צה''ל הפציץ תחנת מכ''ם סורית בלבנון 488
מטוסי חיל האוויר הפציצו והשמידו תחנת מכ"ם סורית בעומק לבנון. ההפצצה באה כהמשך לתגובת ישראל לתקיפת החיזבאללה בהר דוב ביום שבת, בה נהרג חייל צה"ל אלעד ליטווק ז"ל.

ההחלטה על התקיפה התקבלה הלילה בתום ישיבת קבינט מדיני־בטחוני ארוכה שכינס ראש הממשלה, אריאל שרון, על פי המלצת צה"ל. בישיבה השתתפו ראש הממשלה, שר הביטחון, ראשי הצבא ושרי הקבינט.

דובר הממשלה הסביר את המתקפה בכך ש"ישראל קיימה במלואה את החלטת 425 של מועצת הביטחון של האו"ם, והיא פרוסה לאורך קו הגבול שנקבע על ידי האו"ם. למרות זאת, נתונה ישראל תחת התקפות טרוריסטיות חוזרות ונשנות בגבולה הצפוני. בהתקפה האחרונה ביום שבת נהרג חייל צה"ל וזהו אירוע הטרור השמיני בגבול הצפון מאז היציאה מלבנון. בארועים אלה נהרגו שלושה חיילי צה"ל ושלושה אחרים נחטפו. ישראל גילתה איפוק גדול עד כה אולם על אף פנייתה לסוריה שתפעיל את השפעתה על חיזבאללה, סוריה, שבלעדיה אין ארגון זה יכול לפעול מלבנון, לא נקפה אצבע".

תחנת המכ"ם שהופצצה נמצאת מצפון לכביש ביירות־דמשק, בעומק השטח הלבנוני, והיא אחת מתחנות המכ"ם המרכזיות של הסורים בלבנון.

ככל הנראה נהרגו בפעולה לפחות שלושה חיילים סוריים ונפצעו לפחות חמישה, אולם ייתכן ומספר הנפגעים גבוה יותר כיוון שבתקיפה נפגע גם מוצב סורי סמוך.
קישורים
YNet
CNN
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תודה אלוהים 21061
תודה שישראל מתחילה לחזור להיות שפוייה.
תודה על זבלת רבין שנמוגה ועוזריו ביילין, פרס, וברק.

הקץ לטירוף. על כל פגיעה מכה אחת אפיים.
דיון תקשורתי 21063
את עדכון החדשות הנ"ל לא אני פרסמתי. אני מניח שטל כהן פרסם אותו (תודה טל!), והדבר נותן לנו הזדמנות לבחון את צורת ההתבטאות של התקשורת, ואת ההשפעה של אופן המחשבה הזה גם עלינו, מי שאינם אנשי תקשורת "מקצועיים". אני מתייחס לסברה בנוגע למותם של שלושה סורים בהתקפת צה"ל. טל (אם אכן זהו טל) מצא לנכון להוסיף את הסברה הזו כפסקה האחרונה בעדכון החדשות. מותם לא נזכר, כמובן, בכותרת עצמה. איך הייתה נראית כותרת של עדכון בו היה מדובר על תקיפה של החיזבאללה שהרגה חייל?
אבל בואו נעזוב אותנו. עיתונים! מעריב לא מצא לנכון כלל לעסוק בנושא, לפחות ע"פ המהדורה שנמכרת בקיוסקים. הכותרת הראשית עוסקת בויכוח בין היועץ המשפטי לבין שרון. גם הארץ לא הספיק לעסוק בנושא, והכותרת, המשעשעת למדי לאור ההתפתחויות, היא "שרון כינס הקבינט לבחינת צעדי תגובה בשטחים ובצפון".
רק ידיעות אחרונות הצליח להשחיל בזמן את הכותרת הראויה ללילה האחרון: "הקבינט התכנס לדיון חירום לילי: *צה"ל תקף בתוך לבנון*". דיווח על החיילים הסורים שנהרגו - אין. ב-YNET יש דיווח משעה 3:48 בו נאמר כי ע"פ מקורות סוריים, נהרגו "לפחות" שלושה קצינים סורים בהתקפה.
ההתקפה, על פי "ידיעות", נערכה מעט אחרי חצות. בשעה 1:00, שעון ישראל, פרסמה סוכנות רויטרס ידיעה בה נמסר כי לפחות שני סורים נהרגו במתקפה. רק בשעה 4:00 נמסרה ידיעה כי שלושה סורים נהרגו. 1:00 בלילה. ההתקפה, ע"פ ידיעות, נמשכה כ-‏20 דקות. אם היא החלה לאחר חצות, ניתן ללמוד מכך כי פחות ממחצית השעה הפרידה בין ידיעה שכללה הערכה לגבי מספר ההרוגים הסוריים, לבין ידיעה בלי. ידיעות בחר שלא להמתין. הסוגייה לא מספיק חשובה.
עכשיו נחזור אלינו - גם בכותרת שלנו, למרות שאנחנו כבר ידענו הכל, סוגיית ההרוגים הסוריים אינה מספיק חשובה, והיא נדחקת לתחתית העדכון.

מה כל זה אומר עלינו? תאמרו לי כי אין בכך רבותא - אין שום סיבה שנתעניין במספר ההרוגים הסורים, ובוודאי שלא בזהותם או בכל פרט משמעותי לגביהם. אם בכלל, מספר ההרוגים ישמש רק לגאווה לאומית, שהנה הכנסנו להם.
אולי. העובדה היא שסוכנויות החדשות מצאו לנכון לעדכן את מספר ההרוגים בידיעות שלהן. הן כן חשבו שזה חשוב, ויש להניח שגם העיתונות העולמית, כשתדווח על התקיפה, תציין בגדול את מספר ההרוגים הסוריים בתקיפה. רק לנו לא אכפת.
דיון תקשורתי 21071
אני לא יודע מה זה אומר עלינו, אני יודע מה זה אומר עליך - העבודה בעיתון הבינלאומי משפיע עליך לרעה.
דיון תקשורתי 21072
ראשית, אני, בשעות כמו שלוש-ומשהו לפנות בוקר, מקפיד להיות במצב הכרתי שאינו מאפשר פרסום ידיעות חדשותיות באייל. אני מניח שהקרדיט מגיע לערן בילינסקי (תודה, ערן!) או למישהו אחר מהאיילים החרוצים שלנו (תודה לכולם, בכל מקרה!). (יו, עכשיו כולם יודעים כמה שאנחנו לא מתואמים בשעות הבוקר המוקדמות מאד, אף אחד לא יודע מי עשה מה. פדיחה).

שנית, מתברר כי יש לנו עותקים שונים של "ידיעות", ואולי אחד מאיתנו מחזיק מהדורה בעלת ערך אספני. בעותק שלי אין כל זכר להתקפת צה"ל בלבנון; הכותרת הראשית היא: "הקבינט הוזעק לדיון חירום לילי; 'בשבת לא הגבנו על המתקפה בהר-דב, כי האזור היה מלא מטיילים ולא רצינו לגרום להסלמה' אמרו אתמול קצינים בכירים" וכו'. לדעתי משמעות הדבר היא כי בעת הדפסת העיתון הידיעה פשוט עדיין לא הגיע לידי הצוות החדשותי של ידיעות - ממש לקראת הסוף הם הספיקו להדפיס "מהדורה מעודכנת". (היכן כל אותם נערים מוכרי עיתונים המסתובבים ברחובות ומכריזים "אקסטרה! אקסטרה! צה"ל תקף מטרות בלבנון! צה"ל תקף מטרות בלבנון! Read all about it!"...).

לגבי מספר ההרוגים - יש נקודה שהתעלמת ממנה. מה הסיכוי שלאחד ההרוגים יש אמא שמחכה בבית וקוראת "ידיעות אחרונות" (או "האייל הקורא" לצורך העניין)? יפה. כך חשבתי גם אני. במקרה של הרוגים ישראלים, ישנו אלמנט "המשפחה שבבית" והעיתונים הם בהחלט מקור מידע למשפחות כוססות-הציפורניים עד שמתפרסמים שמות ההרוגים (או הפצועים). כשאמא ישראלית (מטאפורית. גם אבא ואח ובן ובת ישראלית, וגם סתם שכנים) שומעת על תקרית בגבול, והיא יודעת שבנה משרת באיזור, הדבר הראשון שמעניין אותה הוא: היו נפגעים לכוחותינו? לא משיקולי מאזן-כוחות, והפגנת יכולת, וגאווה לאומית, אלא משקולים אחרים לחלוטין. זו בדיוק הסיבה שלאחר הפגזה שכזו, כותרת המשנה היא לא "שלושה הרוגים סורים" אלא "לא היו נפגעים לכוחותינו".
דיון תקשורתי 21076
אני אניח שאתה מנוי על העיתון, ומכאן נלמד כי המנויים, שאליהם יש לשלוח את השליחים כמה שיותר מוקדם (כי יש לשליחים הרבה יותר עבודה), מקבלים את המהדורה המוקדמת ביותר של העיתון.
מכיוון שלעיתון היה מספיק לכתוב כתבה של איזה 400 מילה על ההתקפה, אני אניח שהמהדורה האחרונה לא נשלחה לדפוס לפני 1 בלילה.
דווקא בגלל האמא שכוססת אצבעות כל העסק נראה לי מוזר - התקשורת הישראלית *מעכבת* פרסום על הרוגים ישראליים עד שצה"ל מרשה להם להודיע על כך, לעיתים קרובות זמן רב אחרי שהרשתות הזרות כבר פרסמו על הרוגים (ראה ההרוג הישראלי האחרון בסוף השבוע בגבול הצפון). דווקא לגבי ההרוגים הסוריים היית מצפה לפרסום הרבה יותר זריז מצד עיתונים ישראלים.
העובדה שבYNET אפילו ב-‏4 בבוקר לא טרחו לספר לנו מה שרויטרס כבר ידעו לספר (שלושה הרוגים. בYNET דיברו על "כמה הרוגים"), אומרת דרשני.
דיון תקשורתי 21079
אגב, על המהדורה שלי של ידיעות כתוב בפינה "מהדורה II".
דיון תקשורתי 21073
Yes, Dubi, we are evil naughty people. Oh, yes, we just revel in the deaths of our foes.

This was a response to an attack on our forces, in which there were casualties on our side. Under these circumstances, I find it hardly surprising that we feel no empathy at all towards casualties within enemy forces. Had this been an unprovoked attack on our behalf, it would have been a different situation. This is at the basis of the _a_symmetry between us and our Arab enemies - they attack us unprovoked, we respond. Any attempt to point towards some kind of supposed symmetry I consider unjust and pointless.
דיון תקשורתי 21077
לא ככה הם רואים את זה. החיזבאללה, מבחינתו, תוקף כחלק ממערכה שלמה בעקבות הכיבוש הישראלי (לפי דעתם) של חוות שבעה. מצב הלוחמה שם אינו חדש, ולכן קשה לקרוא לאיזושהי פעולה "unprovoked".
לאור הקולות בלבנון כנגד החיזבאללה וכנגד השליטה הסורית במדינה, התקיפה הזו מוזרה עד מאוד, שכן היא מביאה להשתקת הקולות הללו, שישראל דווקא צריכה לעודד. ערן, מה דעתך בעניין?
דיון תקשורתי 21080
I have a grand solution, then. Let's make arbitrary claims on some pieces of land on the other side of the international border. Then, we can bombard Beirut daily with impunity.
דיון תקשורתי 21081
As for your final paragraphs, I had found that quite odd, myself. On the other hand, for all we know, this could be a deniability scheme by the Lebanese government.
יתרושקת ןויד 21085
ידימ בר לקשמ סחייל יתעדל ןיא ,הבובה-טילש לש ויתורהצהל .ירוסה שוביכב םקבאמב הכימתו קוזיח םושמ ךכב תוארל ,ילוא ,ףאו תוינונבלו תוירוס תורטמ לש הפיקת ןיב ןיחבהל לגוסמ ינונבלה רוביצה יכ ,חינהל ריבס ,הירוסב וזמ רתוי תישפוח ןונבלב תונותיעהש ןוויכמ .ילארשי סרטניא הנניא ןונבלב תירוס תוחכונש ,הלשממה שארל םג ,רורב ,םתסה ןמ

.אקווד תירוס התייה הרחבנש הרטמהש הביסה וז ילוא ,השעמל.
יתרושקת ןויד 21088
וואו, זה היה קשה לקריאה... (עבור קוראינו שאינם מורגלים בקריאה לאחור, הרי התגובה שוב, בעברית:
הסורי. להצהרותיו של שליט-הבובה, אין לדעתי לייחס משקל רב מידי
ולבנוניות ואף, אולי, לראות בכך משום חיזוק ותמיכה במאבקם בכיבוש
להניח, כי הציבור הלבנוני מסוגל להבחין בין תקיפה של מטרות סוריות
ישראלי. מכיוון שהעיתונות בלבנון חופשית יותר מזו בסוריה, סביר
מן הסתם, ברור, גם לראש הממשלה, שנוכחות סורית בלבנון איננה אינטרס

.למעשה, אולי זו הסיבה שהמטרה שנבחרה הייתה סורית דווקא)

אז מה שאתה אומר הוא ששרון, כהרגלו, מנסה לשחק בקבוצות השונות בלבנון. מחזיר אותנו ממש לימים עברו...
טוב, נו.
יתרושקת ןויד 21099
אה, דובי, אם כבר טרחת, אז לפחות עד הסוף... גם סדר *השורות* הפוך.

MRP יקר, האם תוכל לומר לי באיזו מערכת הפעלה, דפדפן וכו' אתה משתמש, כדי שאוכל לנסות ולאתר את הבעיה? (שלח לי את המידע בדוא"ל).
דיון תקשורתי 21078
כמובן שמה לי להלין על התקשורת הישראלית, אם התקשורת הסורית עצמה אפילו לא דיווחה עליה...
דיון תקשורתי 21101
האמת היא שזה מה שהתכוונתי לכתוב בתגובה לידיעה זו השכם בבוקר זה, עוד לפני ששי כהן ואתה כתבתם, ועוד לפני שנודע לי שהתקשורת בסוריה נמנעה (באותה עת, לפחות) מלדווח על התקיפה:

האם תמונות החללים מרוחות על עמודו הראשון של העתון של המדינה הסורית? האם כתבות-עומק של "חברים ומשפחה מספרים על" יופיעו בעתונים ובטלוויזיה למחרת הלוויות? האם כבר נשמעת שם הקריאה להחזיר את הבנים הביתה מלבנון? והאם התשובות לשאלות אלה בכלל משמעותיות או חשובות?
''אין טילים סוריים בלבנון'' 21103
"דובר צה"ל הוא דובר צה"ל - אין טילים סוריים בלבנון" (ציטוט מהזכרון של תגובת מנחם בגין ז"ל לקידום טילי נ.מ. סוריים לבקעת הלבנון, 1981 [?])
זה מצביע בעליל על נסיון סורי לא להרים את הכפפה שהטיל לרגליהם שרון, כפפה שכולנו מחכים לתיאורו של ערן את פשרה.

כמי ששמח לפנות בוקר לקרוא (באייל) על התקיפה, וגם הידיעה על ההרוגים לא שינתה את דעתו, אבקש לציין עוד דבר-מה. הדיון להלן יתנהל על משמעויות התקיפה ונחיצותה. יהיו מי שיעמדו כדובי על המשניות החד-צדדית שהוענקה אצלנו לדם השפוך, ויהיו מי שיצדיקוהו כcitizenk. ולי מציקה נקודה שהעלה היום חברי כשקנטרתי אותו על תיאור תקיפות קודמות בלבנון כברבריות. כמה מאיתנו ימצאו עצמם עוד כמה שנים לפני המחשב, עם ארונות על הכתפיים, מנהלים אולי שיחת לילה מרתקת עם אשת-שיח וירטואלית מקסימה. הפצצת משרדנו לא תכוון כמובן נגדנו אישית, אלא תשמש אמצעי פוליטי להעברת מסר למי שצריך לקבלו. אך אין בכך נחמה, ויותר מזה - אין בזאת משום הצדקה. לצורך העניין זהו רצח פוליטי, או יותר נכון רצח של פועל הנקיון כדי לשים יד על המפתחות לחדר. תאמרו - את המפתחות רצינו להשיג, הפועל פשוט היה שם. תאמרו את זה לאשתו. והייתי מסייג את הצדקנות הצבועה המשתמעת מדברי אלמלא היתה זו חלק אינטרינזי מדיון, 'תקשורתי' לצורך העניין, זה.
תחת חשש לצדקנות צבועה כנ"ל, הייתי רוצה לצטט להלן קטע שכתבתי בעקבות רצח חנן לוי ואיילת השחר לוי ז"ל. לפני כן אולי יש לציין כי ניקיון-הכפיים מדם הוא שקסם כנראה למר גורביץ ולאנוכי בקריאותינו הנשנות להשמיד את מטעי הסם בלבנון. בין היתר כמובן.

נהרגה בתאונת איבה

נוראיות ושרירותיות ככל שיהיו, לא רבים נהרגים במלחמות. חלק זעום מן החיילים לא יחזרו הביתה בשלום, רוב האנשים ישמעו רק הדי פיצוצים ודיווחי רדיו. גם מאלה שלא ימותו בשיבה טובה, הרבה יותר ימצאו את מותם בתאונות דרכים, גוועים ממחלות, או נמקים בתת-תזונה מתמשכת - מאשר ימותו בקרב או בפעולות איבה.
ומותו של האדם המסוים אינו מטרת הרוצח. במטרה לכבוש שטח מפציצים מאחז שולט, אך גדיעת חייו של החייל המסוים המאייש את העמדה לא משרתת את הכובש. ובפעולות איבה בולטת עובדה זו באופן מובהק, מכאיב. במאבק להשגת מדינה, או שמא במאבק יוקרה בין ארגון טרור ותיק לעמיתו העולה, מפעילים מכונית תופת בירושלים. המטרה - להרוג כמה שיותר יהודים, כפעולת גרילה המכוונת להשגת מטרות אלו או אחרות.
אלא שמטרות משתנות. מדינות קמות ונופלות, דגלים מתנוססים ונשכחים. ויתומה בת 3 לא תקבל את אמה בחזרה כשהנסיבות יהיו שונות. איילת השחר לוי וחנן לוי, זכרונם לברכה, הרוגים בדרך אגב, תוצאה נלווית לפעולה שמעולם לא כוונה נגדם אישית. ואיך יכולה היתה להיות נגדם? כהרוגים בתאונת דרכים שלא גרמו לה, עוברי אורח שנפגעו מן הסטטיסטיקה. ולא תימצא הצדקה או נחמה, גם אם יורידו את הנהג הפוגע מן הכביש, או ימנעו את התאונות הבאות. הרוגים בתאונות איבה. לפחות יהי זכרם ברוך.

3.11.2000
דיון תקשורתי 21105
דובי,
תפסיק לבלבל את המוח!

היום "יפה נפש" זה שם נרדף למטומטם.

אתה לא צריך את זה. אתה יותר חכם מזה ובטח כבר הצלחת להבין ש ה י מי ן צ ד ק !!!
דיון תקשורתי 21107
אני מודה לך על האמון בחוכמתי, אך אינני רואה בדברי "יפות נפש" (מה גם שאינני שותף לדעתך כי יפה נפש הוא בהכרח מטומטם. נאיבי, אולי, אבל לא מטומטם). אני פשוט תוהה על צורת ההסתכלות שלנו על האוייב. כיום אנו עושים לו, כמו לכל אוייב, דה-הומניזציה. הבעיה עם דה-הומניזציה של האוייב היא שקשה לחזור לאחור כשרוצים להגיע איתו להסכם שלום בסוף. אני לא חושב שצריך לעשות כתבות עומק עם הורי החיילים הסורים. אני פשוט חושב שראוי לציין שאנשים מתים, ואין זה משנה מאיזה צד של המתרס.
חוץ מזה, אם לא תדע ששלושה סורים מתו, איך תוכל לעלוץ ולדרוש עוד?
הי מ י ן לא צ ד ק. הימין טרם מצא פתרון טוב יותר מזה שהציע השמאל. הבעיה היא שאנו עומדים בפני בעיה שאין לה פתרון מוחלט, אלא פתרונות קטנים. כשהפוליטיקאים יתחילו לחשוב לכיוון של פתרונות קטנים, אולי נוכל לצמצם את ההרג, בשני הצדדים.
דיון תקשורתי 21109
הבהרה: כשכתבתי על "כתבות עומק עם הורי החללים הסוריים", התייחסתי לכתבות כאלה (או למעשה, להעדרן ככל הנראה) בעתונות ה*סורית*. וסליחה מראש אם התפרצתי לדלת פתוחה.
מרענן אבל 21084
בעסקים האלה צריך נחישות ועקביות.
אסור יהיה להרים ידיים ברגע שתהיה החריקה הראשונה ופרס יגיד: "אמרתי לכם".
כל הרוג סורי וכל פצוע 21106
כל הרוג סורי וכל פצוע זה רק מעט מסגירת החשבון שמגיע.

עוד!
בנפול אוייבך אל תשמח 21231
נראה לי, בלשון המעטה, שתאוות הנקם מעוורת את עיניך מלחשוב על ההשלכות האפשריות.
בעוד שאינני מצטער על הריגת חיילי צבא הכיבוש הסורי בלבנון - לא יותר מהצער של ח''כ דהאמשה על החייל שנהרג בהר דב - גם אינני חושב שיש לשמוח על כך.
בנפול אוייבך אל תשמח 21330
ח''כ דהאמשה אינו דוגמה טובה לאחד שאינו שמח כשאחד מחיילינו נהרג.
בנפול אוייבך אל תשמח 21338
לא הבנת אותי.
הבאתי אותו כדוגמה שאינני מצטער על הרג הסורים בלבנון.
21122
במשך שנים רבות המשטר הסורי נלחם בנו בעקיפין ללא שום מחיר מצידו. במזה"ת אין מקום לאוכלי חינם, הגיע הזמן מזמן להפסיק את הפרזיטיות הזו, ולגבות ממנו מחיר מוגבל על כל פגיעה בנו שנעשת במסגרת המלחמה העקיפה נגדינו.
המטרה שנבחרה משרתת את העניין מכיוון שמדובר במטרה צבאית, וכידוע בסוריה השלטון תלוי בקיומו של הצבא. כמו שכבר כתבתי אלף פעם, במדינה דיקטטורית המטרה העומדת לנגד עיננו צריכה להיות המשטר, צריך לפגוע באנטרסים שלו, ולא באנטרסים של האנשים בהם הוא רודה.
היום אין לסוריה אספקה בלתי נדלית חינם אין כסף מברה"מ, והמכ"מ שהופצץ כנראה לא יוחלף כל כך מהר, ולכן יתכן שאסד יבין בשלב די מוקדם שזה לא משתלם לו. התמונה עלולה להשתנות במקרה ואירן תכנס לתמונה על ידי תמיכה בכסף ובאמצעי לחימה בסוריה, שהרי גם לה אנטרס בקיום החיזבאללה. המעורבות האירנית זה לא דבר חדש, בתקופת ברק אני זוכר את אפריים סנה כסגן שר הביטחון בשתי הזדמנויות אומר שאירן נמצאת איתנו "במסלול התנגשות" (ציתות) בנוסף דליה רבין אמרה היום שהפעולה נועדה למנוע או למתן הסלמה צפויה. בכל מקרה, סוריה לבדה לא יכולה להרשות לעצמה מלחמה נגד ישראל ללא הצטרפות *טוטאלית* של אירן או עירק, והחלטה כזו מדינות אלה יכולות לקבל רק ברמה האסטרטגית ולא כתגובה על הפצצת מכ"מ סורי מדי פעם. צריך לזכור את הכוחות האמריקנים במפרץ כגורם מרתיע.

חשוב לציין שכמו בכל דבר שעושים בחיים, הדבר שיהווה את ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא עקביות והתמדה לאורך זמן.
רוחות חדשות בכלים ישנים 21128
האמירה "סוריה לבדה לא יכולה להרשות לעצמה מלחמה נגד ישראל ללא היצטרפות טוטאלית של אירן או עירק" הביאה בכנפיה ריח מאד מוכר שנשב בישראל בין 67 ל-‏73 ריחה של הקונצפציה המעגלית הנובעת ומאשרת את עצמה וסופה להיתעורר (או לא) עם הנג אובר רציני.

המצב היום הוא שישראל באופן מוחלט נמצאת בעמדת המגיבה, ללא אפשרות אפילו תיאורטית ליוזמה. הכוונה איננה במישור הטקטי כיצד נילחמים פה או שם אלא במישור האסטרטגי-רעיוני (שלא להיזדקק חלילה למילה אידאולוגי).
רוחות חדשות בכלים ישנים 21179
למרות שאני נזהר בדרך כלל מלהביע דעות בסגנון' "ישראל הבלתי מנוצחת" ושם לנגד עיני את חטא הגאווה של שנת 67', סוריה עדיין היא מדינה חלשה מבחינה כלכלית וכתוצאה מכך גם צבאית. למרות שיש לה פוטנציאל צבאי (בניגוד לירדן, אגב), הנזק הצבאי שביכולתה לגרום לישראל בטל בשישים לעומת הנזק שישראל יכולה לגרום לה, לפחות במלחמה "אמיתית". לכן לדעתי הפעולה היתה מוצדקת ויש להמשיך בפעולות כאלו כתגובה לכל פעילות של החיזבאללה.

אני משער שישראל נמצאת אוטומטית בצד המגיב כיוון שההפסד שלה מתגובה הוא הגדול ביותר. לפלסטינאים אין כלל מה להפסיד ולכן הם הצד היוזם כמעט תמיד. בדומה לחיזבאללה, אגב. להם אין אינטרס שיהיה שקט, לנו יש ולכן נהיה אוטומטית בעמדת המגיב.
רוחות חדשות בכלים ישנים 21182
I do not want to respond in detail, but I have two things to say:
1. In the Galilee Peace War (anachronism, anyone?), we beat down the Syrian air-force, felling more than 80 of their planes with no losses on our side.
2. The Syrians knew our aireal might, and sent out fighters to be shot down anyway, fighters that knew they were to be shot down, without fail.

It is dangerous to assume that the Syrians employ the same logic that we do.
אכן הגיונות שונים 21205
למזלנו לא שוגרו טילים, כמו הפרוגים ב-‏73.
ואם היו משוגרים, האם התגובה הישראלית היתה צריכה להיות זהה - מטרות אזרחיות?

גם הקונצפציה של שנות ה 70 אמרה שסוריה חלשה מדי וצה"ל חזק יותר.

ומה המטרה הישראלית ממלחמה?
אכן הגיונות שונים 21206
לדעתי היו אלא דווקא סקאדים ולא פרוגים. הטווח של פרוג-‏7 הוא 70 ק"מ, מה שלא מספיק כדי לפגוע במגדל העמק/רמת-דוד מתוככי סוריה גופא. וכדי לענות לשאלה המתבקשת, לא, לא היה לסורים אז SS-21.

טילים נוספים ששוגרו היו טילי קלט (AS-6, אלו בעצם טילי שיוט – יש להם כנפיים והם בעצם גוף של מטוס מיג-‏15 שרוקן מטייס ומולא בחנ"מ) ממצרים לכיוון תל אביב. רובם לא הגיעו והיחיד שהתקרב הופל ע"י טייס מיראז' ישראלי
אכן הגיונות שונים 21210
פרוג ללא כל צל של ספק - מה המרחק מהגולן לצפת או רמת דוד?
אבל הנושא כמובן איננו ברמה הטכנית.
צילו של הספק? 21213
אז זהו, שלמיטב ידיעתי הטילים לא נורו מהגולן אלא מתוך סוריה גופא. מדוע אתה מוותר בקלות כזו על צילו של הספק? קראת את הוראות על היצרן על הנפל?
צילו של הספק? 21214
למעלה מעשרים טילים נורו ממשגרים ניידים, כמה קילומטרים מהגבול. אחר כך הועברו הטילים לסביבות דמשק.

אבל העובדות הטכניות לא משנות את הדיון העקרוני.
בואו נפגע במשטר 21184
באמת רעיון מעולה! אנחנו נקפיד לפגוע אך ורק ב"משטר" הסורי, ולא באנשים שבהם הוא רודה והסורים בתגובה יפגעו ב"משטר" שלנו (שבין כה וכה לא אהוב עלינו במיוחד - עפ"י הסקר שהוזמן ע"י הכנסת לאחרונה). בצורה כזאת כולם יהיו מרוצים - אף אחד לא יהרג ויבוא שלום על ישראל ועל כל העולם !

בקיצור לדעתי הנסיון להפריד בין הריגת סורים לבין פגיעה במשטר הסורי הוא עניין סמנטי בלבד ולא יוביל לשום מקום.

אני מסכים שהמטרה צריכה להיות פגיעה באינטרסים של המשטר, השאלה היא באילו אמצעים ?
בואו נפגע במשטר 21190
העניין הוא לא סמנטי כלל ועיקר, הוא לב ליבו של העניין. זה סימפטום שמצביע על הגרעין שמבדיל בין מדינה דמוקרטית לדיקטטורית, ובין שלום למלחמה.

המשטר הסורי רוצח מאות סורים מדי שנה, ומדי כמה שנים הוא יוזם מבצעי טיהור בהיקפים של אלפי קורבות סורים. אז אם תהרוג עוד כמה סורים (חפים מפשע, אגב) זה יזיז שם למישהו?

המשטר הסורי הוא הגוף שקיבל את ההחלטה להלחם בישראל בעקיפין באמצעות החיזבאללה. זהו גוף שאינו נבחר על ידי הסורים, אינו נתון לביקורת ואינו נותן דין וחשבון לאף גורם אחר בסוריה. הוא אוכל חינם, וזה קודם כל בעיה של הסורים המסכנים שחיים תחת משטר רצחני ברמה סוציו-אקונומית מחפירה, ואחר כך בעיה שלנו שנאלצים להלחם מלחמות חסרות תכלית שהוא יוזם.

האנטרס הפנימי של המשטר הסורי הוא לשלוט בסוריה, זה מה שבאמת מעניין אותו. באנטרס הזה צריך לפגוע על מנת לגבות ממנו מחיר, ואז אולי משהו שם יקח מחשב כיס ויעשה אחד פחות השני ויראה מה כדאי לו.
באילו אמצעים? פגיעה בצבא, אם אפשר עדיף בחלק שמיועד לשמור את אסד בשלטון.
בואו נפגע במשטר 21278
As my room-mate once said, since Bashar al'Assad claims that the more Arabs one kills, the farther right one becomes, in Israel, wouldn't he be an extremist far beyond even Rehav'am Zeevi? :-)
בואו נפגע במשטר 21283
לא הבנתי למה זה עושה אותו יותר קיצוני מגנדי, אבל אתה מתייחס פה לנקודה חשובה:
במדינות דיקטטוריות הגוף השולט במדינה הוא ארגון טרור לשעבר שהצליח באלימות לכבוש את השלטון. לצורך ההמחשה, אם מפלגת הבעת של אסד הייתה מגישה מועמדות לועדת בחירות במדינה דמוקרטית היא הייתה נדחת, מוצאת אל מחוץ לחוק ומוגדרת כארגון טרור. באנלוגיה לישראל, זה כאילו "כך" (ארגון טרור שהוצא אל מחוץ לחוק) היה כובש את השלטון בישראל.
זו בדיוק הסיבה למה קונספציית אוסלו נכשלה לחלוטין. לקחנו ארגון טרור שדוגל בקו הקיצוני ביותר, ארגון שלא היה עובר ועדת בחירות בשום מדינה דמוקרטית, והמלכנו אותו על האוכלוסיה הפלסטינית, וזה כמו שכבר אמרתי לא פעם, העוול הגדול ביותר שעשינו להם.
בואו נפגע במשטר 21321
You took a mere joke, and somehow distorted it to your own ends. My, you deserve a pat on the back.
כנראה שאני לא כל כך חד היום 21342

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים