ילדים עשירים ללא טלפונים, ילדים עניים עם 3892
שתי כתבות של נלי בולס ב"ניו יורק טיימס" (תרגום ב"הארץ") מסקרות מגמה של הורים משכילים ועשירים שפועלים להפחתת זמן המסכים של ילדיהם, בעוד שילדים ממשפחות עניות מבלים זמן רב בהרבה מול מסכים. בעבר חשיפה של ילדים למחשבים נחשבה סממן של עושר והשכלה, אבל כיום מצד אחד המסכים נהיים זולים, ומאידך הסברה שהם מסבים נזק נורא לילדים הולכת וקונה אחיזה בקרב משכילים.

מחקר המצוטט באחת הכתבות מצא כי בני עשרה ממשפחות עשירות מבלים כחמש וחצי שעות ביום מול מסך, לעומת שמונה שעות של ילדים ממשפחות עניות; בחתך של גזע, ילדים לבנים נחשפים למסכים פחות מילדים שחורים והיספנים.

באופן אירוני, כך מציגה זאת בולס, הורים העובדים בחברות כדוגמת אפל וגוגל, המוכרות במרץ טלפונים ויישומים, בין השאר לילדים, מודאגים יותר מכל מהשפעת המכשירים על ילדיהם, ופועלים בנחרצות להגבלה או מניעת חשיפה למסכים.

כך, הורים רבים העובדים בהייטק מעסיקים מטפלות להשגחה על ילדיהם במשך היום, ואוסרים על המטפלות להשתמש בטלפון בנוכחות הילד. ישנם אפילו אנשים מהחוג החברתי של ההורים שאם הם תופסים בשעת מעשה מטפלת עם ילד משתמשת בטלפון, הם מעלים את התמונה לרשתות כדי ליידע את ההורים, וכך יוצרים מעין משטרת הלשנות.
קישורים
ניו יורק טיימס (1)
ניו יורק טיימס (2)
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

עוני ועודף 702597
מזכיר את הקשר ההפוך שבין צריכת קלוריות לבין המצב הכלכלי‏1.
1 בישראל, בבריטניה.
703137
ממצאים ראשונים ממחקר רחב של NIH שנועד לבחון את הקשר בין חשיפה של מתבגרים למסכים לבין אספקטים במוחם ובהתנהגותם. לא קראתי את הקישור הזה, רק תקציר ב"הארץ". אם להאמין לתקציר, הממצאים בינתיים לא מראים משהו דרמטי. אבל הם רק התסכלו בינתיים על שינויים מבניים במוח, בדיקות התנהגות יבואו רק בהמשך. חוץ מזה, לא הצלחתי להבין על איזה גילאים מדובר. התקציר אומר "מתבגרים". אצל מתבגרים ממילא היכולת של ההורים לשלוט על זמן המסך די נמוכה, עכש"י (אני עדיין לא שם), בהשוואה לילדים קטנים.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים