תשאיר את זה פשוט, פרופסור 4032
על הקשר בין שימוש במילים מסובכות לבין ההצלחה של מאמרים מדעיים
מחקר שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת Proceedings of the Royal Society, מגלה כי מאמרים מדעיים שהכילו יותר ז'רגון מדעי בכותרת או בתקציר, נטו להיות מצוטטים פחות על ידי מדענים אחרים.

שני מחברי המאמר - ביולוג ואקולוג איטלקיים - הגיעו למסקנה זו לאחר שניתחו למעלה מ-‏21,000 מאמרים מדעיים העוסקים בחקר מערות, ומצאו את שכיחות הופעתם של כ-‏1,500 מונחים מדעיים מקצועיים בכותרות ובתקצירי המאמרים. מספר הציטוטים של מאמר מדעי הוא אמת מידה מקובלת להצלחתו, והמחברים טוענים לכן כי לשימוש בז'רגון יש אפקט שלילי על ההצלחה של הפרסומים.

עם זאת, במחקר אחר שהתפרם ב-‏2019, גילה הפסיכולוג האמריקאי דייוויד מרקוביץ כי הצעות מחקר שהוגשו לקרן הלאומית למדעים (NSF) בארה"ב ושהשתמשו במילים נדירות בתקציריהם, היו בעלות סיכויים גבוהים יותר לזכות במימון.
קישורים
"גריזן"? "פסמיטה"? מושגים מדעיים מבלבלים גם מדענים - הארץ
Specialized terminology reduces the number of citations of scientific papers - אתר ההוצאה לאור של החברה המלכותית
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

השערה 735787
אולי השימוש בז'רגון מעיד על היות המאמר נישתי, ובאופן טבעי ככל שהמאמר עוסק בתחום ממוקד יותר, פחות סיכוי שיצוטט? אם אני מפרסם מאמר על יונקים, כל חוקרי היונקים יכולים לצטט אותי; אם אני מפרסם מאמר רק על משפחת החתוליים, אני פחות רלוונטי לציטוט; ואני אני מפרסם מאמר על Chartreux, אני רלוונטי לציטוט לעוד פחות מחקרים. כמובן ש-Chartreux זה יותר "ז'רגון" מ"חתוליים", שבתורו יותר ז'רגון מ"יונקים". מצד שני, לא סביר לפרסם מאמר על Chartreux בלי להזכיר את המילה הכה-ז'רגונית הזו בכותרת.
נשמע כמו מחקר שראוי לאיגנובל 735794
735803
זה מזכיר את האמירה הידועה שכשאתה כותב ספר מדע פופולרי, כל נוסחא מתימטית מקטינה בחצי את כמות הקוראים.
ועכשיו כולם במקהלה 735811
מתאם לא בהכרח מעיד על סיבתיות.

אני אשכרה לא מבין איך אפשר להצדיק את המשפט "our analysis ... clearly emphasizes the negative effect of jargon on the success of a paper".
אין לי ראש למילים ארוכות 735847
הם רצו לסייג ולדייק, אבל זה הצריך מילים מסובכות מדי.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים