שאלה מעניינת 4687
נדמה לי שאף אחד לא ממש התייחס לשאלה -מדוע- עלינו להתיר כל חקירה מדעית. זה אומנם נראה מובן מאליו, אבל אין זה כך. מי החליט שהערך העליון של המין האנושי הוא "גילוי האמת"? הרי האמת לכשעצמה ממילא לא תתגלה, ולא -כל- אמת היא גם מועילה. ישנן אמיתות אשר פוטנציאל הנזק שלהן הוא גדול מדי יחסית לתועלת שהן מסוגלות להביא. האם באמת יש לנו חפץ בהן? מי קבע שהערך של גילוי האמת עומד מעל הערך של טובת בני האדם? מדוע אמת מזיקה טובה משקר מועיל?
לי אישית אין תשובה חד-משמעית לשאלה זו - אני סבור שיש ערך בהכרה ובידיעה לכשעצמה, גם אם אין היא מובילה אלא להכרת האבסורד, ולמבוכה גדולה עוד יותר. עם זאת, קשה להתחמק מההכרה שלפעמים חוסר ידיעה מביא לאדם הרבה יותר אושר מידיעת האמת. מה נוכל לטעון לטובת גילוי האמת והחקירה המדעית כנגד התקפה כגון זו של ה "World Director" בספרו של האקסלי על העולם האמיץ והחדש? מה טעם להם לבני אדם בחקר האמת כשהפצצות נופלות מסביב?
שאלה מעניינת 4733
אתה מציג את נקודת מבטו של מרקס בנושא, על-פיה יש להתיר אך ורק מחקר מדעי שיש לו תוצאות חברתיות חיוביות; עם כל האהדה שיש לי למרבית דבריו של מרקס, בנקודה זו אני חולק עליו - אינני חושב שישנה אפשרות מעשית להגדיר מראש מחקר מדעי שיוביל לתוצאות "שליליות" או לתוצאות "חיוביות" מכמה וכמה טעמים -
ראשית, עצם ההגדרה של אופי התוצאה המדעית הינו פרטי ביותר ויכול להשתנות מאדם לאדם או מקבוצה לקבוצה, וקשה להכריע בדיון ערכי-אישי שכזה.
שנית, מחקרים רבים מובילים לתוצאות סותרות מבחינת התועלת שלהם, כאשר הדוגמה הברורה מאליה היא חקר האנרגיה הגרעינית שסיפק לנו מחד את פצצות האטום ומאידך את מפעלי האנרגיה הגרעינית (מקור האנרגיה הגדול הנקי ביותר שקיים נכון להיום).
שלישית, גם אם ניתן לחזות באופן תיאורטי את תוצאותיו של מחקר ספציפי, אין שום אפשרות לחזות את השלכותיו על כלל תחומי המדע והחיים - זוהיא מערכת סבוכה של קשרים והשפעות שכל שינוי בה יוצר אדוות-ידע אשר משפיעות על שאר התחומים.

"לפעמים חוסר ידיעה מביא לאדם הרבה יותר אושר מידיעת האמת" - משפט מסוכן ביותר... זוהי הסכמה למעשה לויתורים מוסריים בתמורה לאושר, כלומר - אתה עלול להעדיף לא לדעת שמתרחשות זוועות מסוימות באפריקה נאמר, משום שממילא אינך מסוגל להשפיע על כך וזה עלול רק לצער אותך ולגרוע מאושרך; או אתה מוכן לצנזר את המחקר המדעי כך שרק מה שעלול להועיל לך ייחקר ויבוא לידי שימוש.
סוג כזה של אקספיזם עלול להביא במהרה להדרדרות מוסרית וערכית, שהרי חקר האמת וערכי צדק למיניהם הינם משניים בלבד לאושרו הפרטי של אדם - הרי זוהיא הדקדנטיות בהתגלמותה, הניוון של הרוח האנושית...

הפצצות אינן נופלות מסביב בגלל התגלית המדעית, כי אם בגלל השימוש האנושי הקלוקל בה. גלעד

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים