יופסק בידודו של ערפאת בתמורה לפיקוח בינ''ל על מאסר רוצחי זאבי 973
הממשלה נענתה אחר הצהריים (א') להצעתו של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש להסרת המצור על יאסר ערפאת ברמאללה בתמורה לכליאת רוצחי זאבי בפיקוח בריטי ואמריקני.

את ההצעה האמריקנית העלה הנשיא בוש בשיחת טלפון עם שרון שנערכה בשבת. כמו כן שיגר מזכיר המדינה קולין פאוול מכתב שמפרט את ההצעה. בתחילה התנגד שרון להצעה, ואולם לאחר שיחת טלפון נוספת שערך עם בוש בשעות הצהריים החליט לתמוך בה. זאת, למרות ששב והצהיר באחרונה כי לא יוותר על העמדת רוצחי זאבי למשפט בישראל "ואני מוכן ללכת על כך לבחירות".

הממונה על השלטון המקומי ברשות, השר סאיב עריקאת, ציין כי הפלסטינים לא יגיבו להצעה עד שיקבלו מארה"ב פירוט מלא על זהות הסוהרים.

במשפט בזק שנערך בשבוע שעבר בלשכתו של ערפאת נגזרו עונשי מאסר של עד 18 שנה על רוצחי השר זאבי. ככל הנראה תדרוש ממשלת ישראל שגם פואד שובאכי, שמימן את הברחת ספינת הנשק "קארין איי", ייכלל בעיסקה.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

טוב שמשחררים אותו 67906
כליאתו של ערפאת בראמאללה היתה מיותרת, ומזיקה. הקריקטורה כאן (התחתונה מבין השתיים) מבטאת זאת טוב מכל:

הבטחות 67959
אבל מה עוד יכול היה לעשות ראש ממשלתנו, שהבטיח לאמריקאים שלא יפגע בערפאת פיסית. (כי הבטחות הרי מותר להפר רק אם הן ניתנו לעם בישראל, ורק כשהאמריקאים מבקשים).

(הקריקטורה, אגב, באמת מצחיקה).
טוב שמשחררים אותו 67961
את מתייחסת לתוצאות הבידוד מהבחינה התקשורתית בלבד. זה שהתוצאה לבידוד היתה טובה תקשורתית למנהיג הרוצח, בזאת אין ספק. אבל גם הפעולה בג'נין היתה מבחינה תקשורתית טובה לפלסטינים, וגם בעצם כל מבצע חומת מגן.

אבל היו גם השפעות חיוביות לכל הפעולות הללו, כולל לכליאתו של עראפת. כך לפחות אני התרשמתי.

ישנם היום קולות חזקים הרבה יותר נגד פיגועי התאבדות בשטחים ובהנהגה הפלסטינית, מספר הפיגועים ירד דרסטית, רוצחים שחשבו שהם חופשיים מנקם שילמו על מעשיהם, והקהיליה הדיפלומטית נשמעת עכשיו מוכנה יותר מבעבר להתייחס לדרישות הישראליות (מה לעשות שאלימות עובדת). גם משום הכליאה של עראפת ובעיקר בזכות הכיסוי התקשורתי שלה ושל כל המבצע. כך שאני לא הייתי ממליץ להתקפל מיד מכל פעולה צבאית או פוליטית חשובה שאנחנו מבצעים רק בגלל שמדברים על זה יותר מדי בCNN או בגלל שאנחנו נשמעים רע ב BBC.

תארי לעצמך איך היו נראים חיי מדינתנו אם את סדר היום שלנו היו קובעים כתבים סוג ג' עם דיווחים רדודים וחסרי ידע מערוצי חדשות זרים. גם ככה כבר יש לתקשורת יותר מדי כח בהשפעה על חיינו וראי לאן הלחץ והאימה מתקשורת זו (כולל התקשורת הישראלית שלנו!) הובילה אותנו עד לפני מבצע חומת מגן. מבצע שכיום רבים מאיתנו אומרים שהיה צריך להתרחש לפני ההיתדרדרות.

נ"ב: בקריקטורה בצד ימין יש משפט שאומרת אחת הדמויות "the bigger they are..." קרי אפילו הקריקטורה הזאת שמבקרת אותנו כביכול מודיעה מה סופה של ההערצה והניפוח חסר התקדים הזה מאיש שלמעשה הינו לא יותר מרוצח ובור, ולבסוף אני מאמין גם שיתגלה ככזה גם למעריציו העיוורים בעולם.
טוב שמשחררים אותו 67964
האם ערפאת רצח מישהו בעצמו?

(וההמשך - להבנתי, גם מאפיונר שמורה למישהו לרצוח מישהו אחר אינו רוצח. רק הרוצח הוא רוצח. כך גם סטאלין/היטלר/(הדיקטטור החביב עליך) אינו "רוצח המונים" אלא "הורה על רצח המונים")

(ולא, אני לא ממש מחבב את הבחור, אבל מעדיף שנדייק)
טוב שמשחררים אותו 67967
נדמה לי שמי שגורם למותו של אדם שלא כחוק ובכוונת תחילה, מוגדר כרוצח, גם אם אמצעי הרצח הוא אנושי. מה שנכון הוא שהאשמה *נכפלת* וחלה הן על השולח והן על המבצע.
לגבי מנהיגי מדינות הסיפור מורכב יותר הן מבחינה חוקית והן מבחינת השיקולים הנוספים הנוגעים לשאלת ההעמדה לדין.
טוב שמשחררים אותו 68063
צודק, בוא באמת נדייק.

התגובה שלך כאן שכתבת אינה באה בגלל שאתה חושב שצריך לדייק כשמדובר ברוצחי המונים (אופס! סליחה, "אדריכלים של רציחות המונים"). אלא מכיוון שאתה רצית להגן על ערפאת. שזה משהו שונה לחלוטין כמובן. ולא שאני ממש מחבב כאלה שמגנים על אדריכלי רציחות המוניות ורוצחים פשוטים, אבל אני פשוט חושב שצריך לדייק.

דרך אגב, סתם שאלה שיש לי אליך. אתה כתבת את התגובה הזאת ברצינות?
טוב שמשחררים אותו 68066
אני לא יודע מאיפה אתה מסיק את המסקנות האלו. הן על דעתך בלבד ונוגדות דברים מפורשים שכתבתי באייל בשנה וחצי האחרונות. אבל אם זה מה שאתה חושב, שיבושם לך.

את התגובה, אגב, כתבתי בשיא הרצינות.
טוב שמשחררים אותו 68083
מה ההבדל העקרוני בין מאפיונר שמשתמש באדם אחר (על מנת לבצע רצח), לרוצח שמשתמש באקדח (על מנת לבצע רצח)?
טוב שמשחררים אותו 68086
האמת, אני לא יודע.

אני מרגיש שיש הבדל בין השניים, אבל עדיין קשה לי להצביע עליו במדוייק. יכול להיות שזה העדר המתווך (ולשיטתי רק אדם אחר נחשב כאן ''מתווך''). אני חושב שאני יכול להשוות את זה לשופט ותליין. אחד מורה ואחד מבצע. אל תחפש כאן הוכחות לוגיות וסתירת אנלוגיות כי לא תמצא מהראשונות ותמצא למכביר מהאחרונות, זה בינתיים עניין של תחושה.
טוב שמשחררים אותו 68096
אני לא מחפש (עדיין) סתיות ואנלוגיות, רק את נקודת הקצה.
האם מי ששתף את מוחו של הרוצח לבצע את הרצח הוא רוצח?
האם מי שהשתמש באדם מפגר לבצע רצח הוא רוצח?
האם מי שאילץ אדם אחר לרצוח הוא רוצח? ואם כן, עד כמה צריך לאלץ, האם רק איום ברצח, או אולי גם איום ברצח בני משפחה, ומה על איומים כלכליים, או איומים באלימות?
האם מי שהשתמש בכלב (נמר/ נחש/ עכבר ...)לבצע רצח הוא רוצח?
טוב שמשחררים אותו 68115
אשר לשאלתך האחרונה - לפני שבוע-שבועים הורשעה בארה''ב אישה, באשמת רצח באמצעות כלבים.
טוב שמשחררים אותו 68155
גם איכמן לא רצח אף אחד במו ידיו.
טוב למי? לטובת מה? 68048
יכל להיות שלבידודו של ערפת היתה משמעות צבאית. אולם יתכן גם ששרון ופרס שרואים עין בעין הרבה דברים, ממשיכים לראות בערפת קבלן ביצוע לכל מני דברים בעתיד, כפי שכתבתי בזמנו:
תגובה 63980
עידכון 67907
יש להוסיף שפורסם כי העסקה כללה את תמיכת ארה''ב בעמדת ישראל בנושא ועדת החקירה בעניין ג'נין ואת הזמנתו של שרון לפגישה עם בוש בבית-הלבן בשבוע הבא.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים