בתשובה לאסף ארצי, 02/03/08 13:59
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472963
אני רק מעיר על מה שנראה לי כאי-עקביות בניתוח שלך, ולא פתרת אותה כאן. אתה משער שהיורים פועלים מתוך איזשהו אינטרס, הבה נקרא לו "רציונלי", אבל לא סתם מתוך שאיפה להרג יהודים. הגיוני. אבל כשזה מגיע למממנים, אתה כן מוכן להכיר באפשרות שזו סתם שאיפה להרג יהודים. מה הבסיס להבחנה?
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473001
מידת ההקרבה של המסתכן בירי לעומת זו של החופר בכיסו?
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473062
כלומר, היורה לא יסכן את חייו רק כדי להרוג יהודים, אבל כן יסכן את חייו למען רווח כספי או משהו מסוג זה. אפשרי, אבל לאור העובדה שרבים מאותה אוכלוסיה מוכנים למוות בטוח רק כדי להרוג יהודים, הייתי מנחש שעבור רבים מהם זו הנעה חזקה יותר להקרבה מאשר רווח כספי.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473075
רבים זו הגזמה, הם די פחדנים למעשה, פעמים רבות מתעמתים חיילים בודדים מול מאות ואלפים מהם בהצלחה, לו רבים היו מוכנים למות, זה היה נגמר אחרת. המעטים שהם מצליחים לשכנע להתאבד (להבדיל משאר פעולות טרור, שם יש להם את האשליה שהם יזכו לראות עוד יום) הם בד''כ (אם כי לא תמיד) אנשים במצוקה, שמובטח סיוע כספי למשפחתם.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473096
מקבל (ומכאן, גם לדורפל, ומכאן, גם לאסף).
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473212
אני מפרש את דבריו של אסף ארצי, לא חותם עליהם.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 473263
(נכון שכבר קיבלת, אבל בכל זאת)

נתחיל מהתורמים - אם נתקלת בעברך ב'שנוררים', אתה יכול לשער שלאנשים רכי אופי (כמוני, לפעמים) קשה לסרב לנדנונדיהם. וכך מוצאים עצמם אנשים תורמים למטרות שביומיומם כלל לא עולות על דעתם. כך תורמים מבוססים למיניהם עבור מאבקם הצודק של הפלסטינים האומללים. האם הם מחככים ידיהם בשביעות רצון וממלמלים 'עוד עשרה דולר לחיסול יהודים'? אולי כן, אולי לא, אני משער שרובם תורמים ושוכחים.
השנוררים מרוויחים, פרט לסיפוק שבידיעה שעמלו למען מטרה נעלה, אחוזים כאלו ואחרים מהתרומות.
וארגוני הטרור מרוויחים כסף, וזה תמיד טוב ואף פעם אין מספיק.

לגבי היורים - כשאנשים נכנסים לשגרה מסויימת, הם משלימים עם הסיכונים שהיא כוללת. זה נכון ליורי קסאמים, לעובדים במכרות, לתכניתנים שנחשפים לקרינה מהמסך, ולשנוררים שעלולים לחטוף מכות.
למה הם נכנסו לשגרה הזו מראש? כסף טוב וסיפוק מהעבודה, כנראה.

לגבי רציונליות - מנסיוני הדל, אנשים לרוב לא פועלים בצורה רציונלית, גם אם הם יודעים לחשוב ולדבר בהגיון. את רוב הפעולות אפשר לצפות מראש, אבל זה לא רציונליות אלא סתם הרגלים.

(האם זה עקבי יותר? לא יודע, אבל זו לא אשמתי, זה האנשים שלא עקביים)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים