בתשובה לצבי צוברי, 19/07/00 23:54
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7071
התכוונתי למקרה שבו אכן עולים מאות פלשתינאים עם ענפי זית (באקט תעמולתי) על ההתנחלויות. ברור שירי יגרום לנזק תעמולתי עצום ולדרדור מהיר של המצב למלחמה כוללת, בה יהרגו לא מעט אנשים משני הצדדים. השאלה היא האם לא עדיף דווקא לתת להם להכנס, שישבו קצת על הדשא, יקבלו קפה ועוגיות כדי שמדינת ישראל לא תפסיד בקרב על דעת הקהל העולמית ולא נדרדר את המצב למצב אחר ממנו אין כבר חזרה.
אנשים כבר שכחו כאן (כי כולם עסוקים בלהקשיב לעצמם ולא להקשיב לאחרים) אבל יש גם מה שנקרא דיון. אם אתה חושב ש"אין מה לדבר עם הערבים" אזי בזאת תם הוויכוח ביני ובינך - הנחות היסוד שלנו שונות ולא ניתנות לגישור. אם אתה חושב שיוכלו ראשי הישובים להידבר עם אותם פלשתינאים שיעלו אל השטח אזי המצב לא צריך להתדרדר לאלימות. הוא יכול להשאר בגדר אי-ציות - civil disobedience - מצב בו אוכלוסיה אזרחית מפרה את הוראות השלטון אך לא מתנהגת באלימות.

מי יודע, אולי יצמחו שם קשרי ידידות טובים בין שכנים סוף-סוף?
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7078
ואולי ידידות כזו כבר קיימת? במבט של אתמול דובר על שיתוף פעולה תיירותי בין תושבי אריאל ועוד התנחלות אחת ששכחתי, לתושבי שכם (שכם? נראה לי שזה היה שכם...). שיתופי פעולה כאלה אינם נדירים כפי שהם נשמעים, ושמעתי על פעילויות וסיוע הדדי בין מתנחלים לפלסטינאים פעמים רבות בעבר. רק חבל שהקרבה האישית הזאת אינה מספיקה לשם התקרבות אידאולוגית.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7081
לא ראיתי את מבט אתמול, אבל זה רק מדגים את מה שאני בדרך כלל טוען: עזוב אידאולוגיה, מסתבר שכאשר יש אינטרסים משותפים, המחלוקות לפעמים נשארות בצד. אם זה הספות שקונים בבידיה, נסיעות לקזינו ביריחו, או מתנחלים שמבריחים פלשתינאים לישראל תמורת כסף.
המלחמה ה(פחות) אכזרית הבאה 7085
גם אני לא ראיתי מבט אתמול, אבל כתוב ב''הארץ'' היום על פתיחתו הרשמית של האתר הארכיאולוגי בהר גריזים - בין שכם והתנחלות ברכה.
כנראה שלזה הכוונה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים