בתשובה לאפופידס, 24/06/04 9:30
הקונספציה 228395
לא קראתי את הספר של בן עמי, אבל הקטע שהבאת מן הביקורת פשוט נלחם באיש קש. אני לא מכיר אף אדם רציני, שמצוי בפרטי המו"מ בקמפ דיוויד ובטאבה, שטוען שההסכם נפל בגלל בעיית חלוקת הטריטוריה וההתנחלויות (אורי אבנרי וגוש שלום באמת פירסמו פעם מפה שבה נראתה פלסטין העתידית בנטוסטאנית משהו (אאל"ט 87% מהשטח), כהסבר ללמה לא יכלו הפלס' לקבל את הצעת ברק. אבנרי לא שיקר, זאת באמת הייתה אחת ההצעות שהציע ברק - למעשה, בהתחלה הוא אפילו הציע פחות מכך - הוא רק שכח לספר שלא זאת הייתה הצעתו האחרונה).

עמוס מלכא בוודאי לא זקוק לשלמה בן עמי או לאבי גרפינקל, כדי לדעת שישראל הסכימה לוותר על 97% מהשטח (למעשה כל אזרח ישראלי שקרא פעם את הצעת קלינטון שאושרה ע"י ממשלת ישראל (סקופ!), לא זקוק להם). עכשיו רק נותר לגרפינקל להראות למלכא איפה הסכימה ישראל להחזיר לשטחה 30 אלף פליטים, כשאני מניח שהכוונה של מלכא היא, שדרישת ערפאת היא, שאותם 30 אלף יחזרו מכוח זכות השיבה. כי הרי מה שבאמת חשוב כאן היא הרטוריקה והסימליות. בגלל זה אין באמת בעיה (לאחר קבלת אקסיומות מסוימות) לפתור בעיה רציונלית בעיקרה כמו חלוקת השטח.
הקונספציה 228525
מסכים.
הבאתי את זה כי זה קשור לנושא הדיון, אך גם בגלל הלא מעטים המתעלמים מן העובדות עד היום ומחפשים (ומוצאים) מתחת לשטיח את חלקה של ישראל בהתפוצצות תהליך השלום.

אגב, בן-עמי מזכיר בספר את עמדת חלק מן ההנהגות הערביות. בסופו של דבר, למרות כעסן - גם הפומבי על ערפאת, הם נכנעו ללחץ הרחוב והאשימו בעיקר את ישראל בתוצאות סירובו של ערפאת.
נראה מה יהיה עם ההתנתקות. כרגע מצרים דורשת שישראל תפסיק להלחם בטירור היוצא, בין בפקודות ובין במעשים, מרצועת עזה. אני לא רואה אותם עושים זאת בעצמם וגם לא את הנהגת החמאס שם מפסיקה לאגור נשק ולשגר פיגועים. ומי יואשם בסוף?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים