בתשובה לאריק, 04/01/16 0:08
Photo shoot 671043
המפלגה הליברלית בכנסת השמינית היתה ליברלית בשמה בלבד. עם חברי כנסת כמו: פסח גורפר, משה ניסים, אריאל שרון או גדעון פת אפשר היה לקרוא לה "המפלגה האופורטוניסטית" באותה מידה.

(עם או בלי קשר, מצע הליכוד לכנסת השמינית כלל קריאה לסיפוח מלא של השטחים (כולל זכויות אזרח מלאות לכל התושבים), קריאה לכניסה למשא ומתן לשלום עם מדינות ערב, קריאה לחקיקת חוקי יסוד שיבטיחו את חירותו של האדם ואת זכויותיו הסוציאליות...)
Photo shoot 671057
הליברלית- בסך הכל אני מסכים, אבל זה לא מפריע לנקודה שלי. הנקודה היתה שהליכוד של היום הרבה פחות חילוני מהליכוד של הכנסת השמינית. שהימין של אז לא היה דתי לאומי אלא לאומי בלבד.
היום אדלשטיין, אלקין וחוטובלי, כנראה גם ארדן, היו יכולים באותה מידה להיות חברי כנסת של הבית היהודי.
Photo shoot 671061
אני חולק עליך. הבית היהודי של היום הרבה יותר קרוב לחילוני מהמפד''ל של פעם.
Photo shoot 671066
יכול להיות שזה נכון, אבל אם כן אתה לא חולק עלי, אלא מחזק את דברי:
הבית היהודי פחות דתית והליכוד יותר דתית, מה שאומר שהן התקרבו. לכן חברי הכנסת שמניתי יכולים לכהן בשתיהן בלי דיסוננס.

המהות הדתית לאומית השתנתה מאוד בשני הדורות האחרונים. מה שהיה "הפועל המזרחי"- בורסלינו, סוציאליסטי, מעורה בחברה החילונית- שינה לחלוטין את עורו כאשר התגלגל להיות המפד"ל והבית היהודי- כיפה סרוגה, לאומני ולעומתני.
אני עוד חייב על זה מאמר.

הנקודה היא שאותה לאומנות דתית היא שהולכת וכובשת את השיח הימני על חשבון הימין החילוני, מורשת ז'בוטינסקי, שהולך ונעלם. מייצגיו נדחקים החוצה מהליכוד. לא רק הנסיכים אלא גם לימור לבנת וגדעון סער. נראה כאילו כל מה שנותר בליכוד מחרות והליברלים הוא ביבי, אבי דיכטר ואורן חזן.

במחשבה נוספת אולי זו גם הסיבה להצלחה היחסית של "כולנו". כחלון מצטייר לי כחרותניק אסלי יותר מרוב חברי הכנסת של הליכוד.
Photo shoot 671096
קצת קשה לי כשאתה שם בכפיפה אחת את המפד"ל והבית היהודי. הרי בדיוק על זה דיברתי - על ההבדל.

והרי גם הפועל המזרחי התנהלו באופן שונה במקצת מאשר ז'בוטינסקי.

ההצלחה היחסית של "כולנו" נובעת מההצלחה היחסית של הקמפיינים נגד הימין - קמפיין שנועד למקד את תשומת הלב בבעיות כלכליות במקום בבעיות בטחוניות. אלמלא כן, לימין המוצהר היו יותר מנדטים.

ואם כבר הגענו לידי כך, ראיתי בפרסומים בפייסבוק (ועל כן אין לי דרך לדעת עד כמה זה אמין) כי דווקא תחת שלטונו המאוס של ביבי קטנה האבטלה, צמחה הכלכלה, אישרו יותר דירות לבניה וכו'.
מסתבר שכל הבעיות שמייחסים לו בניסיון לקחת ממנו את השלטון, דווקא הוא פותר.
האמנם?
Photo shoot 671116
כנראה לא הסברתי טוב- כשאני מדבר על מורשת ז'בוטינסקי של ימין חילוני וליברלי אני מתכוון למפלגת חרות ולליברלים, שאמורים להיות המרכיבים הראשיים של הליכוד גם היום, אבל מורשתם מתמסמסת והולכת, ורק מיעוט קטן מחברי הכנסת של הליכוד עדיין מייצגים אותה כהלכה היום. נראה כאילו בליכוד יש היום יותר דוברים לאידאולוגיה הדתית לאומית מאשר לאידאולוגיה הימנית החילונית (סטייל שמיר מודעי וארנס).
המהלך מהפועל המזרחי למפד"ל ומהמפד"ל לבית היהודי היה מהלך אחר.

ולשאלתך אודות הצמיחה הכלכלית- תשובה טובה תקח אלפיים מלים ויותר. אסתפק בתשובה קצרה ופחות טובה- קשה לדעת.
בראשי פרקים אני יכול לומר שהיה לנו נגיד בנק מרכזי (פישר) תותח על. נתניהו מינה אותו.
יש לי המון ביקורת על סדר היום האזרחי של כל הממשלות מאז שעמדתי על דעתי, למעט השנתיים של פרס והקדנציה השניה של רבין. קשה לי לומר אם ביבי חריג לרעה.
המגמה של גידול בפערים (מחאת הדיור ומחאת הקוטג') אינה יחודית לישראל אבל עלולה להיות תוצאה של המדיניות של ביבי. בכל אופן המדיניות של ביבי לא כוונה מעולם להקטין את הפערים.
ספציפית לגבי בעית הדיור- אם יש ממשלה שצריך להאשים ביצירת הבעיה זו ממשלת אולמרט, אבל אני משוכנע ששרון היה פותר את הבעיה שביבי לא הצליח (או לא ניסה) לפתור. אחרי שבע שנים של עליות מחיר ושלוש שנים של מחאה התחלות הבניה, שלא לומר גמר בניה, לא מתקרבות למספרים של סוף שנות התשעים (תגובה 647188)
Photo shoot 671120
קשה להשוות את המהלך מהפועל המזרחי למפד"ל, למעבר לבית היהודי, שפנה לציבורים חילוניים לגמרי והכניס נשים לרשימה.

לאחרונה נתקלתי בכתבה לפיה טוענים שבשנה האחרונה אושרה בנייתן של 90 אלף דירות. אם כן, זה עוקף את כל המספרים הישנים.
Photo shoot 671123
כשעוסקים במשק וכלכלה הכי חשוב להשוות תפוזים עם תפוזים. יש סדרות של נתונים שמחושבים באותו אופן, ורצוי מאוד להשוות רק נתונים באותה סדרה. לא ניתן להשוות את האמירה "אושרה בנייתן של 90 אלף דירות" לסדרת הנתונים של התחלות בניה של הלמ"ס, או של משרד השיכון (סדרה שונה).
מוסכם שלאורך זמן המשק הישראלי זקוק ליותר מ 40 אלף יחידות דיור בשנה. בתגובה אליה קישרתי ניתן לראות שבמשך 12 שנה ברציפות(!) קיבל המשק מספר נמוך מזה של יחידות דיור. אמנם בשלוש השנים האחרונות עברנו את מספר הקסם, אבל לא באופן משמעותי כמו בסוף שנות התשעים, וכנראה לא מספיק למלא את החסר.
עדיין אין נתונים סופיים ל 2015 אבל בתשעת החדשים הראשונים החלה בנייתן של כ-‏35,850 דירות, גידול מתון של 3.6% לעומת התקופה המקבילה ב 2014, כך שגם בשנתיים הקרובות ההיצע כנראה לא יעיף את הגג.
Photo shoot 671067
התזה שלך לפיה יש ''הדתה'' של הימין קלושה. גם בכנסת השמינית, משה נסים, מאיר כהן-אבידב ומתתיהו דרובלס היו יכולים בקלות להשתלב במפד''ל.
Photo shoot 671071
זהו, שלא.
משה נסים אמנם היה הבן של הראשון לציון אבל היה מראשי המפלגה הליברלית (יחד עם מודעי), וכך גם נהג כשר אוצר. מקומו לא היה עם זרח ורהפטיג ויוסף בורג.
את משנתם של כהן אבידב ודרובלס אני מכיר פחות. אתה יכול להפנות אותי למראי מקום בהם הם מבטאים מדיניות של המפד"ל?
Photo shoot 671072
דיברנו על דתיותם, לא על משנתם הפוליטית (כהן אבידב ודרובלס היו יכולים להשתלב בקלות בתחייה של גאולה כהן מבחינה זו)
Photo shoot 671078
לא דיברתי גם על דתיותם.
בפעם השלישית- דיברתי על כך שהימין הליברלי (ארנס, מרידור, גדעון סער) הולך ונדחק מפני הימין השמרני-דתי (אלקין, חוטובלי) שנעשה הדובר המרכזי של הימין.

רק גמרתי לכתוב את התגובה הקודמת ונתקלתי בדוגמה אד אבסורדום: ח"כ מיקי "תל-אביב-היא-לא-חלק-ממדינת-ישראל" זוהר (ליכוד) מקדם את חוק השבת. מי שהתנגדו לחוק הזה בנחרצות בתוך הקואליציה הם כמובן חברי ""כולנו".
Photo shoot 671087
מה אתה רוצה? הרי השמאל תפס חזקה על הליברליזם ועיוות את המושג כל כך עד שהפך אותו למוקצה מחמת מיאוס. במצב כזה לא נותר למי שהגדיר עצמו פעם כליברל אלא למצוא מושג חדש (וכך נוצרו הליברטריאנים, שמייצגם המובהק ביותר בכנסת הקודמת דווקא היה דתי).
מלבד זאת, הליכוד עצמו הוא הרי איחוד של התנועה הליברלית עם תנועת חרות, וככזה תמיד היה בו מגוון רעיונות (גם מפלגות אחרות כמו הבית היהודי, המחנ"צ ואפילו מרצ אינן מונוליתיות רעיונית).
ואחרון - גדעון סער עזב בגלל תחושת מחנק פרסונלית (מהסוג שביבי מומחה להשרות על סביבתו) לא בגלל חילוקי דעות פוליטיים.
Photo shoot 671090
ברור, השמאל אשם. לא חשבתי אחרת.
Photo shoot 671103
דארת' ווידר! ההומור שלך יותר מידי טוב אדוני.
Photo shoot 671228
מעניין יהיה באמת לעמת את אלקין וחוטובלי עם הטענה הזו לאמר- מדוע (וכיצד) בחרתם להיות פעילי ליכוד ולא פעילי מפד"ל?
וכן לבדוק בפועל מה השונות בין עמדותיהם לבין עמדותיו של אורי אריאל.

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים