ארגון הבריאות העולמי: מצב חירום בשל מגפת אבעבועות הקוף 4146
ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז אתמול (שבת) על "מצב חירום כלל־עולמי" בשל התפשטות מחלת אבעבועות הקוף.

לדברי טדרוס אדהנום גברייזוס, יו"ר הארגון, הנגיף הגורם למחלה נמצא עד היום אצל יותר מ-‏16,000 מטופלים בלמעלה מ-‏70 מדינות. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב דיווח כי מתחילת השנה מתו מהמחלה יותר מ-‏70 חולים באפריקה, שם מתפשט וריאנט מסוכן יותר של הנגיף. לדברי משרד הבריאות בארץ, עד ל-‏21 ביולי אובחנו בישראל 105 נשאים של נגיף.

דרכי ההתפשטות של הנגיף כוללות כפי הנראה מגע ישיר עם אדם חולה, לרבות יחסי מין; מגע עם מצעים או בגדים של אדם חולה; חשיפה לרסיסי רוק של חולה ממרחק קרוב; נשיכה או שריטה של חיה נגועה; ואכילת בשר נגוע. ד"ר רוסאמונד לואיס, מומחית לאבעבועות הקוף ב-WHO, אמרה כי כ-‏99% מכל מקרי ההדבקה שהתגלו מחוץ לאפריקה הם של גברים, וכי 98% ממקרים אלה הם של גברים שקיימו יחסי מין עם גברים.

משרד הבריאות הישראלי חתם על הסכם לרכישת 2,000 חיסונים למחלה, המספיקים ל-‏1,000 בני אדם, והודיע כי ההסכם יורחב בשבועות הקרובים ל-‏10,000 מנות. לדברי המשרד, "מערך המעבדות לזיהוי המחלה הורחב והמשרד קבע את התוויות החיסונים לאוכלוסיה בסיכון עבור השלב הראשון של החיסונים. בהתאם להתוויות האמורות, קופות החולים יזמנו בקרוב את המתחסנים, שיקבלו אישור על ידי גורם מרכזי בכל קופה, לקבלת החיסונים אשר יועברו לקופות החולים."
קישורים
ארגון הבריאות העולמי הכריז: מצב חירום בעקבות התפשטות נגיף אבעבועות הקוף - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

97% מהמקרים הם של גברים הומוסקסואלים? 750771
לא הייתה פעם מגיפה שהתחילה כך לכאורה?
750911
לא כל כך הבנתי. אם המחלה מתפשטת גם דרך רסיסי רוק או דרך מגע בבגדים, מה גורם לכך שהיא כמעט בלעדית לגברים הומוסקסואלים?
750912
ככל הנראה הקשר הוא מקרי. יכול להיות שחולה 0 בהתפרצות הנוכחית היה הומוסקסואל, וממנו המחלה הופצה בשיטת חבר מביא חבר.
סיכוני הדבקה נמוכים מאוד בדרכים המשניות 750950
הניחוש שלי, בהתבסס על הנתונים המאוד מוגבלים עד כה ומבלי שקראתי מאמרים בנושא. בינתיים לפחות הנגיף הרבה מתחת למקדם הדבקה של 1 בקרב האנשים שאינם גברים הומוסקסואלים, ולכן כל עת שמתפשט באוכלוסייה אחרת, דועך במהרה לאפס בתת שרשרת הידבקויות.

לדוגמה: גבר הומו נגיד ידביק בממוצע 1.2 גברים, כלומר גידול מעריכי בין הגברים ההומאים, ונגיד 0.02 אנשים אחרים, דרך הפצה לא מינית.

אישה ממוצעת שהודבקה תדביק בממוצע 0.1 נשים אחרות, ו- 0.2 גברים אחרים.
גבר לא הומו שנדבר ידביק 0.4 נשים ו- 0.05 גברים.

בסה"כ נגיד שהצלחת להדביק 1000 גברים ואלף נשים (ללא השפעת ההומואים ומחזור הידבקות הוא שבוע, למען פשטות החישובים. לאחר שבוע יהיה לך רק 250 גברים חולים חדשים ו- 500 נשים. כלומר, פחות מחצי משהיו שבוע לפני כן. שורה תחתונה, מהר מאוד מתכנס לאפס ולכן המחלה לא באחוזים ניכרים בקרב האוכלוסייה הכללית.
סיכוני הדבקה נמוכים מאוד בדרכים המשניות 750953
כלומר, הפצה לא מינית קיימת אבל נדירה יותר?
נכון 750962
וזאת כנראה הסיבה העיקרית שהכריזו מצב חירום. כנראה שההנחה היא שברגע שיהיו מספיק מקרים בקרב ההומואים, למחלה יש סיכוי טוב לפתח וריאנט שמדביק יותר בדרך לא מינית כך שיהפוך למגפה עולמית. לחילופין יכול להיות שבשם בהנכונות הפוליטית והזיכרון של האיידס, העדיפו להזהיר מוקדם.
סיכוני הדבקה נמוכים מאוד בדרכים המשניות 750996
ההדבקה היא בעיקר במגע דרך העור.

החשש העיקרי הוא שעם מספיק מקרים מקומיים, המחלה תזלוג לחיות בר מקומיות ומשם אי אפשר בפועל להכחיד אותה.
סיכוני הדבקה נמוכים מאוד בדרכים המשניות 750999
או שתעבור מוטציה או שתיים שישפרו את יכולת ההדבקה שלה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים