תל אביב דורגה ראשונה בעולם ביוקר המחייה 4098
העיר תל אביב דורגה במקום הראשון בעולם ביוקר המחייה בה, על פי רשימה של ה-Economist Intelligence Unit (EIU, ארגון הקשור למגזין "אקונומיסט") שהתפרסמה היום (רביעי).

במקום השני בדירוג נמצאות במשותף הערים פריז וסינגפור, ובמקומות הבאים נמצאים, בסדר זה, הערים ציריך, הונג קונג, ניו יורק, ז'נבה, קופנהגן, לוס אנג'לס, ואוסאקה. במקום האחרון ברשימה נמצאת דמשק, והעיר שביצעה את הקפיצה הגבוהה ביותר בדירוג היא טהראן, שעלתה מהמקום ה-‏79 למקום ה-‏29.

לפי EIU, הגורמים המרכזיים לעלייה של תל אביב למקום הראשון מהמקום החמישי, שבו היא דורגה בשנה שעברה, הם התחזקות השקל ועליית מחירי המוצרים והתחבורה.
קישורים
השארנו אבק לפריז וניו יורק: תל אביב דורגה כעיר היקרה בעולם למחיה - "הארץ"
Tel Aviv overtakes Paris to become world’s most expensive city - אתר Economist Intelligence Unit
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

744871
יש! מקום ראשון בעולם!

יש כאן מישהו שיכול להסביר לי איך התחזקות השקל תורמת להעלאת יוקר המחיה במקום להורדתו?
744872
ניחוש: אם עולה לחיות בת"א 10,000 ש"ח לחודש בממוצע (נגיד), אז כאשר שער הדולר הוא 4 מקבלים ש-‏2500$ לחודש זה יותר זול מפריז (נגיד), וכאשר הוא 3 מקבלים ש-‏3300$ לחודש זה יותר יקר מפריז (נגיד). אם כך, מסדר ראשון הקשר של זה ליוקר המחיה הוא כמעט הפוך ממשמעותו האינטואטיבית. אבל מסדר שני, המשמעות היא בדיוק המשמעות האינטואטיבית (השקל חזק ==> הישראלים עשירים ==> ברור שהפריזאים התפרנים לא יכולים להרשות לעצמם לגור באזורי הביקוש בישראל).
744880
הגיוני, תודה.
744919
לא שאני רומזת שתל אביב לא יקרה ומתייקרת, אבל להבנתי המסמך הזה קונקרטית בודק עלות מחיה בעיר לזרים ברילוקשיין. כלומר הוא משקלל לא רק עלות שכ''ד וחשבונות אלא גם רכיבים שלא רלוונטים למקומיים כמו בתי ספר פרטיים ו''עזרה בבית'' (מניחה שהכוונה למנקה או נאני) ואז גם המשמעות הגדולה של יחס השקל לדולר.
נו... 744899
אז כמה עולה מילקי בדמשק?
שתי הסתייגויות 744908
בדיקת עובדות פשוטה מראה שזה מתבסס על דו"ח של איזו חברת ייעוץ, שהוא לא שקוף ואי אפשר להעריך את המתודולוגיה שלפיה חושב מדד יוקר המחיה שלהם - Tom Sadeh
הגבולות המוניציפליים של תל אביב מאוד קטנים, יחסית, ולכן ההשוואה למטרופולינים כמו פריז או ניו-יורק אינה סבירה - דוד ספרא
שתי הסתייגויות 744909
מה הפואנטה? מה פשר הנימה הנעלבת\נדהמת? יש למישהו ספק שתל-אביב מאד יקרה? ובכלל, למה מצטט את השטות הזו כאן? זו לא איזו עמדה מנומקת או תובנה מעניינת. זו בקושי נהמה נרגנת מהיציע.

הדו"ח "לא שקוף"? מה? זו לא איזו תחרות רישמית, והוא אכן מגיע מארגון למטרת רווח (שערוריה!). אתה מוזמן לשלם את ה-‏1095$ שהם דורשים אם הנושא כל כך מטריד אותך. סקירה כללית על המתולוגיה שלהם דווקא קל מאד למצוא, והיא מתחילה כך -
The Worldwide Cost of Living is a twice-yearly survey conducted by EIU that compares more than 400 individual prices across over 200 products and services in 173 cities. Data for the survey, which has been carried out for more than 30 years, are collected each March and September by our global team of researchers. They are then compiled into an index by our team of economists for publication in June and December.
אחסוך מהאייל את הטקטס המלא, שנותן עוד פרטים וגם מבטיח פירוט מלא של כל הנתונים ללקוחות משלמים.

הטענה "ערים בגודל שונה ==> השוואה אינה סבירה" בוודאי שאינה נכונה באופן כללי, וכאשר שהיא מגיעה מכיוונו של מי שלא העיף אפילו מבט חטוף במתודולגיה אפשר בנוחות להתעלם ממנה.
שתי הסתייגויות 744911
ביקרתי לאחרונה לימים ספורים בז'נבה, שנחשבת לאחת הערים היקרות באירופה, ואכן מופיעה ברשימה שבכתבה כאחת היקרות. התרשמותי: הרבה יותר זולה מתל אביב.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים