אנקדוטה שנזכרתי בה (פורסם במקור ב''עין הדג'') 278963
"אנקדוטה לזכרו של קישון - פורסם באתר "עין הדג

הרקע לסיפור: למדתי בתיכון במגמת הקולנוע, אי-שם לפני כ-‏16 שנים.
התיכון עירוני א', צמוד כיום לצידו האחורי של סינמטק ת"א.
הסינמטק שכן עד 1989 לערך בבית מפעל הפיס שנמצא בקצהו השני של הרחוב, והיה לוקיישן מרכזי וחשוב בסרט "ארבינקא" של קישון.

במהלך שנה ויותר בנו את בנין הסינמטק החדש, ובבוקר אותו היום הגעתי לבית-הספר כדי לגלות שלטים שבערב יתקיים טקס חניכת הסינמטק. זה הפליא אותי מאד כיוון שהבניין ובעיקר הרחבה שלו נראו מאד מאד לא גמורים.

בשיעור קולנוע באותו יום ראינו את הסרט "תעלת בלאומליך" והמורה(*) סיפר לנו כמובן שכל הרחוב הזה הוא בעצם "סט" , שבו נבנה העתק קרטון של רחוב אלנבי בחולות ראשון לציון.

לקראת אחר-הצהריים יצאתי מבית-הספר ועברתי שוב ליד הסינמטק. ומה אגיד? במשך כ-‏9 שעות הצליחו הפועלים הלחוצים לסדר, לנקות, להסתיר בצורות שונות את כל הפגמים, לשתול עציצים-אינסטנט (שודאי נבלו לאחר יום). והכל, הכל כדי שהבניין יראה סוג מסויים של מוכנות לפני הטקס במעמד ראש העירייה...

זו היתה חוויה כל-כך סוריאליסטית. אותה פרטאצ'יות ישראלית שקישון כה היטיב לתאר, אותה פאסאדה שמסתירה מאחוריה חולות וריק, התגשמו מול עיני באותו יום במפגן של אומנות המחקה את המציאות ולהיפך.

יהי זכרו ברוך.
- אסף

(*) המורה היה רז בן-עזר (רזי), שהיה גם אחיה של שרון בן עזר ("פוליאנה פרנק") והמתופף של להקתה (במקביל למשרתו כמורה בתיכון...).
אנקדוטה שנזכרתי בה (פורסם במקור ב''עין הדג'') 278980
זה קרה גם אצלי בשכונה לפני כשנה ורבע (קצת לפני הבחירות המוניציפליות). ראש העיר חולדאי הגיע לחנוך את השכונה המשופצת, כשאת שיפוצה חווינו ברעשים בכל שעות היממה וחיפוש קדחתני אחרי מקום חנייה בחודשים שלפני-כן. בימים לקראת הביקור של חולדאי הפועלים עבדו על סתימה זמנית של כל הבורות ושיווי מראה נורמלי למקום לקראת הטקס. הטקס התקיים בכבוד ובהדר, ולמחרת הוסרו כל המכסים מעל הבורות, והשיפוצים נמשכו עוד כחודשיים (הרבה אחרי הבחירות).

גם אני נזכרתי אז ב"תעלת בלאומילך"*.

*זה השם הנכון ולא כפי שכתבת, וכמעט כולם כותבים.
אתה צודק כמובן - בלאומילך (''חלב כחול'') 278981

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים