בתשובה להפונז, 06/02/20 16:16
713255
שתי סיבות שאני יכול לחשוב עליהן:
א. דת מושרשת יותר בחברה. אסטרולוגיה גם פחות נפוצה (לפחות כך אני מקווה) וגם מהווה חלק פחות אינטגרלי מחיי המאמין ומהסביבה החברתית שלו.
ב. אסטרולוגיה היא אמונה נקודתית שניתנת לבדיקה אמפירית יחסית בקלות. דת כוללת מנעד רחב של אמונות, שחלקן לא ניתנות לבדיקה. יש הבדל בין רופא שמאמין בקיום מצוות ועולם הבא לרופא שמאמין שהעולם נברא ב-‏6 ימים ואלוהים שתל באדמה עצמות דינוזאורים עם פחמן שנדעך מראש.
713262
את טיעון א' שלך אני ממש לא מבין. מה לנפוצות ולסיכויי ההחלמה שלך מניתוח? אני שמח מאד שהמנתחים שלי שייכים לנישה אליטיסטית של אחוז מהאוכלוסיה ולא לחציון כלשהוא.

לגבי ב', אכן יש טווח גדול של אמונות כמו שאמרת, אבל מבחינה מסוימת אמונה בעולם הבא ובקיום מצוות הרבה יותר גורפת ורלוונטית להחלטות יומיומיות וגם הרות גורל מאשר אמונה לייט בזה שסיכוייך לזכות בלוטו תלויים במיקומו של צדק.
למשל, רופא שמאמין בכל ליבו בקיום מצוות, עשוי, אם הוא ישר עם עצמו, לרשום לי שלוש תפילות ביום כתרופה לדלקת ריאות. זה לא פחות מפחיד מכל דבר אחר.
713267
ההנחה בשאלה היתה שאתה מרוצה מאד מהרופא, מכאן ניתן להסיק שהוא כנראה לא הציע לך בעבר פתרונות שחרגו מתחומי הידע הרפואי הנלמד בבתי הספר לרפואה. באופן כללי, נראה לי שזה קריטריון טוב להבחין בין טיפול ל-"טיפול" - האם מה שהרופא מציע הוא חלק מפרוטוקול טיפול מוכר ע"י מוסדות הרפואה או לא.

לגבי דת די קל בד"כ להבחין בין הצעות שנובעות ממנה לבין כאלה שלא. שאלת הטבעונות, למשל, עלולה לגרום לקונפליקט גדול יותר. נניח שאתה יודע שהרופא שלך הוא טבעוני מטעמי מצפון, ואתה לא. כעת הוא ממליץ לך כל מיני המלצות בתחום התזונה - שהמשותף להן הוא צמצום הצריכה של מוצרים שמקורם בחי. האם תסמוך על כך שהוא מפריד בין עקרונותיו להמלצותיו המקצועיות או תעדיף חוות דעת של רופא שעמדתו העקרונית דומה לשלך?
713269
אני מסכים עם הפסקה הראשונה, עם ההסתייגות שיכולת המדידה האישית שלי של איכות הרופא היא לא מושלמת.

לגבי הפסקה השנייה - אכן, המלצות תזונה מטבעוני הן בעייתיות בעיני, לא בגלל הבדל העמדות העקרוניות בינינו, אלא בגלל הזיהום של החלטות רפואיות אובייקטיביות ומקצועיות באידיאולוגיה שבינה לבין הבריאות שלי אין קשר (בעצם זה יותר חזק מזה, כי למיטב הבנתי מכל מה שקראתי על תזונה, טבעונות יכולה להזיק כי היא לא התזונה המומלצת על ידי מחקרים רפואיים רציניים).

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים