בתשובה לנגה, 23/02/04 22:55
רק שהמערכת בארצות הברית היא לאו דווקא דו מפלגתית 200153
נכון שבעבר הקרוב לא הצליחו מועמדים שלא משתי המפלגות להשיג הישגים משמעותיים (אם כי פרו קיבל כ-‏19 מיליון קולות ב-‏92, אם אני זוכר נכון), הרי שבעבר היו והיו מקרים של יותר משני מתמודדים "רציניים" -
ב- 1812 היו ארבעה מתמודדים רציניים, ב-‏1860 היו ארבעה רציניים (וגם הפעם הראשונה שהמפלגה הרפובליקנית, אשר קמה זמן קצר לפני זה, הריצה מישהו), בסוף המאה ה-‏19 עוד פעם היתה מפלגה שהצליחה להפתיע - משהו מאוד ביזארי של חוואים בעלי שילוב אידיאולוגי מאוד מעניין ממרכז ארצות הברית.
ניידר, לעומת זאת, זוכה בכמות קולות שהיא אבסולוטית מאוד קטנה. אפילו אם היתה שיטת בחירות כלל-ארצית הוא לא היה מצליח להיות גורם דומיננטי בקונגרס. נראה לי, שהוא (כמו דין), די נכשל בהבנת הלך הרוח הדמוקרטי האמריקני.
רק שהמערכת בארצות הברית היא לאו דווקא דו מפלגתית 200162
אני חולקת עליך לחלוטין - לי נדמה שניידר הוא אולי היחיד ש*מבין* דמוקרטיה. ניידר לא מנסה להיבחר באמת - התעמולה שלו היא מאוד מצומצמת ופונה אל המשוכנעים-ממילא ברוב המקרים, לא דומה בכלל להון העתק שהשקיע פרו ב-‏92'. פרו היה מאוד רציני בניסיונו להיבחר; ניידר, לדעתי, רק רוצה להעמיד אלטרנטיבה לשם קיום האלטרנטיבה.
נכון, הוא לא מנסה להבחר 200172
אבל הוא, כמו רבים אחרים, לא מבינים שתזוזות של מרכז הן תהליך איטי, וברגע שהמפלגה הדמוקרטית תאמץ את הקו שלו, היא תהפוך ללא רלוונטית כמו בשנות השמונים (כאשר מישהו צוטט כאומר - "The left went so left, that it left"). פוליטיקה זה לא משחק - אם אתה לא נבחר ועושה, עמדותיך לא יבוצעו. בניסיונו להקצין את עמדות המפלגה הדמוקרטית הוא מפגין, לדעתי, חוסר הבנה של הפוליטיקה האמריקנית.
נכון, הוא לא מנסה להבחר 200173
או, לחילופין, הוא כן מבין, ובעצם מסייע לנציג המפלגה הרפובליקנית להיבחר?
כן... 200175
ופרס רצה להפסיד בבחירות 96', וביבי בבחירות 99', ודריווש רצה להפסיד לאלכסנדר מוקדון, וגולדה רצתה שמלחמת יום כיפור תפתיע את ישראל. הרי ידוע שפוליטקאים לעולם לא טועים ושהתוצאה היא המטרה שהם קיוו להשיג.
כן... 200179
"אבל הוא, כמו רבים אחרים, לא מבינים שתזוזות של מרכז הן תהליך איטי" - אז למה אף אחד לא מסביר לו, כבר כל כך הרבה זמן? כולם מפחדים? הוא ממש טיפש? תן לי הסבר מתקבל על הדעת.
כן... 200195
אנשים אובססיביים יש בכל מקום. אפילו באייל.
כן... 200197
פתאום הבנתי איך ההודעה שלי יכולה להתפרש, אז אני רוצה להבהיר שלא התכוונתי לבלבניסטים (אולי לאנשים שחוזרים אחרי שהמערכת מבקשת שוב ושוב שיסתלקו וכאלה).
כן... 200199
אני מודה שפרשתי את הודעתך כעקיצה כלפי, אבל בחרתי לענות לעניין. וטוב שכך :)
כן... 200198
אובססיביים? ניידר רץ לנשיאות למען השם - מחזיק מטה, יש הוצאות כספיות רבות - זה לא משחק ילדים, והוא עדיין מתעקש לרוץ, למרות שאין לו סיכוי והוא מחבל בסיכויי מועמד המפלגה הדמוקרטית, שלכאורה קרובה אליו הרבה יותר בדיעותיה. למה?
כן... 200204
לא יודע. אני לא מכיר אותו. אני חושב שאת התשובה אפשר לחפש במישורים שונים: פסיכולוגי, סוציולוגי ותרבותי (הגיבור האמריקאי שמתגבר על כל המכשולים שאנשי החוק לא יכלו להם, ורוכב לעבר השקיעה) וכו'. אני לא רואה סיבה להגביל את החיפוש למישור אחד אם הוא מביא לתוצאות אבסורדיות.
כן... 200211
כיצד נקבע כי תוצאה מסויימת היא "אבסורדית"?
כן... 200233
לא יודע. אני חושב שאין דרך. אבל אם אי-אפשר להסכים על מהו אבסורד, אין טעם לדיון.
נכון, הוא לא מנסה להבחר 200177
האם יש למחוק מהמפה הפוליטית קווים שלא קולעים לדעת רוב הציבור? נראה לי מאוד *אנטי*-דמוקרטי.
הבדל של גוונים ועוצמות 200184
יש למחוק, ויש לשנות טון דיבור, דרכי פעולה וכיוצא בזאת. ניידר פועל במסגרת ''או הכל - או לא כלום'' ומעדיף את בוש על גור (לפי דעתי).
הבדל של גוונים ועוצמות 200187
אם כל המפלגות תשנינה את טון הדיבור כדי לקלוע לדעת הרוב, הרי שניוותר עם הרבה מפלגות דומות מאוד זו לזו, שלכולן קווים פופוליסטיים ואף אחת מהן לא מעלה רעיונות שלא יזכו לאהדה רבה.
רק שהמערכת בארצות הברית היא לאו דווקא דו מפלגתית 200169
אני חושב שאתה הופך את היוצרות - ניידר מקבל מעט מאוד קולות בעיקר בגלל השיטה הקיימת, שהופכת את רוב המועמדים השלישיים לבלתי רלוונטיים עוד לפני שהתחילו להתמודד. כל הדוגמאות שהבאת הן מהתקופה של לפני היות מפלגות מסודרות באמת - המפלגות דאז התארגנו בתוך הפרלמנט פנימה, כלומר אחרי שכל אזור בחר את הנציג שלו ברמה האישית בלבד, הנציגים השונים התארגנו ל''מפלגות'' אד-הוק שכאלו. לאחר שנוצר הקונספט של המפלגה שמריצה מועמדים ומקיימת מנגנון, והמערכת התייצבה סביב שתי מפלגות, כמעט בלתי אפשרי לפרוץ את המעגל הזה. באנגליה זה קרה רק פעם אחת - כשהלייבור החליפו את הליברלים כאחת משתי המפלגות הגדולות, וזה קרה רק לאחר שגוף הבוחרים הורחב באופן משמעותי לכלול גם את הפועלים. בקנדה זה קרה קצת יותר פעמים, אבל לא נכנס לסיבות הדמוגרפיות בעיקרן לכך שזה קרה.
בכל מקרה, שיטה רובנית כמעט תמיד תביא להתמודדות בין שני מועמדים משמעותיים בלבד בכל רמת בחירה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים