בתשובה לרון בן-יעקב, 07/08/08 23:34
אילו התקיימו הבחירות היום 487327
אבל זה נכון לגבי כל סקר, לא?
אילו התקיימו הבחירות היום 487346
אני לא חושב. למשל מופיעים לי בעמוד הראשון הסקרים הקודמים האלה:

עד כמה אתה יוצא דופן?
מה, בדרך כלל, אוכלים לארוחת הערב אצלך בבית?
האם אתה סובל מפוביה כלשהי?
הספרות הטובה ביותר נכתבה ב-

הסקרים האלה הם מסוג הערכה עצמית, עובדות על עצמך, או הערכה סובייקטיבית של מדיום אמנותי. נכון שכל אלה מושפעים מהסביבה החברתית, אבל נראה לי שאם תנתח את סוג ההשפעה סביר שתראה הבדל משמעותי.

למעשה, הסקר הנכחי מבקש מהעצמי הנכחי שלך לשים את העצמי המדומיין שלך כשהוא נמצא בסיטואציה חברתית מדומיינת. זה נראה לי קשה במיוחד, בלשון המעטה, מהסיבות שציינתי למעלה.
אילו התקיימו הבחירות היום 487351
התכוונתי לסקרים של מכוני סקרים. אם בראש הליכוד יעמוד אלברט שוויצר, והוא יתחרה מול צ'יצולינה, וקוקה קולה תצא עם קינלי בטעם סרדין, האם עדיין תכה את אישתך?
אילו התקיימו הבחירות היום 487355
יכול להיות למרות שאני יכול עדיין לראות הבדל בין סקר בחירות לסקר הנכחי.

סביר להניח שקודם שהחברה הישראלית תמיר את גיוס החובה בגיוס אחר היא תעבור שינוי חברתי תרבותי די עמוק, כשאחד מהאספקטים שלו הוא הזהות הקולקטיבית והזהות העצמית שנגזרת ממנו. האתוס הציוני-מהפכני יוחלף במשהו אחר, שביא גם מאוויים חברתיים חדשים, תעוצב אולי הסטוריה (מיתוס, זכרון קולקטיבי) שונה או אחר, תפישת המבנה החברתי תשתנה מבחינה של חלוקה מעמדית/אתנית/מוצא וכו' ועוד ועוד. סביר גם שהשינוי העמוק הזה יבוא רק כשיהיה גם שינוי במצב המדיני כללי של ישראל (למי יש זמן ומשאבים לזה כל עוד הסכסוך ושאר איומים מצריכים תשומת לב כה רבה?), וגם זה יתרום לדרך בה הישראלי תופס את עצמו ביחס למרחב. יכול מאד להיות גם שצבא מקצועי יהיה "עיוור" למוצא אתני כך שגם פלסטינאים ישראלים יתגייסו לצבא מקצועי-התנדבותי מריטולוגי ועל בסיס כלכלי.

זה נראה לי שונה מספקולציה שמתבססת על העדפה אישית שתוכנה הספציפי זה אדם מסוים - מקיין/אובמה, מופז/ליבני, מבלי שהסיטואציה החברתית-פוליטית-תרבותית משתנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים