כרעי תרנגולת מרוטה 186118
גם אם אני מסכים עם רוב המסר הרעיוני של המאמר הרי ששוב ארז נוקט באותה קונספציה שגויה.
אני מתייחס לנסיון לדחוף מסרים נכונים לכאורה ע"י הצהרות אקסיומטיות שאין להן אחיזה במציאות.
נקיטה בקו זה יוצרת שתי בעיות, האחת היא שהבלתי משוכנעים יתרחקו מהרעיונות האמורים בשל חוסר האמינות המפציעה פה ושם. השניה היא שאלו המשתכנעים עושים זאת על פי מציאות לא נכונה והרי את זה אנחנו לא רוצים - נכון ארז?
1. אתה מתייחס להצהרות הקואליציה בנוגע להמצאות נשק להשמדה המוני כ"מופרכות".
אתה באמת מבין במה מדובר?
מה תעשה בעוד חצי שנה, שנה או יותר כאשר יתגלה נשק זה בעיראק?
מעבר לעובדה שהקואליציה השתמשה בנתונים כאלו ואחרים למטרות פוליטיות לא נקיות אני לא רואה איך אפשר לקרוא להצהרות בכללותם כמופרכות.
עיראק השתמשה בנשק מסויים יותר מפעם אחת ולאורך שנים טענה שהשמידה אותו ללא הצגת שום ראיה מוחשית או אפילו מסמך.
אני לא יודע אם אתה מבין מה המשמעות הפיזית של נשק כימי או ביולוגי. הרי ברור שלא מדובר כבר באתרי ייצור של הנשק אלא בארסנל עצמו שבמדינה כמו עיראק יכול להמצא ברשותם של מספר שותפי סוד לאורך שנים ארוכות.
אני לא יודע למה לדעתך הנשק צריך להמצא מיד עם סיום המלחמה אבל יש לי הרגשה שזה נובע ממדיניות אירופאית המשודרת במספר ערוצים הטוענים שהם משדרים חדשות.

אתה מתייחס לאיכות הלוחם הערבי.
מצטער, אך במידה ואין לך כח לקרוא עבודות מחקר בלתי תלויות הרי שיש מספיק חומר 'לייט' בנושא.
ביום כיפור הלוחם הישראלי הוכיח כי גם בנקודת המוצא הגרועה ביותר הוא עדיין מתעלה מעל רמת הלוחם הערבי.
בשפה פחות ציורית - הכשל העיקרי באותה מלחמה היה מערכתי פיקודי. הקרבות ברמת הפלוגה/גדוד היו מרשימים כאשר צוותי שריון נלחמים מול אוייב באיכות מספרית גבוהה בהרבה ולא פחות חשוב - מאורגן טוב יותר.
בעוד הגנרלים שלנו נלחמים בעיקר אחד בשני, מסתבר ללוחמים שחלק גדול מהתשתית הלוגיסטית פשוט לא קיים.
מעבר לכך, אם אתה צריך דוגמא טובה יותר לפער ההולך וגדל בין הצבאות המזרחיים/ערבים לבין הצבא המערבי אני מציע לך להתעניין במלחמה שנערכה לא מזמן מול אחד מהצבאות החזקים ביותר במזה"ת.
הפער הגדל כבר מזמן לא מבוסס על רמת הלוחם אלא על פלטפורמות מודרניות טכנולוגיות אשר מאפשרות לפיקוד לבצע משימות שנראו בלתי אפשריות רק לפני עשור.
בעוד ב - בי.בי.סי קשקשו על סופות החול ביום הרביעי למלחמה נמחקו תוך מספר שעות אוגדות המשמר הרפוליקני.
מלחמת איראן עיראק זו אולי דוגמא למלחמה בה רמת הלוחם היא מכרעת.
מלחמת עיראק היא המלחמה שמדגימה איך צבא שבו החיילים שותים חשיש ולא תמיד יודעים איך להחזיק רובה מוחקים צבא ענק תוך מספר ימים.

מעבר לכך, מאמר מעניין.בהתייחס לאדישות הכללית בציבור למצב בו שרויה המדינה הייתי הולך צעד אחד קדימה ושואל איך זה שאנחנו, בעלי גישת ה'מגיע לי' ו 'אני לא פראייר' מוכנים לאכול כל כך הרבה לוקשים מהמנהיגות שלנו?
סתם מציק... 186274
עליונות מספרית, עדיפות מספרית או יתרון מספרי.
אני מביא מיד את הK-300 186771
אני מניח שמבחינה לשונית אתה צודק אף כי השימוש במונח הזה די שגור בפי אנשים רבים שעוסקים במקצוע העתיק של הריגת אדם אחר רק בגלל שהצבע של הבגדים שלו שונה מאלו שלך.
יש או היה גם מרצה אחד פעם בגילמן שהתייחס למרכיבי האיכות השונים של כח צבאי.

או כמו שאמרו הרוסקים - ''גם כמות זו איכות''
(דמיין כאן לינק לכל מדריך שדה לאסטרטגיה סובייטית).
אני מביא מיד את הK-300 186834
אם מדריך שדה לאסטרטגיה סובייטית זה הדבר עב הכרס שעלה איתו לעמדה שכוחת אל בגבול הצפון במשך שבועיים רצופים שותפי למשמרת דימה‏1, אז תודה כבר ספגתי מספיק מזה. מצד שני התעפצתי במהלך רוב ההרצאות הללו כך שאולי עכשיו כאקדמאי אוכל להנות מכמה מאות דפים של הגיגים סובייטים בדבר הריגת אמריקאים/נאצים.

או שאולי בעצם הקריירה האקדמאית שלי התחילה כבר אז באותה עמדה שכוחת אל, באותן משמרות לילה הזויות, והמרצה הראשון בחיי האקדמאים היה לא אחר מאשר שותפי למשמרת, דימה.

1 ויסלח לי מרצי אם שגיתי באיות שמו.
כרעי תרנגולת צלויה על הגריל. 186300
1. פקחי האו"ם טענו לפני המלחמה שאין הוכחות לנשק השמדה המוני. גם האמריקאים לא מצאו עד עכשיו. האם העיראקים ידעו להחביא אותו כ"כ טוב עד שיימצא?
בנוסף לכך, למדינות אחרות כצפון קוריאה יש בבירור נשק גרעיני, אבל איתם האמריקאים בוחרים לא להתעסק וחוץ מזה, הם לא מוסלמים.

2. אין ספק שמלחמת יום כיפור הסתימה כפי שהסתימה בזכות לחימת החיילים הישראלים, אבל אין בכך כדי לגרוע מאיכות הלוחמים המצרים והסורים שהערימו הרבה קשיים על צה"ל.

באשר למלחמת המיפרץ האחרונה, ההישג האמריקאי היה לא רק בזכות הטכנולוגיה אלא גם בזכות הפקת הלקחים שהצבא האמריקאי יישם מאז וויאטנם ששיפרה את כושר לחימתו. עופר שלח מביא דוגמא זו בסיפרו שיצא לאחרונה 'המגש והכסף' ומשווה זאת לאי הפקת הלקחים של צה"ל ממלחמת יום כיפור.

באשר לשאלתך, התשובה היא פשוטה. הציבור לא טיפש אבל כמו שאמרה זו מכיכר הלחם, ' "הם" לטובת הערבים'.
למה אתה חלק מהמערכת ארז...? 186352
למה אתה חלק מהמערכת ארז...? 186353
ארז אינו חלק מהמערכת. כל כותב מאמר יכול להגיב למאמרו בתגובות בצבע חום.
למה אתה חלק מהמערכת ארז...? 186362
כן לזה בדיוק התכונתי. מה גרם לארז להגיב בחום בכל אותן תגובות "רגילות" ?
למה אתה חלק מהמערכת ארז...? 186366
יש לו כתובת דואל. נראה לי שזו הכתובת הנכונה כדי לשאול שאלות כאלו.
למה אתה חלק מהמערכת ארז...? 186489
בתגובות העוסקות בעניני המאמר אני מגיב בחום, למעט תגובות שהן יותר החלפת דיעות (כמו תגובה 186304 ) שבהן אני מגיב בסגול.
נהייתי רעב. 186772
1. "האם העיראקים ידעו להחביא אותו..."
לא, סדאם איש טיפש שלא מסוגל להחביא מספר פלטפורמות המנויידות על גבי מספר משאיות במדינה שהגודל שלה מצריך מספר אלפי פקחים שיסרקו אותה לאורך מספר שנים.

אתה צודק בכל הנוגע לציניות של הממשל האמריקאי כמו למשל האיום המפורש של צ'ייני על בליק שבמידה ולא ימצא "משהו" מהר תדאג ארה"ב לערער את אמינותו.

מצד שני, אני לא חושב שסדאם החזיק את המטוסים היחודיים שהיו בעלי יכולת ריסוס לצרכי חקלאות.
הבעיה היא שמטוסים קצת קשה יוצר להחביא מאשר משאית ובה מיכלים מוכנים להטענה.

בכל מקרה ההערה שלי היתה לגבי ההצהרה המקורית המוגזמת שלך כי החשדות בנושא נשק להשמדה המוני הופרכו.

2. אני לא גורע משום דבר. אני רק טוען שהפער בין איכות החייל הישראלי לזו של הערבי היה גדול בכיפור בדיוק כמו בששת הימים. ההבדל היה במנהיגות (שלנו ושל השכנים) ובמיוחד ביכולת של האוייב להקים צמרת פיקוד באיכות סבירה.

כבר התייחסתי בפירוט בדיון אחר (מצטער שאין לינק) להפקת הלקחים האמריקאית. עדיין, הפער הטכנולוגי הוא ההופך להיות הגורם הדומיננטי במלחמות של המאה ה-‏21 (עוד יהיה הרבה, אל תדאג). 'האדם שבטנק ינצח' ימשיך להיות סלוגן נחמד של טקסים.

אני חושב שהציבור כן טיפש ולאו דווקא בגלל שהוא לא שותף לתפיסת עולמי אלא בגלל שהוא 'ציבור'...זה תופס בדרך כלל בכל מקום בעולם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים