בתשובה לאלי, 27/02/03 5:06
קונן הצלבני 132512
על מסע צלב הראשון החשוב מכולם הופקו עד כה רק שני סרטים איטלקיים אחד מהם אילם לפי הפואמה של טאסו .
דוגמה לדרך הטיפול העכשווית במסעי הצלב יש בסדרת טלוויזיה על נושא מסעי הצלב בשם "מסעי הצלב" שנעשתה עבור הטלוויזיה הבריטית בידי איש "מונטי פייטון " לשעבר טרי ג'ונס ב - 1994 הושם דגש חזק מאוד על מעשי האכזריות של הצלבנים באוכלוסיה המקומית היהודית והמוסלמית .הפתיחה לכל פרק הייתה אופיינית : ערימה של גולגלות,כסמל המייצג של מסעי הצלב.
כאשר ניסה השחקן המפורסם ארנולד שווארצנגר בשנות ה-‏90 ליצור סרט בכיכובו על מסע הצלב הראשון הוא לא הצליח למצוא אמצעי מימון עם כול היותו כוכב מפורסם. זאת לצער המעריצים על פי השמועות התסריט היה מעולה במיוחד בקנה המידה של הוליווד. הנושא פשוט היה ונשאר קונטרובסאלי מידי , ובמיוחד בתקופה שבה כוחם והשפעתם של המוסלמים הולך ומתחזק.
ועם זאת ..ייתכן שמסעי הצלב חוזרים עכשיו לאופנה גם בקולנוע , יש ידיעות שבספרד מתכוונים להכין גירסה חדשה של הסרט "אל סיד " שנעשה בשנות ה-‏60 עם צ'רלטון הסטון ועוסק במאבקו של לוחם ספרדי מפוורסם בימי הביניים במוסלמים . נושא שכיום עם החשש הגובר והולך של הספרדים מהאיסלאם הקיצוני הוא בהחלט עכשווי.
ומה שמעניין לא פחות בימים אלה התפרסמה הידיעה שהבמאי ג'מס קמרון רוצה להחיות את הפרויקט הצלבני של שווארצנגר שהכל כבר הספידו אותו. האם יש כאן מקריות? ואלי אנחנו עתידים לראות גל של סרטים על מסעי צלב בגלל מה שקורה בעולם האמיתי?
על הסרט הצלבני של שווארצנגר ראו :
ועל תוכניותיו של קאמרון יש כאן :
קונן הצלבני 132513
פול ורהובן וורהובן האיש שעשה סרטים כמו"גברים בחלל " ו"רובו קופ " ואחרים שאינם ידועים כלל בצימחונותם
והאיש שהיה אמור לביים את הסרט הצלבני של שוורצונגר אמר לאחרונה בראיון שהוא אינו חושב שהסרט יתממש דוקא ביגלל המצב הפוליטי העכשווי.
אולם דומה שהידיעה שלמעלה ( שהופיעה כמה ימים בלבד לאחר שנתן את אותו הראיון ) מראה שיתכן שדווקא הוא זה שאינו תופס את הנעשה סביבו.
ראו :
ידידי מלך ירושלים 132581
היה ברשותי פעם ספר שכתב סופר ישראלי בשם קסטלר, עד כמה שאני זוכר, שנקרא ''ידידי מלך ירושלים''.
זהו סיפור בדיוני על נער שמבקר אצל אביו בעבודה בכור הגרעיני בנחל שורק, כשקוראת לפתע תאונה הגורמת לנער לחזור בזמן ולנחות בתקופת המלך הצלבני בולדווין, בתקופה שהוא נער כמותו. מכיוון שמוצאו היהודי של הנער לא ידוע לצלבנים, הוא מצליח להשתלב בתמונה ולהפוך לידידו של נער ירושלים, ואף לריב עם אבירים אחרים על ליבה של נערה יהודיה בה הוא מתאהב...
מסקנתו, לאחר שהוא שב ו''מתעורר'' בזמן שלנו, שהצלבנים היו דומים לנו הישראלים מאד, וכשהמורה להיסטוריה בכיתה טוען שהצלבנים לא הרגישו שום קשר מיוחד ושורשי אל הארץ, הוא דוחה את טענתו על סמך מה שסיפר לו ''ידידו מלך ירושלים''. בכך מסתיים הספר שכנראה בטוב ליבי השאלתי אותו וכמו ספרים אחרים, לא חזר אלי.
ידידי מלך ירושלים 132586
הספר מוזכר בחלק ב' של המאמר, שיפורסם בימים הקרובים.
הצלבנים חוזרים לקולנוע 134092
ידיעה במוסף הקולנוע של "מעריב " מדווחת על כך שיש כעת בהוליווד גל של סרטים היסטוריים אפיים על דמויות גדולות מהחיים כמו אאלכסנדר הגדול ( שעליו מתוכננים שני סרטים במקביל אחד מהם של אוליבר סטון ) חניבעל ( גם כן שני סרטים במקביל )על מלחמת טרויה , על מאבקם של הספרטנים בפרסים , על חיי ישו ועל נפוליאון.
הידיעה מסבירה את התופעה המפתיעה ( שכן במשך עשרות השנים האחרונות ז'אנר האפוס ההיסטורי נעלם מהמסכים ) בכך שלאחר ה-‏11 בספטמבר לקהל בכל העולם יש צורך בגיבורים גדולים מהחיים עם מטרות גדולות והישגים שלא יאמנו . וחוץ מזה לצופים היום יש תיאבון בלתי מוגבל להיסטוריה ,כפי שמראה הצלחתו של ערוץ ההיסטוריה.האם יתכן שחלק מהסיבה היא גם העייפות מסרטי המדע הבדיוני ופנטסיה ששוב אינם מחדשים דבר ורק חוזרים על עצמם לעייפה ?
בין השאר מתוכנן גם סרט על הצלבנים . חוץ מהסרט עם שוורצנגר שהוזכר למעלה ,התסריטאי כריסטופר קרואו משלים בימים אלה תסריט לסרט בשם "לוחמי האל " הנושא הוא מסעותה צלב נגד צאלאח א-דין . וזאת מאחר שלתקופה זאת "יש היבט מודרני".
ומן הסתם ככל שימשך מסע הצלב של בוש ובן לאדן יופיעו גם סרטים נוספים על מסעי הצלב המקוריים .
קונן הצלבני 132545
''אל סיד'' - היתה גם סדרה מצוירת בשם הזה, שהוקרנה בטלוויזיה הישראלית.
קונן הצלבני 132546
הטלהנובלה המצויירת הראשונה בהסטוריה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים