מרכז הליכוד: לא למדינה פלסטינית ממערב לירדן 995
תבוסה אמש (א') לראש הממשלה, אריאל שרון, במרכז הליכוד: הצעתו שלא להצביע על ההחלטה להתנגד למדינה פלסטינית נדחתה ברוב של 59%. לאחר מכן התקבלה ברוב סוחף ההצעה שהוביל בנימין נתניהו, שקבעה כי הליכוד יתנגד להקמת מדינה פלסטינית ממערב לירדן.

לאחר שהצעתו נדחתה אמר שרון: "אני מקבל את ההחלטה, אבל אמשיך להוביל את מדינת ישראל על פי אותם שיקולים שהנחו אותי תמיד - בטחון מדינת ישראל ואזרחיה והשאיפה המשותפת לכולנו לשלום אמת". שרון הצהיר גם כי יביא לאישור המרכז כל הצעה להסדר קבע שתעלה בעתיד.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

Two things: 69524
1. Seems that the Likud center is aiming for early elections. I don't see the coalition standing up to such a decision.

2. To all those who criticized Sharon for backing out on his declaration that a Palestinian state will indeed exist (including the demagogue in Saturday evening's protest): Sharon knew that this decision is being brought up before the Likud center. As he is the chairman of the Likud party, he could not democratically take a position that his party may decide against without resigning. He made a choice rare in its appropriateness in the Israeli political arena. He should be commended for it.
Two things: 69588
שרון, מה לעשות, נבחר לתפקידו כראש-ממשלה על-ידי אזרחי ישראל, לא על-ידי מרכז הליכוד. המחויבות הראשית של שרון היא לישראל, ולא למפלגה.
אבל יותר חשוב - מה זאת אומרת שמסיבות דמוקרטיות הוא לא יכול לנקוט עמדה? כל עוד המפלגה לא החליטה על כלום, דווקא מתוקף תפקידו כיו"ר המפלגה הוא חייב להציג את עמדתו ולהגן עליה. אחרת, איזה מין דיון זה יהיה? שרון זכה מכל הכיוונים - גם לא אמר מילה בזכות המדינה הפלסטינית, גם קיבל תירוץ טוב להתנגד לה, וגם יוצא הרבה פחות ימני בדעת הקהל, משום שהוא התנגד להצעה הניצית שזכתה לבסוף. לא, לא צריך לשבח אותו. אולי רק על היותו פוליטיקאי ממולח.
Two things: 69655
Sharon is a member of the Likud party, and is answerable to it. That is a main part of our parliamentary system, a system to which we returned after a brief debut into the direct-election system.

Another way of looking at it: working against the express policy of their own party is what got Netanyahu and Barak into elections so soon. I would expect for Sharon to learn from other people's mistakes.

Of course, in this case, it won't matter, since it's not likely that Labour can stay in this government very long without losing what little credibility they had, and others are likely to follow.
Two things: 69670
אנחנו בינתיים עדיין בשיטת הממשל בה נבחר ראש הממשלה ישירות, ולכן ראש הממשלה אחראי כלפי הציבור כולו ולא כלפי המפלגה שלו. הבחירות הפוליטיות של שרון, כלומר - לאם מסיבות השרדותיות כדאי לו לקבל את עמדת המרכז או לא, זה כבר משהו אחר.
לא למדו כלום ולא שכחו כלום 69531
על בני שושלת המלוכה הצרפתית שהופלה במהפכת 1789 נאמר שהם לא למדו כלום ולא שכחו כלום. הוא הדין במרכז הליכוד. הליכוד לא שכח את סיסמאותיו הישנות ולא למד כלום מאירועי השנים האחרונות. וכנ"ל המנהיג החדש-ישן נתניהו.

מה שראינו אתמול במרכז הליכוד זו הדמוקרטיה במירעה, המון נבער מדעת, שאינו מסוגל להקשיב אפילו לדמגוגים שלו, מצביע בלי שיקול דעת בנושא שיש לו השלכות מרחיקות לכת על מצבה המדיני של ישראל.

וגם ראינו שוב את ההבדל הקלאסי בין ה"ליכוד" ל"עבודה" (שראשיתו עוד בהבדל בין מפא"י לחירות). ההבדלים האידיאולוגיים בין שתי המפלגות לעיתים אינם כה גדולים (ויוכיחו ממשלות האחדות), אולם בעוד שהשיטה המפא"יניקית היא "עוד דונם ועוד עז" בלי לעשות מזה יותר מדי רעש כלפי חוץ, ה"ליכוד" תמיד חייב לצאת בהצהרות גדולות (עפ"ר לאוים בומבסטיים). שרון אמנם יזם את הקמת הליכוד, אך אתמול הוא היה שם המפא"יניק היחיד, והגישה הז'בוטינסקאית-בגינית, ההצהרתית, ניצחה.
לא למדו כלום ולא שכחו כלום 69542
האם ה "לא למדינה פלשתינית" שהיה חרוט במצע העבודה עד תחילת תהליך אוסלו, וההצהרות של רבין ויתר ראשי העבודה, ברוח זו עד ממש תחילת התהליך הזה, לא היו מספיק בעלי אופי "הצהרתי" ?

היום מרחף באוויר ה "בסופו של דבר תקום מדינה פלשתינית", אבל האווירה הזאת חדשה יחסית. לא קרה שום דבר מהותי לפני שמונה שנים שהיה צריך לשנות את האווירה במאה ושמונים מעלות חוץ מרעיונות שנהגו במוחם של כמה "אקדמאים" שרקמו באוסלו את תכניתם, והצליחו לגרור אחריהם את כולם. לנוכח הכשלון המכפיר של הרעיונות האלה, הירידה במעמדה של ישראל והחלשתה שבאו בעקבות מימושם, אולי הגיע הזמן לחשוב כפי שרובנו חשב לפני יותר משמונה שנים.

למה שלא ניתן קרדיט למצביעים אמש במרכז הליכוד ?
לקלפיות מרשים גם ל "נבערים" ללכת, ובכלל, מבחינות מסויימות אולי דווקא האחרים הם "הנבערים". הכל ייחסי.
לימדו אותנו שיעור בפוליטיקה? 69543
הנה אפשרות נוספת.

גם בנימין נתניהו וגם אריאל שרון מבינים כי בקדנציה הבאה כנראה תיבחר ממשלה בראשות הליכוד. מעבר לטררם הגדול של אתמול הם הצליחו אתמול, בלי שאולי שמנו לב, להשיג הישג חשוב - הם חישקו את עצמם, כנושאים ונותנים נבונים, לפני שלב המשא ומתן (ולדעתי אולי אפילו שיתפו פעולה כדי להשיג את המטרה הנ"ל). שהרי לציבור הישראלי יש נטייה להיות הפכפך ולהקשות על מנהיגיו לנהל משא ומתן באופן מושכל, ע"ע הנכונות בציבור לוותר על כל רמת-הגולן עוד בטרם משא ומתן בסביבות אוגוסט 99 אם אינני טועה. נושא ונותן חכם אינו מגלה את עמדת הסיום שלו ובוודאי שאינו מתחיל ממנה (שהרי היא הופכת לעמדת הפתיחה של הצד שכנגד). לכן, כשאני מסתכל על תוצאות מרכז הליכוד ומתעלם מה"אופן" (רעש וצילצולים במרכז) ומתרכז ב"תוכן" אני חושב שאני רואה תמונה שונה משהו. שרון, כרבין לפניו, התנה את ההסכם באישור בדיעבד (אצל שרון - במרכז המפלגה), מה שאצל רבין היה "להביא את ההסכם עם סוריה למשאל עם" בניגוד לגישתו של פרס "לנהל משאל עם ואחר כך לדון עם הסורים" (כלומר להצהיר על עמדת הסיום בטרם המשא ומתן) - הבדל קטן אבל משמעותי ביותר, שיבוא לידי ביטוי במשא ומתן עתידי ויאפשר לשרון (או לנתניהו) עמדת פתיחה טובה יותר.
ביבי מבין דבר נוסף 69560
ביבי מבין את מהות הטמטום במרכז העומד מולו, ומשחק בטיפשים כבשלו.
מה שבאמת קרה במרכז הליכוד 69740
ממקורות ''פנימיים'' נודע לי עתה שההצבעה כנגד מדינה פלשתינית במרכז הליכוד היא תוצאה של עבודה רבת שנים של אנשים אידיאולוגיים (בראשם פיגלין) שהכניסו למרכז נציגים שלהם, והביאו בסופו של דבר לתוצאה שבה רצו.
ייתכן שנתניהו חש בגל הזה ועלה עליו, אבל הפרשנות הנכונה היא שהרוב גרר אותו ולא הוא את הרוב. הסיבה לתוצאה הזאת לא הייתה לכן מאבקים אישיים אלא אידיאולוגיה טהורה.
לפחות זה מה שסופר לי.
מה שבאמת באמת קרה במרכז הליכוד 69823
נכון חלקית. עבודתם רבת השנים של אנשים כמו פייגלין כמעט ונכשלה, מכיוון שלא הצליחה להחדיר כמות משמעותית של אנשים מיש"ע למרכז הליכוד. לעומת זאת, הצלחה אחת היא כן יכולה לרשום: ח"כ אלי כהן.

איש יש"ע (תושב מעלה אדומים) ומזכיר מרחב יש"ע בליכוד, אלי כהן נבחר בזמנו למקום ריאלי ביותר ברשימת הליכוד לכנסת, אך בשל במפלה הצורבת של המפלגה נדחק אל מחוץ לכנסת. עם התפטרותו של יהושע מצא נכנס אלי כהן לכנסת.

לפני כמה חודשים הועלתה יוזמה ע"י "השדולה למען יש"ע והגולן" בליכוד, בראשותו של אלי כהן, לכנס את המרכז על מנת לקבל החלטה בעניין הצהרת רה"מ בלטרון על נכונות להקמת מדינה פלשתינאית. כבר אז היה ברור שאנשי אריק יתנגדו, ולכן היה צורך במישוש סעיף שמעולם לא מומש בחוקת הליכוד - החתמת 20% מהחברים לצורך כינוס המרכז. העבודה התקיימה לאורך חודשים רבים, כשלבסוף נאספו החתימות, אך עדיין גורמים רבים ניסו לדחות את כינוס המרכז. בלית ברירה פנו היוזמים לבית הדין של התנועה, שהחליט לקיים את המרכז ולקיים בו הצבעה בעניין.

תוצאות ההצבעה במרכז ביום ראשון אינם תוצאות של עבודה רבת שנים והחדרת אנשים אידאולוגיים למרכז. אני יכול להבטיח לך שמרכז הליכוד מלא בהכל חוץ מבאנשים אידאולוגיים. מרכז הליכוד מלא ב - מה לעשות - אנשים פשוטים, וזה מה שעבד לטובת אלי כהן וחבריו.

בוא נזכור שלא מפתיעה תוצאת ההצבעה על קיומה של מדינה פלשתינאית, אלא תוצאת ההצבעה על דחיית ההצבעה, שהייתה רק 60% נגד הדחיה. הווה אומר 40% שהאמינו שאכן עדיף למפלגת הליכוד לדחות דברים ברורים מאליהם למועד מאוחר יותר, ו-‏60% שאמרו שאי אפשר לחכות. זהו פילוג הגיוני וסביר ביותר של דיעות, ואין מן הנמנע שנתניהו אכן עלה על הגל החזק יותר, לטעמו. כך או כך, איני חושב שמאבקים אישיים גררו אותו לבחור בדיעה זו או אחרת.
מה שבאמת באמת קרה במרכז הליכוד 69906
האם המועמדים לכנסת ברשימת הליכוד נבחרים ב"פריימריס"?
כן. 72002
סליחה על העיכוב בתגובה.
כן. 72006
גם הרבה זמן וגם לא לענות נכון בסוף?
לא. הם נבחרו באופן חד פעמי בפריימריז בשנת 96' (באותה השני גם מרצ עשתה פריימריז, וגם הם נסוגו בחזרה לשיטה הישנה ב-‏99'). ב-‏99' הליכוד בחר את המועמדים לכנסת במרכז.
היחידה שקיימה פריימריז כבר שלוש פעמים ברציפות (92', 96', 99'), היא מפלגת העבודה.
לא שזה יאמר דווקא לזכותה.
אוי ווי... 72015
נכון, נכון....חברי הכנסת נבחרים אך ורק ע"י המרכז (ליאור מלקה את עצמו כרגע על הטעות הטפשית).

אכן, ב-‏96' נבחרו הח"כים ע"י מתפקדי הליכוד, ובשל כך ובשל סיבות נוספות איבד תפקיד "חבר המרכז" מיוקרתו וזוהרו במפלגה. כיום, לאחר שינוי השיטה, מתמרמרים רבים מהפעילים שלא התאמצו כלל (מחוסר האטרקטיביות) להבחר למרכז ולא נבחרו.

אולם, שיטת הבחירות של יו"ר המפלגה לא השתנתה - "העם" (מתפקדי הליכוד, כלומר) עדיין בוחר את היו"ר והמועמד לראשות הממשלה, ולכן אין ליו"ר המפלגה כמעט שום אינטרס להתחבב על חברי המרכז שלו כמו שיש לחברי הכנסת.

ושוב סליחה על הטעות, לא שמתי לב לשאלה כראוי.
תבוסה לשרון? 69533
אין להחלטת מרכז הליכוד שום פן מעשי (יש צורך לפרט?).

התוצאה ללא ספק היא שהפופולריות של שרון *בכלל הציבור הישראלי* עלתה פלאים בעקבות מה שקרה אתמול. בלי להגיד מפורשות דבר, הוא צולם כמי שמעוניין/מקבל בעל כורחו/מכיר/ ברעיון המדינה הפלסטינית, שהיא העמדה הפופולרית במרכז ושמאלה. יש לממשלתו היום הרבה יותר תמיכה.

ובכן, זוהי התוצאה. עכשיו אפשר לשאול איך ולמה וכמה.
שרון יכל להמשיך עם ממשלת האחדות, לנהל מלחמות, להקים גדרות וכו', כאשר הציבור הישראלי מאחוריו. גם לפרס יש עכשיו יותר לגיטימציה להישאר בממשלה.
ומה עם ביבי? יכל להיות שביבי עזר לשרון, ולליכוד כולו בכל המהלך הזה, ובאופן אישי השיג עוד תמיכה במרכז הליכוד, ובצד הימני של המפה הכלל ארצית.

לסיכום:
שרון ניצח.
ביבי ניצח.
פרס ניצח.
הליכוד ניצח.
העבודה ומר"ץ הפסידו.
המפלגה ניצחה 69955
מה עשה דוד לוי? 69538
כאילו - זה לא מרכז ליכוד בלי דוד לוי, כן??

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים