ברק חוזר 433
אתמול (ה') הודיעו ראש הממשלה הנבחר אריאל שרון וראש הממשלה היוצא אהוד ברק על הקמת ממשלת אחדות. על-פי ההסכמה שהושגה ביניהם, יכהן אהוד ברק כשר הבטחון בממשלת שרון, ושמעון פרס יקבל את תיק החוץ.

ביקורת רבה נמתחה אתמול והיום על אהוד ברק בעקבות ה''זיגזג'' הפוליטי שלו. כזכור, בליל הבחירות הודיע אהוד ברק כי הוא עוזב את העשייה הפוליטית לתקופה מסויימת.
קישורים
ההחלטה - מתוך הארץ
חלוקת התיקים - מתוך Ynet
הביקורת - מתוך מעריב
רמון לא יצטרף לממשלה - מתוך מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ובפרפראזה על המשפט הנודע: 17054
מי שלא רצה אותו בתור ראש ממשלה - יקבל אותו בתור שר בטחון
17057
כמו שהגהתי במקום אחר -
שרון וברק הסכימו על צוות דואלי (שניהם) שיחליט מהם הנושאים
שיובאו בפני הממשלה .

מן הממשלה המורחבת של ברק (צעד שהיה מסוכן כשלעצמו) לממשלה
סופר מורחבת של שרון שלמעשה תהיה נשלטת על ידי שני אנשים - האם
זו דואוקטטורה (על פי טלמון)?

דבר אחד ברור שיש כאן ישום מדוקדק של חוק פרקינסון בנוגע להתרחבותם
של גופים והנקודה האריתמתית בה הם מולידים גוף-על מצומצם יותר.

לענינו של דבר, עד כמה שדרכו של ברק היתה מקובלת עלי בעקרון (בהסתייגיויות ולפחות עד קמפ-דייויד) הרי שההיבריס הכפול שהוא מפגין עכשיו מקומם.

גם הטענה שחייבים אחדות למען המדינה, ובמשתמע - בלעדי מתרבות הסכנות
ואני אציל את המדינה. וגם הרעיון שצריך לרסן את שרון והליכוד. נראה שהלך הרוח של המערך הישן שהופגן בקריאתו של יצחק בן-אהרון לאחר נצחון בגין ב 77 "הלכה לנו המדינה" עדיין שורר בקרבם של ברק ופרס.

הדמוקרטיה נתנה קולה לליכוד והדמוקרטיה זקוקה למיגוון קולות, הינו לפוזיציה ולאופוזיציה ולליכוד, אם כל התנגדותי ל]חוסר[ דרכו המדינית, יש יכולת ולדיטימציה לא שונה משל העבודה.

הפרוסטיטוציה שברק מפגין במסווה כפול של טובת המדינה וריסון הליכוד מובילה למדרון חלקלק ביותר.

ולא עמדתי כלל על הסיכונים המפלגתיים-פוליטיים שיעמדו בפני העבודה.
מה מחולל את הזיגזגים של ברק? 17058
כידוע, לכל מחולל (גנרטור) יש שני קטבים, פלוס ומינוס, אצל ברק האחד זה ''השכל'' והאחר הוא ''הרגש''. אצלו תמיד השכל והרגש מנוגדים -כאילו יש בכך מעין הכרח מטפיסי - השכל שלו אומר א' ואילו הרגש שלו אומר ב'. המתח בין הקטבים האלה הוא מחולל הזיגזגים. הרגש שלו (זיג) אמר לו שצריך לפרוש ואילו השכל שלו (זג) מודיע לו כעת שעליו להשאר, והופ, יש לנו עוד זיג-זג.
''שלא ייגמר לעולם...'' 17115
בבחירות שהיו רק לפני 11 ימים, נרשם אי-אמון ברור במדיניותו של אהוד ברק.
לפי הבנתי, אי-אמון זה כולל גם את המצב הביטחוני ואת טיפולו של ברק בעניין. לכן, אין זה ראוי כלל ועיקר שמר ברק ימשיך לכהן כשר הביטחון.
יתרה מכך, כדברי השר בן-עמי הציבור בחר שהעבודה תהיה באופוזיציה - הוא לא בחר שאנשי המפלגה ימשיכו לתפוס תפקידי מפתח בממשלה. בממשלת האחדות, העבודה לא תוכל להיות אלטרנטיבה לליכוד בבחירות הבאות.
מה לא מובן? 17122
ברק נשאר נאמן לדרכו - דרך הזיגזג.
הממ 17160
אני מניח שמצביעי ברק מרגישים די טיפשים עכשיו.

מה זה אומר על האיש שאמר שאריאל שרון הוא אסון ושהוא יוביל אותנו למלחמה, שהפיץ כרזות המציעות להכין מקלטים, יום אחרי הבחירות - יחליט כל אחד בעצמו.
הממ 17182
אני עדיין מחכה במתח רב לראות אם התסריטים שהקרינו בטלוויזיה יתממשו...
הממ 17184
הם כנראה היו צריכים לקרוא את התחזית שלי יומיים אחרי "ההתפטרות"

"צפירת ארגעה אפשרית בהחלט למקונני ברק:
הנוכל המקיוויאלי תכף מזגזג חזרה.."
לא רק מצביעי ברק! 17249
מה זאת אומרת מצביעי ברק מרגישים די טיפשים עכשיו? אתה טוען שמצביעי שרון לא מרגישים טיפשים? הרי הם צריכים להרגיש פי 2 יותר טיפשים ממצביעי ברק, המועמד שהם בחרו בו מונע מהם מלקבל את התוצאה הרצויה שבגללה הצביעו לו, הדחת ברק ממוקדי הכוח השלטונים בגלל כשלונו והאכזבה ממנו.
יוצא מפה שמי שהצביע ברק קיבל את ברק כשר בטחון ואם הוא לא הבין את זה עד עכשיו גילה שלברק אין חוד שידרה. לעומט זאת מי שהצביע שרון כי התאכזב מברק ורצה לא לראות אותו יותר קיבל את ברק כשר בטחון.

כל האזרחים צריכים להרגיש מטפשים מהבחירות האחרונות, אלה שלא הצביעו בגלל חוסר מימוש זכותם להשפיע, אלה ששמו פתק לבן בגלל חוסר המשמעות שבמעשה, ואלה שצביעו בגלל המועמדים הדפוקים. אבל אם אתה אומר שמצביעי ברק צריכים להרגיש מטופשים בגלל מינוי ברק, אז על ידי השוואה פשוטה מצביעי שרון צריכים להרגיש יותר רע לגבי נקודה זו לפחות.
Stupid is as stupid does 17281
מי שעשוי להרגיש טיפש הוא מי שחשב שהתוצאות של היבחרו של שרון לראשות הממשלה תהיינה שונות מהתוצאות עד כה. על כוונתו של שרון לקרוא למפלגת העבודה להצטרף לממשלתו ולאהוד ברק לכהן כסגנו וכשר הבטחון בממשלתו ניתן היה ללמוד (כמה מפתיע, שלא לומר א-בילינסקיאני!) מדבריו של אחד, אריאל שרון, במהלך השבועות שקדמו לבחירות. כל מצביע שסבר (ולא בטיפשות) כי אם שרון ייבחר כך יעשה, יכול היה להצביע כדי לקדם את האפשרות הזו (ע"י בחירה בשרון) או כדי לעכבה (ע"י הצבעה לברק). אין שום סיבה להרגיש טיפש, אלא אם הצבעת (או פעלת באופן אחר) שלא על מנת לקדם את התוצאה המועדפת בעיניך.
פרו-בילינסקיאני 17283
למה א-בילינסקיאני? אני כבר אז (הייתי אז במילואים אני חושב) הבנתי שהוא מנסה בכוח לדחוף לממשלת אחדות ומנסה לסנדל עצמו ולמנוע הקמתה של ממשלה צרה (אני חושב שטל כהן יעיד). כמובן שתוצאות הבחירות היו קצת קשות מבחינתו עקב ההפרש הגדול ואורך הסכינים, נחכה ונראה מה מאזן הכוחות במפלגת העבודה בימים הקרובים. ואגב, כדי לקדם את ממשלת האחדות היה על המצביע האינטיליגנטי הפוטנציאלי להצביע לברק ולא לשרון כדי לקצץ קצת מאורך הסכינים (מה שחייב את ברק לעשות תרגיל נאצר-ביבי, מי ששכח נאצר עשה תרגיל דומה מיד לאחר מלחמת 67).
פרו-בילינסקיאני 17291
הרי ברור לך ששמך הוזכר בתגובתי רק למקרה שאתה לא עוקב אחרי הדיון הזה ממילא, ותגיע אליו רק דרך החיפוש התקופתי שאתה עורך אחר תגובות שהשם שלך מוזכר בהן...

לגבי הסיפא של דבריך - אינני יודע כיצד אמור לנהוג מישהו שמעוניין לא רק לקדם את אחת התוצאות מבין השתיים אלא גם את פרטי התוצאה (יחסי-הכוחות)... הרי אם כל אלה שחושבים כמו המצביע האינטליגנטי הפוטנציאלי שלך יצביעו "ברק", הם עוד עשויים לעשות overshoot, ולהביא לבחירתו של ברק. ייתכן שהוא צריך להשתמש ב"אסטרטגיה מעורבת", כפי שזה נקרא בתורת המשחקים. זכורני איזה "ערב חדש" מלפני שנים (עוד לפני הבחירה הישירה) בו פרופסור אחד הציע למצביע הנבוך ליטול כשהוא מאחורי הפרגוד כמה פתקים, שיחסי הכוחות ביניהם הם יחסי-הכוחות הרצויים לו בכנסת, ואז לבחור באחד מהם באקראי (מאחורי הגב, נגיד) ולשלשלו לקלפי. לרגישים מומלץ להשמיד את יתרת הפתקים, כך שלעולם לא ידעו מה היתה הצבעתם.
אני לא עורך חיפוש כזה... 17294
...אני פשוט עוקב ממש טוב אחרי מה שקורה באייל.

ולגבי הסייפא, אמרתי "אינטיליגנטי", כמה כאלו אתה מכיר?
אני לא עורך חיפוש כזה... 17323
לא יודע כמה אני מכיר, אבל אתה, לטענתך, מכיר לפחות 120.
לא רק מצביעי ברק! 17469
שרון הצהיר כל הזמן כי הוא יעשה כל שביכולתו כדי להקים ממשלת אחדות לאומית עם ברק כשר ביטחון.
מהבחינה הזאת, מצביעי שרון לא אמורים להרגיש מטומטמים.
הממ 17302
אולי דווקא מי שלא הצביע ברק, וכך מנע את נצחונו, הוא מי שצריך להרגיש די טיפש. אם הוא בחר פתק לבן - משום שלא רצה לא את זה ולא את זה - קיבל את שניהם (בתוספת פרס במבצע חד פעמי), ואם הוא בחר בשרון - משום שחשב שברק הוא כישלון בטחוני ופרס כישלון מדיני - קיבל את ברק כשר ביטחון ופרס כשר חוץ.
ברק מנע את ממשלת האחדות כל הזמן שהיה ראש ממשלה, והרי אם הוא היה רוצה הוא היה מקים ממשלת אחדות ללא בחירות.
עכשיו ברק, וחבריו ''נצי העבודה'', הסיקו את המסקנה ההגיונית (השמאל לא יביא שלטון) ועקב כך רצים ימינה (כצפוי).
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17221
מסתבר כי 'החייל המעוטר ביותר' ברחבי מדינת ישראל הינו סכיזואיד פוליטי מוחלט, בעל אישיות אמביוולנטית כפייתית אמיתית.

אוי לעם שאלו הם גיבוריו, ואבוי לעם שאלו הם אויביו.

א. מאן
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17234
אינני מופתע כלל מהאימפוטנטיות הפוליטית של ברק. כחייל המעוטר ביותר בתולדות המדינה היה עליו להיות טקטיקן טוב, המוציא לפועל פקודות שניתנו לו בצורה הטובה ביותר.

אבל מנהיג מדינה צריך להיות אסטרטג מרחיק ראות. במקום זאת נראה ברק כעלה נידף לכל רוח. אומרים לו שצריך לסגת? בסדר. להזהיר מפני תגובה חריפה? אין בעיה. בוא והצטרף לממשלת אחדות? ודאי. אבל להחליט בעצמו על מדיניות? להיות עצמאי? הרי אלו תכונות המדוכאות על ידי צה"ל.

ברק הוא כבש מצטיין, שנכשל בתפקידו ככלב רועים. בקיצור, אלכס, לא להיכנס לפניקה. התסריט הזה צפוי. כשתתפוגג הילת הגיבורים של הגנרלים, יבחר העם מנהיגים נורמליים.
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17269
(אזהרה: הומור שחור, לחסונים ברוחם בלבד)
מישהו העיר פעם, שהשלטון הישראלי, אם מתעלמים מהבחירות, נראה כמו זה של רפובליקת בננות.
אם נתחיל רק משמיר, אז הטרוריסט לשעבר הודח ע"י הרמטכ"ל לשעבר, שנרצח והוחלף בחייל קומנדו לשעבר, שהודח ע"י מפקדו ורמטכ"ל נוסף לשעבר, שלבסוף הודח ע"י גנרל.
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17299
פרס נעדר מהרשימה (איש שייטת? חתרן וגו').
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17381
בן גוריון היה מנהיג ההגנה.
רבין היה רמטכ''ל, וגם ברק.
נתניהו היה חייל ביחידה מובחרת.
שרון היה גנרל.
שמיר היה חבר באצ''ל, ובגין - ראש הלח''י.
(אם התבלבלתי, אני מתנצל)
בכך מניתי את רוב ראשי ממשלתינו, לפחות מבחינת מניית שנות שלטונם. אנשי צבא ומליציה.
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17394
בגין – ראש האצ"ל.
שמיר – אחד ממייסדי (ומנהיגי?) הלח"י.

או שמא גם אני טועה ...
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17396
טוב, מה אפשר לצפות ממני, כבוגר תיכון בישראל? שאדע את ההיסטוריה של מעט לפני קום המדינה?
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17474
ואם אני כבר מחלק המלצות לקריאה לשעות הפנאי בכל מיני שרשראות - גליון "פנים" מס' 15 (האחרון שיצא, נכון לעכשיו) כולל מאמר *מרתק* על תלאותיו של מדריך פדגוגי במכללה להוראה. הוא מספר שם סיפורי בלהות על סטודנטיות (אין סטודנטים, מה לעשות) שבאות ללמוד הוראה בלי שבריר של ידע כללי.
סתם דוגמא - בעת שהעבירה שיעור מול כיתה, שאלה אחת הסטודנטיות הללו אם מישהו מהכיתה מכיר דגלים של מדינות זרות. אחד הילדים הצביע ואמר "כן, דגל חוף השנהב". המורה ענתה לו (שימו לב!) "לא נכון, לחופים אין דגלים".
יותר גרוע - המדריך שלה העיר לה על כך שאכן קיים מקום כזה, והמליץ לה לבדוק את הנושא. בשיעור שלאחר מכן, הוא שאל את אותו הילד אם יוכל להראות לו על מפת העולם איפה נמצא חוף השנהב. הילד הראה לו. אחר-כך הוא הלך לשאול את המורה אם היא כבר יודעת. היא לא. היא גם לא הבינה למה הוא מציק לה עם החוף הזה...

אוי-אוי-אוי. ואחרי זה מתפלאים שהילדים יוצאים ככה.

אם אני כבר בנושא - בעיתון של אתמול דווח כי משרד החינוך רוצה לפצוח בתוכנית על פיה ילדים ידרגו את מוריהם בדפי משוב. המורים, לפחות בחטיבות העליונות, התנגדו לכך נחרצות. יש לציין שבתוכנית דומה בהופעלה בבתי ספר יסודיים, נתגלה כי יש ירידה ניכרת בשביעות רצונם של תלמידים ככל שהם מתבגרים. בכל אופן - אני מבין את המורים שמתנגדים לרעיון. ילדים נוטים להיות מאוד נקמניים. אבל כן יש מקום לשאול תלמידים, נגיד, שנה או שנתיים אחרי שסיימו ללמוד, מה דעתם על המורים שהיו להם. אני יודע שאני אישית יכולתי להתייחס בצורה הרבה יותר הגונה כלפי מורי במבט לאחור.

אוף, הייתי יכול כבר לכתוב מאמר על זה. לא משנה.
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17478
אשר לדירוג מורים, דירוג מרצים ומתרגלים נהוג כבר שנים בטכניון. אולי זה גם עובד.

אני זוכר שבהקרנה של ועדת החינוך של הכנסת, הקריאה אחת ממשרד החינוך פואמה משעשעת. לצערי, אני לא זוכר אותה בבירור.
אגב בורות ומורים 17492
לפני שבוע או שבועיים הראו בתוכנית של אמנון לוי שאלון ששאלו 25 סטודנטיות בסמינר הקיבוצים. אחת מהן לא ידעה איפה זה הר הבית, השניה טענה שבהר הבית נמצא קבר רחל (ובקבר רחל קבורה רחל המשוררת), והשלישית לא ידעה איפה זה מינכן וחשבה שבאולימפידה שם נפל איזה גשר, וזה המשיך וכלל הברקות נוספות.
אגב בורות ומורים 17521
המלצה אישית: לא לצפות בתכנית של אמנון לוי.
הערה: את התעלול הזה אמנון לוי (המערכת שלו) מיחזר, לאחר שלפני כמה חודשים הוא בוצע ב"אולפן שישי" של חברת החדשות.
אגב בורות ומורים 17541
המלצה אישית, לא לשפוט שיפוט מוקדם (אולי, חוץ מהיוצא דופן של דודו טופז).
ה"תעלול" כבר רץ כמה שנים אצל ג'יי לנו (אני לא ממש יודע מי המציא אותו), אבל מה שהיה מדהים לדעתי זה הבורות המדהימה שהופגנה שם, לא ראיתי את אולפן שישי אבל מה נראה לך ידע יותר בסיסי מצבה הלאומי של חוף השנהב (או אפילו רשימת המדינות באפריקה) לעומת מה נמצא בהר הבית (ואיפה זה בכלל)?
אגב בורות ומורים 17542
בנוגע להמלצה: ראיתי תכנית וחצי.

ג'יי לנו שואל *אנשים ברחוב*. בעצם - *אמריקנים* ברחוב. ג'יי לנו (וסביר שגם האולפןשישי והאמנוןלוי) עורך את התשובות. העניין הוא שבכתבה ההיא של אולפן שישי הנשאלות היו *מורות* (האורחת באולפן היתה מנכ"ל משרד החינוך), כך שבאייטם של לוי לא היה שום חידוש משום בחינה.
אגב בורות ומורים 17549
ברור שיש עריכה, אבל לפחות במקרה של לוי הוא הצהיר מראש על מספר הנשאלות (25) והראה לפחות עשרה מהן, והרמה של כולן היתה מתחת לכל ביקורת. החידוש לא היה בפורמט (ולא בסוג הנשאלים) אלא ברמה של התשובות והשאלות, לצערי לא ראיתי את אולפן שישי, לכן אני לא יודע מה היו השאלות והתשובות שם, אם מדובר ברמה זהה זה רק עצוב יותר.
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17561
אני עוד זוכר שבכיתה ו' ניסיתי להסביר למורתי, שעות על גבי שעות, שה'חור שחור' היא תופעה פיסיקלית אסטרנומית בעוד היא המשיכה ועמדה על שלה שחור שחור מתקיים על פני כדור הארץ, אי שם במשולש ברמודה...
מורים בורים 17589
והמורה שלי בכיתה ו' טענה שכדור הארץ מסתובב כל כך לאט, עד שהוא מסיים הקפה פעם ב-‏24 שעות.
כשהצגתי את החישוב לפיו היקף הכדור הוא 40,000 קילומטר ולכן מהירותו בקו המשווה היא 1,667 קמ"ש הועפתי מהכיתה (שוב).
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17622
אני זוכר שפעם, בשיעור תנ''ך, בכתה י''א, נכנסתי לויכוח עם המורה. הסתבר שהוא חשבה, שהכוכבים מחזירים את אור השמש, ואין להם אור משל עצמם.
אתר ילדים - מלא עכברים 17627
אני זוכר, שפעם בכיתה ג' חיטטתי באף, ולא ידעתי היכן אני יכול לספר זאת.

עכשיו אני יודע איפה.

א. מאן
זה היה נושא השיחה 17637
חוץ מזה, אני לא זוכר שיש לך איזשהו תפקיד ניהולי באתר השיחות הזה, אם בכלל יש למישהו סמכות להחליט על מה משוחחים.
לפעמים איני יכול אחרת 17696
האזרח קיין הנכבד,

אל דאגה - כבר קיבלתי הערה ביומן באופן פרטי ודיסקרטי על תגובתי זו מגורם בכיר ביותר, אשר לוותה בנזיפה ותמיהה.

מסתבר ששאלת 'הטעם הטוב' חוזרת ומתגנבת פעם אחר פעם בתחפושות שונות לבימה זו, וחבל.

עימך/כם הסליחה

האזרח מאן
אתר ילדים - מלא עכברים 17638
You've made my day
אתר ילדים - מלא עכברים 17642
תגובה קצרה וקולעת, מר מאן, למעט אולי החריזה הקלוקלת שבכותרת. ישר כח!

ואני זוכר שפעם... לא, אולי עדיף שלא.
אתר ילדים - מלא עכברים 17721
היאח! זאת תגובה מהמצחיקות בתגובות האייל (ולא - לא מהמצחיקות ביותר בתולדות וגו', נמאס מזה כבר).
ד''ר ברק ומיסטר אהוד 17373
לא רק פוליטי, הבן אדם מופרע טוטאלי.
לפיכך, גנרלים, ובמיוחד יוצאי יחידות עילית
חייבים לשבת בבית והינות מהפנסיה. היא שמנה ומספקת. פוליטיקה זה רק לפוליטיקאים, למי שבמשך עשרות שנים, וכחלק מאישיותם טבוע הדיון, ראיית כל האינטרסים של האחר וניווט בינהם. לא גנרלים, לא אנשי יחידות מיוחדות, אנשים יקרים, אבל עם כישורים ליחידות עילית לא לעיסוק באנשים, מה להם ולזה? זה שפיקדו על חיילים? מה בן זה להבנת אנשים, צרכים ורצונות? כמעט כלום.
והזיגזג האחרון... 17723
מה לנו כי נלין?
ברק הוא כמו ברק:
יורד מהשמיים לארץ ועושה זאת בזיגזג.
(ונשאר רק לקוות שאחריו לא יבוא רעם המלחמה).

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים