בתשובה למאיה, 11/12/15 14:22
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669601
הכוונה מאחורי התגובה שלך ברורה ומחליאה. באותה מידה גם צוין שברוך גודשטיין יצא לפגע כנסיון לנקום את רצח חברו מרדכי לפיד ובנו שלום, בידי ערביי חברון. גם אותו את מצדיקה?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669606
הכוונה של המפרשים אותי מחליאה (אם להשתמש בתיאור שלך). מי דיבר על להצדיק? יש הבדל בין להבין (במובן הפשוט, לא להבין מתוך אמפתיה כלשהי אלא פשוט להבין) לבין להזדהות, להצדיק, לקבל, לתרץ או כל ביטוי חיובי אחר. העובדה שאתה וחבריך מיד קפצתם לפירוש הקיצוני והמזיק - "להצדיק" מעידה רק עליכם.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669610
את גם מבינה את ברוך גולדשטיין?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669611
אני לא יודע בקשר למאיה, אבל על עצמי אני יכול להעיד: אין במעשה של הרופא הטוב ההוא שום דבר שקשה להבין.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669613
ההמצאה הזאת של ''מבין אבל לא מצדיק'' היא תועבה סמנטית. זה פשוט ביטוי מכובס וחסר תוכן, וסוף הפסקה שקודמת למכבסה בהחלט מהווה הצדקה לטרור, בין אם מכחישים מיד אחרי ובין אם לא (''אתה אפס מאופס. אבל זה לא שאני לא מעריך אותך'')
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669614
יש הבדל בין המילים "מבין" ו"מצדיק" - אתה כנראה חירש להבדל הזה, אבל לקרוא לערבוב בין השתיים "תועבה סמנטית" זה כמו שעיוור צבעים יקרא לרמזור "תועבה אלקטרומגנטית". זו תועבה רק בהקשר של המוגבלות של השומע/רואה, כי נראה לו שהערבוב כאוטי וחוטא למטרה בשימוש במלים/צבעים.

אם אתה חושב שהעובדה שאתה לא מסוגל להבין משהו ולא להצדיק אותו מקנה לך עליונות מוסרית על מי שכן מסוגל, כדאי שתסביר את זה ולא תסתפק בתחזור על זה שוב ושוב (אולי אתה לא רגיש גם להבדל בין ה"להסביר את X" לבין "לחזור על X במילים שונות", אבל למי שכן זה משעמם...).
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669616
לא. לא מדובר בביטוי מכובס, אלא בביטוי עמוס בתוכן ומוצדק סמנטית.

צ'רצריל היה צריך להבין את גרמניה הנאצית, רייגן את ברית המועצות ואובמה צריך להבין את דאעש. ניקיאס היה צריך להבין ספרטה, והדוכס מוולינגטון את נפוליאון. הדרישה להבין "להבין את האוייב" היא עיקרון יסודי וראשוני עוד אצל סון דזה, מקיאוולי, ז'ומיני, קלאוזביץ, מהן וקורבט.

מאז ש-"אסטרטגיה צבאית" הפכה לתחום עיסוק מובחן, היה ברור לכל מי שעסק בכך שניצחון בקרב אפשר אולי להשיג על ידי תקיפת האוייב, אבל כדי לנצח במלחמה צריך לתקוף את האסטרטגיה של האוייב. ובשביל זה צריך להבין אותה, ואותו.

וכמו הריצה של קרמבו, "הבנת האויב" התחילה בתור העיקרון התאורטי הכי חשוב של האסטרטגיה הצבאית, ואז הפכה לאט לאט למרכזית יותר ויותר.

אחרי מלחמת העולם השניה, בעקבות היכולת להשמדה הדדית, אסטרטגים שינו פוקוס מ-"תכנון קרבות כך שהמלחמה תנוצח" ל-"המנעות מקרבות כך שהמלחמה תנוצח", תפקיד הצבאות הוסב מ-"לוחמה" ל-"הרתעה", והשילוב של מודיעין ותורת המשחקים (שילינג, קהאן) דחק ממרכז הבמה האסטרטגית את העיסוק בקווי-האספקה והשליטה בכוחות. "הבנת האוייב" הפכה כמעט לחזות הכל ("הצדקתו" לא עמדה על הפרק כמובן, בטח שלא במלחמה הקרה שהייתה במובהק מלחמה אידיאולוגית).

אבל זה עוד כלום. עם נפילת ברית המועצות ועלייתה של ארצות הברית כהגמוניה הצבאית היחידה בעולם (חייל האוויר הגדול בעולם הוא כמובן חייל האוויר האמריקאי. אתה יודע למי שייך חייל האוויר השני בגודלו בעולם? לחיל הים האמריקאי), המלחמות הפכו לאסימטריות והטרור ולוחמת הגרילה לסטנדרט החדש בניהול מלחמות. כמה זמן לקח לארה"ב להביס את צבא עיראק, או אפגניסטן? באיזו מידה הם השיגו שליטה באוכלוסיה המקומית אח"כ? כמה זמן ידרש להם כדי למוטט את שלטון אסד או ח'אמנאי? פחות זמן משלקח לי לכתוב את ההודעה הזו, כנראה. באיזו מידה זה יקדם את האינטרסים שלהם בסוריה או באיראן? סביר שבאותה מידה שכתיבת ההודעה הזו קידמה את האינטרסים שלי. מזלם של האמריקאים שלאובמה שליטה עצמית טובה משלי.

האסטרטגיה הצבאית המודרנית (כדוגמת counterinsurgency) מתמקדת ב-"הבנת האוייב" במובן מאד אישי. לא מספיק להבין את השלטון ומטרותיו, צריך להבין את האוכלוסיה, התרבות והמנהיגים המקומיים. רק כך יש סיכוי לפעול נגדו באפקטיביות, ולא לשחק הישר לידיהם של המתנגדים.

קח למשל את דאעש: הבנת האסטרטגיה (המצויינת!) שלהם מול המערב, והאופן בו פעולות הטרור שהם מקדמים משתלבות בה היא קריטית. וקלה. לא, הם לא מעוניינים להשתלט על צרפת מבפנים על ידי ריבוי טבעי (בניגוד למגיבים ברוטר, הם לא מטומטמים). הם שואפים ליצור מצב בו כל מוסלמי (לכל הפחות סוני, אבל לא רק) יעמוד בפני ברירה: לחיות במערב ולנטוש את דתו, או לעזוב את המערב ולהצטרף למדינה האיסלמית. הדרך בם הם מקווים להשיג זאת היא על ידי יצירת אווירה של חוסר-סובלנות בלתי נסבלת כלפי מוסלמים, שתגבר על ההנאה החומרית שהחיים במערב מאפשרים. אפשר להתנהג כמו טראמפ (וכמו שאתה מציע), לגלות אי-הבנה כאידיאולוגיה, ולשרת את מטרותיהם באופן כל כך מוצלח שעולה החשד שהוא משת"פ שלהם, ואפשר לנסות לתקוף את אסטרטגיה שלהם, לכרות ברית עם מוסלמים מתונים יותר (במקרה של דעאש זה יכול לכלול גם את אל-קאעידה...) ואולי אפילו לנצח.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669617
כן מדובר בביטוי מכובס. כל תגובה 669549 היא אוסף של ביטויים מכובסים (תיאור מחבלת רוצחת כ"הנערה יצאה לפגע") שמטרתם להצדיק - בצורה לטנטית - את נסיון הרצח, והם מעידים על הכוונה האמיתית מאחורי נסיון ה"הבנה". הרי אם יוחלט שמעתה בני משפחה של "שאהידים" יהיו תחת מעקב צמוד - מאיה תהיה בין הראשונים לגנות.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669618
איזה בזבוז של התגובה של עומר... הדבר היחיד שאפשר ללמוד מהתגובה שלך הוא אישוש הסברה שלי ( תגובה 669614 ) שאתה לא מסוגל להסביר את עמדותיך לבר פלוגתא אלא רק לחזור עליהן עד שיתייאש.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669619
לא. ואם זו התגובה שלך להודעה הקודמת שלי, כנראה שבזבוז הזמן שלי כאן הוא מוחלט אף יותר משחשבתי. אני לא יודע באיזו מידה ובאיזה אופן תאוריות "מעגל הדמים" למינהן נכונות, אבל אם העולם עובד כך שחיכוך תכוף בין חיילי צה"ל לבין אוכלוסיה אזרחית מגביר טרור יחידים ומועיל לאגפי כוח-האדם של ארגוני הטרור, אז יש לשקול ברצינות הפחתה משמעותית שלו כמרכיב במאבק נגדם, במקום התגובה האינסטנקטיבית של הגברת החיכוך. מובן מאליו שזה לא הפקטור היחיד בתמונה וכו', אבל זה לא משנה: הנקודה היא שחשוב להבין את מניעי הטרוריסטים, כי הם מן הסתם יהיו פקטור משמעותי בכל אסטרטגיה בטחונית ראויה לשמה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669651
שני יהודים נכנסו לעיר אחת לצרכי פרנסה.
כאשר יצאו ממנה פגשו יהודי ששאלם: מה טיבה של עיר זו?
ענה האחד: רחובותיה מלוכלכים ורועשים. אנשיה רמאים וערמומיים.
ענה השני: רחובותיה רחבים ועטופי עצים. אנשיה מאירי פנים וטובי מבט.

כל אחד מביא לפרשנות שלו את שבלבו.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669653
ומסתבר שבלבך הצדקה לטרור.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669657
זה לא יעזור לי, מה? עד כמה שאנסה להסביר את כוונתי אתה תתעקש שמחשבותיך על כוונתי מדוייקות יותר. אתה קורא לי שקרנית. שיהיה בהצלחה.
זאת שלנו זו גם כן 669659
שתי קבוצות מתעקשות להצמיד את ניתוח המניעים להצדקת המעשים: הימין הישראלי והחמאס.
זאת שלנו זו גם כן 669692
ברור שהמירמור \ קיפוח \ עוני \ כיבוש משמש את הימין (שכחת הקיצוני) אבל טעית לגבי החמאס. האמנה לא מייפה את מניעיו הגזעניים דתיים להשמדת המדינה היהודית.
באחו נושך לגרש.
זאת שלנו זו גם כן 669696
התכוונת מה עוז צור לא?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669621
בשולי הדברים, המשפט "צ'רצ'יל היה צריך להבין את גרמניה הנאצית" מזכיר לי שצ'רצ'יל נהג להתייעץ עם אסטרולוג (אחד בשם Louis de Wohl)! חובבי האסטרולוגיה ניסו לעשות מזה עניין גדול, אבל אין כמעט ספק שצ'רצ'יל פשוט רצה ללמוד מה האיצטגנין של היטלר מספר לו. אם תרצה, צ'רצ'יל ניסה להבין את היטלר, או לפחות חלק מההתנהגויות הצפויות שלו. צ'רצ'יל עצמו לא האמין באסטרולוגיה, אבל הוא הבין שאפשר להפיק ממנה תועלת לפעמים (הוא גם שלח את אותו לואי לארה"ב בנסיון להטות את בעת הקהל לתמוך בבריטניה עפ"י תחזיות אסטרולוגיות שהבטיחו נצחו מהיר או משהו כזה).
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669622
ואולמרט הזמין מאמ''ן פרופיל פסיכולוגי של אסד.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669623
מרתק, תודה על הסקירה ההיסטורית של הפיכת הבנת האויב לאסטרטגיה שתוביל לניצחון, תהא משמעותו של זה אשר תהיה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669625
תודה רבה, אבל קצת מוגזם לכנות את ההודעה הזו "סקירה היסטורית"...

להשוואה, ובאותו הקשר, הנה סדרה של 3 פוסטים בעברית על counterinsurgency בבלוג (המצויין) של דני אורבך:

1. קלע דוד: Counterinsurgency והתורה החדשה למלחמה בטרור.
2. Counterinsurgency: איך עובדת התורה החדשה למלחמה בטרור.
3. קונטר התקוממות במבחן: מה קרה בעיראק ואפגניסטאן?
מצעד האיוולת של הפלצנים 669642
כמובן שמאור ציון צודק.וכרגיל באמצעות ניפוח,ניימדרופינג והכנסת מושגים מפוצצים שאינם קשורים מנסים להסתיר דבר מאוד פשוט-נאצים.מאיה מתרצת רצח של יהודים בצורה שהיא לא תתרץ רצח של אף בן אנוש אחר,ואתה מגן על הדבר הזה.זוועה.

אחרי התגובה המושקעת ,האם אדוני יכול להסביר לי איזו "אסטרטגיה צבאית" ניתן להבין מזה שהרוצחת הטרוריסטית ניסתה לרצוח יהודים בגלל דוד שלה או סבתא שלה או הכלב החולה שלה (בלי קשר לדוד)?
איזו איכות יש ל "הבנת האויב" הזאת? איזה מימד עומק יש להבנה הזאת?

אולי תסביר לאנשים שפחות מבינים, באמצעות תורת המשחקים (של שילינג,קהאן(!!) כמובן) איזה תרשים (בפאוורפוינט בבקשה) קבלת החלטות הייתה לנערה הרוצחת?

איך הגעת לקבלת החלטות של חיל הים האמריקאי (!!) ודעאש מהחלטה של נערה חולת נפש ומוטרפת כמו רוב העם של חיות האדם שהיא שייכת אליו?

אתה יודע מה, עזוב את כל זה, מה אתה חושב שמאיה התכוונה שהיא כתבה שהטרוריסטית רצחה בגלל שדוד שלה נהרג? מה אנחנו האנשים הרגילים שאינם שולטים בתורת במשחקים,פיזיקת קוונטים ומוזיקת ימי ביניים יוונית,אמורים להבין מהמשפט הזה?

אני אומר לך מה אני מבין-היא רצחה (תוצאה) כי הרגו את דוד שלה (סיבה) לכן מי שיצר את הסיבה (כנראה חיילי צה"ל,אבל זה לא באמת משנה,כל יהודי עובד טוב) אחראי לתוצאה.
תעשה את החישובי מטריצות,פרבולות תורת המשחקים ומשחקי התפקידים- האם מה שתיארתי ריגורוזי (גם אני יכול!) ומדויק?

אם הייתי המגיב פה שמצטט את חנה ארדט הייתי כותב:"הרוע מטביע את חותמו על מחשבה ריקנית."
מצעד האיוולת של הפלצנים 669646
על כל השאלות שלך כבר עניתי, ולכל הנקודות שלך כבר התייחסתי. אולי ימצאו כאן כותבים סבלניים ובמצב רוח פדגוגי מתאים, שינסחו לך איזו תשובה במילים קצרות הכתובות בכתב גדול וצבעוני ומלווה באיורים חמודים, בתקווה שתצליח לעקוב. אבל אני מקווה שאף אחד לא יתפתה בטעות לחשוב שיש לך בכלל כוונה להתדיין ולא רק להתנצח.
מצעד האיוולת של הפלצנים 669648
אבל דווקה ענית,ולא חשבתי אחרת.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669649
מעניין מאוד, תודה.
האם אתה יכול להרחיב בעניין האינטרסים והאסטרטגיה האמריקאית בעיראק- מה WMD שלא היו ועד היום?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669660
אני בספק אם אוכל לחדש לך בנושא. צריך גם להפריד בין האינטרסים (האמיתיים או המדומיינים) שהובילו את ארה''ב למלחמת המפרץ השנייה, לבין האסטרטגיה הצבאית שהיא יישמה במלחמה ואחריה. אם אני זוכר נכון מדיונים אחרים באתר, אתה מתעניין בעיקר בנקודה הראשונה אודותיה אני יודע קרוב לכלום.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669691
יש כל מיני תיאוריות. שתיים מהן שמייחסות לנפט חשיבות: אחת דיברה על ניצול המצב הבין לאומי אחרי 9.11 כדי להשתלט על הנפט של עיראק (להשתלט פירושו להפריט). תיאוריה אחרת דיברה על הרצון של סקטור הנפט והנשק להביא לעליית מחירי הנפט בגלל שחיקה ברווחיהם.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669652
התיאוריה שלך מופרכת כבר בבסיסה. נניח אפילו שאותו מוסלמי תיאורטי לא יכול להמשיך לחיות במערב ולהחזיק בדתו ביחד, מה מונע ממנו להגר לאחת מ60 המדינות המוסלמיות האחרות (מגמביה ועד אינדונזיה) שאינן דאע"ש?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669661
זו לא ממש ה-"תאוריה שלי", כמו שזה פשוט ההצהרות המפורשות שלהם, אותן הם משחררים תחת כל עץ רענן. "Destroying the Greyzone" בלשונם. יש להם, למשל, מגזין איכותי באנגלית בשם Dabiq_(magazine) [Wikipedia], אותו אפשר למצוא כאן. גיליון מספר 7 שלהם (הנה הוא) עשה קצת רעש, לא בגלל הראיון עם סוכן המוסד הישראלי שפורסם בו, אלא בגלל הטקסט הבא:

"The Muslims in the West will quickly find themselves between one of two choices, they either apostatize and adopt the kufrī religion propagated by Bush, Obama, Blair, Cameron, Sarkozy, and Hollande in the name of Islam so as to live amongst the kuffār without hardship, or they perform hijrah to the Islamic State and thereby escape persecution from the crusader governments and citizens."

כמובן, מילים הן רק מילים - אבל במקרה הזה, לא מדובר בציטוט מיקרי, אלא ברעיונות שהתחילו עוד באל-קאעידה (ספר מ-‏2004: Management_of_Savagery [Wikipedia]), ותפיסה שלחלוטין עומדת בקנה אחד עם כל פעולות הארגון. זכור גם שלכל הפרסומים האלה מטרה כפולה: לא רק לוחמה פסיכולוגית עם המערב, אלא גם אמצעי תקשורת עם תומכים ופעילים.

השאלה שלך מצויינת. יש לדאעש תוכניות גדולות גם עבור המדינות האלה, אבל אני דיברתי רק על האסטרטגיה שלהם בנוגע למערב.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669664
אגב, האם זה מקרה שהמילה כופר בעברית ו-kufri בערבי כנראה דומות מאד במשמעותן?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669666
כידוע לכל, העברית והערבית שתיהן שפות שמיות (ואפילו שתיהן שמיות תיכונות). לפיכך יש הרבה מאוד מלים בעלות שורש משותף, כאשר כופר היא אחת מהן.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669669
''... בניגוד למגיבים ברוטר, הם לא מטומטמים...'' - אני בספק כמה זה נכון לרובם.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669612
כן, אני מבינה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669643
מה הבנת? לא ברמז לא במשל ולא בסוד,מה הבנת?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669655
כאשר תפסיק לכתוב: "מאיה מתרצת רצח של יהודים" יתכן ותהיה ראוי לתשובה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669663
לך יש יכולת ניסוח ועברית הרבה יותר טובה משלי,בואי תסבירי לי איך את מכנה את המשפט הזה:

"מסתבר שנחום ירה בניסים לאחר שניסים ניסה לשדוד אותו".מה אמרתי פה? (הכוונה מין הסתם לא מילולית,אלא מה המסר של המשפט).

אני מבין-נכון,נחום ירה בניסים,אבל זה לא כי נחום פושע או אדם רע,זה כי ניסים ניסה לשדוד אותו.מה את מבינה?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669674
ההתמקדות שלי היא בהבנת המניעים והתהליכים אצל האויבים שלנו כדי להתוות דרך נכונה להתמודד איתם כדי להגיע לסוג של פתרון נסבל. אתה מתמקד בשאלת האשמה והאחריות שמובילה אותך למסקנות הקשורות כביכול ל"הצדקה".
הנה אכתוב זאת הכי ברור שאפשר: העובדה שאחיה (לא דודה) של הנערה נהרג ע"י צה"ל והעובדה שהיא והפלסטינים רואים זאת כרצח, אינה מצדיקה בשום פנים ואופן את ניסיון הפיגוע שהיא עשתה.
לגבי שאלת האחריות, שזו שאלה אחרת, האם למעשים שאתה עושה יש השלכות? בוודאי.
האם אתה מצליח להבין את ההבדל בין אחריות לאשמה להצדקה? אני חוששת שלא וכאן מקור אי ההבנה בינינו.
ולדוגמא שלך: נחום לא פושע או אדם רע אבל אני אשאל ואתה תמנע מלשאול, האם הירי בניסים היתה הדרך הנכונה להגיב? ואם ניסים הוא איש רעב שניסה "לשדוד" כיכר לחם מנחום בעל המכולת, האם נחום צודק בירי שלו?
וחזרנו לשאלת הביצה והתרנגולת וראיית הסכסוך השונה.
האם אתה מצליח להבין שאיני מצדיקה, מתרצת או (למה לא? בוא ניקח את העיוות הזה צעד אחד קדימה) מעודדת רצח של יהודים?
אם אינך מצליח להבין זאת, קטונתי מלהסביר ונראה שתישאר תקוע באי ההבנה.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669684
א.מניעים ותהליכים יש תמיד לכולם בהכל,רוצה להתחיל דיון בהצדקה של רצח חולים ונכים? יש מליון ואחד הצדקות לרצוח חולים ונכים.אבל אני בחיים.בחיים! לא יכתוב: "רצח אותו,אבל מסתבר שהוא היה נכה"-מי שרוצה להרוג נכים הוא פסיכופט מתועב ולא מעניין אותי ההצדקות שלו.(עכשיו תשבי כי זה יזעזע) -אותו דבר יהודים.
אבל להביא את אותו מניע כ"הסבר" (מז"א "מסתבר ש..",מה אנחנו צריכים להבין מזה?) מצריך הזדהות עם המניע.את לא תגידי "כן היא נאנסה ,אבל מסתבר שהיא לבשה שמלה קצרה".

בבקשה תתני לי דוגמה לפעם אחת שכתבת על יהודי שרצח ערבי-"כן הוא רצח ,אבל הוא היה עצבני מהפקקים"-שנים את כותבת פה.תגובה אחת כזאת.

ב.אני לא מתמקד באשמה או אחריות-אני אדם מוסרי-מישהו שהורג בכוונה חף מפשע הוא פסיכופט אכזר.נקודה. אם הדבר נעשה במסגרת מאבק לאומי על אחת כמה וכמה.
לך יש מוסריות "גמישה",כאילו,כן אסור להרוג אבל אח שלה וסבתא..

ג.הגענו לפינת הלוגיקה: אם את טוענה שא' נגרם בגלל ב' ז"א שאם א' ב' לא היה -גם א' לא. אם את (חיות האדם הערבים יכולים לחשוב מה שהם רוצים.)מקבלת את הסיבה ותוצאה הזאת,את מקבלת שא' היא תוצאת הגיונית של ב'. הרי המשפט הזה:"חיים עם סיגריה דלוקה בפה,מסתבר שמחיר העגבניות עלה" לא מסתדר לך עם ההגיון נכון?! למה? כי את לא מצליחה למצוא סיבה-ותוצאה הגיונים.

ד.מסתבר שאם תתיחסי לערבים כבני אדם עם דעות אמתיות ,תשמעי מהם למה הם רוצים להרוג אותך ולא תתצתרכי להתפס לתיאוריות נקמה מופרכות (שבמקרה מוציאות אותנו אשמים שמנסים להרוג אותנו).

ה.טוב,זה כבר לא פרשנות שלי,את ממש מאשימה את מדינת ישראל בזה שהערבים (במקרה הזה הנערה) מנסים לרצוח את היהודים (במקרה יצא לך,רק במקרה,שהיהודים אשמים)?? מה זה הטירוף דעת הזה? לישראל יש "אחריות לאשמה"??

ו."אם ניסים הוא איש רעב שניסה "לשדוד" כיכר לחם מנחום בעל המכולת"-בדיוק בנקודה! אם הייתי כותב ש"ניסים שדד את נחום אבל מסתבר שהוא גנב לחם והוא רעב ללחם"-זאת בדיוק-אבל בדיוק מתן לגיטימציה (כלומר,כמו הרצח,אסור והכל,אבל אדם רעב,האח חולה,הסבתא ישנה...)
את מבינה שהסברת כרגע מה זאת תרוץ?
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669707
נואשתי מלהסביר את אי ההבנה שלך.

חלק -מהסתה ואידיאולוגיה.
חלק - מיאוש קיומי.

חלק - מנקמה - הם אומרים זאת בעצמם, אולי תקשיב להם?
(אבל הרבה יותר נוח לקרוא להם "חיות אדם").
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669710
אבל לא אמרתי שזאת לא יכולה להיות הסיבה,אמרתי שאת מקבלת את הסיבה כלגיטימית.שוב (ושוב ושוב) זה הגיוני ?-"הילדה נאנסה-אבל מסתבר שהיא לבשה שמלה קצרה".את מקבלת את המשפט הזה?
תשאלי את האנס ,הוא יגיד לך,הדליקה אותו עם השמלה הקצרה. עומר לא יביא תאוריות מתורת המשחקים,הצי האמריקאי,ועולם הסמוראים היפנים.ואת לא תגידי ש"חייבים להבין מניעים".

מזל שאנחנו באינטרנט,תוכלי ממש לתת דוגמאות לא? יש בערך פיגוע 3 פעמים ביום.היו מאות (!) השנה,תתני 3 מקרים שהמחבלים טוענים שהם פעלו בגלל יאוש או נקמה.
(0.01 אחוז,משהו).

מז"א אבל הרבה יותר נוח לקרוא להם "חיות אדם"?! זה שיש להם "סיבות" הופך את הפעולת שלהם לפעולות של אדם תרבותי?
ל-כ-ו-ל-ם י-ש ס-י-ב-ו-ת-אבל מי שרוצה להרוג נכים הוא חיית אדם.
את רואה את הסיבות לרצח יהודים כלגיטימיות זה כי את הסוג הזה של האנשים שאסור לכתוב,כי אז ימחקו את התגובה.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669711
ראשית לכינוי "חיות אדם". לא פעם ולא פעמיים כינית כך את *כל* העם הפלסטיני, לא את המרצחים בלבד.

שנית, עבורי לקרוא להם "חיות אדם" עושה להם הנחות. הם בני אדם שרוצחים ו"רוצח" הוא הכינוי הגרוע והמדויק ביותר.

שלישית, אתה לא באמת קורא את התגובות שלי, נכון? הרי כתבתי באותיות קידוש לבנה בתגובה 669674 "הנה אכתוב זאת הכי ברור שאפשר: העובדה שאחיה (לא דודה) של הנערה נהרג ע"י צה"ל והעובדה שהיא והפלסטינים רואים זאת כרצח, אינה מצדיקה בשום פנים ואופן את ניסיון הפיגוע שהיא עשתה.
אני לא מקבלת שום סיבה כלגיטימית. איני מכחישה את הסיבה אבל היא לא הופכת את המעשה ללגיטימי.

אתה לא קורא את התגובה שלי ובכל כוחך מנסה, בניגוד לדברים הברורים שכתבתי כמה פעמים, לומר שאני מקבלת כלגיטימית, מצדיקה (איזה ניסוח אחר תמציא כעת?)את הטרור.

סיימתי.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669714
ראשית,אני לא מכנה את "העם הפלסטיני" כחיות אדם (אם כן התייחסתי ל"עם" הזה זה לצורך הדיון),כי אין דבר כזה. מה שכן-האומה הערבית בהחלט היא אומה בפסיכוזה המונית,חיות אדם מטורפים.

שנית,אדם רוצח,זה כי הוא פושע ופסיכופט.אומה שלמה שעומדת מאחרי הרציחות (לאו דווקא של יהודים,גם של נשים ,הומואים,או כל דבר שהוא לא גבר מוסלמי סוני)זה מעבר לרצח המסויים או הפעולה.זאת תרבות של מוות.

שלישית,את לא באמת קוראת את התגובות שלי,נכון? אני מצטט-""הילדה נאנסה (ואני נגד והכל כמובן)-אבל מסתבר שהיא לבשה שמלה קצרה".את מקבלת את המשפט הזה?"
זה מה שאת כתבת על רצח של יהודים,את מקבלת את המשפט הזה על אונס של ילדה?

קחי ת'זמן,אני פה,כשתמצאי 3 מתוך אלפי פיגועים השנה שטוענים שהם עשו זאת מתוך יאוש או נקמה אל תשכחי אותי.לפחות נדע שכל הדבר הזה לא מתרחש רק בראש ההוזה עם "עם פלסטני" ו"מסתבר ש אח שלה...".
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669738
טוב. נניח שהבנו את הצד השני. אנחנו מבינים שהצד השני רוצח ורשע, בגלל שהרגו את אחיו.
מה עושים עם ההבנה הזו? זה משנה משהו ברמה הפרקטית? יש לנו דרך פעולה אחרת שלא ניסינו קודם או לא חשבנו עליה קודם - לפני שידענו שאחיה נהרג על ידי צה"ל?
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669731
הרי לך מקרה אחד שטוען זאת.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669733
לא מבין מה הוכחתם בנקודה הספציפית (אתה ואישקש) -שגם מנהיגי הפלסתינים קוראים הארץ או צופים ב-BBC וה CNN?

אז יש לאשפי המדיה מנוי ואני חושד שגם תקציב לצרכי "הכרת האוייב" כחלק מהקרב התודעתי על ליבם של שמאלנים וליברלים.
הרי לא סתם אבו מאזן הסיר את הוידאו שבו טען שהיהודים מטמאים ברגליהם את אל אקצה.
זה קרב והם לא בוחלים לשקר.

וסתם בקטנה- אנחנו גם משקרים אבל אצלנו הציבור לא יקבל שקרים ודמיונות מעל מינון מסויים.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669741
ברור,לכן לא דיברתי על הזרוע המדינית שלהם או על השמאל-אלא על המחבלים,מאות קלטות וידאו של מחבלים מתאבדים-אף אחד לא מזכיר אפליה או נקמה. אבל מה זה משנה לאיש שמאל שבעולם המדומיין שלו
היהודים מתאבדים באמצעות ערבים.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669749
לא הוכחתי כלום - ביקשו נתונים, נתקלתי בכזה והבאתי אותו לכאן. לא יותר ולא פחות.
לא.הורגים.יהודים. בלי כן,אבל. 669739
1.נגיד ,מקרה אחד.
2.אשרף עג'רמי ביצע פיגוע בפועל? דיברנו על מחבלים,לא על הדוברים שלהם*.הרי לא היית צריך ללכת לאשרף עג'רמי בשביל זה,מאיה פה מדבררת את הסיבה הזאת יופי.

*נובאמת,כמו שמאיה תגיד לך-היא נגד רצח יהודים אבל__________(סבתא ,דודה,אח,כלב,מכשפה,השלם מה שבא לך העיקר שיבינו שהיהודים גרמו לעצמם להרצח) כך וכך.
הוא יגיד בראיון לכלי תקשורת ישראלי שהם רוצחים יהודים כי יהודים הם בני החזירים והקופים ושצריך לרצוח אותם?כמו השמאל בארץ,הם בהחלט מטומטמים,שטופי מח,חלולים,מטורפים וחולי נפש-אבל יש גבול.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669667
כאשר תחזרי בך מתגובה 669549, נפסיק (ואני חושב שאני מדבר גם בשם הפונז) לכתוב שאת מתרצת רצח של יהודים.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669668
(חס וחלילה, אני לא אמרתי ולו ברמז שום דבר שכזה, ואני מבקש לא לדבר בשמי ולשים מילים בפי).
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669673
סליחה, טעיתי, הכוונה היתה לאישקש.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669670
זה לא יעזור לי, מה? עד כמה שאנסה להסביר את כוונתי אתה תתעקש שמחשבותיך על כוונתי מדוייקות יותר. אתה קורא לי שקרנית. שיהיה בהצלחה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669672
לא יודע אם שמת לב, אם הוא טוען שאת מצדיקה טרור משום שהוא מבין אותך (טוב ממך) והוא טוען שלהבין זה להצדיק, המסקנה האפשרית היחידה היא שהוא טוען שהוא מצדיק הצדקה של טרור. אם נניח שהוא מסוגל להבין את עצמו (ספק גדול אם זה נכון), הרי שהמסקנה היא שהוא מצדיק טרור.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669676
חד גדיא, חד גדיא.
החשיבה הזו זרה לי. כיצד ניתן בכלל לחשוב שאם אתה מבין למשל התנהגות פלילית של של נוער מצוקה, אתה מצדיק אותה? כל המגזר הטיפולי (עו"ס, פסיכולוגים, פסיכיאטרים) שמבין את המניעים מצדיק עבריינות?
נדמה שהחשד בכוונות השמאלנים גובר על חשיבה לוגית פשוטה. (שמרת את הבריסטולים ואת הטושים?)
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669677
יש משהו מאד נוח בחלוקה דיכוטומית של העולם ל"לנו" ול"צרינו", חלוקה שמשקפת אחד לאחד גם צדק מוחלט מול רוע מוחלט. כל ערעור על התפיסה הנוחה הזאת מתקבל כאיום באל"ף חרוקה וקמוצה - ובצדק, כי הוא מחייב לעסוק באותה פעולה מעייפת שנקראת חשיבה. הבנה נתפסת כצעד בכיוון המסוכן הזה, שהרי הרבה יותר קל להתייחס לכל הפלשתינאים כמקשה אחת: אוסף יצורים שהמניע היחיד שלהם הוא תאוות רצח. היתרון של התפיסה הזאת הוא שהיא אינה מחייבת אץ האוחזים בה לשום מאמץ כדי להמשיך לרחוץ בנקיון כפיהם, ואינה מטילה עליהם שום אחריות למתרחש. האנלוגיה שלך לנוער במצוקה מחטיאה את המטרה שכן בעיני חבורת האישקשתות שכאן האנלוגיה המתבקשת היא לא לנוער (יהודי! עם ניצוץ!) אלא לחבורת צפעונים. בעצם, אפילו לגבי צפע אפשר אולי לשאול מה גרם לו להכיש מישהו בסיטואציה מסוימת כך שצריך להרחיק עוד יותר. כמה טוב שמדביר החרצפים כבר מצא עבורנו את הפתרון: אורקים. איזה אדם שפוי יתעניין במניעים של אורק, מעבר לכך שהרצח טבוע בדנא שלו וכל מה שיש להבין בקשר אליו מתמצה ב"הקם להורגך.."?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669681
אם כך מדובר בעצלנות מחשבתית ופחד שמא תיסדק ולו בקצת תפיסת העולם הדיכוטומית?
ההסבר לפחד הגדול מפני סדק זה (חלילה יהיה כאן מדרון תלול ונהפוך או נבין שמאלנים שבמשך שנים גיבשנו סטראוטיפים דמוניים עליהם) הוא עצלנות מחשבתית?
לתחושתי זה הסבר חלקי. הוסף לכך את החמימות שבהתכרבלות בחיק השנאה המשותפת, את תחושת הגאווה והדימוי הפטריוטי בעיני עצמנו שמאדירים את תחושת העצמי ואת תחושת השייכות וה"שורשים" (המתקראים "פטריוטיות").
כמה מאכזב לגלות שקיים כאן פחד מוסווה מערעור תחושת: "אני צודק לגמרי, לחלוטין, ב100%, מעל לכל בדל ספק" ולא באידיאולוגיה עמוקה.
לו דובר באידיאולוגיה עמוקה ויציבה (ראה את תגובותיו של דב) היה מקום לספק, לתזוזת מה בעמדות או בקיצור לדיאלוג.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669685
אני לא מסכים עם החלק הראשון ומסכים עם החלק השני.
תפיסת עולם דיכוטומית שבבסיסה האקסיומה שהצדק המוחלט נמצא לצדי- כן.
עצלות מחשבתית- לא.
מהדיונים עם ימניים בעלי אוריינטציה דתית‏1 (כלומר אלו שזכותנו על הארץ היא עבורם יסודית וקדמונית אם בגלל בריתו של הקב"ה או בגלל המיתולוגיה של כיבושי יהושע ודוד) לא רק כאן באתר, ראיתי שהדבר היסודי ביותר בדיון איתם הוא שהדיון הוא על סיבות ולא על מטרות, על מה שהיה ולא על מה שיהיה. ראי למשל הדיון המתארך מתגובה 650570 שהיה לי עם אישקש על הכמיהה לציון - בסופו של דבר הוא הצהיר שהוא מוכן להתווכח רק על העובדות תגובה 651396 ולא על פרשנותן- כלומר אפילו לא על הסיבות.

________
1 אביר הקרנפים היוצא מן הכלל.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669915
קראתי את הדיאלוג ודומה שהיטבת להגדיר את גבולות הגזרה.

קיים עניין נוסף שלטעמי אכן קשור בעצלות. הבחירה של חלק מבעלי העמדות הימניות להשתמש במילים "חמות" וטעונות היוצרות אווירה של התלהמות וקללות: נאצית, ברברים מטורפים, אנטישמיים.
המילים הללו אינן מכבדות אותנו, אינן מכבדות את מי שמשוחח איתם ובסופו של דבר אינן מכבדות את עצמם.

דר' פיל, הפסיכולוג האמריקאי הנודע (והמולטימיליונר) אמר שנמצא כי אלו המשתמשים יותר בקללות, אוצר המילים שלהם דל יותר.
בדומה לילד בן שנתיים המתקשה לבטא את עצמו באופן מילולי ולכן צורח ומכה ברצפה, כך מי ששפתו מוגבלת פונה להביע את תסכולו וכעסו במילים "חמות" ובקללות.
נראה כי ההוכחה לכך היא הדפוס החוזר: ברגע שאין להם יותר טיעונים ענייניים והם מתקשים להמשיך בשיחה, התסכול גדל ומיד הם פונים לנאצות. (צרחות והכאת הרצפה).

אם זו הבעיה, הרי שניתן למצוא מילים נרדפות "קרות" ומתונות ע"י פתיחת מילון.
זו לא בעיה של יכולת התנסחות אלא בעיה של חוסר רצון לעשות מאמץ כדי לכבד אותנו, את המשוחח איתם ואת עצמם גם כשקשה להם.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669918
לפעמים גם לי זה נראה כך, שיש חוסר רצון לכבד את המתדיינים והדיון, תכונה ישראלית נלוזה, אבל אי אפשר לפטור את זה בכך. זו לא רק השמש הזורחת מאיברים מוצנעים בגוף המתדיין.
המלים הטעונות הן טבעיות עבור מי שהוויכוח עבורו אמוציונלי ונוגע בשרשי אמונתו. אנחנו פה בפתיל שעוסק ב"להבין", אז תביני שמי שבאמת חושב שרבין (היום שוברים שתיקה) בוגד לא יכול להתנסח אחרת. איך את היית מתנסחת מול מי שמצדיק בוגדים (הפעם בוגדים שהם בוגדים אמתיים לשיטתך)?
והתסכול הוא מחוסר היכולת לשכנע את בן השיח בדברים שהם (לכאורה) ברורים כשמש. הכשלון הזה מובנה בתוך השיח כי איך תשכנעי באופן רציונלי לקבל עמדה אמוציונלית?
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669920
הייתי מתנסחת בכעס גדול אבל לא הייתי מתחילה לקלל את בן שיחי (" נאצית, ברברים מטורפים, אנטישמיים").
כאן בדיוק נדרש המאמץ והיכולת לכבד לו לפחות את עצמך כאשר אתה מתנסח בלהט אמוציונלי.
אין זה אומר שלא ייפלט לי "איזה מנ**ק" או "אתה אדיוט!" בלהט הוויכוח, אבל באייל, בניגוד לוויכוח ורבלי ומיידי, קיים כפתור "אשר" שלפני שלוחצים עליו, רצוי לקרוא את מה שכתבת ולמתן את ההתבטאויות ובנקודה זו הם מתעצלים או מצפצפים ושולחים את חבילתם כמות שהיא.
התסכול מובנה ומובן. איך לבטא את התסכול, זו כבר בחירה שלהם.
(אם היתה נחה עלי הרוח, הייתי מנסחת תגובה אמוציונלית וטעונה מהצד שלהם מבלי לקלל. לפעמים המחשה היא האמצעי היעיל יותר. אבל היא לא נחה והם מעצבנים אותי מספיק כדי שלפחות כרגע לא אטרח לעשות זאת).
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669925
אגב, כל הדיון עליהם גורם לי לאי נוחות כלפיהם והלוואי ולא היינו צריכים להידרש אליו ושהאווירה באייל היתה טובה ומכבדת.
אבל כיוון שהם טענו שאני מצדיקה טרור...
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 669923
בדיון שמתנהל בצורה מכבדת והוגנת, אתה קודם כל משתדל לפרש את דבריו של בן-שיחך באופן שיציג את דעתו בצורה הטובה ביותר שאפשר להציג אותה. אתה לא מאשים אותו בשקר כל עוד קיימת אפשרות שהוא טועה בתום לב, אתה לא מאשים אותו בנאציזם אלא אם כן יש זהות בין הדעות שהוא מביע לתזות מרכזיות של הנאציזם שהן ספציפיות רק לו (כגון עליונות הגזע הארי והצורך שלו במרחב-מחיה באירופה וכו'). אתה לא מאשים אדם בבגידה אם יש יסוד לחשוב שהוא מנסה לפעול באופן שלדעתו ישרת את מדינת ישראל באופן הטוב ביותר, אלא אם כן אתה יכול להראות שהוא אשם בבגידה לפי חוק. כל אלה דברים שאמורים להיות מובנים מאליהם בדיון תרבותי, אבל כבר פסקו מלהיות כאלה פה. כל עוד אלה שלא מכבדים את בני-שיחם יזכו מהם בכל זאת להמשך הדיון, זה ישאר המצב. חבל.
OMG שבת 669931
מדהים, כי קיים עוד עניין שקשור בעצלות. "השמאל" והמומחים לשלום (עמוסוז גלאון וכו') נגועים בעצלות שמונעת מהם במשך עשורים ללמוד ערבית ואת התרבות הערבית שאותה הם מייצגים. מפריחים ססמאות נאורות מתוך בורות עמוקה. בכל הנוגע להצהרות, כרזות, נאומים ותקשורת ערבית לעצלנות של השמאל אין מתחרים. בנוסף לעצלות, הבחירה של חלק מבעלי העמדות הנאורות להשתמש במילים "חמות" וטעונות היוצרות אווירה של התלהמות וקללות (פאשיסטים, לאומניים קיצוניים, דתיים מטורפים) אינה מכבדת את טיעוניהם ובסופו של דבר אינן מכבדות את עצמם.

-להמשיך?
__________________

הוצאתם את עצמכם מהעם בהתנשאות ולעג לאחר.
מה שחשוב כרגע הוא לתחזק את האמונה שההבדל הערכי מהותי או משמעותי.
נכון, אפשר להגיד הכל עובר עליך בצורה מנומסת אבל לא בטוח שזה משנה את האפקטיביות של הדיון או מכבד מישהו.
את האלמנטים הכי חשובים בדיון מכבד ורציני פספסת:
הקשבה, פתיחות והבנת האחר.

כמעט פיתחתי ציפיה שאוטוטו- כמו שאתם מתאמצים להבין ערבים שרצחו או כאלה שתומכים בטרור- תנסו להבין את הציבור המתלהם הימני.
וזה טרם קרה.
זה גם לא יקרה כי ברגע שהשמאל יביט למראה שממנה צמחה בבואתו "המנותקת" היא תיסדק בנפץ גדול.
OMG שבת 669947
התסכול של הימין המתלהם מובן לחלוטין ע''י אנשי השמאל, אינו מסובך ואריק תאר זאת באופן קולע.
כיצד אתה מבטא את התסכול המובן נתון לבחירה של הכותב ומתוך עצלות או אי אכפתיות או באמת חוסר יכולת לעצור (סיפוקים) לרגע לפני הלחיצה על ''אשר'' הוא מתבטא בנאצות כלפי מי שמשוחחים אתו או כלפי צבור השמאלנים כולו.
זו נורמת הדבור בישראל היום, בעיקר בימין, ללא בושה, תוך שהמקללים מעודדים זה את זה והאלימות המילולית בשיח הופכת לפעמים לאלימות פיזית וה''תרבות'' הזו גלשה לאייל.
OMG שבת 669951
מלבד לעניין העצלות שאליו התייחסתי את שוב מתחזקת את האמונה שאתם שונים מהותית מהימין.
לעניות דלעתי נורמת הדיבור בשמאל שתייג את כל הימנים כקיצונים גזענים את בנט כפאשיסט ואת ביבי כצורר לא משקפת הבדל ערכי משמעותי.
אותה נורמה מתקיימת כבר שנים באייל (ללא בושה) אבל כשעוסקים בסימון והשחרת פני הימין זו האמת הבלעדית.

אני מבין מהטיעון שהעלית שההבדל המהותי בעינייך מסתכם בנימוס והלכות דיון וגם על כך יש לנו מחלוקת ערכית ידועה.
נימוס לצד רהיטות ושאר קליפות ועטיפות לא מלמדים במהומה על מהות או ערך, הומאניות או יושרה. מלומדים מנומסים להפליא עשו דברים נוראיים.
אני לא מבין מה טיבו של דיון או בירור שאמנם מתנהל באופן מנומס אך אחד הצדדים איננו פתוח או כנה.

לנימוס יש יתרון מובהק כשיש רצון למצוא פתרון.
חלוקת התפקידים ומטרות המחנות כלפי פתרון מלמדת על הרצונות השונים.
הלא מנומסים וגסי הרוח מתריעים בפני הנאורים על העזרה שהם מעניקים לערבים במאבקם נגד היהודים (עזרה שגורמת להרוגים נוספים) והנאורים במקום "להבין" את תסכולם, עסוקים בלבוז לרמת שכלתו ומידותיו הרעות של המזדעק כדי להפחית מערך הטענות.

צד מנומס שעוסק בהפחחת ערך של רוב עמו וסיוע מודע שגורם להרג חפים מפשע וצד "לא מנומס" שמנסה להסביר למנומסים שגם זמנם יגיע.
אז הנימוס לאור המצב בשעון החול ודליפת הדם לא מצטייר בעיני אחרים כאגרוייסע מציאה.

בסרטון שתולים אין נאצות וגם לא בתלושי השכר והתשואות שמקבלים הבוגדים של עמותות הקרן מתומכיהם בחו"ל.
הרבה נימוס יש בארגוני הקרן לישראל חדשה לעומת אם תרצו ועדיין ברור כשמש מעבר לסגנון מה שמות הערכים שמייצגים שם ומי נגוע באנטישמיות ובגזענות.
OMG שבת 669955
''המקללים מעודדים זה את זה''.
ראיתי את זה מספיק מהצד ''שלכם'' כאן באייל. טלו קורה מבין עיניכם.
OMG שבת 669950
כן, להמשיך. אל תניח שהקוראים את פרי מקלדתך קוראים גם את מחשבותיך.

>>הוצאתם את עצמכם מהעם בהתנשאות ולעג לאחר.

אמירה חמורה ומקוממת. קודם כל מי זה אתם? עמוס עוז וגלאון וכל מי שהצביע לה? אז אני פטור? חייב?
ונניח שאלו רק חמשת המנדטים של גלאון. הם באמת הוציאו את עצמם, או שאתה מוציא אותם?
כי לי זה נראה שאתה מחליט בעצמך מי נשאר ומי יוצא., ולא משנה על פי מה אתה מחליט, זה לא הם הוציאו את עצמם.

אני חושב שאני מבין את הציבור הימני לא רע. גם את הימין הדתי וגם את הימין החילוני, שבעצמו לא מבין את הימין הדתי.
OMG שבת 669953
הם באמת הוציאו את עצמם, או שאתה מוציא אותם?
__

נגעת בשאלת ליבה ואנסה לקצר.
עברתי עם עצמי במודע תהליך בירור נוקב ומכאיב כדי למקם את עצמי בעמדות ערכיות הנוגעות לסכסוך היהודי ערבי.
הצורך נבע מדיון מרגש שהתרחש במהלך טיול חורפי עם לאומן ערבי שחשף את ערוותי האידיאולוגית ביערות ההרים שמקיפים את עיר הקודש.
עד אז חשבתי שבגלל שאני שמאלני עם תעודות אני ממילא בצד הנכון והכל בסדר.

לאחר יותר מעשור של גילויים ולימוד עובדתי התגלו בפני מספר תובנות שמדי פעם אני נוהג לאתגר.
אחת מהן נגעה לטיבו של המחנה שאליו אני שייך.
לא מסוג התובנות שנפלות עליך כרעם ביום בהיר אלא אמת שהלכה והתבהרה לאורך שנים.
אציג אותה באופן משולש כיאה לאמיתות:

הגדרת השמאל כקבוצה נובעת משלילה.
השמאל מגדיר את עצמו כקבוצה על דרך השלילה.
השלילה מגדירה את השמאל.

אקדים ואסביר שלמרות הרושם השלילי, השלילה ככוח איננה חיובית או שלילית.
לדוגמא, שלילת חופש מפדופיל או רוצח היא פעולה מוסרית בעינינו, במובן הערכי.

ההיבט הבעייתי בהגדרה מבוססת השלילה הוא שחייבת להיות בנמצא קבוצת ייחוס כלשהי כדי שהשמאל יתקיים.
אם כדי להתקיים צריך לשלול ‏1 מטבע הדברים, הארגונים החברתיים והחיים -עקרון השרידות הראשוני והחזק מכולם יוביל את הדרך גם אם קבוצת הייחוס שינתה את דרכיה ופועלת לאותן מטרות שמקדמת קבוצת השלילה.

העקרון יחזק את השפעתו כשההבדל בין קבוצת השלילה לקבוצות אחרות שדוגלות בדברים דומים יצטמצם או ייעלם.
בסופו של דבר, עקרון השלילה יוביל אף לאשליית ניתוק מקבוצות אחרות כדי להמשיך ולקיים את קבוצת השוללים.
הסכנה לשמאל ברורה- ללא הבידול הקבוצה תחדל מלהתקיים.

מכיוון שאני מנוסה בדרכי היער האפל ויודע שהאפשרות לתגובות שיעסקו באיות, פיסוק, הצדקת פדופיליזם כדי להסית את הדיון לאזורי נוחות (דתיים) גבוהה - אך מצד שני שוחר אמת ויושרה, לא יכולתי למנוע מהכנות הנמרית להשמיע את דברה על אף "הסכנה" במפגש הצפוי עם הציניות המופלאה.

1 הנראטיב הפלסטיני והקומוניזם.
בעלי התוספות והזנבות היו תמהים:
הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?
OMG שבת 669981
אם אתה מדבר על קומוניסטים אני לא יכול להגן עליהם כי אין לי הבנה והזדהות עם המניעים והאידאולוגיה שלהם.
אבל אם אתה מדבר על יהודים ציוניים שתומכים בזכויות אדם ובפתרון שתי המדינות, נגיד איזה סמג"ד צנחנים שמצביע מרץ ועבודה, לא ברור לי באיזו תואנה אתה מוציא אותו מן המחנה?
מהי אותה שלילה שמגדירה אותו לטענתך?
OMG שבת 670006
הוא מנסה להוציא את עצמו מהכלל בכך שהוא מזדהה כ"לא ימני".
יש כזה קטע של מגניבות בחאקי, אתה יודע. לוחם והומאניסט. מגיש מרק ומאגיסט.
יש לי בערך 2-3 250 חברים כאלה שדואגים להסביר מה דעתם על ביבי והימין.
על מה שעשו באינתיפאדה בפעם אחרת כי סוגיית ליבה נוספת שקשורה לאותו בידול נוגעת לתועלת הזהותית (מיאני מאני כיצד מגדירים אותי וכו') שלא אפתח מפאת הספק. רק בקצרה, מדובר בהגדרה חברתית משתלמת ולפעמים אפילו בהכרח‏1.

במה קציני עבודה ומרצ שמאלנים, הומאניים יותר מקצינים בסיירות מובחרות שמצביעים ליכוד ותומכים בשתי מדינות של ביבי מלבד השלילה.
גם אלוהים לא יודעת.
מלבד ההצבעה וטי-שירט, ברמה הערכית והמוסרית אתה מצליח למצוא הבדל?
____

1 לפני שעה קלה התקשר עורך סרטים וותיק ודיברנו על דא.
נניח שהסטיגמות (מגורים, לימודים, חברים, סוציו אקונומי, בילויים) נכונות.

תוך כדי שיחה סיפר שאחה"צ הוא יוצא ללמוד.
הסתקרנתי ובעדינות ישראלית שאלתי:
"-ומה כבודו לומד?"
"כל מיני דברים שקשורים ליהדות - אבל זה לא שאני מתחזק או משהו כזה, כן?"
הצחיקה אותי הבהילות שבה הסביר שהוא לא הולך לאיבוד באמת.

"ואם תתחזק יפלו השמיים?
-התנצלות מיותרת כי ביהדות עושר רוחני ממעלה ראשונה והפלורליזם האמיתי לא נמצא במקום שבז לה."
העורך הסכים בצער והסביר שהוא נאלץ להצדיק את עצמו בפני כל מי ששומע על הלימודים.

יהודי, ישראלי שעשה מילואים משלם מיסים, שותה ויסקי, קורא עגנון, אב ובעל, ששומע פינק פלויד ועשה טרקים במזרח כשהקלימנג'רו עוד גר שם צריך ללמוד יהדות באופן מחתרתי פן תעלוזנה בנות האקטיביסטים.

משתלם ולפעמים צריך להתפס כשמאלני.
OMG שבת 670025
התחלנו מ "הוצאתם את עצמכם מהעם בהתנשאות ולעג לאחר."
סמג"ד הצנחנים שאני מכיר הוא עניו, מתוק, לא אשכנזי, אוהד מכבי ת"א. מעולם לא התנשא ולעג לאחר.
לא הוציא את עצמו מהעם ולא נעליים. המשיך להתנדב אחרי הגיל כשהחברים שלו אמרו לו חלאס, אתה לוקח סיכון מיותר, יש לך ילדים. למזלו יצא בשלום מצוק איתן.

עכשיו אנחנו ב"במה קציני עבודה ומרצ שמאלנים, הומאניים יותר מקצינים בסיירות מובחרות שמצביעים ליכוד ותומכים בשתי מדינות של ביבי מלבד השלילה."
אני לא טוען שהם מוסריים יותר. אתה טענת שהם מוסריים פחות.

אני מנחש שאתה נסוג מהאמירה המקורית שלך ? אם כן כדאי להגיד את זה ישירות כדי שבני השיח שלך לא ימשיכו לנבוח על השיח שכבר אין בו חתול.
OMG שבת 670055
אתה מנחש לשווא. סיימנו באותה נקודה.
הבידול והשלילה מגדירים את השמאל ולא שום ערך, רהיטות או נימוס.
הסברתי את עצמי ושאלתי אותך שאלה שנמנעת מלהשיב עליה.
השיח תמיד היה ותמיד יתייחס לימין כנקודת רפרנס לשלילה.
OMG שבת 670063
אז אני לא מבין.
אתה טוען שקצינים קרביים שמצביעים שמאל נחותים מוסרית באיזה אופן מעמיתיהם שמצביעים ימין.
אחר כך אתה רוצה שאני אוכיח שההפך הוא הנכון.
זה לא עובד ככה. כשאתה טוען טענה אני לא צריך להוכיח שההפך הוא הנכון. אתה צריך להביא דוגמאות, נימוקים, משהו שיעזור לך לשכנע אותי, או קורא עתידי של הפתיל, בנכונות הטענה הזו.
OMG שבת 670097
לאן נסחפת? במקום להניח, לסלף ולא להבין תענה על השאלה ותראה איך זה עובד.
___________________
במה קציני עבודה ומרצ שמאלנים, הומאניים יותר מקצינים בסיירות מובחרות שמצביעים ליכוד ותומכים בשתי מדינות של ביבי מלבד השלילה?
OMG שבת 670121
הם לא.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
מצטער, לא ראיתי את האור.

אולי תסביר לי מי אלה שהוציאו את עצמכם מהעם בהתנשאות ולעג לאחר, מה מונע מהשמאל להתקיים בלי שלילת הימין, והאם היינו הך עבורך אם זה שמאל של שתי מדינות לשני עמים או שמאל של מדינה אחת מדינת כל אזרחיה?
ובמחילה- אני כלול בקבוצה הזו פרי דמיונך או לא?
OMG שבת 670125
א. המחנה הוציא את עצמו מהעם ונעזר בלגלוג והתנשאות כדי להצדיק את ''דרכו''.

ב. כל מחנה חייב גדר. מעבר לגדר של השמאל נמצא רוב העם. שלילת ההשתייכות היא התנאי הקיומי למחנה.
להבדיל, מעבר לגדר העם נמצאים העמים האחרים. העם מוגדר בדרך חיובית (''מיהו יהודי'') ולא ע''י שלילת השיוך לעמים אחרים כמו ''לא ערבים''(הותיר בי רושם העניין, מודה).

ג. המחנה נופל כתוצאה מצליעה רעיונית. כלל לא משנה אם מהחלקה או מעידה. על הפנים.

ד. השבת לעצמך. מסתבר שאינך יכול להתקבל למחנה השמאל. מצד שני אם תעלה שוב את ''הדתיים'' אחזיר אותך להרהר בנקודות א' עד ג' -כולל.
לא אומר שאתה, רק ששמעתי שיש חילונים שמאמינים בדרך השלילה. הווה אומר, שאין אלוהים. שוב, זה לא דיון שאני רוצה להכנס אליו. רק מקדים מכה לרפואה.

לא אחי יהודי. הייתי צריך לסיים בסימן שאלה.
OMG שבת 670128
א. הרי הבאתי לך את סמג"ד הצנחנים שלא הוציא, לא התנשא ולא הצדיק את דרכו, ואם לגלג על מישהו זה רק באורח חברי על חבריו אוהדי הפועל. מי שאם לא היה אומר בעצמו הייתי מנחש שהצביע ליכוד או מרכז. אתה הספליטר ולא הוא, כי אתה מוציא אותו מהמחנה (האמת מכניס אותו למחנה מצורעים) על פי הצבעתו.

ב. שני המשפטים הראשונים, הנכונים, אינם גוררים את השלישי. בהמשך אתה מסביר את ההגדרה החיובית ולא מסביר מדוע אינה חלה על השמאל.

ג. יכול להיות. מה זה קשור?

ד. [מנגב אגלי זיעה קרה ממצחו] אוקי. ומה קשור שלילת האל לשמאל וימין? ז'בוטינסקי עכשיו שמאלני?

וניטפוק : אני מבין שהגדרה בדרך השלילה לא טובה בעיניך. איך מסתדרת שלילת התארים [ויקיפדיה] של הרמב"ם עם זה?
עגלי זיעה. 670136
א, ב. הסברתי כאן תגובה 670006 ככתוב:
"...השמאל מגדיר את עצמו כקבוצה על דרך השלילה"
ובהמשך "...חייבת להיות בנמצא קבוצת ייחוס כלשהי כדי שהשמאל יתקיים."

יכול להיות שהסמג"ד חברמן וחיסל איתי בקבוק ויותר. אני בטח שלא הספליטר. אני השרקן (לחם שיפון ב-‏35 ש"ח?) שמצביע על כך שעמוד האמונה של המחנה שולל את העם כמו קוטב נגטיבי. אני מסכים שאפשר לשלול במתינות ואפשר לסגוד לשלילה.
זה לא משנה את העמוד השולל שדרוש לקיום המחנה.
נזרום עם ההצבעה. השאלה האם מתקיים קשר גבוה יותר בין הצבעה לערכים לעומת השתייכות חברתית, זהות אישית, חזון מדיני וסתם טמטום חושים רלוונטית מאוד לדיון. יעני, תפדל. אל תתבייש.
יאללה סלטאת!

ג. שאלת ועניתי. לא משנה מהותית פרקטית או ערכית. אם תפקידו של X לטעון הפוך מ -Y אין לדבריו ערך ומשקל עצמי.
זה סתם אנטי חסר משמעות שעיקרו להגיד לא ולסמן מי לא ולהגדיר כמה לא ומתי לא.
ראש הליגוד הצהיר על קבלת הפתרון המהביל והשקרי, 4 מדינות ל 2 עמים.
נפל דבר בישראל טענו יודעי דבר. זה בדיוק מה רצו במחנה עוד ממש מן זמאן ‏1.
מה הבידול של המחנה בתגובה ליישור הקו?
לא מסכימים! כי זה לא עכשיו!

ד. אותו קשר לוגי לעניות דעתי: ...אם חייבים את X כדי ש Y יתקיים, ללא X או קיומו לצד בידול וזלזול במהותו, ל- Y אין תקומה.
לא מכיר את שלילת הרמב"ם אבל תמכתי בשלילת התארים של שומאכר, זה קשור?

1 רק הנמר ציחקק. הרבה לפני, אנשי המחנה הנאור הסבירו מדוע ליהודים ("לא דתיים"- של התנועה!) אסור לעלות לישראל ועליהם להשאר נאמנים ולייצג את הרעיון הקומוניסטי במולדתם הגלותית. אחר כך כשהתברר להם שהרוב רוצה לעלות והממשל משלם עבור כל ראש הם אסרו עליהם להשאר. נאורים נו.
עגלי זיעה. 670145
א.-ג. זה לא הסבר, זו טענה. מה מקורה ובמה היא מגובה לא ברור. אתה יכול לומר "מנסיוני רב השנים כשמאלני ראיתי ש..." או "רבנים שונים אומרים ש..." או "חוקי הפיסיקה מחייבים ש..." או "הגיון פשוט מראה ש..." אבל כשאתה אומר "השמאל מגדיר את עצמו כקבוצה על דרך השלילה" זו אקסיומה, כאילו אמרת : "לכל שתי נקודות קיים ישר העובר דרך שתיהן". אפילו גרוע מזה, כי על אקסיומת הישר אני יכול לומר "אוקלידס אומר ש" או "הילברט אומר ש..." ועל אקסיומת השמאל אני יכול לומר רק "נמר טמילי אומר ש..." וההבדל בין השניים הראשונים לאחרון הוא שלראשונים יש ערך בויקיפדיה.
כשביקשתי הסבר ביקשתי שתספר לי איך הגעת למסקנה החמורה שהשמאל (כולל סמג"דים בצנחנים) הוציא את עצמו מהעם. כשאתה נותן בתשובה אקסיומה זה לא משכנע אותי.

אם תפרט ותסביר אולי יתברר שאתה מילל כנגד קבוצת שוליים. לשמאל הסוציאל דמוקרטי, כפי שאני מכיר אותו, אין צורך לשלול שום דבר. שרותים ממשלתיים, זכויות אזרח, חרות, שוויון ואחווה אינם מוגדרים על ידי שלילה של משהו.
עגלי זיעה. 670149
הסבר לסיבה מדוע השמאל מבוסס על שלילה כבר קיבלת:
"...חייבת להיות בנמצא קבוצת ייחוס כלשהי כדי שהשמאל יתקיים."

ההבדל נובע מכך שהימין (לא התקשורתי) הוא הרוב, דרך הישר, ההמונים, הפטריוטים, הלאומיים, המסורתיים, הגזע, המסורת, העבר וכו'
אתה מוזמן למצוא דוגמא לציבור שמוגדר כשמאל ללא קבוצת התייחסות או עם ללא ימין.

"העקרון יחזק את השפעתו כשההבדל בין קבוצת השלילה לקבוצות אחרות שדוגלות בדברים דומים יצטמצם או ייעלם.
בסופו של דבר, עקרון השלילה יוביל אף לאשליית ניתוק מקבוצות אחרות כדי להמשיך ולקיים את קבוצת השוללים.
הסכנה לשמאל ברורה- ללא הבידול הקבוצה תחדל מלהתקיים."

בנוסף הדגמתי כיצד העקרון התבטא בתגובת המחנה להצהרת בר אילן של ביבי.
גיבוי נרחב ויומיומי לקיום ותפקיד השלילה תמצא בטוקבקיה של הביטאון האנטי-ציוני כלפי הימנים.

צור שיזף ייעץ לי בנושא קצת יותר אזוטרי מהטמילים.
חבל שגורלי הציוני הופרע בידי נאורות דמיקול ומנע ממנו שכנות עם הנמר.
עגלי זיעה. 670158
החשד העמום שלי שמי שאתה קורא לו שמאלנים ומי שאני קורא לו שמאלנים בפתיל הזה הם לא אותה קבוצה מתעצם.
האם לא ניתן להיות שמאלני ופטריוט? מנהיג פועלים פוזיטיבי? בוא נבחן את קורות חייו של אבא חושי [ויקיפדיה] ונחפש את השלילה הניתוק והבידול.
ומה עם ציוני דתי וסוציאליסט? יכול להיות?
הימין לא היה הרוב ב 48', ובכל זאת הצלחנו להקים מדינה. לא כשלילה אלא כמעשה פוזיטיבי. אבל אולי אצלך מפא"י והפועל המזרחי זה לא שמאל, רק מפ"ם האופוזיציונרים.
עגלי זיעה. 670161
אני רק אניח את זה כאן: המטרה, להציל את היהודים מעצמם
עגלי זיעה. 670164
מישהו צריך להיות הסמן השמאלי.
"הוא אינו מייצג כמעט איש, מלבד קבוצת פרופסורים שוחרי שלום"
"אגודת "איחוד", שאותה הקים בחברת כמה מחבריו, נחשבה לסמן השמאלי של המחנה הציוני בכל הנוגע ליחסים עם הערבים. חבריה הותקפו כמעט על ידי כל המפלגות ביישוב, ותוארו כתבוסתנים, גלותיים ואנטי-פטריוטיים."

אתה מחזק את החשד שלי שאתה מכליל מן השמאל המעופף (שכנראה היה קבוצת הייחוס שלך אי אז) אל המיינסטרים של השמאל. יש וענונו ויש יגאל עמיר, ויש מיליוני אנשים באמצע ביניהם. כשאומרים "הימין" האם אתה מצפה שיתייחסו לבנצי גופשטיין וימינה ממנו בלבד? אולי רק מבצלאל "העניים לא באמת עניים" סמוטריץ'?
כשאני אמרתי יגאל עמיר לא מזמן ענו לי- אל תשתמש ביגאל עמיר, זו לא חכמה.
עגלי זיעה. 670170
הסברתי את מהות המחנה ועמוד האמונה המרכזי.
עפרי אילני רחוק מלהיות טמילי ואפילו מהניסוח הזהיר בהארץ עולה שהנאורים בניגוד לדעת ורצון הציבור לחצו על גורמי חוץ משפיעים לבטל את הקמת הבית ליהודים.

מיקום המאמינים ביחס לעמוד השלילה ומידת קרבתם אל העם פחות רלוונטים להבנת העקרון.
מה שחשוב להבין מהסיפור הוא ששלילת זכותו של הרוב להחליט על גורלו עלולה להמית עליו אסון ובעיקר- אינה מוסרית.

מי הסמיך את הנאורים לייצג את הציבור? אף אחד. חייהם ועיסוקם כמו היום קשורים בגלובליזם ושטיחים אדומים מדם.

האם מדובר בהתחשבות ברצון הרוב או במשהו שמתיישב עם עקרונות דמוקרטים? ברור שלא.

האם הנאורים ניצלו את בורותם של הזרים בענייני המזרח התיכון כדי לקדם את רעיונותיהם ע"י סילוף המציאות ומכירת לוקשים?
לא רואה דרך אחרת לשכנע אחרים שמדינה ברוחב 30 ק"מ שמוקפת צבאות וטרור ג'האדיסטי תשכון לבטח או כיצד- 6,000 דונם יספיקו לכינונה.

כבר אז בדברי הימין ‏2 נכתב: שטוקהלם -שלך, ירושלים –שלנו

השלילה הביאה לדרך פעולה שמצדיקה שקרים לביטול זכויות וניצול מלפני קיום המדינה ועד היום בטיעוני "עליונות מוסרית."
הבסיס האמוני לתפיסת העליונות המוסרית של המחנה על פני הציבור נובע מאותה גישה שרואה ב"השכלה הגרמנית" ‏1 את המיטב האנושי. מהג'ונגל תוהים כיצד תרבות שכמעט והפכה תרבות מפוארת בעזרת מודרנה ורהיטות לתרבית, זוכה למעמד מוסרי שכזה.

1 הניתוק מהדת הוצג כערך בפני עצמו.
2 אנשי לח"י-וואי וואי. מעניין אם בלעדי אותם "קיצוניים" הדיון בעברית והאתר הזה היו מתקיימים.
גם אני כמו כל היהודים עסוק במספרים 670204
היום פרסם כהן המחנה עם ריטיינר (ואולי עדיין) שנשלח מגופים עוינים מחו"ל מניפסט להדגמת השלילה הטמילית.

לוק אנד ליסטן:

...זאת לא הממשלה שלי, ולא האופוזיציה שלי. הרבנות הראשית היא לא היהדות שלי, ודני דיין ודנון הם לא השגרירים שלי. ליברמן לאומן, ובנט גם. אורי אריאל פונדמנטל, ודרעי סתם... אני אוהב את הארץ, אבל אני לא צריך בעלות עליה. לא כל זכות צריך לממש, ואני יכול להיות בן המקום בלי להיות הריבון והאדון. לא עובר את הקו הירוק, לא מוכן יותר לעשות שם מילואים, ואם תקראו לי לא אבוא. לא קונה פטריות מתקוע, ו"ישראל היום" הוא עיתון איום. אין דבר כזה "עם נבחר", והמשיח הוא חבר מדומיין מסוכן.

אני לא שולל את האפשרות שהשלילה למעלה נובעת מקריאה באייל. ואם אכן כך הדבר, לא אאחל לבורג דברים לא טובים אלא המשך שימון נעים ובמרחק לא רחוק מאדוניו.
עגלי זיעה. 670147
"תקשיבו לי טוב טוב חבורה של ימנים, פשיסטים, גזענים תומכי מתנחבלים פרזיטים שגונבים למדינה את הכסף וששולחים את הילדים שלנו למות בשבילם- היי הלו!
*סנאפ עם האצבעות*
כן כן עיניים אלי! אספסוף. לאומנים. ניאו נאצים גזלני אדמות. מסיתים קיצוניים, ניאו ליברליים חזירים. שורפי משפחות- היי! הלו-הווו
*מנופף עם הידיים*
אני מדבר אליכם, עדר של בבונים מצביעי ליכוד, ישראל ביתנו ו'האחים היהודים'. רוצחים. מקארתיסטים. יודונאצים עוקרי זיתים
*מניח ידיים על הלב, מדבר בקול רועד*
תגידו את האמת: אתם לא חושבים שהמילה "שתולים" זה חציית קו אדום? איפה הגבול תגידו לי, איפה הגבול?"
Ariel Plaksin
עגלי זיעה. 670151
-מלך החיות :)
עגלי זיעה. 670186
אני יכול להעיד שהכינויים המתלהמים, המשפילים, המזלזלים, ולעיתים קרובות אף הגזעניים, הם נחלת שני הצדדים - השמאל והימין - בכמות מספיק מופרזת כדי לאבד את יכולת המדידה. קל וחומר את יכולת ההשוואה.

וחבל.
עגלי זיעה. 670188
אבל רצוי להמנע מהכנסתם לזירה הזו, במידת האפשר.
עגלי זיעה. 670196
מסכים,אבל מי ששובר את הכלים זה תמיד אותו צד ''מתקרבן'',וזה הופך אותו ללא רק מתלהם וקולני אלא גם לצבוע.
עגלי זיעה. 670197
אישקש יקר, בתגובה קצרצרה הצלחת לקרוא "להם" מתקרבנים, מתלהמים, קולנים, וצבועים. האם יתכן שפספסת לגמרי את כוונתי?
עגלי זיעה. 670200
''אני יכול להעיד שהכינויים המתלהמים, המשפילים, המזלזלים, ולעיתים קרובות אף הגזעניים, הם נחלת שני הצדדים...''
OMG שבת 670146
גם מוסיקת רוק
OMG שבת 670150
12 נקודות!

רוק וג'אז התחילו בתור אנטי לממסד והפכו להיות משהו שיצר תאגידים, כהנים, מעמדות, אי שיווין, דורסנות ובעצם סוג של אורתודוקסיה.
גם קומוניסטים התחילו כמהפכנים וגמרו כממסד. הקדמת את המאוחר והרסת את הפואנטה אבל קיבלתי שיש מישהו שמבין. הללו הללו.
OMG שבת 670156
נהדר! חסכת לפחות שתי תגובות (ובמקרה שלנו שנינו זה רווח נקי), נראה אם אני יכול לסכם את ההסכמה:
רוק אמיתי לא עובד טוב עם הגמוניה או נשמע טוב עם קומפוזיציה מורכבת, ובצד הנמשל תנועות שחרור אידיאולוגיות עושות מוזיקה גרועה מאוד בשלטון. תודה על האבחנה הזו - אמא, אבא, אני כבר לא אנרכיסט!
כבוד לאזרח 670159
בנמשל עסקינן: דינן של תנועות שחרור שעלו לשלטון להפוך לתנועות לפיתה.
תנועות השחרור שיתנגדו לשלטונן של אלה יטענו יאשימו ויטיחו כלפיהם דברים זהים לאלה שהושמעו לפני שהקודמים הגיעו לשלטון וחוזר חלילה. מכאן שהגדרה מהותית ושלמה של השמאל צריכה לכלול את שלבי ומעמד התנועה.
חומר למתקדמים או לבקיאים בחוקי האוקטבה והאקורד האמיתי.

לחיים!
כבוד לאזרח 670179
הסחף הבילתי פוסק הזה נובע מכך שחברה אזרחית אינה נשענת על כלום. גמל פורח באוויר. נחש האוכל את זנבו.
במהותה הגישה הזו שוללת גישות של אמת ניצחית ויחידה ומעמד חברתי שסמכותו (הדתית, השילטונית) נובעת ישירות מהאמת הזו. שלילה לשם שלילה ולא לשם שמיים.
יישר כח! המנגינה הולכת וחפה מזיופים.
כבוד לאזרח 670191
ובכן, כן, אפשר לשער ששלילת הרעיון של השגחה עליונה לא נעשית לשם שמים. "אמת נצחית" היא דבר רצוי‏1, אבל שקר נצחי הוא משהו מעיק למדי, וכאשר מקבלים את הכתוב בספר מסויים כ"אמת נצחית" בלי ערעור, אין שום סיכוי לתיקון אם במקרה אותו ספר אינו האמת לאמיתה. ויש כמה וכמה אינדיקציות שהספר המהולל ההוא אינו חף משגיאות. באסה.

אבל המנגינה באמת הולכת ומשתבחת, ואי"ה במהרה בימינו נזכה להגיע לצלילים הזכים שנשמעים בטהרן ובג'דה.
____________
1- ע"ע "התיאוריה של הכל"
כבוד לאזרח 670216
זכינו! פעם רקדו כאן עם מעדר וקלשון, היום, עם בקבוק תבערה וסכין מונפת מוכוונת מטרה. הנוער היהודי, עם רוח גבית עזה, הולך ומשתבח.

יש גם ממשיכים למורשת נזיר הקרפעלך, הם ניסו לתלות כלב לפני השירה והריקודים. מה טובו מעשיך...
כבוד לאזרח 670223
כמה צפויה וחסרת כבוד ההתמוגגות וההנאה. ממש מתנה משמיים.

וידיאו שבו עשרות נערים משולהבים ואנטי ממסדיים חוגגים את חופש הביזוי מסולף ומופץ בידי התקשורת ככלי הסתה נגד ציבור המתנחלים.
העיקר למהר ולבסס את שקר "הטרור היהודי" והסימטריה המדומיינת.

תרשי לי לגחך על גודל ההישג ולהיגעל מהצביעות והמוסר הכפול שבמחנה הנאור.

כשברמאללה מחלקים סוכריות לרוצחים שהופכים בן רגע לגיבורי תרבות המחנה מצקצק ומגלה הבנה "לסבלו של האחר".
מה קרה, נעלמה ההבנה לתחושות הסכנה והזעם כי מדובר בציבור יהודי?
מאין העוז להכליל את כל "הנוער היהודי"?
את לא מרגישה צורך להצניע את הבעת ההנאה ממציאת בדלי אשמה כלפי יהודים?
כבוד לאזרח 670230
כשחברי כנסת תוקפים את בית המשפט העליון ומציעים לשטחו וליישרו, כאשר היותר מתוחכמים מנסים השכם והערב בחקיקה להפכו לחתול מסורס, כאשר רבנים וראשי מועצות מצטרפים לנביחות על השב"כ - אותם הרגישים לעוולות ולשלילת זכויות רק כשמדובר ביהודים - אפרופו גזענות, ומעולם לא מחו על שלילת זכויות המונית של אלפי הפלסטינים - אפרופו צביעות, אפשר וצריך לדבר על רוח גבית.

טרור יהודי [ויקיפדיה] שוב תקפו, רק אתמול, בית פלסטיני ובתוכו ילדים אבל כיוון שאיש לא נשרף הפעם, כמעט ולא דובר על כך.

חלוקת הסוכריות מגונה. ודאי.

את המסכנות המדומה של הימין, אחרי 30 שנות שלטון, כפי שבנט(!) להפתעתי ציין, צריך לגנות גם כן.

מדובר בעשרות, במאות ואולי באלפים אבל כל אותם המנסים לערער את המוסדות המגנים על הדמוקרטיה ובראשם את בית המשפט העליון, ואלו המכשירים מאחזים בלתי חוקיים והשופכים מיליארדי שקלים על כבישים וישובים ליהודים בלבד במקום על הפריפריות, אלו הכנפיים הרחבות המאפשרות את שגשוגם של העצים והיערות השוטים.
  כבוד לאזרח • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • נמר טמילי
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • רון בן-יעקב
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • רון בן-יעקב
  הערך שלי יותר ארוך • יוסי
  הערך שלי יותר ארוך • רון בן-יעקב
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • רון בן-יעקב
  הערך שלי יותר ארוך • נדב
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • מאור ציון
  הערך שלי יותר ארוך • שוטה הכפר הגלובלי
  הערך שלי יותר ארוך • מאור ציון
  הערך שלי יותר ארוך • שוטה הכפר הגלובלי
  הערך שלי יותר ארוך • נדב
  הומו נון ספיינס • אמ
  הערך שלי יותר ארוך • שוטה הכפר הגלובלי
  הערך שלי יותר ארוך • רון בן-יעקב
  הערך שלי יותר ארוך • נמר טמילי
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • נמר טמילי
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • נמר טמילי
  הערך שלי יותר ארוך • מאיה
  הערך שלי יותר ארוך • אריק
  הערך שלי יותר ארוך • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • צפריר כהן
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • תשע נשמות
  כבוד לאזרח • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • מאור ציון
  כבוד לאזרח • צפריר כהן
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  כבוד לאזרח • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  החתול של שוורצנגר • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • אביר הקרנפים
  כבוד לאזרח • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • אישקש
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • נמר טמילי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • שוטה הכפר הגלובלי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • מלאכי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • נמר טמילי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • נמר טמילי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • צפריר כהן
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • נמר טמילי
  איך מתוך הסדק מבעבע, זעזוע • צפריר כהן
  נקמת דם ילד קטן • שוטה הכפר הגלובלי
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • צפריר כהן
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  נקמת דם ילד קטן • נמר טמילי
  נקמת דם ילד קטן • אביר הקרנפים
  נקמת דם ילד קטן • מאור ציון
  נקמת דם ילד קטן • מאיה
  כבוד לאזרח • ק
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  כבוד לאזרח • נמר טמילי
  כבוד לאזרח • אריק
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  כבוד לאזרח • ק
  כבוד לאזרח • ק
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • הפונז
  כבוד לאזרח • צפריר כהן
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • הפונז
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • הפונז
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • מאור ציון
  פעם שלישית גלידה • הפונז
  פעם שלישית גלידה • מאור ציון
  פעם שלישית גלידה • אישקש
  כבוד לאזרח • מאיה
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  כבוד לאזרח • תשע נשמות
  כבוד לאזרח • שוטה הכפר הגלובלי
  כבוד לאזרח • תשע נשמות
  כבוד לאזרח • ידידיה
  כבוד לאזרח • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ארז לנדוור
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • האייל האלמוני
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • האייל האלמוני
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • מאור ציון
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • מאור ציון
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • אריק
  מצעד הסימטריה נוקע עקבים • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  ''זמני בידיי'' • אנטילופה
  ''זמני בידיי'' • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האישי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האישי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אמ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ירדן ניר-בוכבינדר
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • דב אנשלוביץ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל המקשר
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  ויש לנו אבא קוראים לו הרס"ר! • קיצוני סיקי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • תשע נשמות
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  שיר נטול כותרת או נייר • נמר טמילי
  שיר נטול כותרת או נייר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • שוטה הכפר הגלובלי
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • מאור ציון
  כשהדוד שמחה שר • שוטה הכפר הגלובלי
  כשהדוד שמחה שר • מאור ציון
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • תשע נשמות
  שר? הוא בוכה • שוטה הכפר הגלובלי
  שר? הוא בוכה • מאור ציון
  כשהדוד שמחה שר • מלאכי
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • שוטה הכפר הגלובלי
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • צפריר כהן
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • ק
  כשהדוד שמחה שר • ק
  כשהדוד שמחה שר • ק
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  כשהדוד שמחה שר • ק
  כשהדוד שמחה שר • מאיה
  כשהדוד שמחה שר • נמר טמילי
  לשון בני אדם • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • פטריציה
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • יוסי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • יוסי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • יוסי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • יוסי
  Photo shoot • הפונז
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • הפונז
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • צפריר כהן
  Photo shoot • ידידיה
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • הפונז
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  שקט, מקניטים • נמר טמילי
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  נבל ברשות התורה • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • מאיה
  עוברים אללה • נמר טמילי
  Photo shoot • הפונז
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • נמר טמילי
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • נמר טמילי
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • מאיה
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • נמר טמילי
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • מאיה
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • נמר טמילי
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • ק
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • ק
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • נמר טמילי
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • ק
  אנקדוטיזם והכלליזם נפגשים במילון • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • easy
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • הפונז
  Photo shoot • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • שוטה הכפר הגלובלי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • שוטה הכפר הגלובלי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מלאכי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אביר הקרנפים
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מלאכי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מלאכי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מלאכי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אריק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • הפונז
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אריק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  הזרזירים בחומש • ק
  הזרזירים בחומש • ק
  הזרזירים בחומש • נמר טמילי
  הזרזירים בחומש • איציק ש.
  הזרזירים בחומש • נמר טמילי
  הזרזירים בחומש • ק
  הזרזירים בחומש • נמר טמילי
  הזרזירים בחומש • ק
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • האייל האלמוני
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • האייל האלמוני
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • האייל האלמוני
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ידידיה
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ידידיה
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ידידיה
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ידידיה
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אביר הקרנפים
  מעולם לא התחרו כל כך הרבה תגובות מכל כך מעט מגיבים על תואר אחד • רון בן-יעקב
  מעולם לא התחרו כל כך הרבה תגובות מכל כך מעט מגיבים על תואר אחד • אישקש
  בהפוכה • הפונז
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • ידידיה
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • הפונז
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • מאור ציון
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • רון בן-יעקב
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • אישקש
  כל הזמירים ייתנו בשיר קולם והעורבים ינומו בקנם (ידומו לעולם) • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  חזון העצמות היבשות • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • צפריר כהן
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  הלנצח תאכל גרב? • צפריר כהן
  הלנצח תאכל גרב? • מאור ציון
  הלנצח תאכל גרב? • צפריר כהן
  הלנצח תאכל גרב? • מאור ציון
  הלנצח תאכל גרב? • ידידיה
  הלנצח תאכל גרב? • נמר טמילי
  הלנצח תאכל גרב? • נמר טמילי
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אמ
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אח של אייל
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אח של אייל
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אח של אייל
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אח של אייל
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אייל האלמוני
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • ק
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • עומר
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • עומר
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מאור ציון
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • צפריר כהן
  Photo shoot • אריק
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • רון בן-יעקב
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • רון בן-יעקב
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • רון בן-יעקב
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • רון בן-יעקב
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • האייל האלמוני
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • האייל האלמוני
  Photo shoot • ידידיה
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • האייל האלמוני
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • האייל האלמוני
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • החתול האלמוני
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • נמר טמילי
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • אישקש
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • אביר הקרנפים
  Photo shoot • מאיה
  Photo shoot • מלאכי
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • רון בן-יעקב
  Photo shoot • תקוע בגרון
  Photo shoot • תשע נשמות
  Photo shoot • שוטה הכפר הגלובלי
  Photo shoot • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האלמונים • נמר טמילי
  מצעד האלמונים • האייל האלמוני
  מצעד האלמונים • הפונז
  מצעד האלמונים • האייל האלמוני
  מצעד האלמונים • נמר טמילי
  מצעד האלמונים • צפריר כהן
  מצעד האלמונים • נמר טמילי
  מצעד האלמונים • האייל האלמוני
  מצעד האלמונים • מאור ציון
  מצעד האלמונים • האייל האלמוני
  מצעד האלמונים • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אישקש
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אביר הקרנפים
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אריק
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • אמ
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מלאכי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • האייל האלמוני
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • רון בן-יעקב
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • הפונז
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • שוטה הכפר הגלובלי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאור ציון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ירון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • צפריר כהן
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • נמר טמילי
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • ירון
  מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות • מאיה
  מצעד האיוולת של הנבלות הצעקניות • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים