בתשובה לאפופידס, 17/10/11 8:54
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584721
זה לא מה שאני הבנתי. מכשירי GPS לוקחים בחשבון אפקטים יחסותיים (הן מהירות הלוויין ביחס לכדור הארץ והן ההבדל בכוח המשיכה בין מסלול הלוויין ובין פני כדור הארץ) בחישוב המיקום וכך ניתן להגיע למיקום מדוייק ביותר (20 ס"מ על פי האמור).

הבעיה היתה שהם גם השתמשו באותות של הלוויינים כדי לסנכרן את השעונים בשתי נקודות המדידה בלי להביא בחשבון את המהירות היחסית, כך שזמני היציאה וההגעה של הנייטרינים נמדדו למעשה במערכת היחוס של הלוויינים, שבה המרחק בין הנקודות באמת יותר קטן.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584757
צודק.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584809
אז יצא אישוש ניסויי יפה לכך שנייטרינים נעים במהירות האור?
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584822
אני לא בטוח מה המסקנה. אפשר להסיק שבהנחה שתורת היחסות נכונה אז ניטרינים נעים כמעט במהירות האור או לחילופין להניח שניטרינים נעים כמעט במהירות האור ולקבל אישוש לתורת היחסות. מה שבא לך.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584915
בלתי אפשרי להוכיח נייטרינו נעים במהירות האור, כי פירושו של דבר זה למדוד שהפרש המהירויות בינהם הוא אפס (ואפס אי אפשר למדוד). מה שניתן לומר, הוא שבהינתן תורת היחסות, ההפרש בין מהירות הנייטרינו למהירות האור קטן (מה שאנחנו כבר יודעים בדיוק רב בהרבה מסופר-נובות).
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584921
קשה להוכיח שהפרש הוא בדיוק אפס...אלא אם כן ישנו הבדל איכותי בין שתי האופציות - כמעט אפס ובדיוק אפס. במקרה של הנייטרינו ההבדל הוא שאילו היה הוא נע בדיוק במהירות האור, הוא לא היה משנה את מצבו תוך כדי תנועה. ואולם, בסוף שנות ה-‏90 התברר שהנייטרינו משתנה תוך כדי תנועה ומכך אנו יודעים שמסתו אינה אפס.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584929
ומכיוון שמסתו אינה 0, אז בהנחה שתורת היחסות נכונה, מהירותו קטנה ממהירות האור.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584931
שוב אתה צודק. נו, מה יהיה?
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584930
לא קשה, בלתי אפשרי. לא משנה מה רמת דיוק המדידה שלך, אני תמיד יכול לטעון שהפרש המהירויות בינהם קטן בכמה סדרי גודל (הטיעון הזה תקף גם לתופעות כמו על-מוליכות למשל, שמבחינה פורמלית לא מוכחת כמוליכות אפס, אלא רק ככזו שטרם הצלחנו למדוד אותה, ולכן משערים שהיא אפס).
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584936
התכוונת התנגדות אפס, לא?
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 584937
כמובן, טעות שלי.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 587884
צוות אופרה עשו ניסוי נוסף שלטענתם מוכיח שוב את התוצאה שלהם.

_________
כותב הידיעה מתייחס לטענתך ע"י הבאת מאמר.
שיט, ידעתי ששכחנו משהו 587921
לא נראה לי שבעיית סינכרון פשוטה יחסית, מהסוג של שימוש בלוויני תקשורת, היא ''השגיאה'' של צוות אופרה (אם יש בכלל שגיאה כזו).

דעתי היא שהנקודה החלשה בניסוי היא התכונות הפיזיות של הניוטרינו, הנינטרינים מכל הסוגים הם חלקיקים שהתנהגותם הפיסיקלית לא ממש מובנת. פעם אמרו שהניטרינים חסרי מסה לגמרי, אחר אמרו שיש להם מסה זעירה אבל לא ידוע בבירוד מה המסה של כל אחד מהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים