בתשובה לאסף ארצי, 15/07/07 12:42
בקרוב ביו"ש? 452478
מה עם האפשרות שאבו-מאזן מתנגד לטירור ומנצל את ההזדמנות כדי לנסות לצמצם נגע זה במחנהו?
בקרוב ביו"ש? 452481
אבו מאזן הוא ערבי, אז זה לא סביר.
בקרוב ביו"ש? 452497
איזו הזדמנות? למה עכשיו קל יותר לפרק את חללי אל אקצא משהיה בשלוש השנים האחרונות? למה בג'נין הוא יכול לקחת מהם את הנשק אבל בעזה הוא לא הצליח (אם בכלל ניסה) למנוע מהם לירות קסאמים?
בקרוב ביו"ש? 452636
איזו הזדמנות?
עתה יש לפת"ח על כל פלגיו אוייב משותף ומיידי, המלכד אותם (מעט), גם מן הפחד ממנו, וגם כדי להנות מן הכספים שאבו-מאזן מקבל כדי לשלם משכורות, הנמנעות מאחיהם ברצועה.

למה עכשיו קל יותר לפרק את חללי אל אקצא משהיה בשלוש השנים האחרונות?
רק מעט יותר קל, מן הסיבה לעיל. זה עדיין בלתי אפשרי.

למה בג'נין הוא יכול לקחת מהם את הנשק אבל בעזה הוא לא הצליח (אם בכלל ניסה) למנוע מהם לירות קסאמים?
הוא לא יכול לקחת מהם את הנשק (למעט פה ושם).
הוא ניסה למנוע מהם קסאמים, אבל הבין בשלב מוקדם שזה חסר סיכוי לחלוטין.

דעתי היא שאבו-מאזן מתנגד כבר כמה שנים לטירור - כמיטב יכולתו הדלה. אלא שאין לו סיכוי ולכן צריך לעזור לו במשורה לכל היותר (גם כי סיוע מאיתנו רק יחליש אותו).
בקרוב ביו"ש? 452694
ודעתי היא שאבו מאזן פחות חלש ממה שהוא רוצה שנראה. הוא מחזיק מעמד לא רע בראש הראשות הפלסטינית, למרות כל צרותיו מבית ומחוץ, ומנגנוני הבטחון של הפתח עדיין סרים למרותו. אם הוא היה מורה בזמן לכוחותיו בעזה לעצור את החמאס הם היו נלחמים, ואולי גם מנצחים, ולא היו נכנעים תוך פחות משבוע.
אבל דחלאן ברח, אבו מאזן שתק, ופתח מסר את עזה לחמאס. ואז אבו מאזן הקים את ממשלת החירום, והתוצאה היא שכספי הסיוע יוכלו לזרום לרשות - גם ליו''ש וגם לעזה.
בקרוב ביו"ש? 452712
נשמע הגיוני, אם כי, כאמור, אין זו דעתי.
באופן כללי, אני נוטה לייחס לפוליטיקאים פחות תיחכום מכפי שאולי נדמה.
בקרוב ביו"ש? 453909
עדיין הוא חלש כי אין לו תמיכה עממית. אם יבחרו בו, זה יהיה תוך סתימת האף.
בקרוב ביו"ש? 454771
למה הוא צריך תמיכה עממית כדי להורות למנגנוני הבטחון להילחם נגד התקפות החמאס על משרדי הפת'ח? פקודות כאלו מותנות במשאל עם?
בקרוב ביו"ש? 454778
מאד קל ליעץ ולדרוש מהשכנים לנהל מלחמת אזרחים. במיוחד כשהמדינה שדורשת, מתנהלת באימפוטנטיות מדהימה כלפי הקוראים תגר על חוקיות ממשלתה.
בקרוב ביו"ש? 454954
מלחמת האזרחים כבר היתה, והיא היתה פחות מלחמת אזרחים מקרב מיליציות שבו אש''ף נכנע. אני לא דורש מאבו מאזן לעשות דבר, ולא מצפה ממנו לעשות דבר, אני טוען שהוא תומך בחמאס ולא ברור אם בשוגג או במזיד.

מדינת ישראל, ובעיקר משטרת ישראל, מתנהגת באלימות מדהימה כלפי הקוראים תיגר על ממשלתה, בין אם הם מקבלים את חוקיותה ובין אם לא. גם זו אמפוטנטיות, אני משער.
בקרוב ביו"ש? 454961
* פת'ח, לא אש"ף. לוקח זמן לקלוט שזה לא אותו דבר.
בקרוב ביו"ש? 454967
לא הבנתי מה כתבת.
בקרוב ביו"ש? 454976
1. אני (לא מדבר בשם שום מדינה, וגם) לא מציע לאבו מאזן דבר. בפעולותיו הוא סייע (בשוגג או במזיד) לחמאס להשתלט על עזה, ואני חושד שכך יקרה גם ביהודה ושומרון.

2. מדינת ישראל פועלת באלימות כלפי אזרחים הקוראים תיגר על ממשלתה. אני מסכים אתך שזו אימפוטנטיות, אבל נראה שאנו חלוקים לגבי העובדות ומגיעים לאותה מסקנה.
"ואם האלימות תכפה את עצמה?" 532359
לגבי המשפט הלפני אחרון, מתוך ראיונות שהעניק בימים האחרונים יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס/אבו-מאזן ליומונים אל-שרק אל-אוסט ואל-אהראם, בתרגום של ממרי - http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=h... - דורש מנוי בתשלום:
עבאס:..."לא אפנה לאלימות. תגררו אותנו לאן שתרצו, אך אני לא אשוב לאלימות."

שאלה: "ואם האלימות תכפה את עצמה?"
עבאס: "לא עליי. אני לא אסכים... לא אסכים לאלימות, לא לטרור, לא ליריות ולא לאינתיפאדה צבאית... לחלוטין לא אסכים לכך."

שאלה: "אבל אתה תומך במאבק עממי לא אלים?"
עבאס: "אכן, זכות הציבור להפגין. זכותם של [תושבי] נעלין ובלעין לצאת ולהשמיע את קולם נגד הגדר. זכותם של תושבי ירושלים למחות על כיבוש בתיהם ועל הריסתם, אך אני שב ואומר: אינני רוצה אלימות צבאית משום שהיא תהרוס אותנו... אינני מוכן שהארץ תיהרס פעם נוספת לאחר שהיא נבנתה.""

לגבי המשפט האחרון - צריך לסייגו בכך שלרש"פ בהנהגתו של אבו-מאזן ישנו תפקיד חשוב בצמצום האלימות בגדה המערבית בשנים האחרונות. הבעייה היא שכמו שזה נראה כיום (גם לפי סקרים עצמאיים הנערכים שם מדי פעם) שקט זה אכן קשור הדוקות לאישיותו החריגה מאוד של הראיס.
"ואם האלימות תכפה את עצמה?" 532413
"לגבי המשפט האחרון" - בתגובה 452636 .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים