634792
טוב יעשה מר בנט אם ייקח לתשומת לבו את ההערה של לפיד. אמנם הציבור מבקש סיפוקים מיידיים, אבל עליו מוטל לחשב את א' ב' וגם את גימל. מוטב שישאל את עצמו האם הוא מסוגל לנמק את עמדתו לא מ-א', אלא מגימל. וטוב תעשה גם הגברת שקד, אם תרסן מעט את הצרחנות שלה, ואם אפשר גם שתואיל לאסוף את השיער במקום להופיע כמו איזה מוגלי.
634862
אינני מבין את הטענה ולפיה ישראל ניצחה במלחמת לבנון השנייה. הטענה הזו אשר עלתה לראשונה מפי הבכירים אשר נדרשו למסור דין וחשבון על ההחלטות ועל ההתנהלות שלהם, היינו בעלי אינטרס מובהק לתאר את המלחמה כהצלחה, נקלטה ונתאמצה בציבור לנוכח השקט השורר מאז בגבול הצפוני. המדובר הוא באולמרט ובחלוץ. טענה זו זכתה לחיזוק משעה שחסן נסראללה הביע חרטה לכאורה על האופן שבו נתגלגלו הדברים, כביכול הדבר מעיד על ניצחון ישראלי.

מאז קיץ 2006 אמנם לא נורו מטחים מגבול הלבנון, זה נכון, אבל זה הפרמטר הקלוש, כך לדעתי, שניתן למדוד בו את תוצאות המלחמה ההיא.

במישור המיידי חזה העולם כולו בחוסר היכולת של צה"ל להכריע את חזבאללה אשר המשיך לירות ולהושיב את הצפון כולו במקלטים, משך כמעט חודש ימים ועד הדקה האחרונה. כושר ההרתעה הישראלי בעקבות המלחמה -נחלש.

מאז המלחמה חזבאללה אמנם לא ירה, אבל הכפיל, שילש וריבע את ארסנל הטילים שלו, שיכלל את הדיוק שלהם, את הטווח, את שיטות הפעולה, את הפיזור. אינני מצליח להבין איך תוצאה כזו יכולה להיחשב לניצחון ישראלי. כזכור אחת ממטרות המלחמה הייתה לפרק את חזבאללה מנשקו, לפרז את דרום הלבנון, שלא לדבר על שחרור החטופים. שום דבר מכל זה לא הושג. מסמך 1701 הוא פארסה, עדיף שלא היה בא לעולם, לבל ילעגו ל"מדינאים" הישראלים בעולם. אחת מיני רבות.

יתר על כן, כמעט מיד לאחר המלחמה השתלט חזבאללה למעשה על מדינת לבנון, והפך להיות בבחינת ארגון שיש לו מדינה. שנסראללה אמר שבדיעבד היה מעדיף להימנע מן המלחמה, זה רטוריקה לצרכי פנים, להחניף לעדות בלבנון, אגב מהלך ההשתלטות על המדינה. למעשה הפך חזבאללה בתוך זמן קצר לארגון אימתני ולבעל הבית של לבנון. שמאז נעשה חזבאללה מעורב במלחמות המוסלמיות, זו אינה תוצאה של מלחמת לבנון.

"לא אני יושב בבונקר" אמר אולמרט דהיינו לציין איזה הישג שהוא, כלומר שנסראללה האיש נכנס לבונקר, וגם זה לא לגמרי נכון, שהרי גם אולמרט צפוי זה עתה לשבת ולזמן רב בתא סגור, חשוך מאור השמש. אפילו זה לא נכון.

האיזכור של מלחמת לבנון כמודל של ניצחון, עולה כעת מן הציבור, במגמה לדרבן את הממשלה לפעולה רצינית. "שיהיה כמו בלבנון" - כלומר שלא תיירנה עוד רקטות. אוי ואבוי אם זה יהיה כמו בלבנון. כל מיני חברי כנסת שחצנים שיוצאים בהצהרות רברבניות, איילת שקד, ודני דנון וצרחנים למיניהם.

על סבלם של תושבי הדרום אין ויכוח. לפני שנכנסים לעזה, האם מקבלי ההחלטות יודעים להעריך לאן כל זה הולך?
634958
אינני בטוח שישראל צריכה לרצות לנצח, להכריע את המערכה הזו, או ''להדביר'' את ירי הרקטות והטילים. אף הייתי אומר שמוטב לישראל שתרצה שחמאס ימשיך לירות, אם כי במינונים נמוכים.
634865
המשפט האחרון שלך מצחיק. פעם ראשונה שאני נתקל בנביא שקר עם הומור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים