פיצול האישיות של הסכיזופרניה 80
אם ראיתם לאחרונה אדם שמדבר אל עצמו, וחשבתם שהוא סובל מפיצול אישיות, ביבי קננגיסר רוצה לתקן אתכם.

בקרב הציבור הרחב נהוג לבלבל בין שתי הפרעות פסיכיאטריות לגמרי שונות זו מזו. כיוון שנוהג זה מטריד את מנוחתי מזה זמן רב, ראיתי לנכון להעמיד דברים על תיקונם.

מצד אחד ישנה המחלה הקרויה סכיזופרניה. את שמה טבע פסיכיאטר בשם בלוילר בשנת 1911. מקורה בשפה היוונית ומשמעה schizo = פיצול, ו- phrene = מח, דעת. כוונתו היתה לתאר את החשיבה המפורקת ממנה סובלים החולים הללו. זאת בניגוד לדעה הרווחת, שמדובר בריבוי או פיצול אישיות.

מאז זמנו של בלוילר, ניסו חוקרים רבים להעמיק את ידיעותינו לגבי מחלה איומה זו, אך כיוון שעד ליום זה לא ידועים גורמיה המדוייקים, הסיווג נעשה רק על בסיס האבחנה שקבוצת סימפטומים (תסמינים) מסויימת נוטה להופיע ביחד.

סכיזופרניה נוטה להופיע בגיל 15-25 בגברים ו- 25-35 בנשים, אך למעשה יכולה להופיע בכל שלב בחיים. תסמיניה מגוונים וכוללים לפחות אחד מהבאים:

1. דלוזיות - הכוונה היא שהחולה מחזיק באמונות שאינן נכונות, כמו הרגשה שאנשים עוקבים אחריו או רוצים לפגוע בו, שיכולים לקרוא את מחשבותיו או אמונה שיש להם כוחות או יכולות מיוחדים.

2. הלוצינציות (הזיות) - אלה בדרך כלל מתבטאות כשמיעת קולות שאינם קיימים במציאות, אך הן יכולות להופיע גם כראיית, הרחת, טעימת או הרגשת דברים לא אמיתיים. פעמים רבות מופיע "Blocking", כלומר החולה קוטע את שטף דיבורו ובוהה, כביטוי לכך שבאותו הרגע הוא חווה הלוצינציה.

3. התנהגות משונה, הנראית בלתי מתאימה או תמוהה לאנשים אחרים.

4. דיבור בלתי מאורגן וקשה להבנה. למשל, משפטים בלתי הגיוניים, מעוף מחשבות, כלומר שינוי נושא השיחה ללא קשר בין המשפטים.

כל הנ"ל נחשבים לסימפטומים "חיוביים".

5. סימפטומים "שליליים" - אלה כוללים העדר מוטיבציה, תפקוד מנטלי לקוי וביטוי ריגשי ירוד. חולה כזה יראה מוזנח ויראה עניין מועט בסביבתו.


בנוסף, החולה הסכיזופרני סובל מהדרדרות ברמת התפקוד שלו, המתבטאת בקשיים עד חוסר תפקוד בכל מישורי החיים, כולל בחיי המשפחה, עם חברים ובעבודה או בלימודים.

אם ברצונכם להכנס בעובי הקורה - הקריטריונים המדוייקים לאבחנת המחלה מופיעים ב-DSM-IV, ה"תנ"ך" הפסיכיאטרי.

מצד שני, ישנה המחלה ששילהבה ומשלהבת את דימיונם של אנשי הוליווד, "פיצול האישיות", או בשמה המקצועי - "הפרעה דיסוציאטיבית".

המדובר במצב נדיר ביותר, אם הוא בכלל קיים, שבו קיימות בקרב אדם אחד שתי פרסונות (או יותר) נפרדות ושונות לגמרי, שאינן מודעות זו לקיומה של זו.

פסיכיאטרים רבים מאמינים שמדובר למעשה בתסמונת התנהגותית איאטרוגנית (כלומר, שנגרמה כסיבוך של טיפול רפואי), הנוצרת על ידי סוגסטיה, נסיבות חברתיות ונאמנויות קבוצתיות, ומגיבה לטיפולים סטנדרטיים. פיצול האישיות נוצר על ידי המטפלים, שתוך כדי ניסיונותיהם "להוציא" אישיות אחרת שואלים את המטופל שאלות עקיפות, בעזרתן "נוצרת" אישיות חדשה.

הגורם לפיצול האישיות אמור להיות טראומה מינית בילדות, שהיתה כל כך נוראית עד שנאלצה להתפצל (לעבור דיסוציאציה) מההכרה ולהשתכן באישיות נפרדת. החולה והמטפל מחפשים אחר אישיות אחרת שזוכרת את הטראומה ויכולה לזהות את האחראי לה. כך מחוזקת אבחנת פיצול האישיות על ידי הצורך בפענוח פשע ובהשכנת צדק. הדבר נותן לחולה עניין רב יותר בהמשך קיום פיצול האישיות.

ההתמקדות בסנסציה במקום בבעיותיו של החולה, שהביאו אותו לטיפול, גורמת לכך שהטיפול בסובלים כביכול מפיצול אישיות מתמשך עד לאין סוף.

הפסיכיאטרים השוללים את קיום ההפרעה הדיסוציאטיבית מחוץ לספרות ולסרטי הקולנוע מאמינים שבידוד החולה מחולים דומים לו, התעלמות מהפרסונות הנוספות שלו, התייחסות לבעיות ולקונפליקטים האמיתיים הקיימים בהווה ולא לפנטזיות, יגרמו עד מהרה להעלמות פיצול האישיות ויביאו להתחלת טיפול פסיכותרפי הולם.

להבדיל מהפרעת פיצול האישיות, שכאמור עצם קיומה שנוי במחלוקת, מחלת הסכיזופרניה הינה מחלה אמיתית ולא לגמרי בלתי שכיחה (יש הטוענים שהיא קיימת בקרב 1% מאוכלוסיית העולם!).

כיוון שאיננו יודעים את הסיבות למחלה ואת הפיזיולוגיה שלה, הטיפול הקיים בסכיזופרניה הנו בעיקרו סימפטומטי ומתבסס על תרופות הרגעה הקרויות בסלנג הרפואי "כותנות משוגעים מנטליות", שאינן מרפאות את החולים הללו, אלא בעיקר מפחיתות את הסימפטומים ה"חיוביים".

יש הגורסים שרבים מההומלסים ברחבי העולם הנם למעשה סכיזופרנים, שלא זכו לקבל טיפול במוסדות הפסיכיאטריים המתאימים להם.

אם יצא לכם להיות ב"מי רוצה להיות מיליונר" - הנה עוד תשובה שתוכלו לדעת מראש.
הערת העורך: במוסף סוף השבוע של "הארץ", פרסם תום שגב טור על מאמר שהתפרסם באייל הקורא. את המאמר תוכלו למצוא כאן: "הצביעו היטלר".
קישורים
הצביעו היטלר מאת דובי קננגיסר
סכיזופרניה.קום
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בזמן האחרון יש הרבה מהם 1003
אנשים שמדברים אל עצמם. אתה רואה אותם מתקרבים אליך במסדרון, לעתים תוך ויכוח נרגש עם האוויר ותנועות ידיים תואמות. בעיתונות המקצועית קוראים לתופעה ''מיקרופרסונליה'' או סינדרום הדיבורית האישית ויש חשש שהיא תמשיך ותתפשט בעתיד הקרוב.
בזמן האחרון יש הרבה מהם 1010
נראה כי אנשים שחוששים לסרטן לעצמם את המוח מעדיפים לסרטן לעצמם את הביצים.
שטחי מאוד 1063
הכותב צודק בתאורו את הבילבול בין המושגים ''סכיזופרניה'' ו ''פיצול אישיות''.
יחד עם זאת תאורו את מחלת הסכיזופרניה חובבני ולוקה בחסר. (אגב המחלה אכן פוגעת באחוז אחד מהאוכלוסיה הבוגרת). למחלות הנפש בישראל דעות קדומות רבות. דימוים של החולים בחברה הישראלית נמוך מאוד ומונע מאנשים רבים לקבל טיפול לו הם זקוקים בגלל הסטיגמה המתלווה לו. סכיזופרניה היא מחלה קשה, אך ניתנת לטיפול ע''י תרופות. אני מציע לכותב לקרוא מעט יותר על מחלות לפני שהוא כותב ''מדע פופולרי'' ב''אייל הקורא''.
ולבסוף, שנהיה כולנו בריאים בגוף ובנפש.
האמנם שטחי? 1112
שמחתי לקרוא כי מר אלמונימי מסכים עמי שקיים בלבול בין המושגים ''סכיזופרניה'' ו''פיצול אישיות'' בקרב הציבור. שמחתי גם לגלות שהוא מסכים לגבי שכיחות מחלת הסכיזופרניה אותה ציינתי ולגבי העובדה שקיימות תרופות לטיפול במחלה .
עם זאת, אינני מקבלת את שאר הערותיו של הכותב הנכבד.
מטרתי היתה להצביע על ההבדל בין שתי ההפרעות ולא לכתוב מאמר מדעי מפורט לגבי מחלת הסכיזופרניה. הצעתי לאלו מבין הקוראים המעוניינים בידע מעמיק יותר לפנות לספרות המקצועית הרלוונטית.
בנוסף, הטיפול התרופתי הניתן לחולי הסכיזופרניה הנו טיפול המשפר את איכות חייהם ואת איכות חיי סביבתם, אך בודאי שאינו מביא להחלמה מלאה מהמחלה, כיוון שהדבר אינו אפשרי כשמדובר במחלה כרונית.
תיקון קל 3788
את תשומת הלב שלי דווקא משכה הכותרת ל'פיצול אישיות'. למעשה "הפרעת אישיות דיסוציאטיבית" היא שם כולל למספר הפרעות, כשאחת מהן היא האישיות המרובה = multiple personality disorder.
ובתחום כבר מלינים על הבלבול הנ"ל עד זרא. אולי צריך שמישהו ירים את הכפפה ויעשה סרט על סכיזופרניה.. :-)
יש כזה: "נפלאות התבונה." 60666
או שהתכוונת לסרט דוקומנטרי?
יש כזה: "נפלאות התבונה." 69086
סרט תיעודי מעולה שנעשה על סכיזופרניה הוא "אשתו של יופיטר". מדי פעם מקרינים אותו בערוץ 8 ולדעתי ניתן למצוא אותו גם באוזן השלישית. מומלץ גם לא לחובבי הז'אנר התיעודי.
יש כזה: "נפלאות התבונה." 103755
ויש גם את ''מעולם לא הבטחתי לך גן של ורדים'', הספר והסרט.
פיצול אישיות 103753
קוממה אותי ההשוואה המזלזלת למחלה, הקשה לאיבחון אך עם זאת שרירה וקיימת, "פיצול אישיות".
ברצוני להבהיר מספר דברים אשר בורותו של הכותב גרמה להשמטתם:
1. מחקר עדכני בתחום מצביע על כך ש 1% מהאוכלוסיה הכללית לוקים בדיסואציציה או בכינוי השגור והשגוי "פיצול אישיות".
2. הקושי באיבחון המחלה נובע משני גורמים עיקריים אחד, המטפל מתייחס אל התסמינים שהחולה מגלה כגון: מצבי רוח, נטיות אובדן וכו.... וכמו כן אינו מיומן באיבחון מחלה נדירה זו. שתיים,לרוב החולה עצמו מעלים מידע חיוני טיפולי על מנת להימנע מהסטיגמה "משוגע".
3. חשוב לציין כי באדם החולה לא נמצאות מספר אישויות שונות אלא, קיימים בו מספר מצבי תודעה שונים, כאשר לכל מצב שכזה דרך התייחסות חשיבה וזיכרון הייחודיים לה. למעשה אלה הם אספקטים שונים ומוקצנים של אותה אישיות.
4.זהו מנגנון הגנה מתוחכם ויצירתי להפליא הבא לגונן על מי שחווה טראומות קשות ביותר בילדותו. ההתנתקות ממצביי תודעה מסויימים ומעבר למצב תודעתי מסויים מאפשרת לילד לשמר את יחסו אל המבוגר הפוגע בו, ולהמשיך לשים בו את מבטחו. טיפול בגיל צעיר קל ויעיל יותר, אולם לרוב במחלה מאובחנת בשלבים מאוחרים ומופתחים שלה.

אין בי שום נימת זילזול אל מחלת הסכיזופרניה, אולם אני מוצאת לנכון כי דווקא אלה הנוגעים בנושא, אם כחולים כרופאים או עוברי אורח עירניים הנא מכם שימרו על צורת התבטאות והתנהגות שאינה מפחיתה מחומרתן של מחלות אחרות שרירות וקיימות.

חומר נוסף מפורט יותר בנושא "הפרעת זהות דיסויאטיבית" ניתן למצוא באתרים:
www.maytal.co.il
www.macom.org.il
אתר מעניין נוסף שדווקא אינו קשור להפרעה דיסוציטיבית אך יחודי ביותר ולפיכך שווה ביקור בו הינו:
www.voices.co.il

תודה על תשומת הלב.
פיצול אישיות 103758
מה עניין ה"אין בי שום נימת זילזול אל מחלת הסכיזופרניה" וה"ההשוואה המזלזלת למחלה"? יש איזו תחרות בין המחלות על מידת "חשיבותן"? מאז דו-קרב הענקיות בין עפרה חזה לירדנה ארזי לא נתקלתי בצורת ביטוי משונה כזאת, כאילו אנחנו עוסקים בבחירת מחלת השנה.

דובי רק ציין שהפרופיל התקשורתי של פיצול אישיות גבוה יחסית לשכיחותה בגלל שההפרעה הזאת נראית אקזוטית, אני בטוח שהוא לא "מזלזל" בה. אם תלחצי אותו לקיר תצליחי בטח להוציא ממנו הודאה שגם הפרעה דיסוציאטיבית כבודה במקומה מונח.

לגבי סעיף 1 שלך, באיזו דרגת חומרה של המחלה מדובר? (1% היא שכיחות גבוהה).
פיצול אישיות 103759
זה לא דובי, זאת ביבי (ברכה) קננגיסר, אחות של דובי.

הולי שיט! 103773
לא שמתי לב. המשפחה ההיא מלאה ב"בי" כפולים.

אם כך חייתי בטעות: אני בכלל לא רוצה להיות דובי, אני רוצה להיות ביבי. או שרון.
פיצול אישיות 223007
אם אפשר שתיצרי איתי קשר נוכח הערה מספר4
פיצול אישיות 223077
1%=1 למאה כמו שמצויין במאמר
פיצול אישיות 223133
במאמר הובא האחוז הזה כשכיחות הסכיזופרניה, לא פיצול האישיות (שקיומה הוטל בכלל בספק).
לא ידעתי היכן להזכיר את זה, אז בחרתי במאמר הזה. 122678
כידוע, ישנה תנועה לא-זניחה של אנשים, הרוצים להקטין את כוחם של הפסיכיאטרים המחוזיים, לבטל את רעיון האשפוז הכפוי, ובאופן כללי לפעול לקראת disinstitutionalization.

אני לא בטוח שהסיבות הן דומות, והמהלכים הרצויים דומים למהלכים שנעשו במקרה הבא, אבל כדאי אולי ללמוד קצת מסקנות ממקרה דומה בארה"ב, בשנות החמישים של המאה העשרים:
אשמח אם אנשים בעלי ידע נרחב יותר משלי יוסיפו לדיון.

הנושא עלה כאשר שאלתי לגבי מצב ההומלסים בארה"ב, ונאמר לי כי מספר לא מבוטל מהם הם סכיזופרנים או מאנים-דיפרסים. חיפשתי חיפשתי, ומצאתי את זה.

כל הדיון בכלל התחיל מן הסיפור השני באוסף הבא:

נשמע לכם סביר?
רק ניטפוק .... 122692
deinstitutionalization
(וסליחה על ההפרעה...)
רק ניטפוק .... 122894
איזו הפרעה? תודה רבה. אני כתבתי ככה קודם, ואז תיקנתי עצמי, כי חשבתי שטעיתי. אוויל שכמותי.
חולי נפש וחוסר בית 122979
אכן רבים מבין חסרי הבית לוקים במחלות נפש. רבים אחרים (עם חפיפה מסויימת) מכורים לסמים או לאלכוהול.

הקשר הסטטיסטי הזה אינו מפתיע, והוא דו-כיווני.
אנשים לא מתפקדים לא יצליחו למצוא עבודה, וימצאו עצמם חסרי בית. וחולי נפש קשים (סכיזופרניה, מחלה דו פולרית, בצורתם הסוערת) ומכורים הם פעמים רבים לא תפקודיים.
ומצד שני, תנאים סביבתיים משפיעים על התפרצות של מחלות נפש בפוטנציה - וכאשר אתה חי ברחוב, התנאים הסביבתיים בהחלט מעודדים התפרצות של מחלות נפש, אם הנטייה הנפשית המתאימה קיימת מראש.

מחקרים שונים מצביעים על הצורך בעזרה נפשית לחסרי הבית הזקוקים לכך, ומאידך על הקושי הטכני במתן עזרה כזו, הנובע מהקושי באיתור חסרי בית ומעקב אחריהם.

לא ידעתי היכן להזכיר את זה, אז בחרתי במאמר הזה. 123188
המלצתי כאן בעבר ואני ממליצה שוב על הסרט התיעודי המצוין "אשתו של יופיטר", בו אפשר ללמוד עוד על הקשר בין סכיזופרניה להומלסים.

עוד קצת על הסרט אפשר לקרוא כאן (לינק אחד מיני רבים):
הסרט הוקרן מספר פעמים בערוץ 8 ולדעתי אפשר למצוא אותו גם באוזן השלישית.
לא ידעתי היכן להזכיר את זה, אז בחרתי במאמר הזה. 224057
אם בא לך לתקצר את הסרט כולנו נשמח
בקרוב במשרד בריאות בקרבתכם: 123847
301696
שם הכותבת שהשתנה כאן זה דוגמא לסכיזופרניה?
לא, זו דוגמה לתקלה (שתוקנה) 301697
עזרה בקשה 385277
תקשיבו אני ילד בן חמש עשרה אמא שלי חולה במחלה הזאת כבר 4 פעמים כל שנה פעם אחת וכל פעם זה נגמר לא טוב עכשיו זה חזר לה ואני לא יודע מה לעשות אני לא יכול לפנות לאף אחד
עזרה בקשה 385278
אתה מכיר את רופא המשפחה שלכם? אתה יכול ללכת אליו להתייעץ?
עזרה בקשה 385375
בבית הספר שלך יש ודאי יועצת שכבה (או איך שזה נקרא) שתוכל להפנות אותך למקומות המתאימים. אם אין לך קרובי משפחה שיכולים לעזור ואין יועצת כזאת, פנה למחנכת שלך.

סכיזופרניה היא מחלה ככל מחלה אחרת, ואין מקום לבושה.
עזרה בקשה 385427
אני לא יכול לפנות לאף אחד היא לא מרשה להתקשר למשל היום היא אמרה אף אחד לא מדליק את הטלויזיה אז ככה זה גם עם הטלפון
עזרה בקשה 385437
זה האתר של המועצה הלאומית למען הילד. יש שם כתובת ליצירת קשר. כתוב אליהם ופרט את הבעיה.
ומחר, כשאתה בבי"ס, דבר עם היועצת או המחנכת, מי שיותר קרובה אליך.
שיהיה בהצלחה!
עזרה בקשה 385439
אני יודע שבד"כ צריך לשמוע לאמא, אבל המקרה שלך מצדיק חריגה מהכלל. מצא לך תירוץ להסתלק מהבית לכמה דקות, ומצא דרך להתקשר לער"ן בטל. 1201. אם יש לך אינטרנט, הכנס לאתר eran.org.il וספר להם על הבעיה שלך. אני בטוח שהם ידעו איך לעזור לך.
עזרה בקשה 385460
אני מודה לכם מכל הלב הלואי שזה יעבוד
עזרה בקשה 385464
אם זה לא עובד חזור הנה, למישהו בטח יהיו עוד רעיונות.
_____________
פתאום שמתי לב שכתבתי "אם יש לך אינטרנט". אני די דפוק בשכל.
עזרה בקשה 385487
שמע נא: המרה השחורה הזאת לא יכולה להימשך. קח פקסט, עשה התעמלות וחשוב חיובי. אם גם זה לא עוזר, לך לשמוע את טל בן-שחר.
עזרה בקשה 385495
אל דאגה. אני בדרכי לאסוף מרשם לפרוזאק.
ברצוני לשתף... 430113
שלום רציתי לשתף את כל הכותבים בהכרות עם מחלת הסכיזופרניה מקרוב יש לי אח בן 25 שלקה במלחלה הזו לפני 5 שנים,ההתמודדות איתו ועם המלה מאוד קשה לי לאחיי ולהורי לפעמיים יש מצבים שהוא מסתגר בתוך עצמו ולא עונה על שאלות שנשאל אני זוכרת את היום שבו המחלה"התפרצה" נכנסתי לחדר {לפני כן חלה הדרדרות המצב רוחו ובתגובותיו לסביבה..}ומצאתי אותו שוכב במיטה ומכסה את פניו קראתי לו בשמו והוא אמר לי שאני יצא מהחדר כי מלאך המוות נמצא שם ורוצה להרוג אותי מאוד נבהלתי וקראתי להורי שביקשו ממנו להתלוות אליהם לבית החולים בדרך הוא מלמל שהוא רואה חתולים וורודים ועוד כל מיני הזיות...אולי זה נשמע קצת מצחיק אבל אני רוצה לומר לכם שזה מאוד קשה לחיות עם אח כזה אני מתגעגעת לאחי שהיה פעם רגיל ונורמטיבי...כמובן שהוא אושפז ונטל תרופות שמאוד עזרו לו וקצת "החזירו" אותו למצב הרגיל אך בד בבד השמינו אותו בצורה נוראית לכן הוא הפסיק ליטול את התרופות עם זאת הוא רזה,{אני רוצה לציין שאחי הוא גבר נאה שלא נראה כחולה רוח או מוזנח בעקבות המחלה}וזה נראה כי הכל חזר לקדמותו בריאותו חזרה והכל שב למקומו...חשוב לדעת שהחולה במחלה {לפחות אחי}מודע למחלה ומבין אותה אך נראה שאין בשליטתו לעשות מאומה כאשר היא "מתפרצת"..אך לסיפור הזה אין כל כך סוף טוב כי השבוע הוא שוב אושפז בעקבות התדרדרות המצבו הנפשי...כמובן שהסיבה לכך היא הפסקת התרופות ולכן אני רוצה לומר לכל מי שנוטל תרופות לטיפול נפשי שלא יתבייש או יתחמק אין מנוס מכך ואם זה מה שיכול לעזור ולו במעט כדאי..{אני חוווה זאת על בשרי}זהו שמחתי לשתף אתכם ולשפוך את ליבי אני מאחלת לכל חולי עם ישראל שהקב"ה ישלח לכם את רפואת הנפש ורפואת הגוף! ולא תדעו מהי מרה שחורה לעולם...
ברצוני לשתף... 430115
אני מאחלת רפואה שלמה לאחיך, ומחזקת את ידיך וידי משפחתך.
במקרה הזדמן לי להכיר - ודי מקרוב - שלוש סכיזופרניות בגילים שונים. כולן היו מאושפזות תקופות מסוימות בבתי חולים, כולן יצאו משם לדירות משלהן ולחיים משלהן. אחת גמרה דוקטורט והיא מלמדת באוניברסיטה, אחת לומדת היום לתואר דוקטור, השלישית גמרה עכשיו תואר בוגר. אין ספק שזה דורש מהן משמעת עצמית רבה והקפדה יתרה על נטילת התרופות, על הימנעות מאירועים מטלטלים מדי ועל התעמלות (כן, התעמלות. כל אחת מהן אמרה לי שזה חשוב ביותר). יחד עם זה, ההצלחה היא אפשרית.
וחשובה מאוד תמיכה מצד משפחה וחברים. היו חזקים.
ברצוני לשתף... 430294
הסיפור בחחלט נוגע ללב. אני רוצה להגיד לך בזאת שתתחחזקי, יישר כח.
ברצוני לשתף... 437512
שלום לך אחות יקרה |אמיצה
רצוני להשתתף איתך באימל זה על כל ההתמודדות שלך
היום יומית כל הכבוד לך!
הקשר שלי למחלה הוא דרך המקצוע שלי אחות
ויש לי אליך הרבה הערכה.
זה לא פשוט וצריך הרבה כוחות וסבלנות ואל יאוש!!!
אבל לעיתים גם אנחנו-מטפלים-משפחה. צריכים עידוד אוזן קשבת
או כל תמיכה יעילה אחרת כדי שהיה כח להמשיך את המצב בצורה נכונה למטפל ולמטופל כי כולנו בני אדם שצריכים תמיכה ועידוד!!
במקרה אני מכירה אישית רופא בכיר שכשל כח הסבל שלו לשמוע רק לשמוע לא לחוות צרות של המטופלים שלו שפנה לטיפול בנושא זה יכול להיות כל נושא בתחום הנפשי פסיכודרמה פסיכולוגיה או כל דבר אחר שמועיל ויעיל! לתקופות קלות וקשות והעיקביות בנושא יעילה לא פעם פעמיים אלא בצורה יסודית מעמיקה .
הרבה כח
הרבה תפילה ואמונה
ובשורות טובות
יהודיה שמחזיקה לך אצבעות.
תדמית חצויה 442500
"רוב הציבור בארץ מאמין בטעות שסכיזופרניה היא פיצול אישיות, ורק מעטים יודעים שמדובר במחלה שבסיוע תרופות מאפשרת השתלבות נורמלית בחיים החברתיים. סקר חדש על הבורות הישראלית". ליאם אקשטיין, NRG: http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/575/148.html
שאלה 443069
האם חולי סכיזופרניה יכולים להבחין1. בין חלומות למציאות?
2.האם הזיות של קול בראש הן הזיות?
3.האם הזיות ראייה אמיתיות ?

4.במחשבות שוא הם יכולים להאמין בזה ואז להאמין במשהו אחר? או שהם נשארים עם אותן מחשבות?
5.האם הם חושבים על אפשרות שהם חולים ומשהו לא בסדר בראש?
שאלה 443175
באופן כללי, אחד הקשיים המשמעותיים של חולי סכיזופרניה הוא הפרעה בבוחן המציאות, זאת אומרת קושי להבחין בין מה שקורה באמת לבין מה שלא קורה באמת. הדבר לא אומר שכל הזמן חולי סכיזופרניה לא יכולים להבחין בין דמיון למציאות, אבל שלפחות בחלק מהזמן יש להם קושי כזה.

1. לגבי חלום ומציאות, גם אנשים לא חולים מתקשים להפריד בחלק מהזמן בין חלום למציאות, במיוחד בזמן ההתעוררות עצמו, וכמובן תוך כדי החלום.

2. הזיות הן תחושה של גירוי חושי (שמיעה, ראיה, מגע וכו') כאשר אין במציאות מקור לגירוי החושי הזה. הרבה פעמים התחושה בהזיות שמיעה היא שהן מגיעות מתוך הראש (בפעמים אחרות הקול נחווה כאילו הוא מגיע מבחוץ).

3. אם הן הזיות אז הן לא אמיתיות (מתוקף היותן הזיות).
מכל מקום, פעמים רבות יותר הזיות ראייה קשורות בנזק אורגני (נזק שאפשר לראות באמצעי הדמייה, כמו גידול או התקף אפילפטי) בהשוואה להזיות שמיעה.

4. מחשבת שווא מוגדרת כמחשבה לא נכונה שלא ניתן לשכנע בשום אופן שהיא לא נכונה. זה לא אומר שהחולה יחשוב כל הזמן רק את המחשבה הזו, אבל פעמים רבות היא תעסיק אותו חלקים ניכרים מהזמן. אצל חלק מהחולים גם כאשר המצב ישתפר תהיה עדיין אמונה במחשבת השווא, אבל היא תעסיק אותם פחות.

5. פעמים רבות, במיוחד עם השיפור במצב, כן. החולים לומדים לקרוא את הסימנים של המחלה ולזהות מתי מצבם מתדרדר.
שאלה 443183
4. יש הגדרה ספציפית יותר למחשבות שווא? בסך הכל, הרבה אנשים חושבים מחשבות "לא נכונות" ומתעקשים עליהן לאורך זמן.
שאלה 443184
קודם כל הן צריכות להיות מחשבות שלא תואמות את התרבות של האדם (שלא נתחיל עם אמונות תפלות, דת וכו'), ושנית - הן צריכות להיות כאלה שלא ניתנות לשכנוע בשום מקרה, כאלה שהאדם עצמו לא מסוגל להציע אפשרות שבה הוא ישנה את דעתו.

(למשל: האדם מאמין שיש לו גידול בריאה, אם יעשו לו צילום ולא יראו את הגידול - זה אולי גידול שלא רואים בצילום, אם יעשו ביופסיה - אולי לקחו רקמה בריאה ליד הגידול, אם יוציאו את כל הריאה, יפרסו אותה לפרוסות ויסתכלו במיקרוסקופ, אולי הבודקים לא מספיק מנוסים, וכן הלאה).

במקרים רבים למחשבת השווא יש גם אופי לא סביר (חוצנים רודפים אחרי האדם, מסרים סמויים עוברים לאדם מהטלוויזיה, רעלים מוחדרים דרך הקירות וכדומה, אבל אלה לא חיוניים להגדרה).
שאלה 443195
תודה. זה מזכיר לי מקרה מלפני אי אלה שנים שבו ביקשה מישהי מרופא השניים שלה לעקור לה את כל השניים, בטענה שמושתלים בהן משדרי ריגול או משהו דומה. הרופא סירב, והיה איזה משפט סביב העניין. מוכר לך?
שאלה 443198
המחלה יכולה לגרום למן חורים בזיכרון[לא לזכור כמה שנים, לא לזכור מספר חודשים] ?
תחושת זמן נאבדת בזמן המחלה?
שאלה 477401
הכרתי את הבחורה.היא התאבדה זמן מה לאחר מכן.
יש סרט על סכיזופרניה 477389
אני,עצמי ואריני
ME'MYSELF AND IRENE

והנה סרטונים
כזופרניה כמחלה גנאטית 529233
שאלתי היא
האם מחלת הסכזופרניה מחלה תורשתית
אני חי עם בת זוג כמעט 19 שנה ויש לה בן חולה והמחלה התגלתה בצבא לאחר ששירת שנתיים בנשק הוכר כחולה במחלה שוחרר בפרופיל 21 ומאז התחילו הבעיות לאחר תקופה ממושכת בבתי חולי במיוחד בב"יח טורת הכרמל שקמנו אותו בבית,
מאחר והמצב בבית הפך לבלתי נסבל החלטנו להשכיר לו דירה
וכאן התחיל ההרס מדירה לדירה בכל דירה גרם לנזקים קשים
ואימו שלמה על זה ביוקר ,
במשך הזמן עבר לחוסטל וגם שם לא אתהקלם ונזרק גם מהוסטל להוסטל עד שנפלט החוצה בשנה האחרונה השכרנו לו דירה
והיה לו כיף רק לבעל הבית לא הי כיף בקיצור נזרק גם מהדירה הזו הבן היום בן שלושים ושש ואין שום אפשרות להחזיק אותו בבית בגלל דרישותיו הרבות גם בבית וגם מבחינה כספית הפך את הבית לנאנום,

היום הוא מטופל ע"י קרן חסויים ,והפוטרופוס הכללי גם על גופו וגם על רכושו
לאחר 19 שנה שטפלתי בו ובאמו במסירות עלאית האמא החליטה להחזירו הביתה ולטפל בו בבית .אני מבין לליבה שבנה עדיף עלי
אבל כואב לי על מה שעלול לקרואת לה
כ"כ האמא השתנת מקצה לקצה מכל האהבה שהיתה בנינו הכל התהפך לשנאה תהומית כל הטיפול המסור שהקדשתי גם לה וגם לבן הלך לטמיון,מאחר והכרתי את הבן מיום שהתחילה מחלתו אני רואה במהדורה חוזרת את אימו וההתנהגות שלה האם הלה סימני המחלה?
פתאום שונאת את כל האהובים פתאום לא רוצה להכיר בי כבן זוגה
פתאום ביקשה בצורה הגסה ביותר שאעזוב את הבית
אני החלטתי לעזוב את הבית מאחר והאמה לא שיתפה פעולה לשקומו
האם עשיתי נכון האמא איימה להתאבד מספר פעמים בגלל הבן
נא תגובתכם תודה ת.שלום
כזופרניה כמחלה גנאטית 529269
עפ"י סכיזופרניה [ויקיפדיה] לסכיזופרניה אכן יש מרכיב תורשתי, אם כי רק בחלק קטן של המקרים הוא אכן מתממש. כלומר, ברוב המקרים קרוביו של חולה הם בריאים. כמובן שבמקרים ספציפיים רק פסיכיאטר יכול לקבוע אם מדובר במחלה או שלא.
פיצול האישיות של הסכיזופרניה 736120
מדוע לא מציינים את העניין הדתי במחלה , העניין הדתי היא האדם מחפש ''הארה'' הגשמה עצמית שזה גבול לא רחוק מהזיות ,מחשבות שווא ,האדם רוצה לדבר עם בורא עולם .והאל פונה אליו בקול דיבור ,נבואה ,בחלום ,לא נשכח את לשון הרע .

לא נשכח שפעמים האל מעניש את האדם ,אמונה באל.
אומנים בעולם יצרה הם עם מוזה ,השראה, חיזיון ,לא רחוק מסכיזופרניה, רק חיובים יוצרים משהוא.
פיצול האישיות של הסכיזופרניה 736121
חסר לי הציון הדתי במחלה לא מזכירים את האמונה באל שהיא המניע והסיבה ,(בפסיכיאטריה ) הזיות ,מחשבות שווא, שומע קולות ,חשדנות (חלק מהמחלה).
האדם הדתי והאדם בכלל רוצה הארה, שואף להגשמה עצמית ,נבואה, חלומות, בכל אלו לא רחוקים מי דפוס התנהגות של סכיזופרניה רק הם באופן החיובי מתרגמים את מחלה .

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים