אפגניסטן: מאמיני ההינדו ייאלצו לענוד סמל מזהה על בגדיהם 535
מאמיני דת ההינדו באפגניסטן ייאלצו לענוד סמל מזהה על בגדיהם, שיבדיל אותם מתושבי אפגניסטן המוסלמים.

מוחמד ואלי, שר המשטרה הדתית בממשלת הטאליבן אמר הבוקר לAP- כי בני המיעוטים באפגניסטן חייבים להיות מזוהים. לדבריו, ההחלטה תקפה רק לגבי בני דת ההינדו, שכן באפגניסטן אין יהודים או נוצרים.

החוק יחיב גם נשים הינדיות להסתיר את פניהן ברעלה, כפי שמחוייבות נשים מוסלמיות לפי חוק.

פרשנות הטליבאן לחוקי האיסלם הובילה כבר לחקיקת חוקים שהובילו לסילוקן של נשים מרוב המשרות, לאיסור על פעילויות בידור כמו שידורי טלויזיה או מוסיקה, ואף לחוק המחייב גברים לגדל זקנים. לאחרונה עלה משטר הטליבאן לכותרות שוב עקב ההחלטה להשחית פסלים הינדים עתיקים מכיוון שנשאו צלם אנוש.

קישורים
AP
הארץ
קול ישראל
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

23818
ההשוואה לטלאי הצהוב מתבקשת.
אבל הטליבאן הם רק סנונית ראשונה. בעתיד הנראה לעין האנושות תחולק למאמיני האיסלאם ולנלחמים באיסלאם. עיין גם ב-
ה''סימן'' המזהה הוא אכן צהוב. 23824
23822
נראה שמיודעינו אוסמה-בין-לדן, הchosen one של הCIA במלחמת אפגניסטן ברה"מ, הולך להתחרות על התואר "האיש הרע של המאה ה21".

לפחות יציל כמה בעלי חיים מהכחדה?
חיבוק ידיים 23827
נדמה כאילו נעשה כאן דבר נורא: "סימון" מיעוט, ומה שיכול להיות ניצנים להמשך גרוע יותר.

השאלות הנשאלות:

1. האם מותר למדינות אחרות להתערב? (אולי אף מדובר בחובה להתערב)?

2. אם כן - מה, בעצם, יכולות מדינות אחרות לעשות בנידון, למעט מחאה קולנית?

3. אם מותר, ואפשר, ויש איך - האם "המדינות האחרות" אכן תעשנה משהו?
חיבוק ידיים 23829
1. זוהי חובתנו המוסרית.

2. המדינות האחרות צריכות לתקוף, פיזית, את אפגניסטאן.

3. איש לא יעשה דבר, לדאבוני.
חיבוק ידיים 23831
פשוט על הנייר. מה פירוש "לתקוף, פיזית, את אפגניסטאן"? להפגיז אוכלוסיה? לא נשמע מוסרי במיוחד. לנסות ולפגוע במנהיגים פוליטיים? התנקשות מדינית במנהיג פוליטי הוא דבר שלא נעשה, למיטב ידיעתי, מזה זמן רב.

ב"התנקשות מדינית" כוונתי להתנקשות המבוצעת ע"י מדינה זרה, כמדיניות, ולא ע"י ארגונים "פרטיים" או אנשים פרטיים. הדבר הקרוב ביותר שאני מצליח לחשוב עליו הוא דווקא ה"חיסולים" של ישראל בשטחים, אולם כאן לא מדובר במנהיגים פוליטיים. (אם כי ישנה הקריאה המושמעת מדי פעם, להתנקש בערפאת עצמו).

האפשרות היחידה שאני רואה "לתקוף, פיזית, את אפגנסיטאן" היא תקיפת מתקנים ו/או בסיסי צבא; למעשה, "לטפל" באפגניסטאן כמו שניסה בוש האב לטפל בעירק. האם לכך כיוונת?

אני מסכים עם הערכתך שאיש לא יעשה דבר. אחרי הכל, להינדים באפגניסטאן אין בארות נפט. אני מאמין אפילו הודו לא תעז לראות בחוק האפגני החדש עילה להכרזת מלחמה. גינוי באו"ם, ובכך יסתיים העניין.
חיבוק ידיים 23832
טיפול בנוסח שקיבלה עיראק בהחלט מקובל עלי.
חיבוק ידיים 23834
אבל אפגניסטן לא פגעה באף מדינה, ובמתקני הצבא שלה לא נעשה כל שימוש בפרשה הנוכחית. אין לי התנגדות עקרונית לפגוע במתקנים אלו, אך זאת נראית תגובה מוזרה ולא שייכת.
חיבוק ידיים 23836
נו, אז היא לא פגעה באף מדינה. היא פוגעת באזרחיה שלה, ויש להענישה. התגובה בהחלט רלוונטית.
חיבוק ידיים 23838
אם סימון מיעוטים בעזרת פריט לבוש הוא עילה למלחמה, מה לגבי (למשל) הפרת זכויות האדם בסין? אפלית הנשים באירן? הרי העולם המערבי הנאור לא ראה אפילו באפרטהייד של דרום-אפריקה עילה למלחמה.
חיבוק ידיים 23841
ובאותה הזדמנות, מה לגבי הפליית מיעוטים על רקע לאומי/דתי בישראל...
חיבוק ידיים 23858
התשובה פשוטה - ריאל פוליטיק.

הסיבה העיקרית בעטיה לא היה כדאי לצאת למלחמה בסינים היתה שהם סינים; מעצמת ענק עם ארסנל גרעיני.

למרבה הצער - מי שבידו הכוח יכול לעשות דברים רבים, לא תמיד מוצדקים.

בכל אופן - גם אם לא היתה הסיבה הזו, היתה הסיבה השניה: מה איכפת לנו שיש התייחסות משפילה לכמה הינדים/סינים/כושים/ערבים? הרי מוסכם עלינו כבר שהעולם אינו הולך להתערב.
חיבוק ידיים 23861
ובמה שונה תגובה זו מתגובת העולם המערבי לטלאי הצהוב בגרמניה של שנות השלושים? "מה אכפת לנו שיש התייחסות משפילה לכמה יהודים", הם שאלו.

ברור לי שזו אינה תגובתך שלך, אלא תגובת העולם. העולם, מסתבר שוב ושוב, כמנהגו נוהג.
חיבוק ידיים 23862
''מוסכם עלינו'' שהעולם לא מתערב בזוועות כשהן קורות להינדים, לסינים, לכושים או לערבים, אבל כשמדובר ביהודים אנחנו פשוט לא מצליחים לקלוט איך יכול להיות שהעולם ידע מה קורה ושתק.
חיבוק ידיים 23907
Speak for yourself.
חיבוק ידיים 95966
כמה יפה לקרוא את התגובה הזו (שנכתבה לפני ה11.9) שוב.

מעורר מחשבה.
חיבוק ידיים 23830
קודם כל, חובה להתערב, לדעתי. חוץ ממחאה קולנית ניתן להטיל סנקציות מוחלטות על אפגניסטן ולגרשה מכל ארגון עולמי אפשרי, החל מהאו"ם וכלה בארגון הבולאות. האוכלוסיה תסבול אך רק בדרך זו הם ילמדו שמעשיהם לא מקובלים בקרב המין האנושי, ושיסתדרו לבד אם הם חושבים שהם יכולים. הבעיה היא שתמיד יהיו מדינות שלא יטילו שום סנקציות, כנראה כי גם אצלן עקרונות המוסר במצב ירוד.

רעיונות נוספים, אך מעשיים פחות: לארגן אפשרות להינדים באפגניסטן לחיות במדינות אחרות, או להתנקש בבכירי הממשל שם באמצעות ה-CIA. המממ.
חיבוק ידיים 23833
אני חושש כי ארגון אפשרות להינדים להגר פירושו להעניש את הקורבנות.
חיבוק ידיים 23837
אתה צודק, למרות שיש אפשרות שמיעוטם דווקא מעוניין ''להיענש'' בצורה זו.
חיבוק ידיים 23878
לא ידוע לי על התקוממות עממית שהצליחה כנגד משטר דיקטטורי בכלל ובפרט משטר טוטאליטרי כמו זה של מפלגת הטאליבן. והמחיר של היתקוממות כזו לרוב היה השמדה מאסיבית, פיזית של אוכלוסיית המתקוממים, על נשותיהם וילדיהם.
דוגמאות? ארמנים, כורדים, שיעים בעירק, סונים בסוריה, פלסטינים בירדן, מצרים במצרים, מאות שבטים ברחבי אפריקה, אינדונזיה הייתה באחרונה בחדשות, אלבנים. אם הייתי יושב עוד כמה דקות היו לי עוד עשרות דוגמאות.
מה שמעניין הוא שאחרי כל זה אולוסיית המין האנושי גדלה ב 4,500,000,000 תוך 100 שנה. מזעזע לא?
ולכן כל הינדי שעיניו בראשו צריך לקחת את הרגליים שלו ולעוף משם כמה שיותר מהר.
ההיסטורה כמובן מראה שרוב האוכלוסיות שעמדו בסכנה כזו המתינו עד שכבר היה מאוחר מידי.
חיבוק ידיים 24017
קצת מאוחר אבל אני אתקן אותך. יש לא מעט התקוממויות עממיות שהצליחו.
לדוגמא - מזרח אירופה 1989-1990. זוכר מה קרה לצ'אושסקו? איך התמוטט הקומוניזם בצ'כיה?
רוסיה אוגוסט 1991 העם מנע את ניסיון ההפיכה הצבאית נגד גורבצ'וב
האיטי ראשית שנות ה-‏90 עם מותו של הרודן ששלט עשרות שנים, בנו תפס את השלטון ואז העם התקומם והפיל את הדיקטטורה.
אינדונזיה לפני כשנתיים ועוד
חיבוק ידיים 23854
החוק האמריקאי אוסר על הסי.אי.איי ושלוחותיו
לבצע התנקשויות פוליטיות.

מה שהעולם יעשה זה פשוט מאד - צק צק צק

מה, היתה איזו התערבות כשאסאד טבח 20,000
מאזרחיו?
חיבוק ידיים 23880
חבל שאותו קו מחשב ממש לא מביא אותך למסקנה שצריך להתנקש בבכירי הרש"פ, על מנת להציל את הפלסטינים משלטונו הדיקטטורי של ערפת.
נכון, ערפת לא ישמיד את הפלסטינים, אבל הוא טיהר,מטהר ויטהר מאות ואלפים מהם על מנת לבסס את שלטונו, והשאר יחיו חיים עלובים, במצב סוציו-אקונומי כמו של "אחיהם" בשאר העולם הערבי כולל המוסלמים באפגניסטן.
אתה לא רואה איזה עוול איום ונורא אתה עושה להם?
חיבוק ידיים 23891
מדוע אנשי הימין תמיד סבורים שאנשי השמאל מאוהבים בערפאת? אני סולד ממנו בדיוק כמוך, אך בתור שמאלני משכיל (!) אני רואה את התמונה הגדולה וחוזה פיצוץ שישראל לא ידעה כדוגמתו אם נתנקש בבכירי הרש"פ. הבנת?
ושלא נזכיר למי ניתנה הנבואה... 23895
לשמאלנים משכילים, כמובן.
אני חשבתי שזה דווקא לבני בגין... 23945
האכילה אסורה, למי שקורא תגובה זו 23958
לפעמים באמת כבר נדמה לי שיש אנשים במדינה הזו שתולים תמונות של ערפת בפוזות מגרות בביתם.

הפיצוץ שאתה מדבר עליו, זה סוף סוף משהו רציונלי שאני מסוגל להבין, ואני מסכים שצריך לנהוג בשיקול דעת. אבל לא ממש לזה התכוונתי.
הסכם אוסלו השליט דיקטטור רצחני על העם הפלסיטיני, שללא ספק קבע גורל אכזר ביותר למליוני הפלסטינים ביש"ע, לטווח זמן גדול בלתי ידוע. שים לב חזי (המשכיל), את העוול הזה *אנחנו* עשינו במו ידינו. ועוד משהו, למרות הנקודה עליה אנו מסכימים (שמראש לא היה לנו אנטרס לשלוט על האוכלוסיה ביש"ע, והכיבוש היה עוול), המשמעות של הסכם אוסלו עולה לעין שיעור על כל העוולות שעשינו להם, למרות כל הרצון הטוב (אני בספק אם הוא ישנו בכלל).
אז עכשיו נשאלת השאלה, מדוע אתה לא מגיע למסקנה שאוסלו היה טעות *שורשית*, ולא סמנטית, ואנחנו משלמים ועוד נשלם מחיר גבוהה ביותר על הטעות הזו אך המחיר שישלמו הפלסטינים יהיה עוד הרבה יותר גבוהה.
ההגבה אסורה למי שאוכל 23960
לא הצלחתי להבין מדבריך מהי הטעות הנוראית שנעשתה באוסלו. לא הבנתי איך הסכמי אוסלו "השליטו" את עראפת על העם הפלסטיני. -אנחנו- החלטנו שהוא יהיה שליטם? לפני כמה שנים היו בחירות ברשות והוא ניצח ברוב מוחץ, לא? האם בזמן חתימת ההסכם ידענו שהוא יהיה דיקטטור רצחני? מה אתה רוצה? תסביר לי במילים פשוטות.

ואני לא חושב אפילו קצת שאוסלו היתה טעות שורשית. כפי שאסף עמית אמר, הסכם אוסלו רחוק מלהיות מושלם אך הוא נסיון כנה ואמיתי להשיג שלום. וכרגיל, כל מקטרגי אוסלו לא יכולים להציע משהו חלופי; קדימה, בוא נשמע את "תוכנית סטוקהולם" או "תוכנית קופנהגן" שלך.
ידענו גם ידענו 23971
קודם כל, ברור שאנחנו השלטנו אותו עליהם, העברנו את השליטה שהיתה בידינו לידי ערפת בכבודו ובעצמו, זה כתוב בהסכמי אוסלו. הוקמה משטרה תחת פיקודו שחימשנו אותה ברובים משלנו, וכך העברנו הלכה למעשה את השליטה מידינו לידיו. כשאתה אומר שהוא זכה ברוב מוחץ, זה כבר ממש לא נשמע טוב. היה מועמד נוסף? גם היטלר נהנה מתמיכה של רוב העם הגרמני עד המלחמה, זה רומז במשהו על הליך דמוקרטי?
רבים מאיתנו ידעו בודאות די גבוהה שערפת יהיה דיקטטור רצחני, הסברתי זאת בהזדמנויות רבות בעבר, ואני מפנה אותך לתגובות בהמשך.
לדעתי גם אדריכלי אוסלו לקחו זאת בחשבון (אף שהעדיפו לשווק לציבור הישראלי את התסריט האופטימי יותר), אבל התסריט הפאסימי מבחינתם היה שהדיקטטור הזה ישלוט על הטרוריסטים וינטרל אותם. מסתבר בדיעבד, שהתסריט במציאות גרוע בהרבה מהתסריט הפאסימי עליו חשבו אדריכלי אוסלו.
אבל אני שואל אותך היום, אחרי שגם לך ברור שמדובר בדיקטטור רצחני דוגמת אסד,סדאם,ובין-לאדן, מדוע את לא מוכן להכיר בעובדה שטעינו, ולשנות כיוון? למה אנשים לא מסוגלים לצאת מהקיבעון המחשבתי הזה?

גם אם נניח שהסכם אוסלו היה ניסיון כנה ואמיתי להשיג שלום, אין זה אומר דבר על סיכויי ההצלחה הכלושים שלו.
אני מקטרג אוסלו מיום היולדו, ועוד לפניו הצעתי אלטרנטיבה, שיש לה תקדימים בהיסטוריה, וזאת אני טורח להדגיש כבר בפעם האלף: אין לאוסלו תקדים מוצלח בהיסטוריה, ולכן זה היה טיפשי לחשוב שדווקא אנחנו נצליח, אחרי שכל האחרים ניכשלו.
את האלטרנטיבה שאני מציע אתה יכל לקרוא בשרשראות התגובות בסיפורי החדשות האחרונים, ואשמח מאוד אם תגיב באופן קונקרטי, אבל אנא ממך, קרא בעיון, הכל כתוב שם ואף חוזר על עצמו כמה פעמים.
ידענו גם ידענו 23972
הייתה מועמדת של החמס שאני לא זוכר את שמה.

הסיכוי שהם יבחרו אישה למנהיגה שווה בערך לכך שהם יבחרו בשרון למנהיגם, טוב אולי לשרון יש סיכוי גדול יותר.
ידענו גם ידענו 23974
דווקא עמים נחשלים ו/או דתיים רבים בחרו אישה למנהיגה (הודו, פקיסטן, דומיניקה, ניקרגואה). למה שהפלסטינים לא יעשו זאת?
ידענו גם ידענו 24003
כמובן ובו נוסיף עוד כמה כמו אירן עירק ירדן סוריה מצרים לוב סודן שקצת יותר קרובות אלינו. אם אני זוכר נכון בסוריה גם היו בחירות אבל חסר היה למי שלא בחר במועמד הנכון.

יש אסלם ויש אסלם.
וכמו שאנו רואים בחלקים מסוימים בעולם הוא רק מתחזק.
ידענו גם ידענו 23985
ראשית, אני לא מבין איזו אופציה היתה באוסלו, חוץ מלהעביר את השליטה ברש"פ לידי ערפאת. אולי היינו צריכים לומר, "לא, ערפאת לא נחמד; נחכה עכשיו שלושים שנה עד שהוא ימות ואז נעשה שלום. בינתיים יהרגו עוד אלפים, אבל לא משנה".

שנית, אני יודע שהליכי השלטון ברש"פ אינם הדמוקרטיים ביותר, אך עדיין אני לא מבין מדוע אתה מתנסח כאילו ישראל הפילה עונש נוראי על הפלסטינים הנאורים: ערפאת. כל יום בעשר השנים האחרונות רואים בטלוויזיה אלפי פלסטינים מפגינים כשהם מחזיקים תמונות שלו, כל חודש רואים נאום שלו כשעשרות אלפים מריעים לו, אז על מה אתה מדבר בדיוק? אולי הוא לא השליט הטוב ביותר לעמו, אך כנראה שהם לא יודעים את זה.

בקשר לתסריטים, אז התסריט הפסימי של הפלסטינים היה שההתנחלויות ייפסקו; במקום זה הן רק התרחבו בתקופת אוסלו, עם כל הכרוך בכך - גניבת מים מהפלסטינים, הפקעת קרקעות, מסתערבים, הפרת זכויות האדם. אז גם אנחנו קצת אשמים, לא?

אני לא פועל למען שינוי כיוון כי אני לא חושב שהנושא הזה מסובך כל כך. זו לא משוואה דיפרנציאלית עם חמישה נעלמים! יש ערבים, יש יהודים, יש שטחים, ואני ואתה יודעים איפה כל אחד צריך להיות. אם נפנה את כל ההתנחלויות ונציע הצעות רציניות, הפתרון יקרב. מבחינתי, העובדה ש"טעינו" מתבטאת בכך שגם אנו לא מילאנו את חלקנו בהסכמים, ובכך אני בהחלט מכיר...

לצערי אין לי אפשרות לחפש את האלטרנטיבה שלך, אז אני לא אגיב.
ההתיחסות שלך לא רצינית 23987
ידענו גם ידענו 23995
האופציה היתה להכתיב (באוסלו) בחירות ברש''פ, בהשגחה בינ''ל.

בניגוד למרבית עמי ערב הפלשתינאים מכירים (מישראל) את עקרונות הדמוקרטיה.
ידענו גם ידענו 24004
לדעתי ערפאת היה נבחר, ואם לא אז מחליפו היה לא-סימפטי באותה מידה.
ידענו גם ידענו 24008
על סמך מה אתה טוען שמחליפו היה פחות סימפטי או יותר?
ידענו גם ידענו 24009
ערפאת נבחר לאחר שישראל הכניסה אותו לתמונה בתהליך אוסלו. אילו ישראל שלאחר שמיר היתה מרכזת מאמצים במסלול מדריד, שנוהל כזכור מול נציגים פלסטינאים מהשטחים (נאמר אפילו "אש"ף שטחים"), אפשר לשער שהם אמנם היו מוחים בקולניות - אך שמחים בסתר ליבם - אילו ישראל היתה מודיעה שבבחירות לרש"פ יוכלו להתמודד תושבי השטחים (סוכריה: גם מזרח ירושלים) ולא טרוריסטים-סלבריטאים מחו"ל. את מה ש-ewilde מציע לעשות כעת, אז עוד היה באמת אפשר לעשות.
ידענו גם ידענו 24011
אבל בחירות תקופתיות כל כמה שנים היו מחייבים אותו או את המנהיג האחר לחשיבה קצת שונה.

כרגע הוא לא דופק חשבון לעם שלו. אם יש כאלה שרוצים שלום דרך פשרה, הם לא באים לידי ביטוי.
טול קורה 23999
כמדומני שאת היהלום האחרון בכתר השליט הפלסטיני נעצו האדונים הנכבדים בגין ושרון באותו יום בבירות שבו נתנו לערפאת לחלוף מול כוונת רובה הצלפים, תוך זקירת שתי אצבעות נצחון (ואצבע אחת אמצעית)

שים לב שאנני אומר שהאצבע הייתה אמורה ללחוץ על ההדק אלא שפיקחים מצליחים איכשהו לצאת ממצב שחכם לא נכנס אליו. קרי מלחמת לבנון נתנה לערפאת את זריקת המרץ הגדולה, הדאוס אקס מכינה של טרוריסט דועך. גלולת המרץ הזו היתה יעילה כל כך עד שעזרה לו אפילו לצלוח את תמיכתו בסדאם חוסיין.
ידענו גם ידענו 24066
הערה קטנה:
סביר להניח שנטרול ארגוני הטרור בידי עראפת באמצעות השלטת משטר טרור פנימי, ממלכתי ומאורגן לא היה בגדר "תסריט פסימי" מצד יוזמי הסכם אוסלו, כי אם בגדר מטרה עיקרית ובסיסית.

שלטונו של עראפת נועד מראשיתו לקחת מידיה של ישראל את הנטל המכביד של השליטה בערים הצפופות ואת האחריות הביטחונית על ארגוני הטרור הדתיים, תוך כדי שימור מודע ורצוני של מצב הכיבוש על כל גרורותיו - שימור ההתנחלויות, שימור השליטה הישראלית על הכבישים והמחסומים הפנימיים, המשך משטר ההפרדה האתנית, יתרונות כלכליים ברורים באמצעות עבודה זולה, וכן הלאה.

מצב זה היטיב עם האליטה הצבאית-שלטונית הפלסטינאית (כמו גם עם האליטה הצבאית-כלכלית הישראלית, אגב) שהושמה במקומה וחומשה בידי ישראל, ופגע אנושות באנשים הפשוטים שלא היו קרובים לצלחת.

את תוצאות שיטה זו ניתן לראות בחדשות היומיומיות.
אלטרנטיבות לאוסלו 24016
שלום לך חזי,

חיוך עולה על שפתיי למשמע צמד המילים במשפט 'נסיון כנה ]צ"ל כן[ ואמיתי'.

תוכנית והסכם אוסלו הינם מהתוכניות המוזרות ביותר שנרקמו אי פעם במוחם הקודח של אנשי אקדמיה ופוליטיקה, אשר בחרו להתעלם במכוון מכל קריטריון אובייקטיבי אפשרי, בבואם לבדוק ולנתח סיכויי הצלחת/כישלון פרוייקט איזוטרי זה.

הסכם זה עורר ביקורת ולעג מימין ומשמאל במדינת ישראל, ובצדק גמור. הללו השכילו בחושם המחודד להבין, כי לרעיון אוסלו הנאצל אין כל סיכוי בתופת המזרח התיכון, ומבחינה זו איני רואה כל הבדל בין הגברת טניה ריינהרדט ומר אלייקים העצני. שניהם צדקו לחלוטין בדרכם - ממש כידידנו המשותף מר אנשלוביץ, אשר לזכותו יאמר שאף הוא קבע אפריורית ומראש, כי הסכם זה אינו ישים ובר ביצוע, מנימוקיו שלו הוא.

להזכירך - מר אנשלוביץ מציע גם מציע תוכנית חלופית, ואין הוא היחידי בכך; אני אישית מכנה תוכניתו כ'דוקטרינת אנשלוביץ' - ופוסלה על הסף מנימוקים שונים, אשר עליהם עמדתי בתגובות אחרות בעבר.

תוכנית נוספת הקיימת על הפרק הינה 'דוקטרינת מאן', ולמדקדקין בנושא זה אסכים בהחלט לכנותה כ'תוכנית מאן', אשר אף היא פוסלת את הסכם אוסלו לחלוטין, ולו מהסיבה הפשוטה כי תוכנית זו אינה מעוניינת בכל הסכם מסוג שהוא, כי אם במהלכים חד צדדיים, אשר פירושם היפרדות הרמטית ומוחלטת.

תוכנית זו מקובלת באופייה על מדינות אירופה השונות, מועצת הביטחון של האומות המאוחדות, ובמידה מסויימת על חלקים מסויימים במחלקת המדינה האמריקאית.

'דוקטרינת/תוכנית מאן' דומה עקרונית לרעיונות ותוכניות מסויימות מבית היוצר דנבום-ארטנשטיין, המבקשים אף הם להתנתק מיידית מהשטחים הכבושים - אך מעוניינים לכרוך זאת בשורת הסכמים 'בונים ומועילים' אשר אותי באופן אישי אינם מעניינים, מה גם שהללו מעוניינים אף לשנות בהזדמנות נסיגה חגיגית זו את מהות אופיה של מדינת ישראל, באופן אשר מתוקף נסיבות מסויימות הנני שולל מכל וכל.

אינני רוצה חלילה מלשכוח תוכניות אחרות, המעוניינות ליצור שיתוף כלכלי ופוליטי מסויים, כפי שחוזרים ומציעים לעיתים ה"ה בילינסקי וקלטי - אשר את הראשון מבינם הנני מוקיר ומכבד - אך מעודי לא הסתרתי דעתי כי גם תוכניות אלו נפסלות על ידי ושכמותי על הסף.

לסיום אודה ואתוודה כי אינני יודע בבירור היכן עומדים בבירור ה"ה גלבץ, עמית, מנדלסון, קננגיסר ובן יעקב בהתייחסותם לתוכנית אוסלו המקורית מזווית מצב העניינים הנוכחי, ומהי דעתם הנחרצת באשר ליאה ולרצוי בכל הקשור למהלכי מדינת ישראל בעתיד הקרוב והרחוק כאחד.

בברכה

א. מאן
אלטרנטיבות לאוסלו 24020
הר מאן.

אם, בדברך על דוקטרינת מאן, אתה מתייחס לרעיון, של בניית חומה בין ישראל לבין שטחי הרשות הפלסטינית, כאשר תוך כדי כך נתחמת לה מדינה פלסטינית חדשה, מיוזמתנו ובאופן חד-צדדי, הרי אני פוסלה על הסף, מן הנימוקים הבאים:

א. כפי שהבהרתי בהזדמנות קודמת, חומת מגן אינה עוזרת כנגד מרגמות, קטיושות, בליסטראות, או כל נשק אחר לטווח ארוך. אני מופתע מכך שאתה מעלה הצאה כה מיושנת - הרעיון של הגנה, המתמקדת בחומות מגן, כבר מאות בשנים איננו רלוונטי.

ב. אשר לעקרון העומד מאחורי צעד זה, דהיינו, תחימת מדינה פלסטינית חד-צדדית, מן הצד השני, הרי גם זה נראה לי מופרך בעיקרו - אילו היינו אכן בשליטה מעשית על האוכלוסיה הפלסטינית, אילו אכן היינו עדיין כובש, הרי שהיה זה מובן, אם לא נבון, לו היינו מחליטים באופן חד-צדדי על גבולות המדינה הפלסטינית. אך אבוי, המצב אינו כך. במצב הנוכחי, בו ישנה פרוטו-מדינה פלסטינית בשם הרשות הפלסטינית, בו הפלסטינים יכולים לפעול ואכן פועלים באופן עצמאי, הרי שהכרזה חד-צדדית כזו תהיה חסרת משמעות, וחיש-קל תביא להמשך המצב הקיים, רק שהפעם תהיה עמדתנו גרועה יותר, שכן נאבד קלף מיקוח במשא ומתן עמם.

לסיכום, מבחינה פיסית, ומבחינה רעיונית, דוקטרינת מאן, לא נראה שתעמוד במבחן המציאות, אם חס וחלילה יחליטו ליישמה, ואין זה משנה מה עמדת האירופאים בנידון.
אלטרנטיבות לאוסלו 24034
ידידי האזרח,

לו היית טורח לקרוא ולעלעל בעשרות תגובותיי השונות לנושא זה, היית למד חיש קל כי הקפדתי מספר פעמים רבות בעבר להתייחס לנקודת הירי האופציונאלי מצדו הפלסטינאי של המתרס.
ברור מאליו כי מסך ברזל זה אינו יעיל כנגד מפגעי ירי שונים, אך יעילותו השנוייה במחלוקת עתידה להתבטא בצמצום אפשרויות חדירת מחבלים/מתאבדים מוצלחת, היות וכל נסיון התגברות על קיר אימים זה עלול לעלות בחיי מתאבד פוטנציאלי טרם עת, כלומר - טרם הגעתו למחוז מטרתו המוצהר בתחומי הקו הירוק.

למותר לציין כי כל ירי מכוון מצד שכנתה המזרחית החדשה/ישנה של מדינת ישראל יחשב כאקט מלחמתי עויין, אשר עליו החוק והמשפט הבינלאומים מדברים בשפה ברורה עד מאוד, האינה עוסקת בפילפולים תלמודיסטיים והגות רבנית-גלותית יתרה בדבר נסיון הבנת מניעי הפריץ באשר הוא.

הצעתי מעניקה את שטחי כיבושי 67 במלואם לפלסטינאים ונציגיהם, כולל מעברי טראנזיט מסודרים משטחי הגדה המערבית לרצועת עזה, בפיקוחה המלא של מועצת הביטחון.

הצעתי דורשת ועומדת על כך ששטחי העיר העתיקה בירושלים שבין החומות יימסרו אף הם למשמורת בינלאומית, בהתאם להגדרתה של מועצת הביטחון האמורה לעיל - כל זאת לאחר חלוקתה המלאה לשתי ישויות עירוניות, המנותקות לחלוטין האחת מרעותה.

אינני מתעניין יתר על המדידה אם יש לפלסטינאים עכשיו מדינה או קוואזי מדינה - היות ולשיטתי איני זקוק לכל קלפי מיקוח, מהסיבה הפשוטה שלא ייהא כל מיקוח, כי אם צעדים חד צדדיים בכוון הנסיגה המוחלטת, כולל פירוקם המוחלט של סך ההתנחלויות הישראליות בשטחים אלו.

אם נחזור לרגע למליצותיו של המגיב המוכשר חזי, הרי שמבחינתי הצעד הראשון 'בונה האמון' הינו להתגרש מיידית ולחלוטין מהפלסטינאים תחת התנאים האמורים לעיל, עם אופציה נוספת להתקרבות הדרגתית ומאופקת בשורה של חוזים עתידיים אפשריים, אשר מתוכם אולי יפתח ויצמח לו חוזה של שלום במתכונת העולם הראשון.

ישראל תצטרך ותיאלץ לפצות הן פלסטינאים שונים בהתאם לקריטריונים בינלאומיים מקובלים, והן את אוכלוסיית מתנחליה, אשר תיאלץ לדדות ולשוב אל תוככי הקו הירוק.

למותר לציין כי הנני שולל מכל וכל את רעיון 'זכות השיבה הקדושה', אשר במסגרתה מעוניינים הפלסטינאים להקים מדינה לא לצד מדינת ישראל, כי אם במקום מדינת ישראל.

בכבוד

א. מאן
אלטרנטיבות לאוסלו 24038
הר מאן,

אתייחס לתגובתך לפי פסקאות, דרך התייחסות הנוחה לי:

1. אכן, יתכן שאני סובל מחוסר סבלנות, שמונע ממני לעלעל בתגובות רבות. אשר לצמצום ההסתברות לחדירת מחבלים ומפגעים, חומה הרמטית אכן יכולה לעשות זאת, אבל רק כאשר מדובר במחבלים מתאבדים _החודרים_לישראל_באופן_בלתי_חוקי_. אם תביט אחורה, לפני כמה חודשים, היה פיגוע בטרמפיאדה, שבוצע על ידי עובד מן השטחים, שנכנס לארץ באופן חוקי, כן היו, למיטב ידיעתי, כמה מקרים, בהם החדרתו של המחבל לשטח מדינת ישראל נעשתה, כאשר הוא הוחבא ע"י עובר-גבול לגיטימי. כך שאין חומתך מהווה פתרון אמיתי גם לבעיה הזו.

2. אני חושב שהדוגמה של גבול לבנון, עם התקפות החיזבאללה עלינו גם לאחר שנסוגנו לגבול, שהוכר ע"י האו"ם כחוקי, ללא תגובה עולמית הולמת, היא דוגמה מפרכת מספיקה לטיעון זה.

3, 4, 5. אין תגובה.

6. אינני מבין מדוע מדינת ישראל צריכה להיות זו שתבוא בצעדים בוני אמון - מאסתי באלו. זמנה של המנהיגות הפלסטינית הגיע, להראות שהם אמינים, אם זה בכלל ניתן. השקעה לא-הדדית מצידנו, לטעמי, תתפרש כהוכחה נוספת לחולשתנו.

7. אשר לפיצוי הפלסטינים על עוולות העבר, אני מסכים בהחלט, ויש לי גם כמה רעיונות בנושאים דומים, שאולי אעלה בזמן אחר.

8. טיעוניך הקודמים בנושא זה נראו לי ברורים ומשכנעים.

שלך,

כ. ה. נאורי
אלטרנטיבות לאוסלו 24047
מר נאורי הנכבד,

מאחר ובחרת להשיב בסעיפים נקודתיים, אבחר ברשותך להמשיך בדרך זו;

1. מסך הברזל בין שטחי מדינת פלסטין לבית שטחי מדינת ישראל מודל-‏67 יהיה סגור באופן הרמטי ומוחלט למעבר סחורות ובני אדם - כולל למטרות עבודה, לימודים, משפחה, ביקורים, טיולים ועוד - להוציא עובדי או"ם שונים, אשר יוכלו לעבור בשלוש מעברי גבול קבועים, ואשר יוסדרו לצורך העניין בצפון, מרכז ודרום מדינת ישראל.
מעבר גבול נוסף יתקיים בתוככי העיר ירושלים.
כפי שהינך מבחין, אינו יכול להיווצר מצב שאדם ליגלי ו/או בלתי ליגלי עובר גבול זה באופן מסודר, היות והדבר יהיה בלתי אפשרית חוקית ומשפטית.

2. נושא לבנון הינו סבוך במיוחד, היות ושאלת השתייכות הטריטוריה המכונה 'חוות שבעא' נתון לפרשנות בינלאומית שונה.
איני יודע כמה פעמים וכיצד ירו אנשי החיזבללה אל שטח ישראל, אך עקרונית דווקא בנקודה זו מקובלים עליי דבריו הברורים של מר בילינסקי, אשר בידו נתונים מדוייקים למדיי באשר להתפתחויות השונות בגזרה זו למן חודש מאי אשתקד.
הנני פונה אליו בזאת לקבל חוות דעתו באשר לסעיף זה.

3,4,5, אין תגובה.

6. ישראל היא זו שצריכה וחייבת לסגת. מו"מ כלל אינו מענייני, היות ולשיטתי אין כלל לשאוף ורצות לקבל כל חוזה חתום ו/או בלתי חתום. המדובר נסיגה חד צדדית, נטולת כל היבט נוסף.

7. אין ויכוח

8. אין ויכוח

הינך מוזמן בזאת לצרף ולומר את מילותיך הברורות באשר ל'דוקטרינת נאורי'.

שלך בברכה

א. מאן
אלטרנטיבות לאוסלו 24049
הר מאן,

לצערי, אין לי כלל וכלל תוכנית מתאר מקיפה וגדולה מספיק, על מנת שניתן יהיה לקרוא לה דוקטרינה. אצטרך לתת לכך מחשבה מרובה, ובאם אגיע למסקנה כלשהי, אנסה למצוא את הזמן המתאים להזכירה.

שלך,

כ. ה. נאורי
שתי אצבעות מצידון 24102
מאמר בנושא כבר נמצא אצל העורך. מקווה שיפורסם בקרוב.
אלטרנטיבות לאוסלו 24069
אלכס צודק בתגובתו אלייך, כליל.

לא הבנת את משמעות החומה.

החומה המפרידה איננה מיועדת למנוע התקפות על ישראל, כלל וכלל לא.

היא גם איננה מיועדת להשכין שלום בין השכנים.

היא משמשת תפקיד מוגדר מאוד - להוות את הסיבה וההצדקה למתקפה ישראלית פרועה וחסרת מעצורים מוסריים פנימיים או חיצוניים כנגד האוכלוסייה הפלסטינאית שמצידה האחר של אותה גדר, לאחר שמאמציהם של ארגוני הטרור למיניהם ישאו פרי והתקפה כלשהיא מצידם כנגד מדינת ישראל הריבונית שמעבר לחומה תצלח.

והתקפה שכזו תקרה גם תקרה, בגלל החומה ולא לעומתה - שכן רוב רובם המכריע של האנשים שיחיו מצידה המזרחי של חומה זו, יתקיימו בתנאי חיים עלובים ביותר, תחת משטר דיקטטורי, ללא זכויות אדם ואזרח, הרחק מעינה של הקהילה הבינלאומית, עם זעם בלתי-נכבש על כך שנשללה מהם זכותם האנושית לממש את חזרתם למקום הולדתם ממנו הוגלו בידי כוח כובש ומדכא, עם כלכלה מתפוררת ותשתית המטיבה עם החזקים בלבד.

רחוק מהעין, רחוק מהלב.
עד לפיצוץ הבלתי-נמנע והתגובה חסרת העכבות, אך בתמיכתן של מדינות אירופה, כמובן.
סנגוריה על תוכנית מאן? 24074
דומני כי אלכסנדר תוקל גם תוקל בנקודה זו בעבר. במכוון לא נעשה נסיון להצדיק את התוכנית כמועילה לשני הצדדים, כי אם נאמר באופן גלוי - תוכנית מאן מטרתה לשרת את עם ישראל היושב בא''י. הועלו זה מכבר הצעות להרחבת התכנית, למשל בהתיחסות לאיחוד האלים הצפוי בין אותה מדינה הפלשתינית לשכנתה ממזרח, ובכך לייצב את קיומה העצמאי בנפרד מאיתנו. הרחבה מעין זו תיטול את העוקץ מהתיחסותך, אך לא מהתיחסות כמה מעמיתי.
אלכסנדר מציע גירושין, לטובתנו הפרטית וביוזמתנו הבלעדית. כחלק ממימוש הרעיון ניתן להתייחס גם לסוגיית חייו של הצד השני לאחר הגירושין, עם כל הפטרנליות הכרוכה בהתייחסות מעין זו.
כתמיד חוזרת השאלה אם התכנית היא מן ההכרח, ואם התכנית מהווה פתרון. כתמיד תשיב האסכולה האלכסנדרית לחיוב והאסכולה הערנית לשלילה. אודה ואתוודה כי אני עצמי איני מצליח להבין את התפיסה העומדת בבסיס תוכנית מאן, במישור המטא-סכסוכי, למרות הסבריו הגלויים והברורים של כבודו.
דוקטרינת מנדלסון 24023
כיוון ששאלת:
אתייחס כאן לרצוי לישראל בעתיד הרחוק (יחסית...). לגבי תוכנית אוסלו המקורית, התנגדתי לה והיום אני משוכנע שצדקתי. באשר לעתיד הקרוב ייתכן שאשלח תגובה נפרדת (בלי נדר).
בעיני ארץ ישראל המערבית היא יחידה היסטורית וסביבתית אחת. חלוקה של הארץ בלי הסכם תביא לאסון סביבתי בשני הצדדים - כבר היום אנו סובלים משפכי הרשות הפלסטינית, ועם הקמת נמל עזה תיפסק כמעט כליל תנועת החולות הבונה את חופי הארץ. הפלסטינים מצידם יסבלו מהמחסור במים ברצועה ומזיהום האוויר הישראלי החוצה את הגבולות להרי יהודה ושומרון. לפיכך, אני מעוניין להגיע למסגרת של שתי מדינות הקשורות בשורת הסכמים משותפים ויחסי שלום. לדעתי כיום, הדבר לא יתאפשר כל עוד לפלסטינים אין די משאבים וטריטוריה (גם אם יקבלו את כל השטחים) כדי לקיים מדינה יציבה. כיוון שכך, אני מאמין שיש לאפשר לפלסטינים גישה לירדן שתביא לבסוף לאיחוד הפלסטינים בשתי הגדות. ברור לי שהמהלך אינו נטול סיכונים, ובפרט החיבור המיידי בין פלסטין לעיראק (צעד שבגללו אני נוטה להחזיק את בקעת הירדן בידי ישראל ל-‏25 שנים, בהן יותר מעבר חופשי של אזרחים מפלסטין לירדן בדרכים מוגדרות), אך הוא עשוי להביא ליציבות בטווח הרחוק.
הגבול בין ישראל לפלסטין אינו צריך להתבסס על הקו הירוק, וישאיר בידי ישראל כ20%- מהשטחים - גושי התנחלויות שסיפוחם לא מהווה איום דמוגרפי על ישראל (ובעיני, סיפוח גוש אריאל שבדרך אליה יושבים כ-‏20 אלף פלסטינים מהווה איום דמוגרפי בהתחשב בכך שזהו בערך גודל האוכלוסייה היהודית מהקו הירוק עד לאריאל), ותיקוני גבול לאורך הקו הירוק. גבולות אלו יספחו לישראל אוכלוסייה פלסטינית מזערית, גם אם הדבר כרוך בויתור על התנחלויות גדולות באזור אריאל-קרני שומרון. להערכתי, יסופחו בסביבות 10000 תושבים פלסטינים, בכפרים חוסאן, בתיר, אל-ג'בעה, ואדי פוכין, נחאלין (חמישתם שולטים על הדרכים לגוש-עציון), וולג'ה (ליד הר גילה), א-נבי צמוויל (ליד גבעת-זאב), א-לובאן (ליד בית-אריה ועופרים), עזון-עתמה, בית אמין, חבלה, ח'רבת ראס עטייה (הארבעה האחרונים נמצאים באזור שבין אלקנה לאלפי-מנשה). זאת כאשר סיפוח אריאל למשל מחייב סיפוח העיירה בידיא או התויית גבול מפותל וקשה לשליטה בין ישראל ופלסטין.
הגבול המסתמן לפי מפה זו יצא מבית-הערבה דרך צפון ים המלח (שיסופח לישראל עם מוצא פלסטיני לים בשפך הירדן), יישובי דרום-מזרח הר חברון, צמוד לקו הירוק מאזור מיתר עד עמק האלה, גוש עציון (לא כולל היישובים המרוחקים כמו תקוע), ירושלים (אותה אני מוכן לחלק כאשר תנאי לכך הוא ישיבת כוח בינלאומי חזק בשכונות הערביות שתועברנה לידי הפלסטינים) מקומות הקדושים ליהדות לא יועברו לריבונותם (כולל דרכי הגישה) והר הבית עצמו יוכרז כאזור בינלאומי, עם דרישה חד-משמעית לגישה חופשית של ישראלים להר ומניעת פגיעה בעתיקות שבאדמתו), מסדרון אל אזור מעלה אדומים (כולל שטח המגיע עד פאתי העיר יריחו ומהווה מרחב הגנה ישראלי על ירושלים מפלישה צבאית ממזרח), שדה התעופה עטרות יועבר לריבונות פלסטינית, מסדרון נוסף לגבעת-זאב, יישור הגבול באזור לטרון וסיפוח מודיעין-עילית, הלאה במערב השומרון הגבול יעבור כ-‏5 ק"מ מזרחה לקו הירוק עד קלקיליה, אחריה עוד שטח קטן מעבר לקו (מול כוכב-יאיר וצור-נתן). צפונית לטול-כרם, אינני פוסל העברת יישובי המשולש הצפוני וואדי ערה לריבונות פלסטינית, ומאזור מגידו הגבול יימשך לאורך הקו הירוק, עם סיפוח נוסף בדרום הגלבוע והיישובים של צפון בקעת הירדן (מחולה, שדמות-מחולה, בתרונות, חמדת). לא יישארו מתנחלים בשטח שיועבר לריבונות פלסטינית, עם זאת בירושלים לא אפנה אוכלוסייה יהודית ברובע המוסלמי והנוצרי. בטחונם יובטח ע"י הכוח הבינלאומי שיישב באזור זה. (המפקדה מן הסתם תהיה בארמון הנציב שנמצא עד היום הזה בידי האו"ם – פרט שרק מעטים יודעים).
בתמורה, אני מוכן לסיוע כלכלי נרחב למדינה הפלסטינית, שיושקע ישירות בתחומים לא-צבאיים שחלקם אף מסייעים לישראל, כמו מערכת ביוב, התפלת מי ים ברצועה, מסילת רכבת בה יתאפשר המעבר מהרצועה לגדה, שימוש בחלק מנמל אשדוד (אני מתנגד להקמת נמל בעזה שיגרום נזק עצום לחוף הדרומי של ישראל), ופיצויים בתמורה לויתור על "זכות השיבה". כדי להבטיח סופיות ויתור זה, הפיצויים ישמשו לשיכון הפליטים במדינה הפלסטינית, בארצות המערב ובמדינות ערב. לדעתי ישראל חייבת להתנות הסכמי שלום עם סוריה, לבנון, עיראק ומדינות המפרץ במתן אזרחות לפלסטינים בארצות אלו (ללבנון אני מוכן לעשות הנחה, אם מדינות אחרות תקלוטנה את הפליטים משם).
הערה: לגבי עיראק, כוונתי היא ליישב פליטים בעיראק בתקופה שלאחר סדאם חוסיין, כאשר יהיה סיכוי לשלום בין המדינות.

אני יוצא מחר השכם בבוקר למסע רגלי של ארבעה ימים בגולן, כך שמן הסתם לא אבקר באייל עד מוצאי שבועות. חג שמח!
דוקטרינת מנדלסון 24030
מר מנדלסון היקר,

חן חן על תשובתך המלומדת, אשר טרחת לפרטה באופן ההולם פורמאט דיון אקדמאי.

חששותיך המוצדקים לבעיות איכות הסביבה באיזור האמור מקובלים עליי במלוא מובן המילה, אך אינני חושב, לצערי, כי דאגות מסוג זה הינן נחלתן של שכבת מקבלי ההחלטות ברש''פ - על כל המשתמע מכך.

נקודה מעניינת בתגובתך זו עליה אני נוטה להסכים, הינה עובדת קיומה המלאכותי והמוטל בספק של ממלכת ירדן - אשר יש לשער כי מכורח נסיבות היסטוריות-טכניות תיאלץ היא להתאחד באופן מאולץ עם כל מדינה פלסטינאית עתידית בשטחי הגדה המערבית, למורת רוחה שלה ושל מדינת ישראל.

אישית הייתי מוכן ומעוניין לקבל חלקים נרחבים מהדוקטרינה הנושאת את שימך, אך ומאחר איני מאמין ביכולת הפלסטינאים לקבלה ולאמץ חלקים מסויימים מקרבה - נאלץ אני להמשיך ולדבוק בקו האמור מבית מדרשי, אשר בדעתי וברצוני לכפות באופן חד צדדי על מציאות מתעתעת זו.

ברשותך אקפיד מעתה להציג אף את רעיון פיתרונך בדיונים עתידיים, תחת המינוח 'דוקטרינת מנדלסון'

שלך בברכה

אלכסנדר מאן
לחיצת ידיים 23927
פעולות עוינות כלפי פאקיסטן עלולות להגביר את הלאומנותו והשנאה אצל המוסלמים, ואצל השילטון בפרט ובכך להחמיר את מצבם של ההינדים. תראו, בעיניים של אזרח שלא מתעניין בפוליטיקה, במיוחד כשהתקשורת מגוייסת לטבת השילטון, זה שהאזרח יותר עני בגלל ההינדים.

לדעתי הפתרון הוא בתוך פאקיסטן (ואני בטוח שגם שם יש מוסלמים שמתנגדים לאפליית ההינדים). הדבר היחיד שמדינות אחרות יכולות לעשות זה לקלוט מהגרים הינדים המבקשים לעזוב את פאקיסטן.
אפגניסטן, לא פקיסטן 23929
וגם לא פאקיסטן, אפילו אם זה נשמע מצחיק.
חיבוק ידיים 23872
קודם כל, תיקון קל: הפסלים שנהרסו הם פסלים בודהיסטיים ולא הינדים.
לדעתי, אפשר וצריך להתערב. צעד נוסף קדימה צפוי להיות שלילת זכויות האזרח של לא מוסלמים במדינה והפיכתם במקרה הטוב לבני חסות, במקרה הרע יופעל עליהם לחץ לא מתון להתאסלם או להגר.
נראה לי שישראל צריכה לדחוף לגינוי אפגניסטן באו"ם (גם אם לא יהיו לכך תוצאות מעשיות) ולהזכיר שרק 3 מדינות מכירות במשטר הזוועה הטליבאני - סעודיה, איחוד האמירויות ופקיסטאן.
לגבי מדינות אחרות:
להודו יש נשק גרעיני, ויש בה ממשלה לאומנית שיכולה אם תרצה לאיים על אפגניסטן בטילים - לא דווקא גרעיניים - באם לא תבוטל ההחלטה הזדונית.
מה שעוד אפשר וצריך לעשות הוא סיוע מאסיבי בנשק ובמזון לאופוזיציה האפגנית שנלחמת עדיין בצפון אפגניסטן - בקרבת גבול טג'יקיסטן. לדעתי, יש לרוסיה אינטרס בכך למרות שגורשו מאפגניסטן, כי השתלטות מלאה של הטליבאן על אפגניסטן תביא במהרה לערעור השלטון החילוני בכל המדינות המוסלמיות במרכז אסיה, ואיום על יציבות רוסיה עצמה.
רלטיוויזם מוסרי 23845
אינני סבור שישנו פסול עקרוני במעשה. הלא ידוע שאין להתערב בתרבויות אשר ערכיהם אינם ערכינו. אם ערכי התרבות האיסלמית-אפגנית גורמים להם לרדוף את מאמיני הדתות האחרות, הרי שזו זכותם המלאה. כל דעה אחרת הינה אתנוצנטריות מזעזעת. די לדיכוי התרבותי של המוסלמים!
רלטיוויזם מוסרי 23846
אני מאמין בדת שקוראת להשמדה של המין האנושי. מה הבעיה שלכם איתי? הניחו לי אתנוצנטרים שכמותכם! די לדיכוי התרבותי שלי!

אה, ודרך אגב - ממחר עליכם לספק לי מלאי יומי של 15 בני אדם (רצוי בגילאים 18-25) כדי שאוכל להקריב לאלוהי. אלא אם כן, כמובן, תעדיפו שאצא לצייד בלתי מבוקר ברחובותיכם.

ד"ר פריצ'ט - אני מאמין באימפריאליזם. יש להביא אל תרבויות נחותות ופרימיטיביות את בשורת הקדמה, גם במחיר היעלמות התרבות והדת שלהם. לכן, גם אם נגזר עלינו להביא כליון על האיסלאם, יש לפעול כנגד הפרימיטיבים שעדיין מאמינים בו.
מה מסתתר מאחורי השם 23864
אם מישהו קלט את האירוניה שבתגובתי ומבין מאיפה שמי לקוח- אני מבקש שיגיב,כדי שאוכל לדעת. תודה.
מה מסתתר מאחורי השם 23865
אני מתארת לעצמי שהשם אינו נדיר מאד, אבל האם מדובר בפילוסוף מספרה של איין ראנד "מרד הנפילים"?
מה מסתתר מאחורי השם 23876
לא יאומן! ארבע דקות! טוב, פשוט סיקרן אותי אם המשתתפים במגזין האינטרנטי המכובד כאן מכירים את איין ראנד(מכירים לפחות ברמה של קריאת ספריה) ואת הפילוסופיה שלה. בימים של כאוס אינטלקטואלי ותרבותי כמו ימים אלה(ועוד במדינה כמו ישראל על אחת כמה וכמה) קריטי לדעתי שכמה שיותר אנשים חושבים יהיו מודעים לפילוסופיית האובייקטיביזם של איין ראנד. הגישה שתיאר כאן ד"ר פריצ'ט דרכי מיוצגת ברמות כאלו או אחרות ע"י אנשים רבים, גם במגזין הזה. שמחתי לראות שלגבי נושא השתלטות הטליבאן ישנן דעות רבות בכיוון הנכון, אך הייתי מקווה שכך יהיה גם ברוב הנושאים.
בכל מקרה, ח"ח לחן!
מה מסתתר מאחורי השם 23977
אז למה אתה מחכה? חבר מאמר על עקרונות האובייקטיביזם ומשמעותו בחברה המודרנית, ושלח לעורכי האייל.

אני מחכה לקרוא.
הטליבאן לאן 23886
ויש מקום לתהות גם כאן, מה מבקשים להשיג מנהיגי הטליבאן האחראים לכך. צעד דרמטי כזה לא עושים "סתם", ובוודאי שלא "סתם" מפוצצים פסלים לאחר שכל העולם ואשתו התחננו שלא יעשו זאת, ואף הציעו לפדות את הפסלים בכסף רב.

קשה לדעת מפירורי הכרותנו השטחית עם הפוליטיקה האפגנית. אבל אפשרות אחת היא, מישהו שם רוצה יחסים מתוחים עם הודו, האימפריה המקומית מעבר לגבול (או רוצה למנוע התקרבות להודו). אפשרות אחרת, מישהו שם רוצה יחסים מתוחים עם העולם כולו.
די ברור, אם כן, שסילוק מארגונים בינ"ל לא יזיז להם את קצה הזקן - אולי זה בכלל מה שהם רוצים. עד כמה שאפשר להתרשם מכאן (במבט השטחי להחריד שלי) על החיים באפגניסטן, השרידים האחרונים של חיים מודרניים התפוררו לאחרונה, לכן גם לחץ כלכלי נראה לי חסר אפקטיביות.
נראה לי שבינתיים לא נותר אלא להתפלל: ברוך שלא עשני אישה אפגנית הינדית.
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23896
היכן ארגוני זכויות האדם בכל העסק הזה? אולי שיתעסקו קצת בפגיעה האמיתית בזכויות האדם בעולם מאשר להגן על טרוריסטים ומשתפי פעולה איתם כאן במזה"ת.
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23905
למה כאשר במדינה מסוימת מכריחים אנשים לקיים טקסים שהם לא מעונינים בהם (נאמר ביקור במקווה), אתה לא מבין מה כל כך נורא בזה, וכשבמדינה אחרת מכריחים אנשים ללבוש תג מזהה זה נשמע לך נורא ואיום ומחייב התערבות של ארגוני זכויות האדם? (וזה בלי להזכיר שבמדינה הראשונה מונעים מאנשים זכויות כמו מי שתיה מטעמי לאום בלבד)
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23910
נשמע כמו: "למה כאשר במדינה מסויימת המוכר במכולת טועה, אתה לא מבין מה כל כך נורא בזה, וכשבמדינה אחרת הממשל רוצח אלפי בני אדם זה נשמע לך נורא ואיום...?"

כשההינדים יתחילו להתפוצץ כמו קפצונים ברחובות אפגאניסטן, נדבר גם על מניעת מי השתיה.

:-) קצת חיוך על הפנים, סמיילי!
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23912
השאלה אותה רציתי להעלות היא: למה (מלבד ההקשר ההיסטורי) אילוצי לבוש נשמעים לך (ולשאר המגיבים) כמשהו שמחייב תגובה מידית לעומת פגיעות רציניות בזכויותיהם של מיעוטים (ערבים/חילוניים) בארצנו שנראית לך כטריויאלים?
סנגוריה ציבורית 23914
הסיבה היא, כנראה, השוני בראיית המונח ''פגיעה'' בזכויות של מיעוטים.
המיעוטים האתניים בארץ קוראים לאפליה מתקנת, בעוד שבאפגניסטאן קוראים המיעוטים כנגד האפליה בכלל.

מעניין באמת מה להינדים יש לומר בעניין. אני בספק אם נוכל לגלות זאת בעתיד הקרוב.
סנגוריה ציבורית 23915
אנסה להיות יותר ברור:
כשמדובר בפגיעה (ללא מרכאות כפולות) בזכויות הציבור החילוני בארץ, אין בקשה לאפליה מתקנת אלא לזכויות אלמנטריות (כמו זכות התנועה או העיסוק).
על אחת כמה וכמה כשמדובר באפליית התושבים (שאינם אזרחים) הערבים תחת שלטון ישראל בשטחים הכבושים (זכות התנועה, העיסוק הדיבור, ההתארגנות, הזכות לבחור ולהבחר, להמשיך?).

לא ברור למה זה מעניין אותך מה יש להינדים לומר בעניין, הרי אתה לא באמת חושב שהם מתלהבים מהאפשרויות החדשות שנפתחו בפניהם.
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23917
אני לא אענה לשאלה אותה רצית להעלות, ואני לא אנסה להציג כאן סולם של דרגות חומרה של פגיעות בזכויות מיעוטים. בכל זאת, אני אגיד שלדעתי יש הבדל *מהותי* בין החובה להחזיק תעודת-זהות כתומה *בתוך הכיס* לבין החובה לענוד איזה תג-מזהה *מחוץ לבגד*.
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23919
יפה, ומה עם לוחית זהות ירוקה *מחוץ* לרכב? (כן, אני יודע שזה לא קיים יותר, אבל בכל זאת)
איפה אתם כשזקוקים לכם במקום אחר? 23920
לוחיות ישראליות הן האופציה הפחות-בטוחה בכבישי השטחים בימים אלה...
עיתוי פרסום תמוה 23997
חיפוש קצר ברשת העלה את דו"ח זכויות האדם של מחלקת המדינה האמריקאית משנת 1998, ובו הפסקה הבאה:

The small number of non­Muslim residents in Afghanistan may practice their faith, but may not proselytize. Almost all of the country's small Hindu and Sikh population, which once numbered about 50,000, has emigrated or taken refuge abroad. There were reports that Hindus are now required to wear a piece of yellow cloth attached to their clothing to identify their religious identity; Sikhs reportedly were required to wear some form of identification as well. This rule allegedly was imposed to spare non-Muslims from the enforcement of rules that are mandatory for Muslims and from harassment by the PVSV.

PVSV הוא, כצפוי, קיצור שמה של "משטרת המוסר" של הטליבן.

לינק:
וואללה מסכינים 24001
הניו יורק טיימס מדווח ש %75 אחוז מתפוקת האופיום העולמית באה מאפגניסטאן. אני לא יודע אם זה לא לעג לרש, אבל בפסק הלכה של המוללה מוחמד עומאר, ראש המאמינם, הוא קבע שגידול אופיום (שמשמש ליצור הרואין) הוא חטא ואסור על פי האיסלם.

כתוספת מקאברית, האיסור גרם נשק כלכלי כבד לחוואים (כך!) האפגאנים, הביא אותם לפת לחם ולפנייה לעזרה בינלאומית.

האם זה שווה את מחיר הכפייה והעריצות הדתית?
והדרישה לעזרה של המגדלים מזכיר לי את הבדיחה על שיא החוצפה.
הדת שומרת על הסביבה 24672
נשים נהגות זה דבר שמנוגד לאיסלם וחוץ מזה
יש להם השפעה שלילית על הסביבה - הוראה
חדשה של הטאליבן האוסרת על נשים זרות
לנהוג באפגניסטאן.

מי בכלל נוסעת לשם ולשם מה?

אבל בבקשה, לא למתוח שום השוואות

נשים חרדיות לא תלמדנה עזרה ראשונ 103118
מחלוקת בעדה החרדית על השתתפות נשים בקורס עזרה ראשונה. ראשי העדה החרדית מנסים למנוע מנשים חרדיות להשתתף בקורס עזרה ראשונה שיוזם ארגון זק"א בשיתוף מד"א ומשרד הבריאות.

וגם
דיון 1164
דיון 535

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים