ממשלת ישראל משקיעה בפלסטינים בירושלים, בדחיפת אנשי ימין 4074
כתבה של ניר חסון ב"הארץ" סוקרת תהליך ארוך של שיפור ביחסים בין ממשלת ישראל לתושבי מזרח ירושלים בשנים האחרונות, והשקעות גדולות שם. בין השאר, נסלל כביש מהיר ("האמריקאי") בדרום העיר שמשרת בעיקר פלסטינים. לעיסאוויה הוכנה תוכנית מתאר חדשה. נבנו בתי ספר חדשים וגינות משחקים, הוקם פארק ליד מוזיאון רוקפלר, מצב התברואה השתפר (בפרט, נעלמו המזבלות הפרטיות), ויותר סטודנטים פלסטינים לומדים באוניברסיטה העברית. מתבצע רישום קרקעות בטאבו, שלא נעשה מאז 1967 (ובכלל זה ליהודים, בשייח ג'ראח).

העימותים בין ערבים ליהודים במאי האחרון החלו במזרח ירושלים. אך לאחר שנרגעו, התהליך הארוך ממשיך.

לפי מחקר של ד"ר אמנון רמון, היסטוריון ממכון ירושלים למחקרי מדיניות, תחילת התהליך בניסיון לתת מענה להתגברות יידוי אבנים על יהודים באזור הר הזיתים ב-‏2014. צוות בראשות אביחי מנדלבליט כלל נציגי משטרה, שב"כ ופרקליטות. הצוות הגיע למסקנה ששיפור המצב החברתי והכלכלי הוא המפתח לביטחון. תוקצבה תוכנית של 300 מיליון ש"ח, שליש מהתקציב לצורכי ביטחון ושני שלישים לצרכים אזרחיים. 

עוד ב-‏2013 התמנה את דביר כהנא, לשעבר מנכ"ל אלעד, למנכ"ל המשרד לענייני ירושלים (על־ידי נפתלי בנט, שהיה אז השר). השניים מינו את עופר אור, לשעבר בכיר בשב"כ, להקים את "היחידה לפיתוח ויזמות בירושלים". מאז 2014 היו כהנא ואור בולטים במעין קואליציה של מספר פקידים, יוצאי מערכת הביטחון, עמותות מתנחלים ופוליטיקאים מהימין, שדחפו להשקיע בתושבים הפלסטינים של ירושלים. היוזמה התחזקה ב-‏2015 עם מינויו של זאב אלקין לשר לענייני ירושלים. אלקין שכנע את משרד האוצר להקצות תקציבים משמעותיים לקידום מזרח ירושלים, ושכנע שרים אחרים בממשלה לוותר על חלקים מתקציביהם לשכם כך. ב-‏2018 הוכרזה תוכנית חומש, ותוקצבה ב-‏2 מיליארד שקלים.

המאמר של ניר חסון מציג גם בעיות בתוכנית, ובעיות שהיא אינה מתיימרת לפתור. הפלסטינים במזרח ירושלים אינם אזרחי המדינה, מה שמקשה גם על השתלבות כלכלית. אין בתוכנית טיפול במצוקת הדיור הקשה, ונמשכת הריסת בתים. כ-‏1/3 מהפלסטינים בעיר גרים בשכונות שממזרח לגדר ההפרדה, ואלו הפכו לאזורים של אנרכיה ופשע. עמותות מתנחלים עדיין פועלות לייהד את השכונות, מה שלא תורם לאמון הפלסטינים. בעוד שחלקם מברכים חלקית על השיפור, אחרים טוענים שהתוכנית מונחתת עליהם מלמעלה ואין בה שינוי עומק.
קישורים
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

742949
הארץ מפרגן לממשלה היוצאת או שלא הבנתי את המסר של שוקן?
742951
פחות או יותר. הכותרות חיוביות, הפסקה שנבחרה לסיים שלילית.
742983
הארץ מגלה באיחור רב (ומביך למדי, בהתחשב של משלח ידם של עובדי העיתון), שכבר שנים רבות אין ימין ושמאל בישראל חוץ מאשר בתור ססמאות בחירות חלולות שנועדו לסמא את עיני ההמונים.
742989
בוא ונהיה פרקטיים מר הפונז היקר , אתה חותם על ההסכם הבא ?

מדינת פלסטין איחוד - 67 מלא מלא ואף לא שעל פחות.
מדינת ערביי פלסטין מאוחד - ערביי ישראל לשעבר באזור הצפון ‏1
מדינת ערביי פלסטין א' - שטח רמלה ולוד כולל תושבי יפו שהוגלו מתל אביב ‏2
מדינת ערביי פלסטין ב' - לשעבר בדואי הנגב ‏3
מדינת חרדיסתן/יהודה/ישראל המקורית /ישראל מאוחד/וכו' - פינוי בני ברק לטובת ירושלים עד בית שמש ‏4
מדינת ישראל - ערי החוף מחיפה ועד אשקלון ‏5
------------------
1 במסגרת הסכמי ישראל - סוריה העתיידים הגולן יוחזר ולכן מדינת ערביי הצפון לא תוותר על האדמות והיא תדרוש זאת, יש להם תימוכין די מבוססים על הקמת מדינה לערביי הצפון. מכאן אני מסיק שמדינת חוף ישראל לא תהיה יותר בצפון למעט נקודות התראה כלשהן -שגם הן יהיו תחת אש כמו בלבנון - הן משיקולים מוסרים והן משיקולים פרגמטים ואחרים.
2 אני לא רואה ברירה אחרת . אני מניח שגם מדינת חוף ישראל לא תתנגד לתל אביב בלי יפו
3 פתוח למו"מ
4 נשמע הוגן לטובת כולם. שטח בני ברק שווה אלף פעם ירושלים
5 שדרות תפונה לטובת אזור חיץ מעזה ועד מאשקלון. הדת תופרד מהמדינה באופן ברור ומוחלט - למי שלא מתאים מוזמן ללכת לחרדיסטן - עם חוקה ובית משפט עליון חזק שכולם מכבדים את פסיקותיו בבחינת זה ראה וקדש ליברליזם והומינזם כערכי יסוד מוחלטים וכו'
742991
מה שווה החתימה שלי?
ערכו של הסכם שווה בדיוק כמו כוונת כל הצדדים לקיים אותו.
מה שמטריד אותי בתסריט שלך, זה שיש כל כך הרבה צדדים שיכולים לפרק אותו, שהסיכוי שאף אחד מהם לא יפרק אותו קטנטן באופן מעריכי במספר המשתתפים.
743002
יש 2 קבוצות שיכולות לבוא ולבקש מתי שהוא - לדעתי בטווח של עשרות שנים - מדינה/אוטונומיה: ערביי ישראל והיהודים החרדים.

זה לא סוד שהחרדים והחברה הישראלית ליברלית לא מסתדרים. כולנו מסכימים שאין אפשרות לדו קיום אמיתי ובהתאמה ערביי ישראל לא יוכלו לעמוד מנגד ותמיד תזעק מליבם הזעקה שהם פלסטינאים והתרבות הישראלית הליברלית זרה/מנוכרת להם ויבקשו בשלב מסוים גם מדינה בשם אחר - פלסטין ב' או מאוחד - או איחוד עם מדינת פלסטין הנוכחית וכבר יש לנו בשטח ארץ ישראל 4 יישויות מדיניות שמחייבות גבולות וגדרות
743012
על מה אתה מדבר, החרדים מסתדרים מצוין עם החברה הישראלית הליברלית - היא גם מממנת אותם ואת התשתיות סביבם ומאפשרת להם להמשיך באורח חייהם הלא יצרני, וגם מעניקה להם אוטונומיה דה פקטו ממה שלא בא להם לעשות.
הדבר הכי גרוע שיכול לקרות להם זה להתנתק מהחברה הזו.
743021
אז למה החברה הישראלית ליברלית לא מתנתקת מהחרדים ?

יש לי ניחוש פרוע לכבוד החג - אולי בגלל שהחברה הישראלית הליברלית יכולה להתנחם רק ברגל הקרושה של החרדים גם כשהיא מנגבת חומוס אצל הערבי כל השנה ?
743022
אני מדמיין את מאיר אריאל שר -
' בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית ,
יושב חרדי עם שטריימל ורגל קרושה..'
743028
למה לדעתך צריך להתנחם על ניגוב חומוס אצל ערבי?
743032
בזכרון ילדותי ניגוב חומוס אצל ערבי בעכו היה יותר ישראלי מלקנות חצי דג מלוח במכולת אצל קלרה השמנה.
הניחום הוא כמובן בהתאם לחזונו של רבנו מרן אריאל זצ''ל על קצה הנרגילה והבה נגילה ויתר הטרגדיות היהודיות הבאות עלינו שלא לטובה.
743029
(אולי, שיעול שיעול, רוב החברה הישראלית לא כל כך ליברלית?)
וחוץ מזה אתנן קואליציוני פוליטי הוא מהתמריצים החזקים ביקום.
743079
לא צריך להשתעל , אתה צודק.
743034
למה היא לא מתנתקת? כי יש להם כח פוליטי ו(לרוב) מי שרוצה להיות ראש ממשלה צריך את תמיכתם.
743038
זה לא ההסבר היחידי לדעתי, שכן הערבים ככוח אלקטורלי שיותר חזק מהחרדים לא מצליח (לרוב) להשפיע על יתר חברי הקואליציה.

אם הסיבה היא שהיהודים הליברלים בלבושם הישראלי הנוכחי מגלים סולידריות עם אחיהם החרדים,הרי שזאת המשך החלוקה הקלאסית האופיינית למאות הקודמות.

ואולי מורשתו של דב''ג לשלוט על האורתודקסיה בכל מחיר המושרשת באליטות הישנות מתחילה להסדק בדמות האליטות החדשות שטוענות ובצדק שגם לאהבה יש גבולות.

אני רואה את המדינה החילונית הליברלית המודרנית מעין קהילת החברים בפייסבוק ששומרת על הכללים בהתאם לרוח הליברליזם וההומינזם וכל סטייה ניכרת מכללים אלו מרחיקה את המשתמש עד כדי חסימתו. כאשר מדובר בקבוצת חברים גדולה שמורדת בכללים,הרי שאין מנוס מלהקים קבוצה אחרת.
החרדים כמיעוט נרדף 743077
בכל זאת - זאת התשובה לעניות דעתי :

הליברליזם ככלל - והחברה הישראלית הליברלית בפרט - רואה את המיעוטים החיים בקרבה בבחינת קודש הקודשים. האליטות האוחזות בחיל ורעדה בליברליזם בהומניזם והרציונליזם, יודעות היטב שמהות תורתם נבחנת,נמדדת ומקבלת את ערכיה הבסיסים דרך זכויות המיעוטים, זאת אמת המידה החברתית מהמעלה הראשונה שניצבת תמיד כאשר מבקשים לזהות את הצדדים הפוליטים. הנושא הזה כבר נבחן היטב בגרמניה בתקופת הרייך השני ,כאשר היהודים הליברלים החופשיים עמדו לימין התנועות הליברליות ואפילו תמכו בפירוש ובעוז (כולל סאטירה מכוערת) ברדיפת האולטרה-קתולים בתקופת מלחמת התרבות בגרמניה. למרות שהם תמכו ברדיפת המיעוטים, הם הביטו למשוואה הטבעית של 'מי לנו ומי לצרנו' כלומר - מי שבעד זכויות המיעוטים (כל עוד היהודים נכללים במיעוטים המוגנים ? ) גם אם הוא רודף מיעוטים אחרים(קתולים) הוא איתנו , ומי שלא - לצרנו. לתמיכה הזאת היו השלכות קשות בהמשך. ‏1

בינואר 20 , סגן ראש עיריית חיפה מטעם "ישראל ביתנו" כותב בפייסבוק כי "90% מהחילונים משרתים בצבא, בעוד שדתיים זוללים, שותים ואונסים את הקטינים בחסות של אלוהים". "איגוד רבני קהילות" פנה לפרקליט המדינה בדרישה לפתוח נגדו בחקירה פלילית, ונדחה: "דתיים הם לא גזע".

להבין את נימוקי הפרקליטות אפשר להבין רק דרך התנהגות היהודים לפני 150 שנה. הקתולים והפרוטסטנטים הם חלק מהנצרות: אם פרוטסטנטי ליבלרי תוקף קתולי (חרדי) חשוך ומכנה אותו מוצץ דם וטפיל , זאת לא הסתה כי כולם נוצרים. אם הנוצרי תוקף את היהודי זה לא טוב. אם היהודי יקלל ערבי זה לא טוב , אם היהודי הליברלי יכנה את היהודי חרדי במשך עשרות בשנים בכינויים בהמיים ויבצע בו דמוניזציה מכוערת בחסות ובתמיכה לא מסוייגת ולו למראית העין של האקדמיה ,התרבות, הסאטירה ,מערכות המשפט ובמילים אחרות ' מדינת ישראל' - זה בסדר. זאת ישראל הליבלרית והנאורה בשנת 2020 ‏2

ולעצם השאלה, למה ?

ככל שהזמן עובד החרדים נתפסים כבני ערובה של החברה הישראלית וזאת כדי לרצות את האליטות בבואם לבחון מה חשוך ומה לא, מה יפה ומה לא והכי חשוב מה טוב ומה רע. רק זה חסר להם שהם יתנתקו מהחרדים ,שכן הם יהפכו למיעוט שכולם יצטרכו לכרוע לו ברך. מספיק יש להם את המיעוט (20%)הערבי העדין והאצילי שאסור לכנות אותם כ'זוללים, שותים ואונסים את הקטינים בחסות של אלוהים'.

שוחחתי פעם עם בכיר מהמהגזר החרדי והוא ענה לי שיש תמיד מחשבות לבחון את המשך החיבור הזה עם מדינת ישראל . זה לא מופרך שיום יבוא והקהילות החרדיות הגדולות בארה"ב ובאירופה, יבקשו את הגנת המדינות הליברליות האמיתיות על רדיפת אחיהם החרדים כאן במדינת ישראל ‏3 והם יקבלו אותה כאשר השיקולים המקומיים יגברו על השיקולים של הילת כוכע הטמבל הנצחי.

לעניות דעתי, הקבוצות הפוליטיות של החרדים האשכנזים בישראל אמורות לשחרר את המהלכים השקטים באמצעות הלובי הפוליטי שלהם בחו"ל כדי לקבל הכרה של המדינות הליברליות בייחודם,בקניינם,בכבודם,ובזכויותהם לרבות פיצויים והטלת סנקציות כבדות על מדינת ישראל על ההפרות הקשות שהן מבצעות במיעוט החרדי.

----------------------
1 על הדילמה הזאת עמד ליאו שטראוס והסביר היטב למה הליברליזם לא יכול להגן על היהודים כאשר קלף המיעוט ישלף ולא יגן עליהם ביום פקודה
2 במשפט דיבה של הליברלךים היהודים נגד הקותים , שכו היהודים במשפט . תשובת הקתולים ליהודים הייתה כמדומני - אולי נצחתם במשפט אבל הפסדתם בעיקרון של הגנת המיעוטים
3 בניגוד לציבור הישראלי שאין לו אבא ואמא בשום מקום בעולם, כאן הוא נולד וכאן הוא ימות בין אם ירצה ובין אם לאוו. את סיפורי הסבתא של מר קליין אפשר להמשיך לספר בין הערביים.
החרדים כמיעוט נרדף 743080
2 צ"ל - במשפט דיבה שניהלו הליברלים היהודים נגד הקתולים, זכו היהודים במשפט הדיבה.
החרדים כמיעוט נרדף 743082
הניסוח הנכון:
'במשפט זה נגד נוצרים נצחתם כיהודים,אך נוצחתם כליבראלים,שכן בעל כורחכם הפגנתם שאין חירות דתית אלא בעזרת כח המדינה'

מצוטט אצל אוריאל טל , יהדות ונצרות ב'רייך השני' עמ' 60
742952
'ב2014 היו כהנא ואור בולטים במעין קואליציה של מספר פקידים, יוצאי מערכת הביטחון, עמותות מתנחלים ופוליטיקאים מהימין, שדחפו להשקיע בתושבים הפלסטינים של ירושלים'

נאה ויאה , אבל למה עכשיו פרסמו זאת ?

1. להצדיק את ההמשך שיבוא
2. להבהיר לגוש שהם לא צריכים לחשוש מה יגיד הרחוב שכן אפילו ביבי וכו'
3. מתגעגעים לביבי ?
742980
כניעה לאלימות או מדיניות פרגמטית? ככל הנראה גם וגם, בדומה לכסף הקטארי לעזה.
742996
לפחות בעניין : 'יותר סטודנטים פלסטינים לומדים באוניברסיטה העברית' , רואים את חזונו של חיים ויצמן : "אוניברסיטה עברית אנו חונכים ביום הזה; עברית תשלוט בה בכל בתי מדרשיה ומכוניה. אך מה ערכה של האוניברסיטה אם איננה אוניברסלית ? עליה להיות לא רק מרכז לכל סעיפי המדע כי אם גם בית האוצר לחכמה שיפתח שעריו לכל, גבר ואשה גם יחד, בלי הבדל דת וגזע".

לגבי הרישום בטאבו ,זאת מן החמורות שישראל עושה ,ובמילים אחרות נגוז לו חלום 'נכבה 2', ולכן אין ברירה אלא לעבור במיידי לאיחוד וחלוקה עם גבולות ישרים כמו סרגל כמו בכל העולם הנורמלי.
שאלה של בגרות 742998
האוניברסיטה העברית מכירה גם בבחינות הבגרות הפלסטינאיות.
שאלה של בגרות 743000
היא גם שומעת אותם היטב.
כלוב של זהב, ושל נחושת ושל אור 743051
שיפור איכות החיים של ערביי מזרח ירושלים יחזק את זיקתם לישראל. או אז, כשיבוא בעתיד מנהיג פלסטיני וידרוש מדינה שבירתה אל-קודס, יטענו כנגדו שתושבי אל קודס עצמם מעדיפים להשאר בריבונות ישראלית.
כלוב של טיפשים 743204
'יטענו כנגדו שתושבי אל קודס עצמם מעדיפים להשאר בריבונות ישראלית'
למה שמוחמד יאמר בריש גלי ועוד בהליך מוצהר שהוא מבקש לבטל את הנרטיב שבשמו מתו אלפים מהעם שלו ולגור תחת ריבונות ציונית ? זה שקול להצהרה שהוא בוגד ויש לרצוח אותו ואת בני משפחתו.
ישראל תמיד חושבת את מחשבתו של האחר איתו היא נלחמת במונחים שלא לוקחים בחשבון את העבר והרקע ממנו בא ה'אויב/נכבש' ומנסה לאנוס אותה באמצעים ששואלים מתחום הליברליזם בכלל והרציונליזם בפרט. מעבר לאיוולת שבדבר הרי מה שראינו בשומרי החומות שבו ערביי ישראל בפעם הכמה וכמה מגלים לנו סוד מבעית - וזאת חרף הרווח הפוליטי הזמני שהפוליטיקה הישראלית מקבלת לשעה זו - שיש בהחלט לבצע הפרדות מהירה ובכל מחיר.

במובן זה עמדות השמאל להחזרת מזרח ירושלים לפלסטינאים יותר מנכונות וחכמות והלוואי והשמאל ‏1 האמיתי היה בשלטון.

1מרץ,יש עתיד,העבודה,גנץ הם בפירוש לא שמאל. זאת חבורת נהנתנים/פריוולגים/מסודרים/מקושרים/מבושמים/נאורים בעיני עצמם/אפס עשיה במהות השמאל המדיני ומאה אחוז התאמה לבנות היענה שגונחות מהמילים : ליבלרליזם,הומניזם,רציונליזם זם זם.
כלוב של טיפשים 743466
1 ושמחת בחגך
כלוב של טיפשים 743487
אולי לא יאמר בריש גלי, אבל יפעל להשאר בריבונות ישראלית.

זו המדיניות המוצהרת של הממשלה, שנשענת גם על רצון האוכלוסיה, כפי שהתבטא כבר בסקר שבמאמר הזה.
כלוב של טיפשים 743488
מעניין אם יש מקבילות בעולם לסיטואציה בו קבוצה גדולה של תושבים רוצה להשאר תחת ריבונות מדינה א' אבל כלפי חוץ מצהירים שהם שונאים את מדינה א' ורוצים בכלל להיות במדינה ב' וכל זאת כאשר מדינה א' קורצת להם שזה בסדר שהם שונאים את מדינה א' והם מבינים שלא נעים להם ממדינה ב' ולכן הם יכולים להמשיך לקלל ולהכפיש את מדינה א' ולהיות רגועים שאין מצב שבו הם יעברו למדינה ב' גם אם הם ירצחו אזרחים מסוג מסויים שחיים במדינה א' עבור הנרטיב של מדינה ב'.
כלוב של טיפשים 743499
איבדתי אותך ב"מצהירים שהם... רוצים בכלל להיות במדינה ב"'. האם שיעור גדול מערביי ישראל מצהירים שהם רוצים לעבור למדינה פלסטינית? (במאמר שאיתן קישר אליו מופיע 31%, וזה הרבה יותר גבוה ממה שציפיתי. אני תוהה אם זה שיעור יציב ואמין.) האם יש לך הוכחות שאותם אנשים בפועל לא רוצים לעבור?
כלוב של טיפשים 743502
1. כרגיל, הייתי אמור לערוך את תגובתי מייד לאחר כתיבתה לו הייתה לי אפשרות.

2. עיינתי שוב בנתוני המדגם מ14' וגם מהמדגמים של פרופ' סמוחה מ12'.

3. אין חולק שערביי ישראל מעדיפים את היישות הישראלית על פני היישות הפלסטינאית גם אם הם מזדהים עם הנרטיב שלה בצורה חד משמעית.

4. אין חולק שההעדפה זאת היא מטעמים רציונלים תועלתנים ‏1 בצורה מובהקת ומכאן ככל שרמת החיים בישראל עולה מול שכנותיה כך הרצון להשאר גובר.

5. לאור זאת מהי 'נקודת האיזון' כיום מבחינת ערבי ישראל ‏2 ומה יהיה ביום שכבר לא יהיה שווה להיות כאן ? ‏3 האם הם יסכימו לעבור לרשות הפלסטינאית גם אם הם נשארים ולא מפונים?

-------
1 'ההתנגדות המוחצת לא נובעת ממניעים פטריוטיים אלא משיקולים תועלתניים. למרות ההדרה והקיפוח, ולמרות שממדינת הרווחה נותרו בעיקר פירורים, ערביי ישראל מסתכלים מסביב ולא רואים אלטרנטיבה יותר טובה.

2 ביחס ל'נכון שערביי ישראל עוברים תהליך של פלסטיניזציה, אבל הוא מקביל לתהליך של ישראליזציה, והם מנסים למצוא את האיזון'

3 מזכיר את הסיפור שבו האשכנזי אומר לפרענק שאם כולם במוסד הלימודים שלו יהיו פרענקים לא בטוח שאתה בתור פרענק תרצה ללמוד כאן. יש מקבילות אחרות למציאות הזאת.
כלוב של טיפשים 743508
אני לא מכיר את הסטטיסטיקה, אבל מה ששמעתי כשאביגדור ליברמן הציע חילופי שטחים ותושבים עם הרש''פ ע''י העברת חלקים מואדי ערה לשכנינו, היה בעיקר התנגדות נחרצת של התושבים האמורים.
כלוב של טיפשים 743518
יש התולים את ההיבט הכלכלי כחזות הכל ולא היא,שכן ההחלטה הכלכלית היא החלטה מחויבת המציאות לכל בן-אדם ובכלל זה גם לבן-ישראל כשר שיורד מצרימה כדי לכלכל את נפשו.

אני כן חושב שעיקר הרצון להשאר ולשאוף להיות ישראלי אצל האזרח הערבי-ישראלי הנקרע מבפנים במאבק הבלתי פוסק שמתרחש בבטנו בין הישראליזציה לבין הפלסטיניזציה, היא היא האמינות שעומדת מאחורי המותג 'ישראל' - למרות שאני חושב שזאת אמינות של 'מילה של עמידר' במקרה הטוב.

ככלל,האמינות שעומדת מאחורי ההתחייבות לבצע משהו על סמך מילה שבעל פה,בכתב,ואפילו יחדיו0,הוא מושג מאוד לא ברור בחברה הישראלית שלמדה משהו מהשכנים שלנו ‏1 עד כדי אישוש המשפט 'אוי לרשע ואוי לשכנו'.

להווי ידוע שבמדינת ישראל הדמוקרטית והליברלית כל התחייבות אשר ניתנה ; בין בעל פה ובין בכתב בין שידור חי ובין בתיעוד דוקומנטרי,בין בעיתון,בין ברדיו,בין בכנסת בין בבית הכנסת ניתנת לפרשנות עד כדי איון ערך ההתחייבות עליה חתמו לו וזאת כאשר אין אופציה ריאלית לאכיפת ההתחייבות.

ואם בארזים הישראלים נפלה שלהבת מה יאמרו ערביי הקיר ?
___________

0 מעשה בנט זאת התחייבות משולבת של בעל פה ובכתב בהינף אחד,התחייבות מהמעלה הראשונה שרק אי שפיות זמנית יכולה לתרץ את אי קיומה.

1 'במצרים זאת לדעת, אם מאן דהוא רוצה שיקחו את דבריו ברצינות, בטרם יאמר דברו הוא מתחיל במילה "בסראחה" או לחלופין "ביגד" (גימל פתוחה), אחרת דבריו הם דברי הבל או שקר'- מקור
סיפורי העוגה השלמה 743078
גם שוקן יודע שאין אפשרות להיות עיתון ביקורתי,ספקני,נשכני,חופשי,פתוח לדעות אחרות וגם לתמוך בשלטון בעת ובעונה אחת. זה לא יתכן.
עיתון הארץ חייב החל מאתמול - כלומר מהיום שהשמאל/מרכז בשלטון - לכתוב מאמרי מערכת נגד השלטון, לתמוך באופוזיציה גם אם זה אומר לתמוך בבן גביר ובליכוד ובחרדים.

מאחר וזה לא יהיה - אז מצופה שלמען הגילוי הנאות ומראית העין מצופה שירשם מתחת לתאריך בעמוד הראשון 'בטאון השמאל בישראל בלי קשר למה שהם עושים'.
סיפורי העוגה השלמה 743199
אני חושב שאין ספק ש"הארץ" של הדי הרבה שנים אחרונות הוא עיתון שמאל, וזה בא במידה רבה על חשבון הביקורתיות, הספקנות, והנשכניות (לא מבטל אותן; הן קיימות, רק חד-צדדיות למדי).
הוא כן מבקר מעשים של הממשלה החדשה - כשהם "מעשים ימניים" (איילת שקד שלא ממהרת ליישם את סיום חוק האזרחות), ומבקר ללא הרף הימנעות שלה מ"מעשים שמאליים" (מהלך מדיני מול הפלסטינים).

לצפות מעיתון שמאלני מובהק לצאת בעוז נגד הממשלה מהרגע שזו נבחרה, בשם היותו עיתונות נשכנית, יש בזה מן הראוי עקרונית אבל ברגע הזה בהיסטוריה זו נראית לי ציפייה להיות קדושים, ואף התאבדותיים‏1. השמאליות היחסית-מאוד של הממשלה נראית כמו רגע קצר ושברירי ביותר. הזאב הרע ממש מעבר לפינה, אם בדמות חזרתו של ביבי ואם בדמות פרישתו ובעקבות זאת ממשלת ימין מלא מלא.
סיפורי העוגה השלמה 743203
לפחות בתחום הכלכלה, הארץ ודה-מרקר נגזרתו נכנסו חזק מאד בממשלה בענייני התקציב, למשל סעיף הפנסיות של צה''ל.
סיפורי העוגה השלמה 743208
יתכן ורב מנויי הארץ/דה מרקר לא נהנים מהפנסיה הצהלית ,וכן נהנים מהפנסיות הממשלתיות בשירות הציבורי ?
סיפורי העוגה השלמה 743209
נכון. בין סוגיות הכלכלה בישראל היום יש כאלה שמקוטבות על ציר שאפשר לקרוא לו ימין-שמאל: הקטנת מיסים ודה-רגולציה (ימין), הגדלת מדינת רווחה (שמאל). יש קורלציה גבוהה בין תמיכה בעמדות האלה לבין החלוקה המפלגתית המקובלת ימין-שמאל לפי מיתוג וסיסמאות מדיניות‏1. גם כאן "הארץ" הוא שמאל מובהק, עם יוצא מן הכלל בולט אחד בדמות נחמיה שטרסלר, שריד אחרון מהימים ש"הארץ" היה במובהק פרו-שוק-חופשי. אבל בין סוגיות הכלכלה יש רבות אחרות, אולי רבות יותר, שאינן מקוטבות כך ולעתים הן כמעט בקונצנזוס, למשל סעיף הפנסיות של צה"ל.

1 אני חושב שהתמיכה הגבוהה יותר בימין בהקטנת מיסים ודה-רגולציה היא לא בגלל קורלציה אידיאולוגית ולא בגלל מסורת והיסטוריה, אלא בעיקר בגלל פורום קוהלת, שמעדיף לפעול בקרב הפוליטיקאים מימין כי הוא דוגל בשילוב האידיאולוגי הבכלל-לא-הכרחי בין הקטנת מיסים ודה-רגולציה לבין חיזוק היהדות והציונות בגרסתן הימנית.
סיפורי העוגה השלמה 743214
להזכירך שאַלִּבָּא דְהפונז אין ימין ושמאל.
סיפורי העוגה השלמה 743231
ודייק - אין ימין ושמאל חוץ מאשר בשוליים של כ-‏10 אחוז משני קצות המפה.
מאחר וקשה לי להאמין שאחוז קוראי 'הארץ' גבוה מזה, לפחות עקרונית יש לו סיכוי להידחק למשבצת הזו.

מצד שני, כידוע, יש לו גם קוראים שמצביעים ל'מרכז'.
סיפורי העוגה השלמה 743232
לשם הניסוי,בהנחה כלשהי שבבחירות הבאות הליכוד, הציונות הדתית,והחרדים כמקשה אחת ירוצו כמפלגה אחת. נניח.

מה לדעתך גוש השינוי במתכונותו הנוכחית יגיב. האם ירוץ גם כרשימה אחת או שהם ירוצו באותן מסגרות פוליטיות ?
סיפורי העוגה השלמה 743235
אנחנו יודעים למי ניתנה הנבואה, ולכן אמנע מלנבא ניבויים כה ארוכי טווח ומרחיקי לכת.
סיפורי העוגה השלמה 743279
ברשותך ,אני זוכר שאתה עיקבי בחלוקה הזאת ; 10% ימין/שמאל והיתר בהתאם לתמיכה בערכים מסוג x מול אלו שמצדדים בערכים מסוג א'.

זאת חלוקתך?
סיפורי העוגה השלמה 743300
עשרה אחוז מכל צד, לצורך הענין.
סיפורי העוגה השלמה 743206
ומה אם הזאב יהפוך לכבשה מבולבלת ו'השמאל' ישלוט לפחות 3 שנים ברציפות , האם אז הסכנה לכיפה אדומה תחלוף ושוקן יוכל לתת אוקי לעורכים הראשיים לשחרר את הארטילריה הכבדה ?
סיפורי העוגה השלמה 743210
שלוש שנים ואפילו ארבע - אם זו רק קדנציה אחת זה עדיין על חוט השערה. אבל אני מניח שאתה רוצה לאתגר אותי עם מצב שבו יש כבר שגרתיות ויציבות בנוכחות של שמאל בממשלה, פרסונלית והתנהגותית, אז כן, אני מצפה ומקווה ש''הארץ'' יהפוך ליותר ויותר ביקורתי כלפיה (ואין לי מושג אם הוא יעשה זאת). אבל לצערי, הדמוגרפיה פועלת חזק נגד הריאליות של תסריט כזה.
סיפורי העוגה השלמה 743224
אז מה שאתה אומר, להבנתי, זה שהעיתון יבקר את הממשלה רק אם אין חשש אמיתי לנפילתה, לפני או אחרי הבחירות. אז מה הטעם? נשמע לי כמו מס שפתיים.
סיפורי העוגה השלמה 743240
בתהייה שלך אתה בוחנן את העיתון ואת מדיניותו כאובייקט קבוע מספיק, בסביבה פוליטית משתנה מספיק, כדי להגיע להכללות על העיתון ומדיניותו ביחס למצבים פוליטיים נתונים. זה לא עובד, כי שינויי עומק בסביבה הפוליטית קורים לא יותר מהר או תדיר מאשר שינויים ב"הארץ", אופיו ומדיניותו. שלא לדבר על כך שאופיו ומדיניותו צפויים להשתנות מתוך תגובה לשינויי עומק במצב הפוליטי. השמאלניות של "הארץ", ברמתה הנוכחית, התגבשה בעשור-שניים האחרונים אם אינני טועה, ואלו היו שנים של שלטון יציב למדי של הימין / הליכוד / נתניהו. עכשיו פתאום יש מצב חדש, שעושה רושם לא יציב, והעיתון מן הסתם מחפש את דרכו בתגובה (יש לזכור גם שאפילו בתוך הרוב השמאלני של הכותבים והתוכן בעיתון, אין שמץ מונוליטיות בגתובה למצב החדש). לעשות הכללות היפותטיות, גם בנוגע למה יהיה וגם בנוגע למה אמור להיות במצבים שונים, נראה לי חסר טעם. אני לכל היותר יכול להביע את דעתי על המצב כרגע, ואולי ניסוי מחשבה לטווח קרוב כמו למעלה בפתיל.

פרט לכך, אני מנסה להבין על מה בעצם הויכוח. אולי קפצתי להגיב לקוזמו מהר מדי, בלי לברר מה הבסיס לקביעה שלו בתגובה 743078 ("עיתון הארץ חייב... לכתוב מאמרי מערכת נגד השלטון, לתמוך באופוזיציה גם אם זה אומר לתמוך בבן גביר ובליכוד ובחרדים."). למה בעצם? זה נכון שעד לא מזמן, כש"הארץ" היה מואשם בשמאלנות, אחד מקווי ההגנה עליו (לאו דווקא מפיו, אבל בויכוחים כמו באייל) היה שהתקשורת אמורה לבקר יותר את הממשלה, והממשלה ימנית אז... אני לא התרשמתי מאוד מקו ההגנה הזה אז: אני חושב ש"הארץ" היה שמאל עקבי ועמוק הרבה יותר ממה ש"נדרש" כדי לבקר את הממשלה.

כלומר, אני די מסכים עם הפרובוקציה של קוזמו "מצופה שלמען הגילוי הנאות ומראית העין יירשם מתחת לתאריך בעמוד הראשון 'בטאון השמאל בישראל בלי קשר למה שהם עושים"'. בשתי הסתייגויות:
1. גם היום לא כתוב מתחת לתאריך "העיתון שתמיד יהיה ביקורתי נגד הממשלה, כי זה תפקידו". אני לא יודע אם עיתון צריך או לא צריך להצהיר במפורש ולהתחייב על אופיו ביחס לציפיות הקהל. בכל אופן, לא זכור לי שראיתי ב"הארץ" עצמו את קו ההגנה "אנחנו שמאלנים רק כי אנחנו צריכים לבקר את הממשלה", כך אני לא רואה את מס השפתיים שאתה מדבר עליו.
2. קוזמו מתאר זאת כאילו "הארץ" הפך להיות שופר של הממשלה. אני לא רואה שום דבר קרוב בכלל. יש לא מעט פרגונים, בוודאי יותר משהיו בזמן ממשלות נתניהו, אבל עדיין המון המון ביקורת (בפרט משמאל).
בעצם המאמר כאן, שגרם לקוזמו לומר זאת, במידה (הלא מעטה) שהוא מפרגן לממשלה, מפרגן בעיקר לממשלות הקודמות, תחת נתניהו!
סיפורי העוגה השלמה 743245
נראה לי שהניסוח שלי היה קצת מטעה. לא התכוונתי לתמיהה על ''הארץ'' אלא על קו ההגנה שבחרת לו.
נראה לי די ברור ש''הארץ'' הוא בטאון השמאלנות גם אם לא כתוב. יכול להיות נחמד אם יכתבו את העקרונות המנחים, כפי שעשה פעם ''ישראל היום'' אבל באמת.
סיפורי העוגה השלמה 743246
בסדר. אני עדיין מגן על קו ההגנה שלי. בזמן ובהקשר הנוכחי "השלטון של השמאל" כל כך שברירי וזמני שמוצדק מצד הארץ לאתרג אותו (במידת-מה) אפילו למי שמצפה מהעיתון באופן עקרוני להיות ביקורתי לשלטון באשר הוא.
סיפורי העוגה השלמה 743260
אני נגד איתרוג.
כל מה שיש לעיתון זו האמינות שלו בעיני קוראיו.
כש''הארץ'' הולך בשיטת הקריצה וההנהון הוא מחקה את מה שהוא יצא נגדו ומאבד את האמינות שלו.
אני חושב שרולניק לא מאתרג ולא יאתרג אף אחד. לכן דה מרקר לא מתבייש להכנס בממשלה הנוכחית, ולכן כשנאמר במעלה הפתיל שהביקורת על הממשלה היא רק מהפן הכלכלי, היה צריך להגיד דה מרקר.
סיפורי העוגה השלמה 743265
מיותר(?) לומר שיש ב'הארץ' ביקורת נוקבת משמאל על הממשלה ה'ימנית לפחות כמו נתניהו' שממשיכה להתעלם מהפיל הכבוש שבחדר ושאר הירקות.
סיפורי העוגה השלמה 743251
הארץ כמשל.

1. אם נכונה היא הטענה שמרכזי התרבות,האקדמיה,התקשורת,המשפט‏1הן ב'שליטת' השמאל או הקבוצות הפוליטיות שתומכים בשלטון השמאל, הרי שזאת מציאות פוליטית בלתי אפשרית הוגנת והגיונית שבו השמאל שולט גם באלימות הממוסדת מטעם המדינה ויתר זרועות הברזל וגם מקבל את הכלים לרסן את עצמו.

לדעתי זאת הפרה בוטה של ההסדר החברתי הפוליטי ומשכך גוש הימין והחרדים בכללם חייבים לבקש הגנות נוספות מגורמי חוץ או לחילופין לבקש לפרק את החבילה.

2.ממשלות נתניהו גרמו לי מועקה תמידית.

1האקדמיה המשפטית בכל מקרה
סיפורי העוגה השלמה 743241
לא הייתי קורא מפרגן כל כך מהר לעיתון שכבר בדירוג השנה שלו טורח להיכנס בשר האוצר ליברמן ואפילו בלי סיבה טובה.
סיפורי העוגה השלמה 743229
לאוו דווקא האתגר,כי אם יותר חידוד דילמות זהות בתקופות שונות.

'כיצד ניתן לתמוך בבעלי הכח הפוליטי בשררה ובשלטון ולו מתוך ביקורת ,מבלי שתמיכה זו תפגע בעמדה האוטונומית של האינטלקטואל'

'כיצד ניתן לפעול במציאות הפוליטית מבלי שפעילות זו תחייב את איש הרוח לפשרות בין עקרונותיו התבוניים או המוסריים והטהורים להלכה,למציאות הריאל-פוליטיק בה הוא פועל למעשה'

אלו שאלות שנשאלו ‏1 ביחס לתקופה מסויימת ברייך השני,אבל הן תקפות גם להיום ואולי בייחוד היום שבו כל השמאל כמקשה אחת כולל לראשונה מפלגה ערבית שולטים ואוחזים בהגה המדינה וכל המערכות ששמרו על זכויות האופוזיציה לפתע מוצאות את עצמן תומכות בזכויות הקואליציה,הוא הזאב עד אתמול.

'שאלה זו מורכבת היתה במיוחד לגבי האיטלגנציה הגרמנית,מראשית צמיחתה עמדה שכבה זו בראש התנועה למען מהפכה תעשייתית ,התעוררות לאומית,וראציונאליזציה בדרכי ההכרה ,החקירה ובהשקפת העולם הכוללת. מאחר ובמדינות גרמניות רבות דאגו השלטונות עצמם להנהגת תמורות אלה, מצאו את עצמם האינטלקטואלים את עצמם במצב של מהפכנים ותומכים בשלטון בעת ובעונה אחת. מבחינה ארגונית-כלכלית התבטאה כפילות זו בכך שרוב מוסדות המחקר,ההשכלה והחינוך היו נתונים לבעלות (או לפיקוח מרחיק לכת) מצד המדינה'.

אני באמת חושב שהעיתונות וכל המערכות שתמכו בהחלפת השלטון לרבות האקדמיה והעמותות חייבות להבין את המציאות הפוליטית ולעדכן את המשימות ואת הזהויות החדשות עליהן הן אמורות להגן באותו להט ודבקות שהפגינו עד כה.

1 א.טל עמ'12/13

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים