רפורמה מתוכננת בתשלום המדינה לקופות החולים 3938
משרד הבריאות יוזם שינוי בנוסחת התשלום לקופות החולים עבור מבוטחיהן. התוכנית תגדיל מאוד את התשלום עבור קשישים, חולים במחלות קשות, ומבוטחים בפריפריה. בימים הקרובים ייערך שימוע לקופות החולים, שיוכלו להעלות השגות על התוכנית.

הנוסחה הנוכחית לוקחת בחשבון גיל (יותר לפעוטות וקשישים), מין (יותר לנשים בגילים צעירים, יותר לגברים בגילים מבוגרים), מוסיפה עבור מבוטחים מהפריפריה, ומוסיפה עבור חמש מחלות קשות, כמו כשל כלייתי המצריך טיפול בדיאליזה והמופיליה.

השינוי המוצע מוסיף תשלום עבור עשרים "מחלות יתום" - שבהן חולים בודדים בישראל. 200 מיליון ש"ח יתווספו עבור חולי סוכרת. עד 60 מיליון שקלים נוספים יינתנו על עמידה ביעדי טיפול ארוך טווח בסוכרתיים. תשלום זה נחשב פיילוט, שאם יצליח תישקל תוספת דומה עבור מחלות כרוניות אחרות. 

יועלה התשלום עבור מבוטחים מהפריפריה, ובמיוחד מישובים באשכולות סוציואקונומיים נמוכים. חלק מתושבי הפזורה הבדואית לא נחשבים כיום במניין הפריפריה, וייכנסו אליו. סך תוספת התשלום עבור הפריפריה הוא 600 מיליון ש"ח.

תוספת של 500 מיליון ש"ח תינתן כהגדלת התמריץ על מבוטחים בני 65 ויותר, במיוחד מקבלי הבטחת הכנסה ונכים.

תוספת של 200 מיליון שקל תחולק באופן שווה בין הקופות בלי תלות בגודלן, כדי לפצות על הוצאות קבועות. עבור חולים שעברו קופה, בשנה הראשונה הקופה החדשה תקבל רק 30% מהתשלום עבורם והקופה הישנה 70%; בשנה השנייה יתהפך היחס; ורק בשנה השלישית תקבל הקופה החדשה את מלוא הסכום. התחרות בין קופות על מספר המבוטחים הביאה בשנים האחרונות למקרים שבהם קופות שילמו סכומים גבוהים לרופאים שיעברו אליהן ו"יביאו איתם" מספר רב של מטופלים נאמנים.
קישורים
TheMarker
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הדרך לגיהנום 707148
על פניו נראה שההסדר המוצע רצוף בכוונות טובות.
אבל כשאני לוקח קו מחשבה ''דן אריאליי'' לגביו אני מגלה שהתמריץ של קופות החולים התהפך. קודם היה משתלם להן שהמבוטחים שלהן יהיו כמה שיותר בריאים, ובהסדר החדש משתלם להן שיהיו כמה שיותר חולים.
קודם היה משתלם להן להשקיע במניעה (של סוכרת, למשל) ועכשיו בטיפול.
הדרך לגיהנום 707156
הם התייחסו לזה עם הפיילוט של תגמול על מניעת סיבוכי סוכרת, בהנחה שהמשכו של הפיילוט הוא מניעת סוכרת מלכחתילה.
הדרך לגיהנום 707162
אם הם יקבלו תגמול על מניעה אז כל הכבוד!
הדרך לגיהנום 707163
אולי כדאי להוסיף גם מרכיב של עליית התגמול עבור כל מבוטח ככל שהוא מבוטח יותר זמן בקופה, על חשבון מרכיב הזקנה שאינו תלוי בותק. זה יתמרץ את הקופות גם לתת שירות טוב לותיקיהן (ויש בזה מידה של צדק), וגם לתת טיפול מונע.
הדרך לגיהנום 707169
אבל אז אנשים לא ירצו לעבור קופות! זה יהרוג את התחרות ביניהן.וגם יפריע לאנשים לעשות דברים אחרים - כמו לעבור דירה.
אם יש לך ותק במכבי, אבל אתה רוצה לעבור לישוב קטן שיש בו רק קופת חולים של כללית - מה תעשה?
הדרך לגיהנום 707175
עשה מה שאתה רוצה. מדובר בסה''כ על כספים שעוברים בין הממשלה לקופות החולים. עד כמה שאני רואה, דרוש תרחיש קיצוני (ופשוט להתרה) כדי שזה יוביל לפגיעה בתחרות.
הדרך לגיהנום 724924
לפי מה ששמעתי, אחת הבעיות במערכת הבריאות האמריקאית היא חוסר הנאמנות למבטח. אם יש סיכוי לא רע שמבוטח לא יישאר יותר מכמה שנים. במקרה כזה לא כל כך משתלם למבטחים להשקיע עכשיו בצעדים שישתלמו רק בעוד שנים.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים