שב''כ סיכל ניסיון אירני לגייס ישראליות יוצאות אירן 4109
שירות הביטחון הכללי הודיע אתמול (ד') כי סיכל ניסיון של המודיעין האירני לגייס לשורותיו ארבע נשים ישראליות ממוצא אירני. כתבי אישום הוגשו נגד ארבע הנשים, וכן נגד בעלה של אחת מהן.

לפי הדיווח, אדם שהזדהה כיהודי אירני בשם ראמבוד נמדר יצר קשר עם הנשים דרך פייסבוק. הוא ביקש מהן לבצע עבורו משימות שונות, ביניהן צילום שגרירות ארה"ב בתל אביב, העברת מידע על סידורי האבטחה בקניון בחולון, והעברת פרטים של פעילים במועדון יוצאי אירן בבית שמש. תמורת פעולות אלה קיבלו הנשים כמה אלפי שקלים.

הנאשמות נמצאות במעצר, שתיים מהן מאז חודש נובמבר. הן מואשמות בעבירה של מגע עם סוכן חוץ, ושלוש מהן גם במסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב. לטענת הנאשמות, הן לא ידעו כי האדם איתו קיימו קשרים הוא סוכן מודיעין אירני, ולא התכוונו לפגוע בביטחון המדינה.

לדברי גורם בכיר בשב"כ, "אנו עדים לניסיונות ריגול בתחומי ישראל באמצעות פניה בכיסוי 'תמים' לישראליות ודרדורן לקשר ממושך. … במעשיהם החמורים סיכנו המעורבים את עצמם, את בני משפחתם וכן אזרחים ישראלים תמימים, שפרטיהם הועברו למודיעין האיראני."
קישורים
הקמת מועדון ליוצאי איראן וטיפולים לחברת כנסת: סוכל ניסיון איראני לגיוס מרגלות - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

745587
בחיי שאני לא מצליח להבין למה המודיעין האיראני מגייס סוכנים שיצלמו את סניף הביטוח-הלאומי בחולון. אין להם משהו קצת יותר חשוב בסדר העדיפויות שלהם?
אני מקווה מאוד שאנחנו לא מממנים סוכנים איראנים שיצלמו את סניף הביטוח הלאומי באורמיה [ויקיפדיה].
745589
תחשוב על זה שמי שעומד בתור כל חודש כדי לקבל את הקצבה בבנק הדואר,הוא בבחינת טרף קל לשירותי המודיעין.
745592
מתוך המדריך לגיוס סוכנים התשכ"ג:

"זכור להתחיל ממשימות קלות, פשוטות וחסרות ערך, למשל צילומי מקומות אזרחיים, דיווחים על מה שפורסם ממילא בערוצים פתוחים, דברי רכילוות והתרשמויות כלליות של הסוכן החדש ממצב העניינים בארצו. שלם היטב עבור המידע חסר הערך הזה, וצלם בסתר את תהליך התשלום. בהמשך, אם תתעורר התנגדות להרחיב את המידע לתחומים פחות תמימים, אפשר יהיה להשתמש בצילומים האלה למטרות סחיטה, אם כי מגייס מוכשר ל̲א̲ ̲א̲מ̲ו̲ר̲ ̲ל̲ה̲ג̲י̲ע̲ ̲ל̲מ̲צ̲ב̲ ̲ה̲ז̲ה̲ ̲א̲ל̲א̲ ̲ב̲מ̲ק̲ר̲י̲ם̲ ̲י̲ו̲צ̲א̲י̲ ̲ד̲ו̲פ̲ן̲ שכן המציאות מלמדת שבשיטת "עוד דונם, עוד עז" אפשר להגיע בקלות מהמתכון של סבתא לגונדי חומוס עד לואנונו בלי לעבור לפסים בלתי ידידותיים".
745607
זה נשמע לי נכון, אבל גורם לי לתהות. אם זה כך, אז הממשלה צריכה לחנך את האזרח הפשוט להתנהלות אופטימלית מול נסיונות גיוס: הסכם (בהיסוס, לצורך האמינות) למשימות הקלות, קח את הכסף (מט"ח למדינה, ובזבוז משאבי האויב), תהנה ממנו, כשמבקשים ממך משהו יותר מעניין סרב (אולי אפשר בשלב זה לפנות למשטרה), ואם יפרסמו את הצילומים נטפח לך על השכם.
745610
"אדוני השופט, מרשי כופר באישום שהוגש נגדו. כל שביקשו ממנו היה לצלם בית מגורים רגיל, מאיפה לו לדעת שמדובר היה בדירה ששימשה את השב"כ?"
745613
במידה שהשב''כ משתמש בבית מגורים שנראה רגיל מבחוץ, אני מקווה שלא נגרם לו נזק של ממש מצילום (רגיל, מבחוץ) שלו.
745617
אולי אתה צודק ולא יגרם נזק.
אבל אני לא יודע איך גופי ביטחון פועלים, ולכן לא יכול לשפוט מה נחשב למשימה "תמימה" ומה לא. זאת גם הפואנטה כאן.
לצלם סניף של ביטוח לאומי כנראה לא מהווה סכנה לבטחון המדינה. אתה באמת רוצה לעודד את כל האזרחים להחליט בעצמם מה עוד לא מסכן את בטחון המדינה?
745620
ברצינות, לא. ממילא, צילום מבנים (נגישים, באמצעים פשוטים) הוא ממילא לא משימת הריגול הבאמת משמעותית, אני מניח, בוודאי בעידן סטריט וויו והלוויינים. המשימות היותר מעניינות הן לאסוף חומר רגיש על אנשים, ואת זה באמת אני לא רוצה לעודד את זה, אם או בלי נזק לביטחון המדינה. כמו כן, הייתי רוצה שאם דינה מבקשת מרינה דברים מוזרים כמו לצלם בניין אז רינה תחשוד, ואם אין לה הסבר תמים אז שתלך למשטרה או לפחות תסרב, גם בלי חשד לריגול. אם זה יקרה, ואם המשטרה תערב את גופי הביטחון, גופי הביטחון יוכלו לעשות מה שעדיף, למשל להנחות את רינה לשתף פעולה ולבזבז את זמנה ומשאביה של דינה. אם יש לרינה הסבר תמים אז אולי ממילא אין עבירה גם אם מתברר שדינה היא כן מרגלת שמנסה לגייס את רינה?
745621
בהודעה קודמת הצעת אסטרטגיה בה אזרחים יסכימו למשימות קלות, ולפנות למשטרה רק אם מבקשים משהו ''יותר מעניין''. אמרתי שאזרח לא יכול לשפוט בעצמו בין משימה מודיעינית ''קלה'' ל''יותר מעניינת''.
אולי לא הבהרתי את עצמי, אבל הסיפור עם הדירה היה רק כדי להדגים את העיקרון הכללי. לא צריך להיתפס דווקא אליו.
745624
אולי לא הבהרתי את עצמי, אבל בתגובה הקודמת חזרתי בי והסכמתי שאתה צודק.
745651
אולי הם חשבו שזו מפקדת הבטחון הלאומי. בכל מדינה ערבית שמכבדת את עצמה יש גוף כזה.
אני מוכן למסור צילום של הבניין שלי 745631
לכל סוכניות ביון שמוכנה לשלם.
למרות שטכנית אני גר בשכירות וזה לא ממש שלי
אני מוכן למסור צילום של הבניין שלי 745641
1662?

חשבתי שמדובר לפחות ב 007!
745648
אני חושב שזה מכניס לקונטקסט את התגובה של הטורקים לתיירים שצילמו את הבית של ארדואן.

____________
אגב, בשבוע שעבר טיילתי בירושלים וקפצתי לראות לראשונה את "בלפור", היינו את השער והרחוב החסום.
המצודה הריקה 745654
ביקרתי שם לא מזמן. זה פתוח למעבר רגלי (מבחוץ השער נראה נעול).

אבל זה לא חוכמה. נראה מה יעשו כשבנט סוף סוף יגיע לשם.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים