היום יום הזכרון לחללי צה''ל 962
לפני דקות ספורות נשמעה ברחבי ישראל צפירה בת שתי דקות לזכר חללי צה''ל במערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה.

מערכת האייל הקורא מרכינה את ראשה באבל לזכר הנופלים, ופותחת במה זו לקוראי האייל לחלוק את מחשבותיהם וזכרונותיהם לרגל יום הזכרון.
קישורים
Ynet - פרוייקט זכרון מיוחד
הארץ - טקסי יום הזכרון
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מחשבותיו וזכרונותיו 66139
קישור לקטע, שלטעמי לא זוכה לחשיפה מספקת וחבל.

ואם אפשר להשתמש לרגע בפראפרזה על ניסוח מרתק שקראתי פה פעם ולגלוש לרגשנות חצי פומבית, לא באמת משנה אם הכותב חבר שלי, העניין הוא שאני חברה שלו.
שאל ת'אייל 66164
מספר הנספים במערכות ישראל, כפי שפורסם אתמול, כ-‏19500. כל יום זכרון אני תוהה מחדש, וכאן אולי מישהו יוכל לעזור לי. האם מישהו יודע את הנתונים על פי מלחמות (או שנים)? כי המספרים שאני מכיר למלחמות מסתכמים בהרבה, הרבה פחות. ואם כך, מתקבל מספר די מחריד של חללי צה"ל שמתו בנסיבות כמו תאונות, מחלות, וכו'. אבל אני לא בטוח שאני מכיר נכון את המספרים במלחמות, לכן הבקשה.
שאל ת'אייל 66168
במלחמת העצמאות בלבד היו כ- 6000 הרוגים. במלחמת לבנון כ- 650. זה כבר שליש מהחללים. אינני יודע בדיוק לגבי האחרות.
לפי ערים - שלשום נחנך "גן הבנים" להנצחת 4294 חללי העיר תל אביב - יפו (מאז הקמתה) - יותר מחמישית ממניין ההרוגים בארץ בכלל, כאשר בת"א כיום יש פחות מעשירית האוכלוסייה בישראל.
השאלה שלי גם: ממתי מתחילות מערכות ישראל?
בעיתונים צויין החל מסביבות 1860. לא מצאתי באף עיתון התייחסות לחלל הראשון ממנו החלה הספירה - מישהו יודע?
שאל ת'אייל 66184
19,591 נהרגו במערכות ישראל, כאשר הספירה נעשית החל מכ"ט בנובמבר (עפ"י "הארץ").
למספרים שציינת אני יכול להוסיף עוד כ2300 הרוגים במלחמת יומה"כ (נדמה לי). אם נוסיף גם מאות הרוגים ברצועת הביטחון, בין השנים 85(?)-00, נגיע לכ-‏10,000 הרוגים.
יתר הנתונים - כלומר מספריי ההרוגים ב"מבצע קדש", "ששת הימים", "מלחמת ההתשה", "איתניפאדה 1", "אינתיפאדה 2" וכמובן גם נופלים במבצעים מיוחדים, ואולי גם בתאונות מבצעיות - לא ידועים לי לצערי.
מה שברור הוא שגם לאחר שנוסיף את כל המספרים הללו (נדמה לי שב"מלחמת העצמאות" נפלו יותר חילים מאשר בכל "מלחמות ישראל" יחד), עדין ניוותר עם העובדה (שאותי היא לא מפתיעה במיוחד) שאלפים רבים של חיילים מצאו את מותם בתאונות אימונים, תאונות דרכים ומחלות.
שאל ת'אייל, ועוף טופיק 66188
זכור לי שרבין באיזה נאום שלו (אולי לרגל קבלת פרס הנובל, המושמץ היום עד מאוד) התייחס להרוג הראשון (פעולת איבה). כנראה שאז עוד היתה אופטימיות באויר שהנה הנה אנו הולכים לסגור את הרשימה ומקפלים בקצוות.
אם אני זוכר נכון אז זה היה אי שם בשנות ה 80 של המאה ה 19, איזה מישהו מהעליה הראשונה עם שם "גלותי/יהודי מזרח-אירופאי" כבד שאולי היה מקושר בדרך כלשהי לביל"ו.
מעניין על פי איזו מנייה קיבלו את המספר של נופלי מערכות ישראל, אני יכול לשער שע"פ רשימות הקברים בחלקות הצבאיות של בתי העלמין.

אם כבר אני כותב תגובה שכותרתה "שאל ת'אייל" רציתי מאוד לשאול לפשרם של שמות משפחה שהם ראשי תיבות, דוגמאות: חרל"פ, מאז"ה, מאפ"ו ועוד רבים אחרים. האם ישנו איזה מאפיין כללי לשמות אלה? (רבנים?)
השערה מופרכת 66189
המניין כולל גם חללים שלא נקברו בבתי-עלמין צבאיים, בחלקות צבאיות או בבתי-עלמין בישראל, שלא נקברו כלל או שמקום קבורתם לא נודע.
מזא''ה 66211
מזרע אהרן הכהן

אחרים- אין לי מושג.
פינת רחוב למה 66213
שאל ת'אייל 66221
אלו הנתונים:

מלחמת העצמאות - 6,000 איש, שמתוכם כ1,500 אזרחים.
מבצע קדש - 170 הרוגים.
מלחמת ששת הימים - 700 הרוגים.
מלחמת ההתשה - 250 הרוגים.
מלחמת יו"כ - 2700.
מלחמת לבנון - 650 עד הנסיגה מלבנון ב1985.
הלחימה בלבנון עד היציאה בשנת 2000 גבתה עוד כ350 הרוגים.

חוץ מהמלחמות הללו, יש עוד אין ספור אירועים שבהם נהרגו חיילי צה"ל: מבצע ליטני, הפיגוע בצומת בית ליד, האינתיפאדות, כל מיני מבצעים מטופשים שצה"ל ניהל בשנות החמישים בשביל הכיף, פיגועים, וכו כו.
חוץ מזה, צריך להוסיף גם את אין ספור ההרוגים בתאונות מבצעיות פליטות כדור ותאונות אימונים, וגם כמות גדולה של מתאבדים. צבא, אחרי הכל. אחרי כל זה, נשאר תאונות דרכים, מחלות ומעשי רצח, שאני לא יכול לתת אומדן מדויק של כמות הנופלים בנסיבות אלו. אם וכאשר אתקל בנתונים כאלו, אעדכן.
מלחמת יום הכיפורים 66265
אני זכרתי שבמלחמה זו היו כ2300 הרוגים. באתר הכנסת מדובר על כ-‏2350 הרוגים. http://www.knesset.gov.il/lexicon/heb/yom_kipur.htm

באתר של אורט מצאתי נתונים המדברים על כ-‏2200. http://www.ort.org.il/year/kipur/kipur1.htm

אגב, לפי אתר הכנסת ב"מלחמת ההתשה" נהרגו 721 ישראלים מתוכם 594 חיילים. על מה מבוססים כלל הנתונים שהבאת?
מלחמת יום הכיפורים 66565
הנתונים מבוססים על זכרוני.
מכיוון ששאלת, פישפשתי פה בספרים.

לפי ספרו של ניסים משעל, "ואלה שונות", בהוצאת ידיעות אחרונות 1998 בגירסה מיוחדת לשוטרים, בעמוד 184 מצויין 2,600 הרוגים למלחמה.
על פי "יבנה - האינצקלופדיה לנוער" הוצאת יבנה והוצאת לרוס, כרך 9 עמוד 309 מדובר ב2,500 הרוגים.

לאלוהים הפתרונים.
מלחמת יום הכיפורים 66574
ובראיון לשבעה ימים מסופה"ש מאזכר יוסי בילין, כבדרך אגב, את 2800 הרוגי מלחמת יום הכיפורים.
wizard man 66349
גדליה מליק היה חבר טוב שלי. גדליה היה סופר, משורר, מנגן מצויין בפסנתר. היתה לו נטייה ללבוש בגדים מכוערים. אדם שהיה חייב להגיד את ההפך, רק כדי לגרום לאנשים לחשוב. אדם שהיה חייב להתגייס לגולני, למרות שעקב האסטמה והגאונות שלו היה יכול ללכת לממר"מ. אדם שכבר חשב שיפסיד את הקרבות, אבל בסוף הצליח להשתחל לצוות של סמג"ד גולני.
אחרי מותו מתחילים לגלות כל מיני דברים. שהוא כתב בבמה חדשה בשם בדוי, סיפור ושירים מדהימים http://stage.co.il/Stories/40333
שהיה לו אתר ביאהו עם תמונות http://stage.co.il/Stories/40333
שהוא התחיל לעשות בוק אצל סוכנות דוגמנות.
לא יאמן כמה שאני מתגעגעת אליו, ועבר רק שבוע.

שחף
צפירה? 382291
למה ביום השואה,ישש צפירה רק פעם אחת והיא בבוקר?
ואילו ביום הזיכרון יש פעמיים?
גם בערב וגם ביום של למחרת?!!?:\
מי שיודע,שיענהה ליי[:

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים