בתשובה לkozmo5449@gmail.com, 10/02/21 7:25
בשבח השיטה 732737
יש ימין ושמאל.

*אבל* הימין/ליכוד עלה על טריק:
- צור כל בחירות מפלגות של מאוכזבי שלטון שבסוף מתבררות למעשה כמפלגות שנכנסות עם הליכוד לקואליציה.
- האשם את אותן מפלגות בשמאלנות כי זה Win win מבחינת הליכוד. משוכנעים ימנים הארד קור לא יצביעו עבורן (אז אין ממש בריחה של קולות ימניים מהגוש הרגיל) ומשוכנעי מרכז/שמאל טועים לחשוב שאלו מפלגות שמהוות אלטרנטיבה לשלטון הקיים ומצביעים להן.
- אחרי הבחירות כולם עומדים בתור אצל ביבי וביבי רק צריך לבחור את מי לשלוח לאופוזיציה.

ולטיעון העיקרי: מפלגתו של סער היא גם לגמרי מפלגת לווין כזאת. אם התנאים יאפשרו (ורוב הסיכויים שזה מה שיקרה), מפלגתו של סער תשב עם נתניהו בקואליציה (אלא אם מישהו יבקש פחות מהם וכבר לא יהיה מקום). מצביעי מרכז שמצביעים למפלגה הזאת יצאו יותר מטומטמים מהמצביעים של כחול לבן.

הדמוקרטיה קצת אזלה פה והקשר בין רצון הבוחר לבין המציאות הפוליטית לא ממש ברור (בעיקר כי הבוחר השמאלני/מרכזי הישראלי לא יודע מה הוא באמת רוצה והוא יכול להאשים רק את עצמו. זו לא אשמת השיטה).
בשבח השיטה 732751
"הבוחר השמאלני/מרכזי הישראלי לא יודע מה הוא באמת רוצה והוא יכול להאשים רק את עצמו. זו לא אשמת השיטה"
לא מסכים. קחי למשל שיטת בחירות יחסית די פשוטה: חלוקת המדינה ל-‏40 מחוזות בחירה, 3 ח"כ לכל אזור. גם הליכוד וגם כחול-לבן, יכלו בקלות להקים ממשלות יציבות. אני הייתי ממעט בהאשמת בוחר השמאל-מרכז. הוא גם בוחר בהסתברות גבוהה את האופוזיציה וגם אחראי למה שעושים הנבחרים עם קולו?
מה שאני כן מסכים איתו, זה שהבעיות של החברה הישראלית התרחקו מאד ממה ששינוי שיטת בחירות יכול לפתור. הבעיה העיקרית היא התרופפות ההסכמה החברתית: מידת ההסכמה שיש באופוזיציה לגבי מה שרשאית הקואליציה לעשות כשלטון. זה התחיל מהויכוח על הלגיטימיות של החזרת שטחים וההתנתקות וממשיך היום בשאלת הלגיטימיות של המשך שלטונו של נתניהו.
בשבח השיטה 732860
אני כן מאשים את בוחר השמאל-מרכז ואני כן חושב שהוא לא ממש יודע מה הוא רוצה. הוא אחראי למה שעושים הנבחרים עם קולו משום שהוא לא באמת מצביע לקולות אופוזיציונריים שהם עקביים בהתנגדות שלהם לשלטון הליכוד אלא מצביע למפלגות אווירה חסרות עמוד שידרה שצצו לפני חודש ופרומיל שיבטיחו לו שהן גירסה נקיה ושומרת חוק של דעות שהן הקרובות ביותר שאפשר לדעות של הליכוד.
מי שמופתע שהמפלגות הללו מתפזרות כמו עלים ברוח אחרי הבחירות וחלקים גדולים מהן משמשים את נתניהו כדי לשמר את כוחו בשלטון, יכול להאשים רק את עצמו ואין לו מה להתלונן על נבחריו.

מי שבאמת רוצה להפיל את שלטון הליכוד הרקוב צריך או לההצביע למפלגות אופוזיציה עם רקורד עקבי של התנגדות לשלטון הליכוד או להבין שיש סיכוי סביר שקולו יעזור להשאיר את הליכוד של ביבי בשלטון.
למשל - מתנגדי / מאוכזבי נתניהו שרואים את עצמם כאנשי ימין מתון-מרכז-שמאל מתון ומתכוונים להצביע למפלגתו של בנט או למפלגתו של סער בבחירות הבאות (או לגנץ, אם נשארו כאלה), זורקים את קולם בסיכוי גבוה אל כיסו של ביבי.
בשבח השיטה 732862
לא היו אופציות טובות בבחירות הקודמות. בתור ימני האופציות שלי היו לפיד או ליברמן, אבל לפיד התמזג עם גאנץ לכן אי אםשר היה להצביע רק עבורו. מאידך, ליברמן היה שותף עם ביבי שנים רבות לכן היה סיכוי שיתאחד איתו שוב.

שלשמאלי היו רק שתי אופציות נוספות: העבודה או מרץ אבל מפלגת העבודה תמכה בביבי מספר פעמים בעבר, לכן היתה מפוקפקת בתור מתנגדת לביבי (מה שהתאמת לבסוף כאשר עמיר פרץ קפץ לעגלה של ביבי במאי 2020). מרץ היתה בסכנה שלא תעבור אחוז חסימה, לכן היתה בעיה איתה.

ביום הבחירות החלטתי להצביע מרץ או עבודה כדי להעביר אותן אחוז חסימה, לא זוכר מי מהן, אבל טעיתי באותיות על הפתק ולכן לא בטוח איזה פתק שמתי כנראה אחד משתי המיפלגות הללו.

בסיבוב בחירות זה, הרביעי, המצב די קשה, כי גם זליכה וגם גאנץ על סף אחוז חסימה. הפעם בוודאי שלא אצביע לאף אחד מהשניים (זליכה מסתמן כביזבוז קולות ואילו גאנץ עלול שוב לתמוך בביבי עם תירוץ כזה או אחר).

לפיכך ההתלבטות שלי תהיה כנראה בין לפיד וליברמן ומרץ כאשר השיקול להצביע מרץ הוא רק שיעברו אחוז חסימה.
בשבח השיטה 732864
וזאת התגובה שמנסה להראות שאני טועה כשאני אומר שהמחנה המתנגד לביבי לא יודע מה שהוא רוצה?
כשמדברים על מחנה של מצביעים שלא יודע מה שהוא רוצה מדברים על אנשים באופן קולקטיבי. אני לא מדבר על רצון של איש יחיד. התאור הזה בו אינדיבידואל מבולבל, מתוסכל מחוסר אופציות וחש שהיחידים שבאמת מתנגדים לשלטון הם בסכנה שלא יעברו את אחוז החסימה ולכן לא מצביע להם, זה בדיוק מה שמדגים שהבוחרים המתנגדים לשלטון לא יודעים מה שהם רוצים. לא מאורגנים, לא סגורים על עצמם ובוחרים מפלגות על בסיס כותרות בעיתון על איזה סקר שבועי, אופנות חולפות, גנרל תורן שלא אומר שום כלום ו/או תחושת בטן לגבי שינויי כיוון הרוח כל יום שני וחמישי. בקיצור, אין באמת מחנה. עכברושים שרצים לכל הכיוונים ללא כיוון ונושכים אחד את השני בפניקה.

כשהמחנה יתאפס על עצמו, תהיה אלטרנטיבה לשלטון. עד שזה יקרה (אם יקרה) ביבי ימשיך לעשות מהמחנה המבולבל הזה צחוק.
בשבח השיטה 732874
אני יודע בדיוק מה אני רוצה וההחלטות שלי הן טקטיות. אילו החלטות מחוץ לאיזור הנוחות של ההשקפות שלי. אם הרוב להדחת ביבי היה בטוח היה לי יותר כושר תמרון בהחלטות, הייתי בוחר במפלגה שמתאימה להשקפתי. הצבעתי עשרות שנים לליכוד והייתי מרוצה. כרגע נראה לי שצריך להיות ממוקד ללא פשרות בהדחה של ביבי בשל הסכנה לישראל מהמשך כהונתו. בהמשך התייחסות מפורטת יותר שלי בדבר מסוכנותו של ביבי.

לדעתי ביבי הוא האיש המסוכן ביותר בפוליטיקה הישראלית שחולל תהליכים מסוכנים יותר לקיום המדינה מהאיום הערבי ומהאיום האירני. ביבי גורם להרס הריקמה החברתית והפיצול שלה, הוא גורם לעירעור יסודות המשטר (במיוחד מערכת המשפט). כל אילו הם סכנה קיומית למדינה.

ניקח לדוגמא את תהליך קניית הצוללות. ביבי החליט על קניית עודף צוללות ללא התייעצות עם כל הגורמים המוסמכים, הוא מידר מדיון את המומחים כדי שלא יצטרך לשכנע אותם בצידקתו. זה לא שהוא חלק עליהם אבל החליט נגד דעתם, לחלוק ולהכריע זה לגיטימי למנהיג. ביבי עשה דבר הרבה יותר מרחיק לכת מהחלטת יחיד והכרעה מנהיגותית: הוא החליט *לא לשמוע כלל* את דעתם של אחרים של מומחים שדעתם אולי שונה משלו.
ביבי החליט רק על סמך דעת עצמו, ביבי החליט להעלים מידע ממומחים, כל זאת כדי לא להתווכח איתם.

ניקח דוגמא נוספת והיא ההסכמים עם ארצות המיפרץ. שוב אותה שיטה של מידור מומחים והעלמת מידע מהם על החלטות מדיניות וצבאיות שיש להן השלכות לעשרות שנים. שוב סממנים של שלטון יחיד שמקעקע תהליכי בקרה במשטר דמוקרטי. הכשלון במלחמת יום כיפור היה בשל גיבוש "קונצפציה" ומניעת דיון בנכונות הקונצפציה, המסקנה בעקבות מלחמת יום כיפור היתה הרחבת דיונים לגבי איסטרטגיה בטחונית למספר גופים כדי שהדיונים לא יהיו חד צדדיים אלא יובא מיגוון דעות. ביבי ביטל את הרחבת הדיון והשאיר את עצמו כמתדיין יחיד עם עצמו בלבד.

אני הגדרתי את האישיות של ביבי בתור: נרקיסיסט ומגלומן. לא מוכן שאיש כזה ישלוט במדינה, זה עלול להיגמר באסון נורא.

יצחק שמיר שהיה מקורב לביבי וקידם אותו תיאר אותו בתור "מלאך חבלה".
זה תיאור מדוייק.
בשבח השיטה 733004
כאמור, אני לא מדובר על רצון של איזה אינדיבידואל. כשאני אומר שהמצביעים נגד שלטון הליכוד לא יודעים מה הם רוצים, זה בגלל שהם לא יודעים מה הם רוצים כקולקטיב ולכן הם ממשיכים וימשיכו להפסיד בבחירות.
כי גם אם יש להם מספרית אפשרות בתאוריה לגייס רוב כדי להחליף שלטון, אין סיכוי שהם יצליחו להתאגד ולהתלכד לכדי משהו מגובש.

לגבי דיבורים על ביבי - ביבי שמיבי. אני חושב שהוא נושא מאוד משעמם לדבר עליו. זה מאוד דומה ללהיות קומיקאי ולנסות לספר בדיחות על טראמפ.
בשבח השיטה 733010
ובגלל זה אתה תצביע לביבי? מאיפה התבוסתנות הזו?
בשבח השיטה 733021
מה? להצביע ליכוד? למה? איך הגעת לזה?
אם לא רוצים ליכוד בשלטון (שזה אותו דבר כמו ביבי בשלטון עד להודעה חדשה) אז מצביעים רק למפלגה שאין שום סיכוי שבעולם שתכנס לקואליציה עם הליכוד.
בשבח השיטה 733022
לא נראה לי שיש הצבעה אחרת חוץ מלמפלגה הזאת.
בשבח השיטה 733026
יש בעיה של חוסר מנהיג מושך המונים בין מתנגדי ביבי. בניגוד לדעתך אני חושב שצריך להתמקד בביבי, לא בגלל שהוא איש חשוב אלא משום שרבים מהורסי החברה התלכדו סביבו. אם ביבי יודח הורסי החברה סביבו ישארו ללא מנהיג לפחות למספר שנים.

רשימת מלאי של מנהיגים אנטי ביבי (עלובה למדי):

1. לפיד איש ראוי, אבל רוב האנשים במדינה מתייחסים אליו כאל עתונאי בדרן.

2. גאנץ אישיות ללא נוכחות פוליטית שצנח לפוליטיקה משום מקום (והתברר גם שהוא חלש מאוד כפוליטיקאי). לא מבין למה בכלל מצביעים לו כ- 4 מנדטים, הוא לא שווה כלום. סתם יגרום לאיבוד קולות ובכך יחזק את ביבי.

2. ליברמן אישיות חזקה, אבל חלק גדול מהבוחרים חושדים בו שהוא איש לא ישר.

4. מנהיגי העבודה לדורותיהם מקשקשים ללא סוף על שלום עם הפלשתינים כאשר ברור לרוב אזרחי ישראל שלא יהיה שום שלום עם הפלשתינים בעתיד הנראה לעין. אולי מירב מיכאלי טובה מקודמיה, יכולה למשוך את ההצבעות של הנשים במדינה, אבל הזמן דוחק והיא חדשה מדי.

5. מנהיגי מרץ, אותו סיפור כמו מנהיגי העבודה. רק יותר פיינשמקרים.

5. ירון זליכה. סוציאליסט למדי וראוי, היה יכול להיות חלק ממפלגת העבודה אבל האגו הגדול שלו גרר אותו לרוץ בניפרד , כאשר סיכויי בחירה שלו נמוכים.
בשבח השיטה 733031
1. לפיד, בכתיבתו העיתונאית, נחשף כאדם שטחי מאוד. הוא לא הצליח להראות שינוי מהותי בכובעו כפוליטיקאי.
2. גנץ בחור טוב. הלוואי והיו יותר כאלה בפוליטיקה. עשה שגיאות של טירון, אולי יחזור בעוד כמה שנים לסיבוב מוצלח יותר.
3. לא רק הבוחרים חשדו שליברמן לא ישר, גם המשטרה.
4. מירב מיכאלי היא כרגע התקווה הלבנה הגדולה. זה שהיא טרייה רק פועל לטובתה.
5. לכן מרץ עכשיו בצל.
6. גם זליכה טרי. הוא המפלט שלי. כן או לא יעבור את אחוז החסימה כבר לא מעניין אותי. גם ככה גנבו את הקול שלי בפעם הקודמת.
בשבח השיטה 733038
מה הופך את מיכאלי ל''טרייה'' היא בעלת אותו ותק כמו בנט, לפיד ושקד וותיקה יותר מסמוטריץ'...
ז'ה נה סה קווה 733054
הריח?
בשבח השיטה 733034
המטרה החשובה והקריטית היא שליחת הליכוד לאופוזיציה. כל שיקול אחר הוא זניח. כך בוחר אזרח סביר במדינה בה מפלגת שלטון מאוד מסוימת מסאבת את המדינה לאורך זמן ארוך.
לכן הדיון, ההרהור והלבטים צריכים להסתיים בזאת. או שמצביעים למפלגה שאין שום סיכוי סביר שהיא תכנס לקואליציה עם הליכוד או שמצביעים להמשך השלטון ההזוי של הליכוד. אין אופציה שלישית.

מי עומד בראש איזו מפלגה ועד כמה הם פיינשמקרים או קרקרים עם גבינה, זה ממש לא מעניין אותי. חבל שכל הניתוחים והבבלט הזה כל כך מעניין בוחרים במחנה של המתנגדים לשלטון הליכוד. תתאגדו, תתאספו ותבעטו בתחת של הליכוד על ידי הצבעה לכוח אופוזיציוני אמיתי במקום כל השטויות מרכז שמרכז הזה. בגלל ההתנהגות הדלדלה המתרפסת הזאת מפסידים בחירות (וכנראה שנמשיך להפסיד אותן).
בשבח השיטה 732867
עזוב רגע ביבי.
אין אף אחד שאתה רוצה להכניס לכנסת כדי שיעשה שם דברים טובים, שיקדם דברים שאתה מאמין בהם וכו'?
הכל שיקולים קואליציוניים?
בשבח השיטה 732879
המשקל של ביבי במקרה זה הוא מעל ומעבר. כבר ראינו. ברגע שביבי ראש ממשלה שאר המיפלגות מתקפלות בפניו או משותקות. מה תעזור לי מפלגה מוצלחת או מנהיג אחר מוצלח כאשר המוצלחות הזו לא יוצאת לפועל?

אין לי הערכה רבה לגדולתו של ביבי, להיפך. הביצועים שלו ירודים. אבל בשל כשרונו הפוליטי של ביבי במאבקים, בגלל המנופים בידיו ובגלל חולשת יריביו — ברגע שהוא ראש ממשלה הוא זה שקובע, השאר לא משפיעים כמעט.
בשבח השיטה 732870
"ביום הבחירות החלטתי להצביע מרץ או עבודה כדי להעביר אותן אחוז חסימה, לא זוכר מי מהן, אבל טעיתי באותיות על הפתק ולכן לא בטוח איזה פתק שמתי כנראה אחד משתי המיפלגות הללו." - אתה יודע שהן רצו באותה רשימה?
בשבח השיטה 732877
מרץ ומפלגת העבודה רצו בניפרד , ככל שאני זוכר.

אולי היה להן הסכם עודפים אבל אם מפלגה לא עוברת אחוז חסימה היא לא יכולה להעביר עודפים שלה.
בשבח השיטה 732878
אתה זוכר לא נכון. "העבודה - גשר - מרצ" רצו ברשימה משותפת. ראה: מקור, מקור, מקור, מקור...

לשכוח זה אנושי - אבל אחרי שתיקנו אותך - לא להשקיע חמש שניות לבדוק בגוגל - זה עצלונת, זלזול, או עודף ביטחון עצמי?
בשבח השיטה 732882
"יפה" מצידך לנזוף בי. אני לא מתכוון לנזוף בך אם אתה טועה לגבי תהליכי "מיזוג/אי מיזוג" שהיו לדבריך (במשתמע) בכל שלושת סיבובי הבחירות 2019-2020. אבל אם אתה טועה תנזוף בעצמך לפני שאתה מזדרז לנזוף באחרים.

יתכן שההתלבטות שלי לגבי איזה פתק לשים היתה בסיבוב הבחירות בו שתי המפלגות רצו בניפרד. אם להסתכל באחד מהמקורות שנתת ההתמזגות של שתי המפלגות, העבודה+מרץ. המיזוג בין שתי המיפלגות היה לקראת הסיבוב השלישי של הבחירות.

המשך לעניין טענותיך, נזיפתך, ומקורותיך:

רשום באחד המקורות שנתת על מיזוג ב ינואר 2020 ופירוק בערך באפריל 2020, זה מתאים לסיבוב שלישי. לא בדקתי את כל המקורות שנתת ואיני יכול לבדוק אותם כעת. למרות שזה לא נראה בעיניך, על פי זכרוני באותו סיבוב בו התלבטתי לגבי הפתק שתי המפלגות הללו רצו בניפרד. מאחר וההתלבטות שלי ארכה יומיים וגם התעצבנתי מאוד על טעות בפתק ששמתי אני מהמר על נכונות זכרוני, כלומר בסיבוב ההתלבטות שתי המפלגות רצו בניפרד.

כפי אמרתי , כאן ובמקומות אחרים, איני יכול לבדוק הכל כרגע. אני מעדיף לסיים תגובתי ללא בדיקות נוספות.
בשבח השיטה 732884
כרגע בדקתי רק את 4 המקורות שנתת להם לינקים הם מתייחסים לסיבוב הבחירות מרס 2020.

לא בא לי לבדוק כעת האם מרץ+עבודה היו ממוזגות בסיבוב בחירות ראשון או שני. אולי אבדוק אחר כך.
בשבח השיטה 732885
נו, באמת - אני אחסוך לך את המאמץ הקשה. בבחירות לכנסת ה-‏23 התמודדו העבודה התמודדה עם מרצ וגשר, בבחירות לכנסת ה-‏22 העבודה התמודדה עם גשר ומרצ עם המחנה הדמוקרטי (ברק, שפיר, התנועה הירוקה...), בבחירות לכנסת ה-‏21 הם רצו בנפרד ובבחירות לכנסת ה-‏20 העבודה רצה עם "התנועה" (ציפי ליבני) כ"מחנה הציוני" ומרצ רצו לבד. לקח לי חמש שניות (על השעון) לבדוק (משמעותית הרבה פחות מלכתוב את התגובה הזאת).

אני לא "נוזף" בך, אני פשוט לא מסוגל להבין איך יש לאדם משאבים לכתוב ארבע תגובות ארוכות ואין לו חמש שניות ללכת לויקיפדיה ולבדוק את העובדות. זה לא סוד, זה לא קשה, זה לא לוקח זמן, זה לא לוקח כסף... העצלנות המוצהרת שלך פשוט לא מובנת לי, העובדה שזה קורה לך פעם אחרי פעם ובכל זאת אתה לא לומד מזה כלום היא חידה בעיני (וכאדם עם סקרנות אינטלקטואלית, חיודת גורמות לי לשאול שאלות - מה שאולי נראה לאדם כמוך כנזיפה)
בשבח השיטה 732753
הבוחר השמאלני/מרכזי רק רוצה שכולנו נסתדר יחד.
בשבח השיטה 732755
הטענה כאילו הבוחר השמאל מרכז לא יודע מה הוא רוצה לא נראית לי נכונה, אני אומר זאת בתור בוחר ימני.

עשרות שנים בחרתי ליכוד ובשנת 2015 הצבעתי ללפיד כי נוכחתי שביבי נוכל ברמה שאפילו ימני צריך להקיא אותו. בבחירות 2019 ואילך לא יכולתי להצביע , ללפיד לבדו כי לפיד התאחד עם גאנץ. אילו זה היה תלוי בי לא הייתי מצביע לגאנץ לעולם כי לא התרשמתי ממנו , אבל לא היתה לי אופציה.

כרגע לפיד עשה את הצעד הנכון והוא התנתק מגאנץ במוצהר. אין לי אופציות אחרות מלבד הצבעה ללפיד, כי הצבעה לבנט לא נראית לי נכונה (בנט יתחבר עם ביבי אם יביא פחות מ- 10 מנדטים בבחירות), אשר לסער לא הייתי סומך יותר מדי על זה שלא יתחבר לביבי כי האלקטורט שלו בליכוד והוא גם ימשיך בקשר המשחית עם החרדים.

אין לי כרגע אופציות אחרות, במיוחד שגאנץ העבודה ומרץ משמיעים קולות התחנפות לפלשתינאים, למרות שכשלון אוסלו והמצב בעזה הוכיחו שהפלשתינאים אינם פרטנרים להסדר.

במה שיטת בחירות אחרת תועיל לי? האם יש שיטה שתימנע שימוש לרעה בקול שלי? כנראה שלא.

הדבר היחיד שנראה לי נכון הוא שני חוקי יסוד שימנעו התבצרות בשלטון ממושך של מנהיג מושחת כמו ביבי. החוקים הם:
* הגבלת זמן כהונה של ראש ממשלה ל- 8 שנים,
* פסילת כהונת ראש ממשלה למי שעומד למשפט.

כלומר ההתגוננות מפני השחתה אינה על ידי שינוי במערכת המיפלגתית אלא שינוי במערכת החוקתית (שנגועה הרבה פחות בהשחתות שיש במערכת המיפלגתית).
בשבח השיטה 732757
'..הדבר היחיד שנראה לי נכון הוא שני חוקי יסוד שימנעו התבצרות בשלטון ממושך של מנהיג מושחת כמו ביבי. החוקים הם:
* הגבלת זמן כהונה של ראש ממשלה ל- 8 שנים,
* פסילת כהונת ראש ממשלה למי שעומד למשפט..'

1. אני לא בטוח שהגבלת הזמן ופסילת כהונת ראש ממשלה מכהן במשטר פרלמנטרי על כל קריזה של יועץ משפטי הם אלו שימנעו ממנהיג להיות מושחת או דיקקטור.

2. התחושה היא שאתה סבור שביבי הוא הכי גרוע שיהיה ומכאן הפרנסולינזציה של החקיקה שאתה מבקש.

3. אם לפיד בעצמו אומר שהוא ישב עם החרדים,אז מה היא מהות ההצבעה ללפיד אם לא כל מה שלא נתניהו?

מה גם שלא מן הנמנע שלפיד ישב עם נתניהו שכן הוא ישב תחתיו בעבר הלא רחוק.
בשבח השיטה 732758
גאנץ גילה אותך.

לדעתי הגשת כתב אישום לא חייבת לפסול ראש ממשלה מכהן. יחכה המשפט עד סוף הכהונה.

אבל להטיל הרכבת ממשלה על מי שיש נגדו כתב אישום זו הזניה של ההליך. איזה נשיא אמור לעשות את זה? אפשר לתת לנשיא מוצא בחוק, שבהטלת הרכבת הממשלה על מועמד הוא צריך להתחשב בעברו וביכולותיו.
בשבח השיטה 732763
אני גם חושב שהימין-שמאל קיים רק בכינויים שונים.

אגב,למה הטריק של 'הימין/ליכוד' לא עובד אצל ה'שמאל מרכז/השלם את החסר'? זה טריק בלעדי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים