ממשלה איתנה, ''מסמר בלי ראש'', תפגע בעניים לטובת בעלי ההון 614216
ממשלה איתנה, "מסמר בלי ראש", תפגע בעניים לטובת בעלי ההון
קשרי הון-שלטון יביאו לכך. לא טפשים הם אותם בעלי הון שמתגיסים להשפיע עלינו בנסיון לשנות את שיטת הבחירות. הם מבינים שלא איכפת לשרים אם בתום כהונתם היציבה והארוכה, המובטחת לפי שיטת הבחירות המוצעת ע"י שוחרי המשילות, יוחלפו באחרים, אחרי שכבר הספיקו להתעשר או להתקשר בקשר של קימא עם בעלי ההון בשביל "לעשות לביתם". מה שכן אכפת לשרים אגואיסטים הוא אם אפשר יהיה להחליפם לפני שיספיקו להשיג את מטרותיהם האישיות. מכאן, שהיציבות השלטונית היא יתרון לחברי ממשלה נצלנים ולמקורבים אליהם אבל יתרון זה הוא על חשבונו של הצבור הנעשק.
יתר על כן, ממשלה שנתמכת ע"י רוב פרלמנטרי מובטח שיעניק לה כח רב, כאשר תבא לפגוע במיעוט, תמצא חסרת בלמים, הצבור הכואב יזעק והשרים לא ישמעו. כשהוקמה קואליציה שנתמכה ע"י 94 ח"כים, ושאול מופז הלל את המשילות שהושגה, הזהיר רובי ריבלין, יו"ר הכנסת וחבר הקואליציה החזקה שנוצרה אבל גם פרלמנטר ותיק ושוחר דמוקרטיה אמתי: "האופוזיציה תתקשה להוות משקל נגד אמיתי לקואליציה. אני חושש שהמערכת הפרלמנטרית תתנוון"
ממשלה איתנה, ''מסמר בלי ראש'', תפגע בעניים לטובת בעלי ההון 614228
דווקא ממשלה מרכזית חזקה היא לעיתים הדבר היחידי שמסוגל לפגוע בחזקים לטובת אלה שאין להם.
באימפריה הביזנטית, למשל (ואני חושב שהיא לא היתה היחידה) הממשלה המרכזית כפתה רפורמה אגררית ושמיטת חובות פעם בכמה עשרות שנים. העניין שם היה שריכוז ההון הטבעי יצר אחוזות גדולות שלא שילמו מיסים ולא שלחו אנשים לצבא. כשאלה התחזקו יתר על המידה, המדינה נכנסה למשבר (פיננסי וצבאי) ורק רפורמה אגררית ושמיטת חובות יכלו להחזיר אותה למצב מתפקד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים