בתשובה לצפריר כהן, 04/03/10 9:35
מלחמת פטנטים בתחום הסלולרי 583819
למי שבמקרה לא שם לב, בתחום הסלולרי יש מלחמת פטנטים של ממש. כולם תובעים את כולם. בין השאר משתדלים שם גם להתחמש בפטנטים מחברות קיימות. גוגל היא חברה צעירה יחסית (בעיקר בתחום הטלפוניה) ולכן היתה צריכה להשקיע לא מעט גם ברכישת פטנטים.

היא נכשלה בניסיונה לרכוש את הפטנטים של חברת נורטל (Nortel [Wikipedia]). לאחר מכן היא קנתה את חטיבת הטלפונים הסלולריים של מוטורולה (מוטורולה מוביליטי). הסברה הנפוצה לאחר מכן היתה שגוגל רכשה את החברה כדי שיהיו לה יותר פטנטים (להגנה עצמית) או לחילופין: כדי שיהיו לה טלפונים סלולריים משל עצמה. יהונתן קלינגר העלה את הסברה שגוגל רכשה את החברה כדי להזמין תביעה מאפל או מיקרוסופט (אותן הוא מכנה במאמר "טרוליות פטנטים"). נראה שתחזיתו התקיימה, פחות או יותר.

לפני כמה ימים הודיעה חברת Intellectual Voltures (סליחה, Intellectual Ventures), טרול הפטנטים המקורי1, על הגשת תביעה על הפרת פטנטים כנגד גוגל. לזכותה של גוגל יש לאמר שהיא סירבה לקנות רישיון שימוש בפטנט מהסחטן והעדיפה לחטוף תביעה (בניגוד לחברות אחרות בתחום ששילמו רישיון. בין השאר הסתבר שגוגל היא גם אחת החברות שהשקיעו בטרול הפטנטים האמור (אבל לא היחידה. תוכלו למצוא שם את אדובי, אמאזון ואפל, וזה רק מהחברות שמתחילות ב-A).

אז לסיכום: גוגל תובעת את גוגל?

________
1 אחד ממייסדי החברה הוא פיטר דטקין, שעבד לפני כן כעורך דין של אינטל, וטבע את המונח "טרול פטנטים" ככינוי גנאי לנתן מירוול, המייסד הראשי, בעת שזה תבע את אינטל (לפני ייסוד החברה).
מלחמת פטנטים בתחום הסלולרי 584191
פשוט מתוק.
ההתנהלות של קורפורייט אמריקה תמיד מזכירה לי את הסצנה היפהפיה מדוע לא נוכל להסתדר? מתוך "הפלישה ממאדים".
מלחמת פטנטים בתחום הסלולרי 596932
כתבה על הפטנטים של נורטל לשעבר.

הם ניקנו, כזכור, ע"י קבוצה של מספר חברות (אפל, EMC, מיקרוסופט, RIM, סוני-אריקסון). בהמשך החברות הללו העבירו לרשותן 2000 מתוך אותם 6000 פטנטים ועם שאר 4000 הפטנטים הם (כל החברות הנ"ל למעט EMC) יסדו חברה בשם Rockstar. כך נוצר טרול פטנטים שלא כבול לכל מיני מגבלות של החברות הנ"ל, אך מכניס להן כסף.

דרך אגב, מסתבר שחברת נורטל השקיעה המון משאבי פיתוח בפטנטים הגנתיים (לפי הכתבה). אולי זו עוד אחת מהסיבות שהיא לא הצליחה לעמוד בתחרות (ספקולציה פרטית שלי)?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים