בתשובה לחשמנית על מונית, 20/10/04 11:23
''וידוא הריגה'' 255017
האמת היא שנראה לי שאת תוקפת יותר מדי את עניין ה"אנחנו לא ערבים". לדעתי אחד הדברים העיקריים שמזינים את מחשבותיהם הוא מראה האוטובוסים המתפוצצים כשהם מכילים ילדים חפים מפשע בהמוניהם, והמחשבה על מחבל שחודר לבית בישוב ויורה באם ובשני בניה מטווח אפסי, או עוצר מכונית בכביש ויורה בקור רוח בכל אחת מארבע הבנות שבו.

נכון, אלו לא כל הערבים, אבל האם את בטוחה שהילדים התכוונו לומר "אנחנו לא כמו הערבים, שכולם מסריחים ורוצחים" או "אנחנו לא כמו הטרוריסטים הפלסטינאים"?

גם בעניין "אספקת התחמושת", הציטוט המדוייק היה "אני לא חושבת שהוא היה צריך לרוקן אליה את כול המכסנית." שניתן כמובן לפירוש בשתי דרכים: האחת, "בעסה, נגמרו הכדורים" והשנייה, "בעסה, זה מעיד על רצחנות יתרה, לירות כל כך הרבה גם כשברור שהיא כבר מתה".

אפשר לפרש את מה שהילדים אמרו בכמה דרכים, וכנראה האפורה היא הנכונה - אז למה את מפרשת בשחור?
''וידוא הריגה'' 255025
אתה צודק חלקית. עם זאת, את - "אנחנו לא ערבים" - שמעתי לפני שאתה נולדת ולפני שהאוטובוסים התפוצצו. בימי ילדותי הרכה, השקטים-יחסית, היו כמה אמרות מקובלות בענייני ערבים. הנה אחת מהן, למשל - ולעיתים היא נאמרה אפילו בלי שום הקשר נראה לעין: "ערבי יחייך אליך ויתחנף אליך, ויתקע לך סכין בגב ברגע שתסתובב לאחור".

גם האמירות כי הערבים הם טפשים, שקרנים, גנבים, מסריחים ורוצחים היו מאוד מקובלות אז (וגם להם, ל"ערבים" [הגדרה כוללנית שאינה אומרת הרבה], היו וישנן אמרות פז לגבינו, כמובן).

וה"אנחנו לא ערבים" של עכשיו - במידה זו או אחרת, זהו פרי הביאושים של אז - ואולי גם הילדה המחוררת ככברה היא חלק מפרי הביאושים הזה. זאת בצירוף לאוטובוסים המתפוצצים, כמובן, על כך אין ויכוח.

אני, אגב, *מבטיחה לך* - מבלי שערכתי מחקר בנושא זה - כי לו היית שואל את התלמידים מאתמול ואת חבריהם בכל בתי הספר אם "כל הערבים" הם "רוצחים מסריחים" - היית מקבל תשובות בנוסח - "יש גם ערבים טובים" - כלומר, בצורה זו או אחרת היה משתמע מדבריהם - כי יש *כמה* - "ערבים טובים" - בהחלט לא רבים במיוחד.

אשר לאבחנה שאתה עושה בין "טרוריסטים פלסטינאים", חברי הארגונים, לבין "סתם ערבים" - אני בספק רב אם זו היתה עולה בכלל בדעתם של הילדים. הרבה יותר סביר להניח שהם רואים בדמיונם ערב-רב מעורבב כלשהו, מסריח ורצחני במהותו, מבלי להסתכל ולבדוק בצורה פרטנית - ואצל חלק מהם זה לא ישתנה, מהותית, גם לכשיגדלו.

וכן - זהו היבול שאנחנו מגדלים.
''וידוא הריגה'' 267070
והיום ב''אהבה זה כואב'' הודיעה דנה מודן למארחיה המזרחים שהם עצמם ערבים - וזאת מייד אחרי שהפילו עליה בדיוק את סדרת הסטריאוטיפים הזו.
''וידוא הריגה'' 592472
הסכין בגב זה כנראה ריאקציה מפרעות תרפ''ט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים