614077
בתכל'ס, שום חדש. הארגון הזה, מזווית ראייתו של שומר מצוות, מצטיין בעיקר במציאת דברים שאין בהם חידוש אלא למי שלא מכיר את החומר, ואז פרסומם בקול תרועה רמה.
והנה למשל תשובה דומה של ראש ישיבת עתניאל, שנחשב כמדומני רב לא פחות חשוב מרוב חברי 'בית הלל'. התשובה פורסמה לפני שנתיים בעלון שבת *מאוד* נפוץ (ומכאן שהגיעה לקהל גדול).
614079
לחלופין: לגיטימציה להתנהגות מחמירה פחות?
614081
במקרה של הפסק הזה, תשובות דומות לו ניתנו ופורסמו בין השאר מהרב דב ליאור - אחד הבולטים ברבנים החרדים-לאומיים, לא בדיוק ליברל. שוב: הארגון הזה נראה לי מחדש מעט מאוד ובעיקר מייח"צ.
614105
אבל בדברים האלה יש ליח"צ חשיבות גדולה, הלא כן? אני מדבר על יח"צ כלפי הציבור הדתי, לא החילוני.
ובכלל, האם מקוריות בפסיקה היא ערך ביהדות? (ניחוש: לא, ואין לך טענה כלפי "בית הלל" על המחזור. הטענה שלך היא כלפי התקשורת החילונית (והאייל) על פספוס החדשות כשהן חדשות (או מפי מתנחלים) וחגיגתן כשהן מיוחצנות נכון (ומפי דתיים נחמדים). צודק.)
614112
ניחוש:יש לו גם על הארגון עצמו,על פי הטון.
מרפרוף על הפסיקות באתר, כמה מהן הפתיעו אותי בשמרנותן (נניח, בדיני צניעות). עם זאת, למיטב ידיעתי, פסיקת הלכה מפי רבניות (גם בנושאים כלליים) היא חידוש.
614129
ליחסי ציבור יש חשיבות, אבל מוגבלת. ופה, בהתאם לנקודות שלך: מקוריות בפסיקה איננה ערך כשלעצמו, אלא כשיש בזה צורך*; הטענות שלי *אינן* כלפי התקשורת החילונית והאייל, אלא כלפי הארגון.
למה? כי הארגון מתמחה ביצירת רושם של "אנחנו עשינו משהו חדש!" בהודעות הדובר שלו, כשבתכל'ס לא רק שאין שום דבר חדש בחלק ניכר מהדברים, אלא שהתשובה המלאה מתגלה כשמרנית למדי וכשונה מהרושם של הדובר. ייקחו עמדה שמרנית - סבבה. יקחו עמדה לא שמרנית - סבבה. ייקחו עמדה מיינסטרימית ויציגו אותה כאילו המציאו את הגלגל - לא כל כך סבבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים