לא העכבר גנב אלא החור גנב 717667
אני יכול להבין את הרוגז שעוררו מנהיגינו ששמו לחוכא ואיטלולא את מסכת הסולידריות והמשמעת שניסו לעטות על עם ישראל. אבל אני מוצא שהבסיס הרציונלי לתלונות קלוש ומותר הדברים קטנוניות ומירמור שמוטב היו מופנים לעניינים מהותיים יותר.
נכון, מנהיגינו מתירים לעצמם מה שניסו לאסור עלינו. אבל מאחר וכפי הנראה רוב האזרחים הפשוטים התירו לעצמם את האיסור ואיש לא חבט בהם או העניש אותם, אין לומר שמנהיגינו ניצלו את זכויות היתר שלהם כדי להפיק איזושהי תועלת ע"ח מישהו אחר.
היתה כאן כפי הנראה, הוראה לא כל כך נבונה (ע"פ האמרה שנבון לא נכנס למקומות שפיקח יודע לצאת מהם).
חייבים להבחין בכך שאותם ראשי ציבור שנתפסו בקלקלתם, לא הרויחו דבר ומשנתפסו מייד הודו והתנצלו.
שלא תהיה לך טעות. אני לגמרי משתייך ל"חמוצים" והמסקנה הראשי שלי מעידן הקורונה הוא הוא שמנהיגינו הם "תולעים קטנות". אבל אתה מפנה את תרעומתך על חטאם הקטן ביותר והנסלח ביותר.
כל מסכת הריחוק החברתי היתה רוויה במחדלים, בתקנות ליצנות, בפיזור הוראות שלפעמים היו בלתי ניתנות לביצוע וגם כאשר היו, לא תמיד בוצעו. ברור לגמרי שמנהיגינו נתפסו עם המכנסיים למטה. מדוע אני אומר זאת ומסתכן במבול האזכורים של איך זיהה ראשון ואיך הקדים לבודד? מפני שאיני מדבר על מה שנעשה ברבעון הראשון של 2020. פה בישראל הקטנה, איני חושב שיש לנו מה להלין על החלטות מנהיגינו. בהתחשב בכך שהם הופתעו ופעלו בתוך מסך עשן של חוסר ודאות גמור אפילו של נתוני המצב הבסיסיים ביותר, כל התקלות שציינתי קודם, הן בהחלט סבירות. בתמונה הגדולה יותר של המצב, אין לאזרחי ישראל על מה להלין. בין אם הרווח וההצלה שעמדה לנו נבעה ממעשי הממשלה ובין אם היו חסדי השם והמקרה, בכל אופן אי אפשר לומר שמעשי השלטון הביאו אסון כפי שקרה בספרד, איטליה או ארה"ב.
החטא הגדול של ההנהגה לא היה הבילבול וחוסר תיאום והעקביות של הצעדים המנהליים שננקטו ובוודאי שלא אזלת היד באכיפה (במקרה זה הזכורה לטוב), כל התקלות שהעליתי היו נמנעות בעולם היפותטי שבו הממשלה היתה מתכוננת לסכנת המגיפה כמה שנים מראש ומצטיידת באמצעים ובתכניות פעולה גמישות ומתורגלות, באותו אופן שמדינות מתכוננות לסכנת מלחמה.
חטאה הגדול של ההנהגה היה שהם לא ידעו על הסכנה ולא התכוננו לה, למרות שהיו צריכים לדעת. ובעניין זה איני מלין על מנהיגי ישראל. נראה שהם אינם בודדים במועדיהם (אם יסלח לי על החידוד).
אני ממליץ שניתן את דעתנו, כיצד ולמה מנהיגינו הנבחרים כשלו במשימתם להיות הצופה לבית ישראל ולא נבזבז את מה שנותר מתעצומות נפשנו כדי להתרגז על נשיאנו שוחר הטוב, שבתו ארחה לו לשולחן הסדר. בכך לא נגרמה רעה לשום איש מלבד לתחושת הסולידריות הלאומית שהיא ממילא זיוף אחד גדול.
אם משווים מחדל/תקלה פאתטית זו למעשה הנבלה של שוד הקופה הציבורית הריקה כדי לשחד את חה"כ לעשות את מה שממילא נדרש מהם לעשות, כשבדרך אגב מכבידים ומכשילים את פעולת הממשלה התקינה, הרי שבעניין זה באמת "אין כלום כי לא היה כלום".
לא העכבר גנב אלא החור גנב 717815
אני לא יודע אם אתה מתייחס כאן למאמר הפותח או גם להודעה 717167 שבאה להסביר למה אני לא רואה את מעשהו של ריבלין רק בקשר לאי מילוי הוראות החוק אלא כסממן של משהו מהותי ומטריד בתפיסת התפקיד שלו. ברור שלא הצלחתי לשכנע אותך, וכנראה גם את רוב הקוראים האחרים. בפייסבוק, למשל, רוב המגיבים מקבלים את התנצלותו ואפילו משבחים אותו על שהתנצל.

לפני שאני מודה לכם על הבמה שהעמדתם לרשותי ומסיים את מעורבותי בדיון, אנסה שוב להבהיר יותר את עמדתי: אני מאוכזב מביבי, ליצמן, גלנט ודומיהם על זה שכאשר עמדה בפניהם הבחירה הם בחרו לא לציית לאותן הוראות שהם עצמם הטילו על הציבור. אני מאוכזב מריבלין שבעתיים על עצם כך שהוא הרגיש שעומדת בפניו בחירה. אותו "נאום" שהצעתי במציאות החלופית, כמובן כדוגמה ולא כלשונו, היה אמור להיות התגובה היחידה שעלתה בכלל בדעתו של נשיא המדינה ברגע שהוטלו ההגבלות על ליל הסדר, לנוכח המציאות הטראגית של הזקנים בבתי האבות שהיתה ידועה לכל.

תודה על תשומת הלב ועל הדגים.
לא העכבר גנב אלא החור גנב 717820
הגבתי למאמר הפותח.
בקריאה שנייה שמתי לב שבעצם הלבשתי עליך את המרמור והרוגז שאני חש על ''בגידת ההנהגה'' ולכן פספסתי את לב הדברים איתו אני דוקא מסכים.
נראה שנשיאנו החביב פספס הזדמנות לתפוס עמדה של מנהיגות ושל סמכות חברתית-מוסרית. מנהיגים אינם נבחנים בקיום ההוראות שהם עצמם מוציאים. זה מובן מאליו. אם הם נכשלים בכך הם סתם נוכלים קטנים. מנהיגים נבחנים בכך שהם מתייצבים בעת משבר ומצביעים על הצרכים והקרבנות הנדרשים.
כנראה שפספסתי זאת משום שאיני מחזיק מריבלין חכם גדול וכמעט שאין לי ציפיות או דרישות ממנו.
לא העכבר גנב אלא החור גנב 717823
לשיטתך, ריבלין 'פספס' עשרות הזדמנויות בשנתיים האחרונות לומר אמירה ערכית משמעותית כלשהי מלבד חזרה על מנטרת האחדות הנואלת.
וברוך השם, המציאות זימנה לו מספיק אירועים שראוי היה להגיב עליהם.
המסקנה שלי היא שבעצם, בדרכו הכה רכה וחלבית, הוא סוס טרויאני של נתניהו במשכן הנשיא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים