בתשובה לליאור חיימוביץ', 06/06/02 17:36
לא לי הפתרונים 71903
לפיד לא הקים שום דבר. אברהם פורז פרש ממרצ (רגע לפני שרצ ומפם הפסיקו להתקיים כמפלגות עצמאיות), ולקח איתו את השם של שינוי, ולא הרבה יותר. מתוך הכרה בערך עצמו, הוא פנה למישהו קצת יותר כריזמטי שיעמוד בראש הרשימה ויוביל אותה להצלחה אלקטורלית קצת יותר מרשימה מהפעם האחרונה ששינוי רצה לכנסת לבדה (2 מנדטים). הוא עשה דבר מפעים מצד פוליטיקאי, והסכים להיות מקום 2 ברשימה עבור טירון פוליטי כמו טומי לפיד. הכל עניין של תדמית, מה לעשות.
לפיד לא היה יכול להקים את שינוי, כי השם היה עדיין שמור למקימי המפלגה המקוריים (רובינשטיין ופורז). זה שאפילו לא ידעת שפורז היה שם קודם - רק מוכיח שהצעד שהוא עשה היה נכון, מבחינה טקטית.

חדש היא לא מפלגה ערבית. היא מפלגה יהודית-ערבית. אחרת - למה המקום השלישי שלה (ואולי היותר מוכרת מבין חברי הכנסת של המפלגה) היא יהודיה?
אמת ושקר 71935
אמרת נכון - העובדה שלא זכרתי את ההסטוריה הזו של שינוי אכן מעידה שהמהלך שנעשה עם לפיד היה חכם ונכון.

וחד"ש היא מפלגה ערבית. ואם אתייחס לשאלך הרטורית כאל שאלה רגילה - לא יודע למה. זה שמס' שלוש בה נולדה כיהודיה לא מונע ממנה להתכחש לעובדה זו ולנהוג אורח חיים אנטישמי, אנטי-ציוני ואנטי-דמוקרטי.
גם לליכוד יש ח"כ דרוזי. זה הופך את הליכוד למפלגה יהודית-דרוזית?
ומי שמדבר על קבעון והתלהמות. 71938
"אורח חיים אנטישמי, אנטי-ציוני ואנטי-דמוקרטי" לגבי מי שמחפשת דו-קיום אמיתי ובעלת מצע חברתי ועשייה מוכחת בתחום.
טול קורה מבין עיניך.
אשרי המאמין 71941
תראה,הוא כתב אומנם, שהוא מאמין ביכולתו להעביר את המסר בלי שימוש בכל מיני שדות סמנטיים.אבל זה לא אומר ארז, שאתה היית צריך להאמין לו.
אגב ,מה זה *אורח חיים* אנטי-ציוני? גב' גוז'נסקי עושה ספונז'ה עם הדגל?
אשרי המאמין 71945
נכון. כנראה שחוץ מעראפת יש עוד אנשים לא אמינים...
אשרי המאמין 71978
אני רואה שגם אליך הגיעו אנשי הימין הקיצוני. ערפאת לא אמין? אז מי אמין, שרון? ביילין לא יהיה מרוצה.
אתה מזייף גם חתימות על צ'קים? 72025
מי שמשתמש כמוך,תהא מי שתהא,בכינוי של אחרים(ולא שזה סימן רשום)בכדי לעבוד על ארז,שיחשוב שזה המשך של מי שהגיב קודם,הוא לא אמין אפילו יותר מערפאת.
ואלמלא המדיניות החדשה באייל הייתי מוסיף שאתה פשוט נאלח.
על דאגה. 72027
אני מבחין בין האיילים האלמונים עפ''י דעותיהם ודבריהם.
על דאגה ומעשי נבלה. 72029
כוונתך אני מקווה, אל דאגה.למרות ש''על דאגה'' נשמע מענין יותר.
תארתי לעצמי שאתה מבדיל,האינטליגנט היה אכן די שקוף,לכן כיוונתי את תגובתי אליו ולא אליך.אלא שחוששני שהיא לא תעשה עליו רושם,אם היה לו מצפון בר תוקף,הוא לא היה נוהג בשפלות כזו.
אמונה ועיקרה תחילה 71958
אני מאמין גם ביכולתי להעביר את דעתי ללא פופוליזם זול ("ספונז'ה עם הדגל").

ואיך אתה רוצה להועיל לדיון?
ראי ראי שעל הקיר. 71975
הספונז'ה עם הדגל זו תגובת מראה לשימוש שלך בשדה הסמנטי אנטי..אנטי. אם פופוליזם זול ניבט אליך מהמראה אתה רואה טוב.
אם תבחין שלמשתקף במראה יש קשר משמעותי לדרך שבה אתה מעביר את מסריך,הועלתי לדיון.
וטול קיסם מבין שיניך 71950
כמה קל ונחמד להגיב לא לעניין.
נתנו פה לא פעם שעורים קצרים בלוגיקה של דיון, כנראה נרדמת בשיעור הזה.
כן, המורה. 71955
מעניין, כי מה שאתה אומר מתאים לדבריך.
כל הפוסל במומו פוסל.
בלתי מספיק, התלמיד 71979
עדיין נמנעת מלהגיב עניינית לתגובתי הראשונית. על כן, איני מרגיש שחלה עלי חובה כלשהי לענות לך באופן ענייני.

אכן, כל הפוסל במומו פוסל, לא יכולת לנסח זאת בצורה טובה יותר. שמתי לב שבכל תגובה שבה אתה מעורב ישנה תלונה של הצד השני על סגנון ודרך הויכוח הקלוקלים שלך. ובכן, מליארד סינים לא טועים - איני מעוניין לענות עוד לתגובותיך החלולות. אין בכל תועלת.

יום טוב.
נכון, המורה 72024
נכון. גם אני לא הייתי מתיחס לדברייך הלא עניניים והחלולים, אבל אם כבר מדברים על תגובות מהסוג הזה, ראוי שמי שמאשים מישהו בקוויזלינגיזם לא יטיף מוסר לאחרים.

לילה טוב.
אמת ושקר 71988
לא, זה אומר שהליכוד אינה מפלגה שמוגדרת באופן אתני, אלא באופן אידיאולוגי. זה נכון גם לגבי העבודה, וגם לגבי מרצ, וגם לגבי צומת (לשעבר), אפילו שלא היו לה חברי כנסת שאינם יהודיים. העניין הוא שההשתייכות למפלגה אינה נובעת מהאתניות או מהדת, אלא מהאידיאולוגיה. ש''ס, למשל, היא מפלגה אתנית-דתית, כך גם יהדות התורה, ואפשר להגיד שגם ישראל בעלייה היא כזו. מולדת אינה מפלגה כזו. למולדת לא היה מפריע לצרף ערבי שתומך בטרנספר לשורותיה (נראה לי). למפלגת כך, דווקא כן. המפלגות הערביות האמיתיות הן כאלה שמבוססות על האתניות על חבריהן. חדש מבוססת על הדעות של חבריהן.

וכל זה בלי להתייחס בכלל להשמצה שקיימת בטענה שחה''כ גוז'נסקי היא אנטישמית.
אמת ושקר 71999
אולי זה לא היה ברור, אך התייחסותי אל המפלגות הערביות לא באה בהקשר אתני, אלא דוקא אידיאולוגי. על כן שייכתי את חד"ש לחבר המפלגות הערביות. כשחושבים על זה, לא תהיה לי בעיה גם לשייך את תנועתו של אבנרי (באם תהיה מפלגה) לחבורה זו. את תנועתו של ביילין יהיה יותר קשה לשייך אליהם, שכן אם אינני טועה ביילין יגדיר את תנועתו כתנועה "ציונית", בדיוק כפי שהעבודה או מר"צ מוגדרות.

דרך אגב - זו אמנם אינה דוגמא טובה, אך עשויה לספק שעשוע מחשבתי: גם לרשות הפלסטינאית יש "יועץ לענייני יהודים" - הרב הירש אני חושב. האם זה משנה את היותה של הרשות יישות אתנית לאומנית?

המילה "אנטישמית" היא קצת פרובוקטיבית, אני מודה, ואני מניח שהיא נובעת יותר מאמוציות מאשר ממחשבה מסודרת. ראיתי את הח"כית המדוברת ביותר מדי אירועים בעלי אופי אנטי-יהודי כך שדעתי עליה נקבעה באופן הזה.
אמת ושקר 72005
הרשות הפלסטינית היא ישות לאומית, לא אתנית. לכן, יהודים יכולים לחיות תחת השלטון הזה, בהנחה שהם יקבלו אותו (בדיוק כשם שערבים יכולים לחיות תחת ישראל אם הם מקבלים את הריבונות שלה).
אגב, מכיוון שחדש היא זו שטבעה את הסיסמה ''שתי מדינות לשני עמים'', קשה לי לראות איך אפשר לומר שהם אנטי-ציוניים. הם כן חושבים שראוי שמדינת ישראל תמשיך להתקיים - ובמקביל לה מדינה פלסטינית. מאוד לאומני מצידם, בתור מפלגה קומוניסטית...
אמת ושקר 72014
ישראל היא מדינה אתנית. אין לכך כל קשר - מדינה אתנית היא מדינה שמעניקה העדפות לקבוצה אתנית מסויימת החיה בה (הגדרה לא מלאה אך עונה לצרכי הדיון הזה).
על כן, הרש''פ היא בהחלט יישות אתנית שכן היא קיימת כדי לדאוג לצרכיו של מיעוט אתני. אין כל התייחסות למיעוטים אחרים, וברור שאין מניעה שיחיו בה. כשתקום, אם תקום, מדינה פלסטינית, היא בהחלט תעניק הטבות והעדפות לקבוצה הפלסטינאית האתנית (שים לב, אל תתבלבל - לא דיברתי על קבוצה דתית).

וזאת מבלי להכנס לשאלה האם קיימת בכלל קבוצה אתנית פלסטינאית.

ומשום מה אני משוכנע שחד''ש מדברים על מדינת כלל אזרחיה - די אנטי-ציוני ע''פ אמות המידה שלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים