נו? וזה הפתרון שלך לעבדות? 163
אדם, אם אתה מקבל את הטענה שהחייל הוא עבד המדינה, והתנגדותך לעבדות היא אמיתית, עליך לדרוש את שחרור העבדים, לא את שיפור תנאיהם. מלחמת האזרחים האמריקנית לא פרצה על רקע דרישה להיטיב את תנאי העבדים, היא פרצה מפני שצד אחד ראה בעבדות רוע שאין להשלים עימו.

יבוטל גיוס החובה.
...תבוטל המדינה 164
למה נסתפק בביטול גיוס חובה?
הבה נעקור את הרע מן השורש, ונבטל את המדינה. הרי זו ממילא תהא התוצאה בכל מקרה.
ובאשר למאמר עצמו:
אודה על האמת, אותי הוא מרגיז ומקומם, אך אין בכך כדי לפטור את הטענות שבו מתשובה עניינית.
אני סבור שהתשובה הנכונה היא, שהצבא , אם אינו משלם דמי קיום מספיקים לחיילים שאינם משרתים בבסיסים סגורים, צריך להעמיד לרשותם אמצעי קיום מינימאליים בפועל, כלומר מקום לישון בו וארוחות מתאימות. אין ספק שהטלת הנטל על ההורים אינה מוצדקת. ואולם, אני מעז לשער, שלא יהיו חיילים רבים שיעדיפו לנצל את הסידור הזה ולהימנע מיציאה הביתה מדי יום, כאשר הצבא מאפשר להם זאת. וזו, ככל הנראה, הסיבה האמיתית לכך שהצבא אינו מעמיד כלל לרשות חיילי הבסיסים הפתוחים את האמצעים האלה, שכן יודע הוא שלא יהיה להם דורש.
...תבוטל המדינה 177
כמו שהמדינה נראית עכשיו, אין לי בעיה עם פירוקה.

ודוק: לא אמרתי "לפרק את הצבא", אמרתי "לבטל את גיוס החובה". שני הדברים אינם זהים. אם לא ימצאו מספיק מתנדבים לאייש את תפקידי הצבא, בצורה שתוביל לכך שהמדינה תחרב, הרי שברור כי רוב אזרחי המדינה אינם רוצים בקיומה, או, ליתר דיוק, אינם מוכנים למאמץ הנדרש כדי לשמור על קיומה.

ואם הם לא מוכנים לעשות זאת, איזה זכות יש למדינה להכריח אותם?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים