שיבושי GPS במטוסים בשמי ישראל; ייתכן כי רוסיה אחראית 3946
מזה שלושה שבועות מדווחים טייסי נוסעים בשמי ישראל וקפריסין כי מערכות ה-GPS במטוסים מדווחות על מיקום שגוי וגורמות להתראות שווא. רשות שדות התעופה חוקרת את הבעיה. גורמי ביטחון מעריכים כי סיבת ההפרעה היא לוחמה אלקטרונית של כוחות רוסיה המוצבים בסוריה או בלבנון. מערכות לוחמה אלקטרונית כאלו מוצבות לעתים קרובות למטרות הגנה, כי חלק מכלי הנשק המדויקים מסתמכים על GPS. רוסיה הכחישה קשר כזה.

לפי "כלכליסט" יש סיבות המרחיקות את החשד מרוסיה: בהפעלה רצופה של מערכת כזו יש פגיעה מבצעית, כי האויבים יכולים ללמוד אותה ולמצוא דרכים להתגבר עליה. כמו כן, קפריסין רחוקה יותר ממטרות רוסיות.

השיבוש לא נחשב למסוכן לתעופה האזרחית. ה-GPS משמש את המטוס לצורך ניווט לנחיתה, אך כשהוא משובש הטייסים משתמשים במערכת הותיקה והאמינה יותר של אותות רדיו קרקעיים. הבעיה היא בעיקר שההתראות השווא מגדילות את העומס על הטייסים; ובסופו של דבר עלולות למסך התראות אמת.
קישורים
כלכליסט
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

707787
אני שמתי לב שלווייז יש קושי להתחבר ל-GPS. לאפליקציות אחרות, גוגל מפות, TRAILZE או MAPS.ME לא היתה בעיה.
707793
אצלי גם גוגל מפות איטי יותר לאחרונה. אבל אולי הטלפון שלי מזדקן.
רחפנים 707796
היום, מיציאת השלום ועד לירושלים, השתולל הוייז שלי, מה שהפך אותו לחסר שימוש. מזל שנותרו לי שאריות של יכולת ניווט בנהיגה‏1. על פי ארץ הג'יהאד מדובר במשבשי GPS שמפעילים הרוסים כנגד תקיפות של רחפנים המשוגרים על-ידי "המורדים הסורים"‏2 כנגד בסיס חיל האויר הרוסי חמימים שבלטקיה. מזכיר לי את השיבושים הקשים שהיו בשנה שעברה בקליטה הסלולרית בדרום עקב לוחמה אלקטרונית לא ממוקדת. אז היתה זו עבודה מצרית.

1 מה שאגב שימש אותי לאחרונה בסלובניה - לאחר קילומטרים לא מעטים בדרכי עפר, באמצע יער שאפילו חיות לא שמעו עליו, הודיע לי וייז: you have reached your destination! היעד היה אתר תיירות הומה בשם מערות_שקוציאן [ויקיפדיה]. רק Google Maps חילץ אותי מעבי היער אל חשכת המערות, עשרות קילומטרים משם.
2 לא מדובר במורדים, אלא באפיזודה נוספת במסכת ההרג הסונית-שיעית, וגם לא ברור כמה מהם מסוריה.
רחפנים 707797
ביום חמישי נסעתי לראשונה בחיי בתל אביב בהדרכת גוגל מפס, שכשל במשימה שלו באופן מחפיר - כיוון אותי לעשות פרסה באמצע כביש ראשי (בלי צומת ועם גדר הפרדה), לפנות פנית אסורות, וכו'. ככה האפליקציה הזו תמיד בתל אביב?
רחפנים 707798
בדרך כלל היא סבירה למדי (אני משתמש בה ולא בוייז, משום מה), אבל יש לה גליצ'ים וטעויות. בדיוק אתמול בערב, ועוד בנסיעה למוקד של קופת חולים, היא התעקשה שאפנה ימינה צומת מוקדם מדי, ולא לראשונה.
בקיצור, יש עוד מרחק לעבור (הה) עד לאינטליגנציה ניווטית מלאכותית.
רחפנים 707799
וגם: בתל אביב יש עכשיו המון שינויי תנועה בגלל הרכבת הקלה, וגוגל לא מעודכן לכולם.
רחפנים 707801
הפאשלות שאני מדבר עליהן היו כולן רחוקות מעבודות הרכבת, והן היו רבות וחמורות. למשל: נסעתי בדיזנגוף מהסנטר צפונה, והאפליקציה רצתה שאשלים בכיכר דיזנגוף‏1 כמעט סיבוב שלם כדי להיכנס לפינסקר, אבל אחרי שמשלימים 180 מעלות בכיכר (כלומר לא פונים לריינס) חייבים להמשיך צפונה בדיזנגוף.

_______________
1 יצאה יפה הכיכר! פעם ראשונה שאני רואה אותה אחרי השינוי המסיבי.
רחפנים 707802
__________________
פחות או יותר חזרה למה שאני זוכר מילדותי. מסכים שיצא יפה (אולי רק להוזיז משם ת'פסל?)
רחפנים 707803
בהחלט, להזיז את הפסל יעזור גם לדעתי, אם כי הוא מכאיב בעין פחות ממה שחשבתי.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים