בתגובה ל Had 154685
אתם מוכיחים לי את שתמיד חשבתי; תמיד יוחזק ההיגיון אצל המיעוט.

אינני רואה היכן ניסיתי לעשות את הזהות בין הפעילות המערכתית לחומר. פשוט טענתי שהפעילות איננה אני, ואני איננו פעילות מוחית.

וכבר הצגתי מדוע לא תתכן הזהות ביני לפעילות המוחית שלי, ואחזור על כך שנית:

כפי שלגבי אף מערכת בעולם אינני מניח כי היא זקוקה לתודעה עצמית לשם תפעולה הפיסיקלי התקין, כך אינני מניח זאת על גופי; עם ההתקדמות המדעית בחקר המוח יוכל המדע להראות, ואין זה משנה אם זה יקרה רק בעוד מיליוני שנים, בדיוק כיצד הפעילות המוחית גורמת לכל מצביה ותגובותיה השונים של המערכת הגופנית שלנו. בכל אופן מה שחשוב הוא שבשום שלב כלשהו בהתפתחות מדעי המוח (אינני מתכוון לפסיכולוגיה – שהיא, להוציא הביהייביוריזם הקיצוני, שייכת לתחום מדעי הנפש) לא יהיה צורך להניח קיומו של איזשהו אלמנט נוסף הקיים באינטראקציה עם הגוף - הגוף פשוט יתואר כמערכת של פעילות פיסיקלית, לא יותר (אם בכל זאת יהיה מדען כלשהוא שירצה להביע משהוא ביחס לקשר הזה בין הגוף לנפש הוא יחרוג מתחומו ולא ידבר כמדען אלא כמטאפיסיקן שאיננו יכול לבסס את טענותיו על הנסיון).

אך למרות זאת ידוע לי שלכל פעילות גופנית כלשהיא של הגוף הזה מתלווה גם פעילות נפשית -

בכל זמן שאני חושב או מרגיש, משתנים מיקומי הנוירונים במוחי. שינויים פיסיקליים אלו והשפעתם המערכתית על הגוף יוכלו בסופו של דבר להסביר את כל הפעילות שלו, אך תמיד נדע כי בנוסף לכך אנו מרגישים, אנו חושבים, רוצים וכד'. קיומם של מחשבתי ותחושותי אינם הפעילות הגופנית או המוחית עצמה, שהרי זו תתואר בלעדיהם.
נראה אם כן, שטעותם של הפיסיקליסטים נובעת בראש ובראשונה מדעות קדומות. ראשית כל הם קובעים את עמדתם המטאפיסית (המגוחכת, לאור מציאותנו הנפשית), כי מה שקיים הם רק הדברים הפיסיקלים, ואז קובעים כי הכל אחד (הנפש והגוף), שהרי לא יתכן לומר שקיים דבר נוסף...
בתגובה ל Had 154702
הוכחת את שאמרתי לגבי הדואליסטים העיקשים כפרד.

"זקוקה לתודעה עצמית לשם..." הפעילות עצמה היא מה שאתה קורא לה(הלי להיות מועד למה אתה מתכוון בדיוק) בשם תודעה.

האמריה שלך מגוחכת כמו האמירה הבאה:

"כפי שלאף מערכת בעולם אינני מניח כי היא זקוקה למערכת ראיה (הוי אומר עיניים) לשם תפעולה הפיסי התקין..כך אינני מניח זאת לגבי גופי.... ומה שנוכל לגלות לגבי מכשיר העין הוא רק פעולתם של הפוטונים על התאים הרגישים לאור שברשתית...לעולם לא נוכל לטעון על קיומה של העין עצמה שהרי לא יתכן שקיים דבר נוסף"...
בתגובה ל Had 154765
מזל טוב. הצלחת להראות לנו שלא ניתן להפריך את הטענות הדואליסטיות בשום אופן. לא רק שזה לא מוכיח את נכונות הטענות הדואליסטיות, זה מציג אותן לאור מה שהן באמת - אמונה לכל דבר.

לגבי המיעוט שצודק תמיד... דואליזם? מיעוט? על איזה כוכב לכת?

אני לא מינה צמח ולא עשיתי סקר בנושא. אבל אני מוכן לשים כסף על כך שניתן לסווג את הרוב המוחלט של בני האדם דווקא כמחזיקים בדעות הקרובות יותר לאלו של הדואליסטים. מצטער לאכזב, אבל אפשר להגיד שדווקא תגובתך מיצגת נאמנה את הקונצנזוס.
בתגובה ל Had 155461
פססט.. נדמה לי שהוא היה ציני (המוניסטים הם המיעוט והם ''מנכסים'' לעצמם את ההגיון), אך קטונתי מלהבין בהילכות שבי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים