לגלם כחלק ממחיר מהפרמיה. ובכל מקרה של טיפול חירום רפואי (תאונה, מחלה קשה, וכו') במערכת הממשלתית, יוגש להם החשבון המלא לתשלום, בתוספת תשלום על סיכון בריאות החולים האחרים במקום.

מי שאינו מקבל את עקרונות הרפואה המודרנית, אל לה לרפואה לקבל אותו.
702056
מדוע הן נראות לך מוגזמות? לכל הפחות מדובר בסיכון חייו של הילד. השווה למשל לחוק העונשין, שקובע "המשאיר ילד שטרם מלאו לו שש שנים בלא השגחה ראויה, ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו – מאסר שלוש שנים".

כך או כך, אתה לגמרי מתעלם מהבעייה המרכזית שמעוררים מתנגדי-החיסונים ולאורה אני בהחלט תומך בענישה מחמירה וזריקתם לכלא: הם הורגים אנשים.

החיסונים אף פעם אינם אפקטיביים ב-‏100%, וגם אדם מחוסן עשוי להדבק במחלה. בנוסף, ישנם אנשים שמסיבות רפואיות (רגישויות, מחלות אחרות וכו') אינם יכולים להתחסן. אנשים שאינם מחוסנים מגדילים את תפוצת המחלות (גם הבדלים די קטנים בשיעור המחוסנים יכולים לעשות שינוי-גדול‏1), ומבטיחים שחפים-מפשע נוספים (שהתחסנו אך ללא הועיל, או שלא יכלו להתחסן) ידבקו, וחלקם מן הסתם גם ימותו (במיוחד זקנים וילדים, כרגיל).

ואגב, ככל הנראה לרוסיה יש יד ורגל בכך שהדיון ההזוי הזה בכלל מתקיים‏2.

702074
לענישה במקרה הזה יכולות להיות 3 מטרות (הן אינן סותרות):
- עשיית צדק. אי חיסון הוא פעולה בלתי מוסרית, שצריכה להתבטא בעונש מתאים. מי שרוצה, יכול לקרוא לזה התנקמות בסרבני החיסונים.
- מניעה. למנוע או לצמצם את סרבנות החיסונים.
- פיצוי כלכלי. לגרום שסרבני החיסון יפצו את המדינה על הנזק שנגרם.

לטעמי, במקרה הפרטי הזה, המטרה החשובה ביותר היא מניעה. לכן אני לא בטוח שענישה חמורה היא מענה מתאים. אין איזשהו זדון מכוון באי חיסון.. מי שלא מחסן עדיין בדײכ רוצה שהילדים יהיו בריאים.
לא בבית ספרנו 702079
סנקציה שקיימת במקומות מסוימים בעולם ונראית לי מאד אפקטיבית, היא איסור כניסה לגן ילדים/בית ספר לילדים שאינם מחוסנים.
גני הילדים הם hubים ראשיים להפצת מחלות, ומהם מגבירים משמעותית את הסיכון הסביבתי מילד לא מחוסן - מה שאמור להוות הצדקה לסנקציה לעיל.
לא בבית ספרנו 702081
באנלוגיה- לבית הספר של בתי אסור באיסור חמור להכניס מאכלים שמכילים בוטנים או אגוזים, כדי למנוע פגיעה בילדים שרגישים למוצרים אלה.
באופן כמעט זהה, ילד לא מחוסן מהווה פוטנציאל לפגיעה בילדים שרגישים לחצבת - ו-‏3% מכל הילדים מצויים בקטגוריה הזאת, על פי סטטיסטיקות החיסון.
לא בבית ספרנו 702082
מה שכן, זה אומר שיהיו כל מיני גנים עם שיעור גבוה יחסית של לא מחוסנים והם יהיו מוקד טוב יותר אפילו(?) להפצת המחלה.
לא בבית ספרנו 702083
כשכל מתנגדי החיסונים יפסיקו ליהנות מהשפעת חיסון העדר, הם ילכו להתחסן כמו טיל. ברור לך שזה משנה בסדרי גודל את יחס הסיכוי/סיכון שהם לוקחים על עצמם.
עם כל הכעס 702064
בכנס מקצועי בו נוכחתי לפני כמה שנים, סופר על ניסוי שנערך בבריטניה כדי לאמוד את השפעת חיסוני השפעת על שיעורי התמותה מן המחלה וסיבוכיה.
מה שהתגלה הוא שחיסון ילדים בגיל בית הספר היסודי הוריד משמעותית את התמותה, בניגוד לחיסון התיכוניסטים.
בירור העלה שהסיבה לכך היא שהסבים והסבתות שמגיעים לשמור על הילד נדבקים ממנו ומתים, בעוד שבגיל התיכון יכול הילד להישאר בבית לבדו.

למה נזכרתי? כדי שלא להקצין, אני מנסה לפעמים לאתגר את עצמי בסיטואציות הפוכות, או, במקרה זה, דומות.

בכל שנה מתים בישראל מאות אנשים משפעת, הרבה יותר מן התמותה מחצבת, לפחות לפי שעה.
מדוע לא לנקוט סנקציות חריפות כנגד מי שאינם מתחסנים כנגד שפעת בראשית החורף?
עם כל הכעס 702067
ראשית, בניגוד לחצבת חיסון מפני שפעת יש לקבל כל שנה כך שהטירחה רבה יותר. שנית, החיסון לשפעת הרבה פחות אפקטיבי.
having said that... 702075
השמועות על חוסר האפקטיביות של החיסון לשפעת, במיוחד עבור אנשים זקנים (לי מותר!) כנראה מוגזמות למדי.
having said that... 702092
לחיסון שפעת תופעות לוואי ידועות, ולעיתים קשות, עבור אוכלוסיה מבוגרת. כמו כן, למיטב הבנתי המוגבלת, החיסון יעיל עבור זנים מסוימים, ולא תמיד אנשי הרפואה מזהים נכון ומראש איזה זן יתפרץ בשנה נתונה.
עם כל הכעס 702080
לפי האתר אליו קישרתי, יעילות החיסון היא 80% ולפי אחרים 50-70%. נכון שמדובר בטירחה החוזרת על עצמה בכל שנה, אך עדיין, ביכולתה של התחסנות שנתית של רוב האוכלוסיה להציל את חייהם של עשרות עד מאות אנשים בשנה.
עם כל הכעס 702094
הסטטיסטיקה בקשר ליעילות החיסון לא לגמרי ברורה, מה עוד שהיא משתנה משנה לשנה בהתאם להצלחת הניבוי לגבי הזנים שיפרצו. לפי "סיינטיפיק ידיעות" שהסתמך כמדומני על משרד הבריאות (הם נתנו נתונים שעומדים בניגוד למה שהם רוצים שהציבור יעשה! מי היה מאמין?!) החיסון לפני שנה היה בעל יעילות קרובה לאפס עבור אנשים זקנים. אפליית הגיל הזאת לא ברורה לי ולא זכור לי שקראתי הסבר לתופעה - אולי מפני שלא חיפשתי יותר מדי. ייתכן שאחד הזנים שהחיסון פספס תוקף דווקא אנשים עם מערכת חיסון חלשה. מין המניאק שחכם על חלשים.

מנסיוני האנקדוטי: אחרי שפעת חמורה שהיתה לי בסביבות שנת 2002 אני מתחסן באדיקות בתחילת הסתיו כל שנה ומאז לא חליתי בשפעת. גם החברה שלי מתחסנת וגם היא לא חלתה. החיסון חינם, לא כואב בכלל והבעיה היחידה שאני מוצא בו היא שהוא מחייב אותי לשהות זמן מה בחלל סגור בחברתם של שחפנים, נושאי אבולה ומחוצבים, כן, וגם סתם מצוננים‏1. אני מקווה שהחיסון לחצבת שקיבלתי לפני 60 שנה או משהו כזה עדיין תקף.
____________
1- מאז לימדתי את עצמי ללחוץ על כפתורי מעליות ציבוריות עם גב היד, לפתוח דלתות ביד שמאל ולרחוץ ידיים כשאני חוזר הביתה, כמות הצטננויות שלי ירדה פלאים. חורפים שלמים עוברים עלי בלי שום צינון, בשונה מאד מתקופות קודמות. אלא שאני גם יוצא פחות מהבית, כך שקשה לדעת.
עם כל הכעס 702097
תודה. אאמץ את ההמלצות הללו.
עם כל הכעס 702099
אני ממליץ במיוחד על הפחתת היציאות מהבית :-)
עם כל הכעס 702104
1 פרקטיקה מקובלת אצלנו, רק שיחד עם החשיפה לגני ילדים קשה לי לדווח על מניעה גורפת.
עם כל הכעס 702110
מצד אחד, מי שקיבל זריקה אחת בלבד נחשב לא מחוסן ועליו לקבל מנה נוספת (אני עשיתי זאת). מצד שני, מי שנולד לפני 1957 (אתה, כמדומני) נחשב כמחוסן.
עם כל הכעס 702111
תודה. עכשיו נזכרתי שקיבלתי חיסון בדרך הטבע, כנראה הוא יעיל יותר מהזנים המוחלשים/מתים שמגיעים ממזרק.
עם כל הכעס 702113
תשוויץ, למה לא.
עם כל הכעס 702135
למה לפתוח דלתות ביד שמאל?
עם כל הכעס 702136
כי את הפעולות השגרתיות החצי-לא-מודעות אני עושה ביד ימין, וחלקן נוגע בפנים. אני מכחיש בתוקף את הרעיון הדוחה שצץ לך בראש בעניין זה. אני מתכוון לניגוב זיעה, שפשוף עיניים (יש לי דלקת עפעפיים כרונית) וכאלה.
עם כל הכעס 702138
הרעיון לא צץ, אבל ממילא לשמחתי אני שייכת לדור שכבר לא רואה בכך משהו דוחה (בדרך כלל).
עם כל הכעס 702139
אם זה לא היה ברור התכוונתי לחיטוט באף.

עד כאן.
עם כל הכעס 702140
דיון 3880
איכס, גועלי! 702156
אבל התחכמות מעולה, אימצתי.
עם כל הכעס 702078
עוד נקודה קטנה: חצבת (כמו פוליו ואבעבועות שחורות, ולהבדיל משפעת) היא מחלה שתוקפת רק בני אדם. כלומר: ניתן לחסל אותה. בסוף שנות התשעים כבר היה מאמץ של ארגון הבריאות הבינלאומי להתחיל לחסל את החצבת באזורים שונים בעולם. ואז הגיע וייקפילד.
מקרה מוות ראשון 702415
ברחוב "חיי אדם".
בעיה פרטנית 702549
בבלוג בהארץ טוען אבי דבוש שהסיבה העיקרית לאחוזי החיסון הנמוכים בריכוזים חרדיים שונים היא הפרטת (ובאופן כללי: מיעוט המשאבים המושקעים ב־)טיפת חלב.
עקב המצב 702580
מתוך ספר-פנים: פיקוד העורף מזכיר שבמקרה של אזעקה יש להיכנס על המרחב המוגן או המקלט הקרוב. ציבור מתנגדי החיסונים מתבקש להתקהל במרחבים פתוחים, על מנת להתמגן באופן טבעי נגד טילים.
הגיבור החדש שלי 702900
מתוך כתבה ב"גלובס" על ד"ר ליאור אונגר, שנלחם ברפי השכל שפועלים ברשת נגד חיסונים:

"אם בלונה פארק יש רכבת הרים שאחד מ-‏600 ילדים ייפלט ממנה וייהרג, תרשי לילד שלך לעלות? כי זו חצבת. היא הורגת אחת ל-‏600 ילדים. וילד נוסף מתוך ה-‏600 היא לא הורגת, אלא נותנת לו 10-7 שנים של חסד, כדי להרוג אותו לאחר מכן, משיטיון ודלקת כרונית של המוח. הוא יתחיל לדבר שטויות ויתנהג כמו זקן עם ירידה קוגניטיבית. זה עצוב, אבל אין שום דבר לעשות נגד זה, חוץ מלבשר להורים שזה ימשיך להידרדר עד מוות תוך שלושה חודשים עד שלוש שנים".

"ברפואה, הסטטיסטיקה של המספרים הגדולים לא משקרת, ומה שקורה עכשיו בדיוק מתאים ל-‏2,040 חולים מדווחים. שליש הסתבכו והגיעו לבתי חולים עם דלקות ריאה, אוזניים ושאר סיבוכים. אני רואה ברשת אמא שמספרת שלבן שלה יש בעצם את כל סימני החצבת, וכולם אומרים לה 'לא, זה דלקת גרון. קונפליקט לא פתור', כך הם קראו לזה. ושלושה ימים הם מתחרבשים שם, בזמן שהבן שלה מדביק את כל היישוב. ואחרי שהם יורדים גם על רופא הילדים שאומר להם 'זו חצבת, אל תיכנסו לי למרפאה', אז כהערת אגב היא אומרת 'אה, זה חצבת'.

"אנשים שוכחים שלפני החיסון, שלושה מיליון ילדים בשנה היו מתים בעולם מחצבת. זה הווירוס הכי מדבק שישנו. במדינות לא מחוסנות חצבת היא המחלה הרביעית בשכיחותה למוות. גם היום מתים בעולם 150 אלף ילדים מחצבת בשנה, רק שהם באפריקה, אז לא שומעים עליהם".

(מראיין:) אם הילד שלי חוסן, מה הסיכוי שלו בכל זאת לחטוף חצבת כי החיסון פשוט לא נקלט אצלו?

"אחד לעשרים. חצבת זה וירוס שעובר בנוזלי גוף, ונשאר בחדר שעתיים אחרי שהתעטשו שם. 90% מהלא מחוסנים שישהו בחדר הזה באותן שעתיים יידבקו. לא סתם היא הייתה כל-כך קטלנית בהיסטוריה."

קריאה מומלצת: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100126...
"לראשונה: הורים השביתו גן כי אחד הילדים לא מחוסן" 709006
ynet: "הוריהם של 27 ילדי גן בצפת החליטו להשאירם בבית. הסיבה: הוריו הטבעונים של אחד הילדים לא חיסנו אותו מעולם, ומסרבים בתוקף לעשות זאת. שלשום, הם שלחו אותו לגן והוא נותר לבדו עם הגננות. העירייה: 'משרד הבריאות ניתנה תשובה שחל איסור לחייב הורה לחסן את הילד' "
"לראשונה: הורים השביתו גן כי אחד הילדים לא מחוסן" 709015
כל הכבוד להם. ויפה שיכולים לעמוד במורכבות הכלכלית של הנושא.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים