התרמית הגדולה בתולדות ויקיפדיה: מחנה השמדה לפולנים בורשה 3968
כתבה של עומר בן יעקב ב"הארץ" חושפת כיצד הערך "מחנה הריכוז ורשה" בויקיפדיה האנגלית הכיל במשך 15 שנה מידע שקרי, לפיו במחנה זה הושמדו מאות אלפי פולנים, בהשמדה שיטתית בתאי גזים. האמת היא שמחנה כזה התקיים, ולפי הערכות כמה אלפי אסירים נרצחו בו ובצעדת מוות עם חיסולו - מה שלא היה יוצא דופן בפולין. 

תוכנו השקרי של הערך נחשב להטעיה הגדולה בתולדות ויקיפדיה, כיוון שמידע זה צוטט במקומות רבים, בויקיפדיה ומחוץ לה. רק לפני כמה שבועות תוקן הערך.

כאסמכתא למידע המטעה שימש ספר עיון מ-‏2002, שבעצמו התבסס על שמועות. הספר נדחה על־ידי האקדמיה, אך חוגים רוויזיוניסטיים בפולין המשיכו לדגול בו. ברקע העימות על ההיסטוריה עומד מאמץ של פולנים רבים ושל ממשלת פולין לבסס נראטיב המגדיל את סבלם של הפולנים במלחמת העולם השנייה, מאדיר מאמצים של פולנים להצלת יהודים, וממעיט מחלקם של פולנים בהשמדת יהודים.

חושף התרמית הוא עורך ישראלי שכינויו IceWhiz. לפי הכתבה עורך זה ממשיך במאבק נגד קבוצת עורכים מפולין ומאסטוניה, שממשיכים להוסיף ולשכתב ערכים בויקיפדיה כדי לתמוך בנראטיב זה. קבוצה זו, מצידה, טוענת ש-IceWhiz מתנכל לה ומונע משנאה. ועדת הבוררות של ויקיפדיה פסקה לטובת הקבוצה, ועל IceWhiz נאסר לשתכב ערכים הקשורים בפולין ובשואה.
קישורים
הערך (המתוקן) בויקיפדיה
כתבתו של עומר בן יעקב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "תקשורת"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה יהיה? 710112
קראתי את הכתבה והתחלחלתי.
אפילו על ויקיפדיה אי אפשר לסמוך?
מה עם FT, ה Guardian ו NYT?
או שאני חייב להשאר רק עם המידע הגלמי של רויטרס ובלומברג?
מה יהיה? 710122
איך אתה משווה גופי תקשורת אמינים ומכובדים עם קבוצות אינטרסים מפוקפקות המטות את ויקיפדיה כרצונם? להזכירך, בניגוד לעיתונים שהזכרת, ויקיפדיה היא לא גוף תקשורת עצמאי ועריכה בה נעשית ע"י בעלי ענין. לזכותה של הויקפדיה האנגלית (להבדיל מגרסתה העברית), היא קפדנית לגבי המידע הנכתב בה ובודקת את אמינותו. המקרה פולני מעיד שגם היא לא מושלמת.
הויקיפדיה כקצה הקרחון 710114
אני ממליץ למתעניינים לעיין גם ב- under the railway line .
הערך בויקיפדיה הוא רק סממן של תאוריית קונספירציה המופצת בפולין ע"י גורמי ימין פולניים. ע"פ הסיפור מחנה ריכוז קטן שהיה קיים בקצה הגטו היהודי ברח' גשיה לאחר חיסול הגטו ובו נרצחו כ-‏20,000 איש מחציתם לא יהודים ואסיריו הועסקו בפינוי חורבות הגטו, היה בעצם מחנה השמדה גדול עם תא גזים בו הושמדו 200,000 פולנים לא יהודים. ע"פ סיפור הקונספירציה, האמת הזאת מושתקת מכל מיני סיבות ע"י כל מי שאינו נמנה על צדיקי הימין הפולני.
הסיפור שנולד בשנות ה-‏70 ע"י שופטת פולניה, מריה טרז'ינסקה, שפרסמה אותו במונוגרף ב-‏2002. הקונספירציה האמיתית היא שהסיפור הזה הופרך למעשה ע"י הרשות הפולנית המוסמכת ב-‏2017, אבל ההפרכה הזו מושתקת ע"י גורמי השלטון בפולין.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים