בתשובה לאינקוגניטו, 20/11/11 20:38
587640
1. אני בספק. מוצרי פלסטיק נדחסים טוב למדי תחת לחץ‏1. יש חומרים אורגניים שמתכלים לאט מאוד במעבה האדמה.

2. לא חסר לנו מקום לקבור את זבל, יש לנו את דודאים (ועוד אתרים רבים שיכולים להיות מפותחים בנגב, כי מדינה לא צריכה להיות מוגבלת לאתר הטמנה מרכזי יחיד).

3. איסוף, שינוע (פלוס זיהום נלווה, אולי יבנו רכבת לדודאים ?), הכנה נכונה של אתר פסולת (פשוט לאמץ תקן מתקדם, לא צריך להמציא את הגלגל). אם אני זוכר נכון, היעד של המשרד לאיכות הסביבה עמד על היטל של כמאה שקלים לטון (בעתיד), בחו"ל זה לעיתים יותר, אבל בעיקר במקומות בהם צריך להעביר את הזבל מרחקים גדולים (ואם כל הכבוד לארצנו, אין כאן מרחקים גדולים). זה אומר שהעלות של הקילו וחצי אשפה ליום שהישראלי מייצר היא כאגורה וחצי (אני חושב שזה לא כולל הוצאות פינוי הפסולת, שמאוד משתנות בהתאם לאופי הישוב). אם דיפון כפול דורש שלוש אגורות ליום, גם זה נראה לי מוצדק.

אם כבר להשית עלויות על המזהם (ואני בעד), אז במקום לגבות מס מהעיריות, שאינן יכולות לעשות דבר בנוגע לייצור האשפה של תושבי הערים, צריך לגבות את המס מיצרני האריזות (או כל פסולת לעתיד). אבל שוב, בגלל שהמס יוצא אפסי, אין בזה טעם.

1
As of 1993, U.S. landfills consist of 40% to 50% paper waste, 20% to 30% construction debris, and 1.4% disposable diapers
http://en.wikipedia.org/wiki/Landfill_in_the_United_...
אני מניח שהיום זה קצת יותר, וכאן מדובר על פסולת שהיא לא רק ביתית, אבל מכל מקום, הפלסטיק לא מאוד משמעותי לנפח האשפה המיוצרת.
587650
מעבר לשטח עצמו המשאית שנוסעת הלוך חזור 220 ק"מ לדודאים ו340 ק"מ לאפעה פולטת מזהמים (נניח פחמן חד חמצני) וצורכת דלק, מעמיסה על הכביש לבאר שבע והורסת אותו, לעומת זאת מפעל המחזור כמעט ולא משחרר פחמן חד חמצני, לא מעמיס על הכביש ולא הורס אותו.
רכבת הזבל 587677
יש שרות רכבות זבל שיוצאות מחיפה, עוצרות בחדרה ובבני ברק ומובילות אשפה לתחנת ''צפע''. משם הפסולת מועברת במשאיות למישור רותם ומוטמנת במכרות של חברת ''רותם אמפרט''.
רכבת הזבל 587770
תודה.
587771
צ"ל כמובן 15 אגורות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים