בתשובה להאזרח דרור, 03/01/01 17:38
שתי הערות 13961
1. על תוחלת החיים בבני-ברק: מעלי מוצע הסבר קונספירטיבי, שנראה לי מפוקפק (האם יש לכותב תימוכין? אפילו תושבי בני-ברק מתים ברובם בבית חולים, אני חושב; שלא לדבר על זה שאחרי שגומרים להלל אותם צריך לקבור אותם). עד כמה שאני מבין, העוני של הבני-ברקאים לא צריך להשפיע רבות על תוחלת החיים שלהם, כיוון שתוחלת החיים נקבעת בעיקר על פי רמת שירותי הרפואה. אם משווים בין מדינות, ברור שיש קשר בין רמת הרפואה לעושר; אבל תושבי בני-ברק נהנים משירותי רפואה ברמה גבוהה, כזו של רוב אזרחי המדינה העשירה-יחסית ישראל. בנוסף לכך, העוני שלהם לא מגיע עד כדי תת-תזונה.

2. גרמניה הנאצית לא היתה קפיטליסטית. היא היתה משק מולאם וריכוזי. התאגדות עובדים נאסרה, למיטב זכרוני. בעצם, מבחינה ארגונית היא היתה דומה קצת, אולי, לכלכלות הקומוניסטיות; למעט העובדה שהיא היתה הצלחה מסחררת בכל מדד כלכלי, נדמה לי (אבטלה זניחה, צמיחה אדירה ואני חושב שגם שוויון יחסי). כמובן שאי אפשר לבודד את השיטה הכלכלית מהמגוייסות הטוטאלית של העם הגרמני אז, ומהטרור שבאמצעותו נאכפה המגויסות הזו.
הסיבה 16849
הסיבה לאריכות הימים של החרדים היא פשוטה - הם עושים כל מאמץ להאריך את חייהם של זקניהם, בניגוד ליחס המכוער לזקנים בחברה החילונית.
אולי, על פי משנתו של פרנקל, העובדה שהחרדים מעניקים משמעות לחייהם, גם בזיקנה, גם היא מוסיפה להם ימים.

בכלל, אצל החרדים יש מודעות גדולה לנושאי בריאות (אם כי לא לכושר גופני).

ואגב, באשר להצגת החרדים כעניים ביותר במדינה -

א) האם הנתונים כוללים את הקצבות שירותי הרווחה ?

ב) אולי פשוט הם לא טורחים לדווח על הכנסותיהם לרשויות המס. הם מתעצלים.
חרדים לקשישים 17536
ייתכן, סביר מאוד אפילו, שיחס החרדים לקשישים טוב והגון בהרבה מזה של החילונים. אני עדיין מתקשה לראות את הקשר של זה לתוחלת החיים. מה עושה החילוני הטיפוסי עם אימו הקשישה? שם אותה ב"בית הורים". שם היא מקבלת טיפול צמוד של מיטב הרפואה המערבית, לא נעים, לא תמיד אנושי, מבזה לעתים קרובות, ואולי אף גורם לרבים מהקשישים לפלל כבר להסתלקותם - אך לשווא, שכן מטרתו העליונה של הטיפול הרפואי הצמוד הוא להאריך את חייהם ככל האפשר. ההבדל ביחס מתבטא רק באיכותם של החיים הללו.
ייתכן אמנם שאיכות החיים הגבוהה יותר (אולי) של הקשישים החרדים עושה אותם בריאים יותר באופן פסיכוסומטי. אבל הייתי שמח לראות נתונים מוצקים יותר. לפני זה הייתי מנסה הסברים פרוזאיים יותר. למשל, מהם הרגלי העישון הממוצעים בקרב החרדים?

בקשר לעוני שלהם: Come on! לא, אין לי נתונים, אבל בתוך עמי אני יושב (משפט חביב על מי שאין להם נתונים). יש לי התרשמות אמצעית מכתבותיהם של שחר אילן ואבירמה גולן (שמכירים יותר מקרוב את החרדים, ואין לי יסוד לחשוד שמטרתם לסייע לחרדים להעלים מס), אבל מספיק מבט בלתי אמצעי על בני-ברק מכביש גהה. הם עניים. כנראה יש ביניהם בודדים (מאוד) עשירים, אבל רובם המכריע של תושבי השכונות החרדיות הם בבירור עניים. אם לא, מה לעזאזל הם עושים עם הכסף? אתה רואה אותם מטיילים לחו"ל בהמוניהם? קונים מערכת קולנוע ביתי?
זה מצד ההוצאות, ומצד ההכנסות: האם אתה רואה חרדים רבים מול המחשבים בחברות ההזנק? רופאים בכירים? עורכי דין, רואי חשבון? סתם אחראי משמרת במפעלים? אנו החילונים מתרגזים, ואולי בצדק, על כספי המדינה שהם מקבלים, אבל הרי כ"משכורת" לאדם זה באמת מעט מאוד, וזה צריך לפרנס ילדים רבים. על פי כתבותיהם של אילן וגולן הנשים הן המפרנסות העיקריות, והן עושות זאת בעבודות דחק.
חרדים לקשישים 17867
הקשר שבין נתינת משמעות לחיים לבין הארכת תוחלתם הוא מוכח במחקר.

באשר לחרדים, אני מכיר את החברה החרדית מקרוב ממש (עקב קשרי משפחתי הענפים), ומתקשה מאוד להאמין שההורים החרדיים, המסוגלים לממן דירה ונישואים לילדיהם הרבים כל כך, המאכלסים את חנויות הבגדים היקרות בבני ברק, הממנים אינסוף גמ''חים למיניהם, עניים יותר מתושבי שדרות או אופקים.
בחברה החרדית יש הרבה יותר כסף ממה שמדווח. בכך אין לי ספק.
ברור אומנם שבני ברק אינה סביון או כפר שמריהו, ואפילו לא צפון תל אביב.
והערת אגב 17868
קשה מאוד להאמין שהטיפול הרפואי הניתן בבית אבות (לאו דווקא יוקרתי) יהיה שקול לטיפול רפואי פרטני בחברה החרדית, שאינה חוסכת כלל כאשר מדובר בצרכי רפואה (עוד פלא כלכלי חרדי)
חרדים לקשישים 17900
ובכן, מתברר כי אתה מכיר את החברה החרדית יותר מקרוב מאשר אני. אז שתי שאלות יש לי אליך (בכנות אני רוצה לדעת את התרשמותך, לא סתם בשביל הפולמוס): הייתכן כי ההסבר לפלאים הכלכליים הוא כי "הכסף הגדול" בקרב החרדים מתרכז אצל מעטים שמרוויחים אותו בעסקים, ואלה תורמים אותו בתוך הקהילה לגמ"חים, למימון, נאמר, טיפולים רפואיים או חיתון ודיור להמון העני?
והשאלה השנייה: בלי נתונים סטטיסטיים, סתם מתוך התרשמות סובייקטיבית שלך: מה מידת העישון שם, בהשוואה לשאר האוכלוסיה? אם פחות, כפי שמרמז הסטראוטיפ הנבער שלי, האם אין זו סיבה לתוחלת חיים גבוהה יותר - משמעותית יותר מאשר אופי הטיפול בקשיש?
חרדים לקשישים 17978
א)הגמ''חים הם אכן פלא פלאים של ממש. מסתבר שהתורמים העיקריים להם הם אכן חרדים עשירים (גם מחו''ל), הנוהגים להפריש לצדקה מעשר מהכנסותיהם.

ב)מידת העישון אצל הגברים החרדים נמוכה אולי במעט מהעישון אצל גברים חילונים. אך אין הבדל משמעותי, להערכתי.
אומנם, נשים חרדיות אינן מעשנות, בשום פנים.
שתי הערות 392234
2. היתה יוזמה פרטית בגרמניה הנאצית. בניגוד לברה"מ.
שתי הערות 392340
השיטה בגרמניה הנאציתהיתה השיטה הקורפורטיבית. באופן גס אפשר לומר שלכל מעמד או שדרה היה תפקיד. גם לבעלי ההון ולתעשיינים היה תפקיד והם הרוויחו יפה. לנשים למשל היה תפקיד: להוליד ולגדל ילדים אריים בריאים.
שתי הערות 650244
באיחור של כמה שנים...
שתי הטענות שלך בסעיף 1: כיוון שתוחלת החיים נקבעת בעיקר על פי רמת שירותי הרפואה ושתושבי בני ברק נהנים כמו שאר אזרחי המדינה מרמה גבוהה כשל שאר האזרחים, נסתרת על ידי העובדה שיש פער של עד 6 שנים! בין תוחלת החיים במרכז לבין תוחלת החיים בפריפריה הדרומית והצפונית.
לעוני יש השלכות רבות הקשורות בין השאר להשכלה תזונתית ורפואית ונגישות לרפואה טובה, הן מבחינת מהירות הנגישות והן מבחינת איכות הנגישות, אין המדובר בתת-תזונה כלל אלא בגורמים שהזכרתי.
שתי הערות 650246
איזה רופא הסביר פעם שההסבר, או חלק מההסברים, להפרש בתוחלת החיים בין מקומות יישוב דתיים-חרדיים לבין שאר המקומות, קשור בכך שהנשים החרדיות נמנעות מלגשת לבדיקה רפואית כאשר מופיע בגופן משהו חשוד העלול להוות אינדיקציה לסרטן שד, והן מגיעות לבדיקות ולטיפול בשלב מאוחר מדי. כיון שסרטן השד הוא גורם מוות מוביל, יש לו השפעה על תוחלת החיים הכללית.
שתי הערות 650249
אני לא חושב שזה אפקט משמעותי (מישהו עם קצת סבלנות וקשרים אצל הדוד הטוב יכול לחשב, במקורב, את גודלו).

ניחוש פרוע שלי היה נועץ את הסיבה באורח החיים והרגלי התזונה השונים. מהמדגם הקטן שאני מכיר נראה שפחות דתיים עוסקים בפעילות גופנית ויותר דתיים אוכלים צ'ולנט.
שתי הערות 650259
שני הדברים יכולים להיקשר לפחות חשיפה לידע על חשיבות האיתור המוקדם ולמחקרים על חשיבות הפעילות הגופנית, המרכז מעורה ומיודע יותר.
החרדים נמצאים פיזית במרכז אך כהוויה הם לגמרי שוליים.
שתי הערות 650273
מהמדגם הקטנטן שאני מכיר‏1, ילדים גורמים לעלייה במשקל, ירידה בכושר הגופני, ירידה משמעותית בשעות השנה, וירידה ככלל במשאבי הזמן, מה שמיד מתבטא גם בהתדרדרות הרגלי התזונה ושאר ירקות‏2.
זה נראה לי הפרמטר המבדיל הכי משמעותי שאני יכול למצוא בין האוכלוסיות הנ"ל.

1 אני פוגש אותו במראה מדי יום.
2 פחח, למי יש זמן לבשל ירקות, בקושי יש זמן להרים טלפון להזמין פיצה ;-)
שתי הערות 650276
מעניין אם יש מתאם שלילי בין מספר הילדים במשפחה לבין תוחלת החיים של ההורים, וזאת אחרי שמתקננים עבור כל מיני משתנים כמו ''אורח חיים דתי''. אני מנחש שאם היה מתאם משמעותי כזה כבר היינו שומעים עליו (אם כי גם על המתאם ישוב דתי-תוחלת חיים לא שמעתי עד היום).
שתי הערות 650279
מהמדגם הקצת יותר גדול שיצא לי לראות בסופר של הדתיים שהייתי נוהג לקנות בו פעם, הרגלי התזונה שלהם באמת לא משהו. אבל אם אני צריך להמר, אז הרגלי התזונה שייכים יותר למעמד הסוציו אקונומי מאשר למספר הילדים.

השמנת יתר פוגעת בימינו הרבה יותר בעשירונים התחתונים. לא רק בארה''ב אלא גם בארצנו, עד כדי שאתה יכול להבדיל בארוע ארצי של צופים נניח, בין, שבטים שבאו מאזורים ממעמד ס''א נמוך לבין שבטים ממעמד ס''א גבוה לפי שיעור השמנת היתר. הפערים, לצערי הרב, ניכרים בקלות.
ידוע שהשמנת יתר מקצרת עד מאוד את תוחלת החיים.
לפיכך אני משער שתוחלת החיים בהתנחלויות, שם שיעור השמנת היתר נמוך יותר, תהיה גבוהה בהרבה מאשר בבני ברק, עם אותה כמות ילדים למשפחה.
שתי הערות 650350
אני נוטה להסכים.
כמובן שיש גם מתאם בין מספר ילדים למעמד סוציו אקונומי, אבל זה כבר תירוץ עקיף מדי.
שתי הערות 650280
ובכל זאת -

מבלי להיכנס שוב לשאלה האחוזית בתוחלת החיים, הגעתי כרגע, בעקבות רפרוף מהיר על כמה כתבות, למסקנה שמה שצריך דחוף זה רופאות-נשים בתחומי הכירורגיה והגניקולוגיה באזורים עם ריכוזי אוכלוסיה חרדיים. יש לשער שזה נכון גם למקומות ערביים. חבל שהראש היהודי הגאוני לא אירגן את זה כבר מזמן.
שתי הערות 650283
מהכתבה שהבאת עולה תמונה הפוכה לטענה שלך.
שיעור המוות הגבוה של נשים חרדיות מסרטן השד נרשם ב 2002 (ומאז לא נאספו נתונים על בריאות האישה החרדית) ואילו שיעור ההענות של האישה החרדית לממוגרפיה עלתה פלאים מ 50% ב 2009 ל 65% ב 2012. ניתן לשער שב 2002 השיעור היה נמוך יותר מאשר ב 2009. ולפיכך ניתן להסיק שתוחלת החיים של האישה החרדית גדלה פלאים בעשור האחרון.
שתי הערות 650294
אין טעם לקחת נתון אחד ספציפי וממנו "להסיק שתוחלת החיים של האישה החרדית גדלה פלאים בעשור האחרון". עובדתית, לא זה מה שקרה. עובדתית, "תוחלת החיים של נשות בני ברק מאד נמוכה. הגברים במקום השני בארץ, והנשים במקום אחר לגמרי. הפער זועק לשמיים".

שתי הערות 650421
מה שיותר דחוף זה רבנים שמבינים שבדיקה אצל כירורג או גניקולוג גבר היא פיקוח נפש. חבל שהראש היהודי הגאוני לא ארגן את *זה*.
שתי הערות 650427
לגרום לרבנים לשנות דעות "הלכתיות" שהם מחזיקים בהן עשרות שנים? זה נשמע לי יותר קשה מלגלגל סלע במעלה ההר. לדאוג למספר כך-וכך של רופאות, בין אם באמצעות עידוד עוד בתקופת לימודיהן ובין אם בסיוע בונוסים כשהן כבר עובדות, ובידיעתן כרופאות - לא כרבנים עם ראש קשה, שמדובר בפיקוח נפש - זהו עניין שהוא בעיקרו טכני והוא כנראה יותר אפשרי לביצוע.

כשמישהי התכוונה פעם, מזמן, לפרסם באיזשהו מדור לנשים בעיתון דתי, יתד נאמן או משהו כזה, כתבה על חשיבות הגילוי המוקדם, קודם כל העורך לא הסכים (נדמה לי שהיא היתה האישה היחידה במערכת), משום שהיתה אמורה להיות מוזכרת שם המילה "שדיים", והוא אמר שזה יעורר את התנגדותן של הקוראות הקבועות. כשהוא סוף סוף הסכים, היא היתה צריכה לקבל אישורים מאיזה שלושה ארבעה רבנים וזה היה הקטע הקשה, נורא קשה, בכל הפרשה ההיא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים