''כרומטיס'' נסגרת, ''קרית הפלדה'' כנראה נפתחת מחדש 673
חברת "כרומטיס", שנמכרה לחברת לוסנט האמריקאית במחיר שיא במאי 2000, נסגרת. ההודעה על סגירת החברה נמסרה לעובדים היום.

בעסקת מכירת החברה קיבלו העובדים אופציות על מניות חברת לוסנט, בשווי 35 עד 720 מיליון דולר לעובד. מניות חברת לוסנט צנחו במעל 90% מאז המכירה, ולא ברור מה שווי האופציות כיום (אם בכלל).

חברת כרומטיס פיתחה ציוד תקשורת אופטי, לחיבור מהמרכזיה לבית הלקוח. המצב כיום בשוק התקשורת הביא כנראה את הנהלת לוסנט למסקנה, כי כרגע אין ביקוש לטכנולוגיה זו. לפיכך נסגרה החברה, וזאת לאחר שבשבוע שעבר פוטרו 10% מעובדיה ונמסר כי החברה רק "מצטמצמת".לעומת זאת, הודיע היום המפרק הזמני של מפעל "קרית הפלדה" בעכו כי בימים האחרונים התקבלה הצעה ממשקיע (המעדיף להשאר אלמוני) לרכוש את המפעל, ולהחזיר את 200 העובדים לעבודה מיידית.

המכשול העיקרי לסגירת העסקה הוא צו של המשרד לאיכות הסביבה, הדורש פינוי מידי של חומרים מסוכנים משטח המפעל שנסגר. עלות הפינוי מוערכת ב-‏6.5 מיליון דולר, והמשקיע לא מוכן לקחת סכום זה על עצמו. מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כי לא יסכימו להתפשר בנושא פינוי כל החומרים המסוכנים והרעילים משטח המפעל.
קישורים
YNet - סגירת כרומטיס
הארץ - סגירת כרומטיס
YNet - פתיחת קרית הפלדה
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

כמה עולה רעיון? 33400
אני לא יודע כמה בדרך כלל עולה רעיון אבל כנראה שהרעיונות שלהם היו ממש טובים, 4.8 מליארד בשביל רעיון! מדהים יש למשהו רעיון דומה שנוכל להוציא ממנו 6 שקלים וששים אגורות?
כמה עולה רעיון? 33408
כן, רעיונות הם לפעמים באמת טובים - כל-כך טובים, שהם שווים הרבה מאד כסף. אגב, לוסנט לא קנתה רק רעיון אלא פתרון (מעולה) לבעיה לא פשוטה, עם צוות אנשים מוכשרים שמסוגלים לממש (בחומרה, אגב - כרומטיס אינה חברת תוכנה) את הפתרון האמור.

כרגע, מתברר שהבעיה לא נפוצה כמו שחשבו (אנשים לא כל-כך מעוניינים בפס רחב מאד). אני מניח שבהמשך הדרך, הבעיה תשוב ותתעורר, ואז בעלי הזכויות על הפתרון הנ''ל עשויים להפוך מאד, מאד עשירים.
מהו הלקח? 33415
העתונות יכולה להפיק לקחים רבים מכל סיקורה הנלהב את ''הכלכלה החדשה'', ולא לי למנותם. אבל אולי להבא תהיה הקפדה יתרה בציון העובדה שהתמורה בעסקה כמו זו ניתנת בצורת מניות או אופציות, ולא בצורת מזומנים - עובדה שהתבררה הפעם כמשמעותית.
מהו הלקח? 33424
מניות לוסנט, בזמן העיסקה, נחשבו לדבר היציב ביותר בשוק. כמעט כל קרן סחרה במניות הללו, וכמעט לכל אמריקאי היה חתיכה קטנה מהם. להחזיק מניה של לוסנט נחשב, בזמנו, כמו כסף מזומן - עם ריבית.
לכן, אולי, לא חשבו העיתונאים שקריסה של 90 אחוזים בערך המניה היא בכלל אפשרית.
תאוריה ופרקטיקה 33449
הפיתוח היה אולי טוב, אבל מה לעשות, לקוחות כרומטיס שניסו את המוצר, החזירו אותו ללוסנט מכיוון שלא עמד בציפיות. דובר לוסנט הסביר לחברה כי ללוסנט 3 מוצרים נוספים דומים לזה של כרומטיס, וכי כיום הביקוש הוא
למוצרים הנוספים ולא לזה של כרומטיס. ("הארץ", כלכלה, 28 אגוסט).
תאוריה ופרקטיקה 33450
חברות סטרט-אפ רבות נירכשו בהון רב (וירטואלי אמנם), בלי שהיה ברור לגמרי מה בדיוק עושים ומפתחים שם ובשביל מה זה טוב,
פשוט בשביל להציג מציאות שוק מתרחב ופעלתני. הוירטואליה חגגה. אבל מה לעשות, כללי השוק המבוססים על לוגיקה בסיסית ונכונה נשארו כשהיו. ובפראפרזה על שיר ישראלי של מועדון התיאטרון משנות ה-‏50
("הארץ מתפ-תחת בצעדי ענק"), את בני-האדם אפשר קצת לנפח, אך לא את בני-המעיים).
גם ''עודף ריאליזם'' הוא מסוכן 33458
כן, אבל היום כבר נוצרה אנומליה הפוכה. אותן קרנות הון-סיכון שידעו לקבוע שוויים (valuations) לא מציאותיים לחברות קיקיוניות רק לפני שנתיים, פתאום הפכו לגופים הכי ציניים בעולם שלא מעניין אותם כלום. עובד באחת מהקרנות האלה אמר לי לפני כמה חודשים שהקו המנחה כרגע הוא שעוד לא פיטרו אף מנהל קרן בגלל שהוא לא השקיע בחברה מסוימת בימים כאלה. זה לדעתי אומר הכל על המצב החדש אליו נקלעה התעשייה, וזה גורם לכך ש(בלי קשר לכרומטיס) היום גם חברות טובות עם מוצרים שבאמת עובדים ומודל עסקי סביר - נסגרות.
תאוריה ופרקטיקה 33473
אורי זוהר, שיר הפטנטים משנות השישים.
כמה עולה רעיון? 33431
תפתח בית ספר להסבה מקצועית של מהנדסי תוכנה ואלקטרוניקה למסגרות ועיבוד שבבי.
בתור בעל הרעיון אני דורש 10% מהרוחים ומינימום של שישה שקלים ושישים אגורות.
כמה עולה רעיון? 33485
הבעיה רק למה להסב אותם?

משהו רוצה ללמוד איך עושים חקלאות? אה גם זה לא טוב.
מה עם מתפרות? אה גם זה לא.

ואולי לשחק כדורגל בביתר ירושלים? גם זה לא טוב?

טוב אז המקום היחיד שבו לא רק שלא יפטרו אותך אלא גם תרוויח הרבה בלי לעשות כלום - תהיה פוליטיקאי.
השישה שקלים בדרך אליך.
עור לגויים -כמה עולה רעיון? 33527
בגדי עור מהודרים ב"בגד עור" במגדל העמק כבר אמרנו?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים