חוקי עבירות הרצח וההמתה עודכנו 3949
ביום ד' השבוע נכנסו לתוקפם חוקים חדשים הנוגעים לעבירות רצח והמתה. את מקומן של שתי עבירות ההמתה החמורות שהיו קיימות עד כה – רצח והריגה – תפסו ארבע עבירות חדשות: רצח בנסיבות מחמירות, רצח, המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, והמתה בקלות דעת. העבירה של גרימת מוות ברשלנות נשארה ללא שינוי.

עבירת הרצח בנסיבות מחמירות תחול, בין השאר, על רצח שתוכנן מראש, רצח של הורה את ילדו מתחת לגיל 14, רצח שהוא פעולת טרור, רצח אכזרי במיוחד, רצח ממניע גזעני, ורצח של עד או שופט במשפט פלילי במטרה להכשיל את החקירה או המשפט. העונש על עבירה זו הוא מאסר עולם.

הגדרתה החדשה של עבירת הרצח היא "גרימת מותו של אדם בכוונה או באדישות". היא תחול, למשל, על דקירה למוות במהלך קטטה, או יידוי אבנים קטלני שלא נועד להרוג, אך מבצעו ידע כי יתכן וזו תהיה תוצאת המעשה. בית המשפט יוכל לגזור מאסר עולם על מבצע עבירה זו, אך בניגוד לעבר, לא יהיה מחויב לעשות זאת. ההגדרה החדשה של עבירת הרצח מהווה שינוי משמעותי ביחס לחוק הקודם, ותאפשר לגזור מאסר עולם גם על מי שהרג אדם אחר ללא תכנון וכוונה מפורשת.

עבירת המתה בנסיבות של אחריות מופחתת תחול במקרים בהם עומדות לזכות הנאשם נסיבות חריגות מקילות, כגון התגרות מצד הקורבן או הפרעה נפשית חמורה אצל הנאשם. העונש המרבי על עבירה זו יהיה 20 שנות מאסר.

עבירת המתה בקלות דעת תחול במקרים בהם מבצע העברה פעל באופן מסוכן במידה בלתי־סבירה והביא למותו של אדם אחר, למרות שקיווה כי הדבר לא יקרה. העבירה תחול, למשל, במקרים של גרימת מוות בנהיגה מסוכנת, משחק בנשק, או בנייה מחומרים זולים ובלתי־בטיחותיים תוך מודעות לסיכון שבדבר. העונש המירבי על עבירה זו יהיה 12 שנות מאסר.

כאמור, עבירת גרימת מוות ברשלנות לא השתנתה. היא תחול במקרים שבהם הנאשם לא חזה שמעשיו עלולים להביא למותו של אדם אחר, אף שאדם סביר היה מתנהג אחרת. העונש המקסימלי על עבירה זו נשאר שלוש שנות מאסר.
קישורים
רצח בנסיבות מחמירות בפנים, הריגה בחוץ: העבירות החדשות - ynet
הרפורמה בעבירות רצח והמתה נכנסה לתוקף: אילו שינויים כלולים בה והאם תחול בדיעבד? - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

707922
מישהו יודע אם ארבע הדרגות החדשות תואמות, פחות או יותר, לארבע דרגות הרצח בחוק האמריקאי?
707923
זה נראה דומה.
סנונית ראשונה? 707976
קצין המשטרה שהרג את סלומון טקה - והצית את מחאת האתיופים האחרונה - יואשם (כנראה?) בהמתה בקלות דעת. לפי מה שכתוב כאן, "כיוון שהסעיף נכנס לתוקף לאחר אירוע הירי בטקה, ניתן להכילו‏1 על השוטר היורה רק אם הוא מקל עמו - במקרה זה, רק במידה ובמח"ש התכוונו קודם להאשימו בהריגה".
____________
1. כך במקור. אני מאוכזב מהעורכים והמשכתבים ב"הארץ".
סנונית ראשונה? 708194
ו”במידה ו“ לא מאכזב אותך?
סנונית ראשונה? 708199
זאת "שגיאה" שמשום מה דווקא לא מפריעה לי. בספר Eats, Shoots and Leaves נתקלתי באמרה לפיה כל אדם חושב על מי שמקפיד בכתיבה פחות ממנו שהוא ברברי, ועל מי שמקפיד יותר ממנו שהוא פדנטי.

בעצם יש שתי בעיות עם ה"במידה ו-" כאן: הראשונה היא שעל פי האקדמיה, הצורה התקנית היא "במידה ש-", והשנייה היא שהביטוי "במידה ש-" הוא לא סתם תחליף ל"אם", אלא קשור למידתיות, כלומר אמור לבטא פרופורציונליות בין שתי פעולות או שני מצבים. למשל, "במידה שנותקף, נגיב" משמעו שאם נותקף באופן קל נגיב באופן קל, ואם נותקף באופן חמור נגיב באופן חמור.
סנונית ראשונה? 708207
אני זוכר שלפני שנים רבות, שמעתי תלונות ממבוגרים ממני על תפלצות לשוניות בלתי-נסבלות כגון "רכבים" או "נשקים", שהרי "רכב" ו"נשק" אינם שם עצם פשוט. לא הבנתי מה הם רוצים מחיי, עד שלפני שנים ספורות נתקלתי בצורה "מידעים". התחלחלתי כנדרש, אבל למדתי להכיל. אני לא חושב שאשתמש בצורה הזו בעתיד הנשמע לאוזן, אבל לך תדע.

(באופן דומה, הביטוי "זה [לא] מרגיש לי X" הוא אנגליזם נוראי שאשתדל מאוד לא להשתמש בו, אבל לאחר זמן-מה, כשהבנתי שנקלט בשפה, הפסקתי להעיר למשתמשים בו.)
סנונית ראשונה? 708261
ציודים.
סנונית ראשונה? 708263
ברקסים? בורקסים?
סנונית ראשונה? 708267
ומה עם אג'נדות? קריטריונים?
סנונית ראשונה? 708268
למיטב הבנתי קריטריון הוא צורת יחיד. התכוונת למדיות?
סנונית ראשונה? 708271
והרבים- קריטריה, כמו אג'נדה.
סנונית ראשונה? 708269
אישית, לי הכי הפריע “לחמים”.
סנונית ראשונה? 708280
''וואנס המכונית היתה בתאונה, טוטל לוסט''.
סנונית ראשונה? 708283
עם "וואנס" אני יכול להסתדר, אבל אנשים משתמשים ב"פעם" במשמעות של "לאחר ש-". הצילו...

(ועל מכשירי חשמל "בילדינג", כלומר built-in, שמעת?)
סנונית ראשונה? 708198
למרבה האירוניה הלשונית, נראה שמח''ש אכן נוטה להכיל את אירוע הירי מבחינת קלות העבירה המיוחסת לקצין היורה והיחס המאד מכיל שהוא מקבל מהמשטרה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים