קריאה שנייה 45
כמעט בלי ששמנו לב עברנו כבר חודש שלם עם האייל הקורא. לכבוד המאורע פספסנו אתמול מאמר, ולפני שנחזור לפעילות סדירה, ננצל את ההזדמנות כדי להזכיר לכם למה אנחנו פה.

שבוע שלם לא הייתי אתכם. נכון שלא הרגשתם? בתי הקברות מלאים באנשים שלא היה להם תחליף. תודתי נתונה לאדם קלין על שהחליף אותי במהלך השבוע הזה בעריכת האייל הקורא. במהלך השבוע הזה גם חגגנו את השלמת החודש הראשון של האייל הקורא. מספר נבואות אכזריות במיוחד, שנתנו לנו שבועיים לכל היותר, התבדו. לשמחתנו.

במהלך החודש הזה הצטרפו אלינו כמה וכמה קוראים חדשים (הנתונים שלנו מצביעים על כ-‏500 קוראים קבועים בשבועיים האחרונים), ועל כן חשבנו שיהיה זה נכון כעת להזכיר לכולם מה מטרת האייל הקורא, ומה התפקיד שלכם - הקוראים - בכל העניין.

עד לא מזמן כשאמרו אינטרנט חשבו על חופש דיבור, על במה לכולם בה יוכלו להביע דעות ולומר את מה שעל ליבם. אבל האינטרנט בכלל, ובישראל בפרט, התפתח לכיוונים שונים לגמרי. חברות האינטרנט מדווחות שלמעלה מ-‏90 אחוזים מהדפים שמורידים הישראלים נמצאים על כ-‏500 אתרים גדולים. האתר הפרטי הקטן שלכם שבניתם כדי שכל העולם ידע מי אתם, סביר להניח, יזכה לחשיפה בעיקר בפני רשימת האיי.סי.קיו שלכם, ולא להרבה יותר מזה.

בסופו של דבר - זה היה צפוי. הרעיון שכל אדם יפרסם בטאון משלו היה מועד לכשלון - בארץ שבה ישנם רק שלושה עיתונים יומיים, שאחד מהם חולש על כ-‏70 אחוזים מהשוק, אין זה סביר להניח שהעיתון הפרטי שלכם יקרא על ידי אנשים שמעבר למעגל החברים שלכם.

אז נותרו לנו האתרים הגדולים - הרי לנו הזדמנות לפרסם את דעותינו והגיגינו לעולם כולו! אבל לצערנו, מסתבר שהאתרים הללו בדרך־כלל מתנהגים כמו העיתונים - אולי הם יפרסמו מבחר תגובות שקיבלו בדואר אלקטרוני, ואולי אפילו יאפשרו לנו להצביע על איכות המאמרים, אבל המרחק לחופש הדיבור שהיה, לכאורה, בהישג ידנו עם תחילת עידן ההתפשטות של האינטרנט, עדיין רחוק.

ישנם אתרים שמאפשרים לנו, לציבור הרחב, לפרסם פחות או יותר מה שבא לנו, בתחומי הסביר - אחד מסוגי האתרים הנפוצים ביותר ברשת הישראלית הוא אתרי האמנות - בעיקר מקבצי סיפורים, שהגדול מביניהם הוא "במה חדשה" - אלו מאפשרים לכל דיכפין לפרסם בתוכם את יצירותיו, במקום שיאבדו במעמקי המגירה.

אבל אם תשאלו אותי, לפחות, מה מאפיין יותר מכל את הישראלי הטיפוסי, אני אציין דווקא את אהבת הויכוח שלנו. מספיק להביט בתוכניות הפופולריות ביותר אצלנו - תוכניות האקטואליה הצעקניות דוגמת פופוליטיקה - כדי להבין שמה שאנחנו הכי אוהבים זה להתווכח. לא סתם הסקר הראשון שלנו באייל דן בשאלת הקונפליקט החריף ביותר בישראל - אנחנו חיים מקונפליקט לקונפליקט. כל אדם מסווג על פי השתייכותו לקבוצות השונות - פוליטית, דתית, לאומית, עדתית...

אז אנחנו פה, אם כן, כדי לספק את היצר הזה. ברמה הראשונה, אנחנו מאפשרים לכל קורא להגיב מיידית על כל מאמר או תגובה שמתפרסמים באייל, בלי שיצטרך להרשם מראש. חלקכם, מן הסתם, כבר ניצל את האפשרות הזו, ופה המקום להזכיר לכולכם שהדיון הוא עיקר העניין באייל הקורא - אל תתביישו ואל תחששו. אף אחד כאן לא מומחה, אך אין זו סיבה להמנע מהבעת דעה. למעשה - הדיון הזה הוא הדרך היחידה עבורנו ללבן את המחלוקות ולהכיר צורות חשיבה אחרות.

ברמה השניה, מערכת האייל הקורא מקבלת מאמרים מכל קורא המעוניין לפרסמם. כל שעליכם לעשות הוא לשלוח את המאמר בפורמט וורד, טקסט או RTF אל העורך, ואם הוא עומד בסטנדרטים שלנו, נשמח לפרסמו, ולאפשר דיון ציבורי בנושא המועלה בו. את הנושאים הנדונים באייל הקורא בדרך כלל אתם כבר מכירים, אך אם ברצונכם להעלות נושא חדש לגמרי - כל שעליכם לעשות הוא לשאול. ככלל, כל נושא שיעניין את הקורא הישראלי - מקומו באייל הקורא.

לא נותר לי, אם כן, אלא לאחל לכם שוב -


קריאה מהנה!
דובי קננגיסר, עורך ראשי.

קישורים
הסקר הראשון - מה נקודת החיכוך הבוערת ביותר בחברה הישראלית?
העורך
"במה חדשה"
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה כבר אפשר להגיד? 432
אז מה כבר אפשר להגיד חוץ ממזל טוב, הרבה כבוד על הפרויקט, ובהצלחה.

האייל הוא בהחלט יוצא דופן בנוף האינטרנט הישראלי וכנראה גם העולמי, ואני מקווה שהוא ימשיך להתקיים ואף יתפתח מעבר לקהל הנוכחי שלו.

בהצלחה!
לאנשים אין באמת תחליף.... 433
המשפט הקליט מחד " בתי הקברות מלאים באנשים שאין להם תחליף" והשקרי מאידך, נטבע לא על ידי פילוסוף דגול שהוציא מתחת לעיונו הבקורתי משפט אלמותי אלא על ידי גנרל לא מוצלח במיוחד שברוב חייו לא נחשב יתר על המידה ואף לא נלקח בחשבון כפרטנר מועדף על ידי כוחות הברית. שארל דה גול כמובן טעה והיטעה. אין לאנשים תחליף, בחלק מהתפקידים אין להם תחליף כלל, ובאחרים לכל הפחות לא פשוט ומיידי. יש אנשים שניתן למנותם לאותו תפקיד אבל מעבר לתפקיד ותוארו, אין לעיתים למקור תחליף.

הבהרה חשובה: אין הדברים מתייחסים בשום צורה למילוי מקומו של העורך הקבוע על ידי חבר מערכת אחר. התגובה באה רק מתוך מחאה על אימוץ משפט אווילי שנאמר בזמנו על ידי אדם לא חכם במיוחד....
לאנשים אין באמת תחליף.... 437
אין לי ממש דעה על הגנרל דה-גול, אבל אני מסכים שהטענה כי ''בתי הקברות מלאים באנשים שאין להם תחליף'' אינה גוררת את המסקנה המיידית כי מתהלכים בין החיים אנשים שהם תחליף סביר לאלו שאינם עוד.
כמי שפעיל במסגרות התנדבותיות קיקיוניות, אני רואה שכל אדם שמשתלב במערכת הוא אדם ללא תחליף, וכל תרומה שנעשית אינה ברת-המרה בתרומה של מישהו אחר. כל קיומו של אירגון המתבסס על מתנדבים תלוי בהרכב האנושי שלו, ונוכחות או העדר של אדם נתון יכולה לחרוץ את גורל ההתארגנות אם לצמיחה או לדעיכה.
לאנשים דווקא יש תחליף! 438
לא שזה ממש קשור למאמר שלי, אבל אם כבר התחלתם דיון - אני מאמין באמת ובתמים שלכל אדם יש תחליף. אין דבר כזה שבלי אדם מסויים - לא יהיה ניתן לעשות דבר מה. אני לא מאמין בקיומו של ''האדם הטוב ביותר'' בכל תחום שהוא, ובוודאי שאינני מאמין ב''אדם הטוב ביותר'' בכל התחומים גם יחד.
אם אדם מסויים אחד אינו יכול למלא תפקיד כלשהו, ימצא בסוף מישהו טוב כמוהו להחלפתו. אני לא אומר שכל אדם יכול להחליף כל אדם אחר, אלא ש''יגעת ומצאת'' - אם תחפש מספיק, תמצא מישהו מספיק טוב.
לא ממש... 440
האימרה המצוטטת רוצה לאמר שהחלפת X ב Y הינה בבחינת החלפת בורג בבורג זהה משל היה מדובר בקו ייצור תעשייתי ולא היא.
נסתכל על דוגמאות גדולות ההופכות את הבנת חוסר נכונות האימרה למוחשיות: אם בזמן מלחמת העולם ה I היה נהרג עוד ר"בט אחד הרי שלא ברור כלל וכלל שהיה מגיע מישהו עם תכונות אישיותיות שהיו מצליחות לסחוף מדינה שלמה (עיין ערך היטלר). ישנה אפשרות לתת דוגמאות נוספות כגון מה היה קורה אם מישהו היה מחסל את משה (המתקרא גם רבינו), ישו או מוחמד. ז'אן-דארק הייתה יכולה למצוא לה תחליף?

מובן שניתן למצוא לתפקיד מסויים אדם שיהווה תחליף מושלם או אף טוב יותר, אולם פעמים רבות אנו יכולים להיד מנסיון שהתחליף איננו בא עם התכונות שהישרה קודמו.
על אחת כמה וכמה נכונים הדברים למצבים בהם רוחו של האדם ומכלול אישיותו באים לידי ביטוי בעבודתו.
לא ממש... 443
למעשה, זהו וויכוח הניטש מזה שנים בין היסטוריונים – האם גיבורים עושים את ההסטוריה, או שההיסטוריה עושה את הגיבורים.

למיטב ידיעתי, המומחים עדיין חלוקים...

(יוסי, אם אתה קורא שורות אלה – הידע ההיסטורי שלך יותר מעודכן משלי... מה דעתך?)
לא ממש... 445
ההסטוריוגרפיה המרקסיסטית (שהובעה בצורה מצוינת ע"י טולסטוי בסוף "מלחמה ושלום") טענה שההסטוריה היא רצף של תהליכים בלתי נמנעים, שסופם במהפכה המיווחלת. לפי שיטה זו, שחלחלה אל אינטלקטואלים רבים, לאדם הבודד אין אפשרות להשפיע על מהלך ההסטוריה.

זוהי, כמובן, תפיסה דתית של ההסטוריה: היא מניחה "שהכל כתוב מראש". עוד בטרם נוצרה החברה האנושית הראשונה, נגזר שהיא תסתיים במהפכה קומוניסטית מפוארת. וזה, מה לעשות, הבל, שטות ורעות רוח.

התהליך ההסטורי חשוב, אבל הוא מורכב מאוסף עצום ומורכב של אינספור פעולות של אינדיווידואלים. אין תהליך ללא אינדיווידואלים, ואינדיווידואלים יכולים לפנות לכאן או לכאן.

איזה תהליך הסטורי היה כותב דווקא את המוזיקה של מוצרט? של באך? של בטהובן?

אם יוליוס קיסר לא היה נולד, אילו נרצח על ידי סולא, אילו מת בגאליה, אילו נהרג במלחמת האזרחים, לא היה פרינקיפאט רומאי. אם לא היה פרינקיפאט, לא היה כוח מרוכז בידי אדם אחד, והאימפריה הייתה מתפרקת בטרם נוצרה. אילו כך היה הדבר, לא היה קיסר שמתנצר, ולא היו אלף שנים של חושך, שהביאה הנצרות עמה.

דוגמא נוספת: אילו פאולוס היה נשאר יהודי קנאי, ולא מתנצר, סביר שהנצרות הייתה נותרת כת יהודית קטנה ולא חשובה.

מה היה קורה אם גנדי היה תומך דווקא בפעולה אלימה?

וכן הלאה.
לאנשים אין באמת תחליף.... 634087
משמעות משפטו של דה-גול, כמובן, אינה מילולית. כוונתו הייתה אירונית, כנגד מי שמיואש ממותו של אדם זה או אחר. במילים אחרות, זו גרסא פחות מעודנת לשייקספיר - ההצגה חייבת להימשך. אני מבין שיש לך דיעה שלילית על דה-גול, המלצתי היא שתישען על דברים אחרים כדי להוכיח את דעתך.
פירסום האתר? 493
בקטע סוראליסטי ונואש, ננסה לחזור לנושא המקורי. דובי, מה עם הפירסום בקפטן אינטרנט שהיה אמור לאזכר את "האייל"? האיזכור היחיד שראיתי היה ציון של סקר המיסטיקה שמתקיים באתר. בהתחשב בהרכב האנושי שכאן, התוצאות המדווחות לא נשמעות מפתיעות במיוחד.
אגב, באותו גליון (האחרון) היתה גם כתבנ על אתרי סיפורים באינטרנט, בלי איזכור של "במה חדשה". מצד שני, להיות מוזכר בכתבה שכותרתה "קלוש, תלוש, חלוש" (או משהו בסגנון) זו לא מחמאה מיוחדת.
פירסום האתר? 495
איפה היה האזכור הזה? עברתי על הגרסה המקוונת של הקפטיין, ולא מצאתי כלום.
אותה כתבת שכתבה את הקטע על אתרי הסיפורים (אל דאגה, כבר נזפתי בה), גם ראיינה אותי לגבי האייל. הכתבה, הבנתי, אמורה להתפרסם בשבוע הבא, במסדרת הטור "המתיישבים".
(אגב, אם אתה יכול לסרוק לי את אותו איזכור ולשלוח - אני אודה לך מאוד)
הקפטן מעשן מקטרתו 627
אייל קורא יקר.
קראתי השבוע את הקפטן(המהדורה המודפסת- למרבה הצער אין פינות אינטרנט בקו 9 בירושלים) ושם הופיעה פינה אוהדת אודותיכם.
והנה אני פה לראשונה - מעלעל בענין באתרכם.
בהתרשמות ראשונה - נחמד למצוא מקום שבו אפשר לקרוא חומר רציני ולא הגיגי תיכוניסטים ומטה בסגנון בוטה כמקובל במרבית הפורומים.
בהצלחה !
הקפטן מעשן מקטרתו 1156
חרף הסטייה מהנושא המקורי ומשאר הנושאים שהועלו פה- מה רע בהגיגים של תיכוניסטים?
אתר ''במה חדשה'' בסכנת סגירה 434916
"אחד מאתרי תוכן הגולשים הוותיקים בישראל נתון בסכנת סגירה לאחר שנפרץ והושחת כליל. בועז רימר, המייסד: אני זקוק לעזרה, מעוניין למכור את האתר"

הוא רוצה 9 מליון?! 434920
הוא רוצה 9 מליון?! 434923
כן, הטוקבקיסטים חוגגים על זה. אין תופסים אדם בשעת צערו.
הוא רוצה 9 מליון?! 434924
הוא בטח זרק את הסכום כנקודת פתיחה גבוהה (גבוהה מדי) למיקוח, ולא כסכום שהוא רואה אותו באיזשהו טווח ריאלי.

מעניין איך זה באמת עובד, השוק החדש (יחסית) הזה של דומיינים. יש קריטריונים כלשהם לקביעת מחירים? הסתמכות על תקדימים? נגיד שהיו מוכרים היום, חלילה, את האייל - כמה היו דורשים וכמה היה סיכוי לקבל?
הוא רוצה 9 מליון?! 434947
שיפנה לאיבגי!
הוא רוצה 9 מליון?! 434950
הצער הזה הוציא ממנו קצת מגלומניה חמדנית
אתר ''במה חדשה'' בסכנת סגירה 435107
חצי שנה הוא לא עשה גיבוי. ממש מקצועי. כל כמה זמן נלקח גיבוי של האייל הקורא?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים